بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

با در دسترس شدن پردازنده های خانواده Xeon E5-2600 v3 اینتل، انواع تولیدکنندگان سرور سعی در این داشتند که سرورهای قدرتمندی را با استفاده از این پردازنده ها به بازار عرضه کنند به طوری که از معماری جدید پردازنده های زئون بهره ببرند. سرور DL360 Gen9 یک پلت فرم جدید محاسباتی ۱U و از خانواده سرورهای HP ProLiant است که علاوه بر استفاده از قابلیت های پردازنده جدید E5-2600 v3 از مموری DDR4 نیز استفاده می کنند. سرورDL360 Gen9 پیشرفت های عظیمی را در دیتاسنترها به نمایش گذاشته است. با کیهان سرور همراه باشید تا با بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9 بیش از پیش آشنا شویم.

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

HP ProLiant DL360 Gen9 Review

مانند سرورهای بزرگتر ۲U DL380 Gen9، سرورهای اچ پی DL360 از پردازنده های جدید اینتل به نام Xeon E5-2600 v3 و حداکثر ۷۶۸ گیگابایت DDR4 Smart Memory با سرعت ۲۱۳۳ مگاهرتز و حداکثر سرعت انتقال ۱۸۶۶MHz DDR3 استفاده می کند. پردازنده های جدید Xeon E5-2600 v3 از حداکثر ۸ هسته استفاده می کنند و نسبت به سرورهای ProLiant Gen8 عملکرد سه برابر بیشتر را در هر وات ارائه می دهد. شما در این سرور های اچ پی شاهد کنترلرهای ۱۲Gb/s Smart Array و شتاب دهنده PCIe خواهید بود. برخلاف سرورهای DL360p Gen8، سرور DL360p Gen8 از حداکثر دو کارت گرافیک با طول ۹.۵ اینچ پشتیبانی می کند.

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

دستگاه مورد بررسی در این مقاله یک سرور DL360 با شاسی ۱U است که دارای ۸ بی (Bay) هارد SFF و دو پردازنده اینتل Xeon E5-2697 v3 2.6GHz و همچنین ۲۵۶ گیگابایت رم DDR4 و ۵ هارد ۴۰۰ گیگابایتی SFF SAS SSD است. در واحد آزمایشی ما Universal Media Bay پر نشده است، اما می توانید به صورت اختیاری از دو بی اضافه SFF یا یک درایو اختیاری و پورت جلویی VGA استفاده کنید. ما از کارت دو پورته PCA FLR 10GbE SFP+ برای اتصال به شبکه استفاده می کنیم.

طراحی و ساخت سرور HP ProLiant DL360 Gen9

واحد مورد بررسی ما دارای ۸ بی هارد SFF در جلو اسنت و در سمت راست بالا یک بی خالی Universal Media Bay دارد که می تواند با دو هارد SFF اضافی یا یک درایو نوری و یک پورت VGA کانفیگ شود. پنل وضعیت با دکمه پاور و چراغ های LED وضعیت برق، سلامت سیستم، ID واحد را نشان می دهد و دارای یک پورت USB نیز می باشد. شاسی سرور DL360 Gen9 که دارای چهار بی درایو LFF است در دسترس می باشد.

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

فن ها خنک کردن سیستم را از در جلو فراهم می آورد. کانفیگ ما از دو پردازنده Xeon E5-2697 v3 2.6GHz اینتل استفاده می کند و ۱۶ تا از ۲۴ اسلات DIMM آن استفاده شده است. این سیستم از ۱۶GB 2Rx4 PC4-2133 DDR4 DIMMs برای کل رم ۲۵۶GB DDR4 استفاده می کند. اسلات MicroSD مابین پاور و اسلات های DIMM قرار گرفته است. یک رایزر PCIe ثانویه یا یک اسلات PCIe سوم می تواند برای پیکربندی DL360 استفاده شود و یک اسلات FlexibleLOM و دو پورت SATA نیز در عقب قرار دارد.

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

سرور DL360 Gen9 مجهز به یک رایزر استاندارد PCIe با دو اسلات PCIe است، در حالی که یک رایزر اختیاری دوم یک اسلات PCIe سوم را برای کانفیگ های دو پردازنده ای فراهم می آورد. در پشت سرور شما یک پورت VGA، چهار پورت آداپتور شبکه ۱GbE تعبیه شده، پورت مدیریتی  iLO، پورت سریال، دو پورت  USB 3.0، چراغ LED ID  و دسترسی به کارت FlexibleLOM  را پیدا خواهید کرد، در این مورد سرور با اینترفیس شبکه دو پورته  PCA FLR 10GbE SFP +  پیکربندی شده است. سرور ما مجهز به دو منبع تغذیه ۸۰۰W Flexible Slot Platinum  با راندمان ۹۴٪ است.

مدیریت سرور HP ProLiant Gen9

سرورهای HP ProLiant Gen9 با اینترفیس  Unified Extensible Firmware پیکربندی شده اند. HP Integrated Lights-Out (iLO) یک سیستم مدیریت هوشمند تعبیه شده است که در سرورهای ProLiant قرار گرفته است تا دسترسی های غیرمجاز را مدیریت کند. Agentless Management از اینترفیس Direct Media Interface (DMI) استفاده می کند و می تواند همراه با Intelligent Provisioning برای توسعه و آپدیت سرورها استفاده شود. قابلیت های جدیدی که به سرورهای ProLiant Gen9 اضافه شده است شامل توانایی دسترسی به ۱ ترابایت فضای ذخیره سازی VSA بدون هیچ هزینه اضافی و اسکریت جدیدی برای راه اندازی خودکار سرور می باشد.

