معرفی انواع سرور – سرور راک ، سرور تیغه ای و سرور ایستاده
معرفی انواع سرور – سرور راک ، سرور تیغه ای و سرور ایستاده

به طور کلی سرور که اغلب شاهد آن هستیم از لحاظ ظاهری به سه دسته سرورهای راک ، سرورهای تیغه ای و سرورهای ایستاده تقسیم می شوند. با توجه به فضای محدود اتاق شرکت و عوامل دیگر سرورهای تیغه ای و سرورهای راک به طور افزایشی در بین کاربران به محبوبیت دست پیدا کرده اند، به نظر شما هر یک از این سرورها چه مشخصاتی دارند و کدام یک بهتر است؟ در مقاله امروز کیهان سرور به این سوال پاسخ خواهیم داد.

سرور ایستاده (تاور / Tower) و مشخصات آن

سرور ایستاده دارای شمخصات متمایزی است، شکل و ساختار آن تقریبا مشابه با کیس های کامپیوتر معمولی می باشد اما کمی از آن بزرگتر است و اندازه استاندارد را ندارد. مادربرد های سرورهای ایستاده بسیار مقیاس پذیر هستند و شاسی غالبا فضاهایی را به منظور استفاده از هارددیسک، پاور و سایر توسعه های افزونگی رزرو می کند. سرورهای تاور یا ایستاده نیاز به تجهیزات اضافی ندارد و محیط نصب زیاد تقاضا نمی شود، مقیاس پذیری اسن دستگاه ها خوب است و در نتیجه می توانید از طیف گسترده ای از برنامه ها برای پاسخگویی به نیازهای رایج استفاده کرد.

اما همه چیز دو طرفه است، سرور ایستاده علاوه بر مزایایی که دارد محدودیت هایی را هم ارائه می دهد، به طور مثال استفاده همزمان از چند سور برای برآورده کردن تقاضاهای بالا، فضای بیشتری را به خود اختصاص می دهد و ابن به دلیل اندازه نسبتا زیاد سرورهای ایستاده است، در نتیجیه مدیریت پیچیدگی چندان ساده نیست.

معرفی انواع سرور – سرور راک ، سرور تیغه ای و سرور ایستاده

سرور تیغه ای (سرور بلید / Blade) و مشخصات آن

سرور بلید یا تیغه ای یک سرور کم مصرف با چگالی بالا و هزینه کم است که به طور خاص برای یک صنعت کاربرد خاصی دارد و برای یک محیط کامپیوتری چگالی بالا طراحی شده است. ساختار اصلی آن یک شاسی بزرگ است که دارای تیغه های زیادی است، هر کدام از این تیغه ها در واقع یک مادربرد سیستم است، درست مانند یک سرور جداگانه هر یک از این تیغه ها می توانند از سیستم عامل خود را از هارددیسک محلی بوت کنند. هر تیغه می تواند سیستم خاص خود را اجرا کند و به گروه های مختلف کاربری مشخص شده خدمت کند.

علاوه بر این شما می توانید از نرم افزار سیستمی برای ادغام این مادربردها و تبدیل به یک کلاستر سرور استفاده کنید. در حالت کلاستر، همه تیغه ها می توانند به منظور فراهم کردن محیط شبکه پر سرعت، منابع مشترک به همان سرویس های پایه کاربر متصل شوند. با قرار دادن یک تیغه جدید در کلاستر می توانید عکلکرد کلی را بهبود ببخشید. و چون هر تیغه قابل تعویض است، سیستم به راحتی قابل تعمیر است و زمان نگهداری به حداقل می رسد.

معرفی انواع سرور – سرور راک ، سرور تیغه ای و سرور ایستاده

بسته به عملکرد مورد نیاز، سرور تیغه ای به تیغه های I/O توسعه، تیغه های فیبر کانال SAN، تیغه های مدیریتی، تیغه های ذخیره سازی، تیغه های شبکه و غیره تقسیم می شوند. سرور تیغه ای به خاطر دو قربلیت به رسمیت شناخته شده است، یکی برای غلبه بر معایب و کاستی های کلاستر یرور تراشه دارای یک کلاستر از ترمیناتورها است و دیگری دستیابی به بهینه سازی کابینت می باشد.

سرور راک (قفسه ای / Rack)  و مشخصات آن

سرورهای رکمونت سرورهایی هستند که می توانند مستقیما در رک های استاندارد 19 اینچی نصب شوند. به طور معمول چنین سرورهایی تا حدودی به اندازه سوئیچ شباهت دارند، بنابراین سرور راک در واقع محصولی تحت استانداردسازی صنعتی است و ظاهر آن مطابق با استاندارد، یکنواخت طراحی شده است. هدف اصلی سرور راک صرفه جویی در فضا می باشد چون می توان بیش از یک سرور را در یک کابینت نصب کرد که نه تنها فضای کمتری را به خود اختصاص می دهد بلکه می توان آن را به سادگی مدیریت کرد.

ارتفاع کابینت به طور معمول 42U است (1U = 1.75 اینچ یا 4.4 سانتیمتر)، سرورهای راک 19 اینچ عرض دارند و اکثر سرورهای راک دارای ارتفاع 1U تا 4U هستند. مزیت سرورهای راک این است که فضای کمی را اشغال می کنند و به راحتی قابل مدیریت هستن، اما به دلیل محدودیت فضای داخلی، مقیاس پذیری محدودتری دارند. به عنوان مثال سرورهای 1U اکثر دارای 1 تا 2 اسلات PCI هستند.

معرفی انواع سرور – سرور راک ، سرور تیغه ای و سرور ایستاده

علاوه بر این، عملکرد خنک کننده علاوه بر نیاز به کابینت و تجهیزات دیگر، نیاز به توجه به این مشکل دارد، بنابراین این سرور به عنوان سرورهای سازمانی بزرگ استفاده می شود و بسیاری از شرکت ها از این نوع سرور استفاده می کنند.