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

قابلیت های استاندارد ILO شامل پشتیبانی از Agentless Management, Active Health System, Embedded Remote و لایه انتزاعی Adaptive ProLiant Management Layer (APML) است که برای بروزرسانی اطلاعات فن و سلامت سیستم بدون فلش کردن رام سیستم استفاده می شود. در سرورهای ProLiant Gen9، قابلیت iLO Federation اضافه شده است که یکی از قابلیت های مهم برای کشف و مدیریت سرورهای متعدد است و قابلیت ۱GB Embedded User Partition نیز در دسترس است که قابلیت ذخیره سازی اضافه  را در اختیار کاربر قرار می دهد ( وقتی ۴ گیگابایت از iLO NAND در سرور نصب شده باشد). طرح های مختلف لایسنس Various iLO در دسترس هستند که جنبه های مختلف عملکرد Federation جدید را امکان پذیر می کند.

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

HP Active Health System (AHS) یک کامپوننت یکپارچه شده در HP iLO Management است که برای خود تشخیصی استفاده می شود. AHS فعالیت های سرور و سلامت لاگ ها، پیکربندی ها و سنجش ریمون و بلادرنگ iLO4 ، سیستم رام، دستگاه های منطقی قابل برنامه ریزی پیچیده، آرایه های هوشمند، BladeSystem Onboard Administrator، Agentless Management Service و کارت های اینترفیس شبکه را نظارت می کند. این مانیتورینگ هماهنگی و نظارت را در سراسر سیستم ها و راه حل هایی را برای تشخیص سریع فراهم می آورد و می تواند به ظور خودکار تجزیه و تحلیل ها را از طریق Insight Online یا Insight Remote Support 7.x فراهم آورد.

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

با نصب اپلیکیشن iLO روی دستگاه اندروید یا آیفون می توانید به طور مستقیم با پردازنده iLO سرورهای ProLiant ارتباط برقرار کنید و به وضعیت سیستم و لاگ های مربطوه و همچنین اسکریپت ها و رسانه های مجازی دسترسی پیدا کنید. ابزار جدید HP RESTful Interface در سروهای HP ProLiant Gen9 به عنوان یک API کار می کند که می تواند اسکریپت را برای استقرار سریه چند سرور ProLiant پیکربندی کند در حالی که این سرورهای دارای سیستم عامل های ناهمگن هستند. سرورهای HP ProLiant Gen9 همچنین مدیریت از طریق HP Systems Insight Manager 7 و HP Virtual Connect Enterprise Manager 7.4 را ساپورت می کند.

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

نتایج آزمایش

با ورک لود های ترکیبی از عملیات تصادفی ۴K، سرور ProLiant DL360 Gen9 برای عملیات خواندن ۲۴۴,۰۵۸IOPS و برای عملیات نوشتن ۴۱,۰۲۱IOPS را بدست آورد این در حالی بود که از ولوم داخلی RAID10 استفاده شده بود. با استفاده از تمام آرایه فلش، کارت ۱۹GbE سرور DL360 توانست برای عملیات خواندن ۲۵۳,۹۸۴IOPS و برای عملیات نوشتن ۳۰۰,۷۴۳IOPS را بدست بیاورد.

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

ولوم داخلی RAID10 به طور متوسط دارای تاخیر ۱.۰۵ میلی ثانیه ای برای عملیات خواندن و تاخیر ۶.۲۴ میلی ثانیه برای عملیات نوشتن بود. با تمام ارایه فلش، اینترفیس ۱۰GbE توانست تاخیر عملیات ۴K خود را به ۱۰.۱ میلی ثانیه برای عملیات خواندن و به ۰.۸۵ میلی ثانیه برای عملیات نوشتن برساند.

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

سرور DL360 Gen9 در طول عملیات خواندن ۴K به حداکثر تاخیر ۸۶.۶ میلی ثانیه دست یافت در حالی که حداکثر تاخیر برای عملیات نوشتن ۴K 112.3 میلی ثانیه بود. اینترفیس ۱۰GbE سرور DL360 حداکثر تاخیر ۶۰.۹ میلی ثانیه ای را برای عملیات خواندن و حداکثر تاخیر ۲۸.۴ میلی ثانیه را برای عملیات نوشتن بدست آورد و این درست زمانی بود که سرور با تمام آرایه فلش تست شد.

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

نتایج انحراف استاندارد در تصویر زیر نشان می دهد که با استفاده از RAID10 SSD تاخیر برای عملیات نوشتن ۴K بیشتر است.

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

بعد از کانفیگ دوباره سرور و استفااده از تمام آرایه فلش برای انتقال متوالی ۸K ما توانایی بارگذاری ۱۶ نخ و یک صف عمیق ۱۶ تایی برای ۱۰۰ درصد عملیات خواندن و نوشتن را اندازه گرفتیم. سرور DL360 Gen9 با استوریج داخلی RAID10 برای عملیات خواندن متوالی ۱۴۷,۱۷۸IOPS و برای عملیات نوشتن ۳۶,۷۸۶IOPS را بدست آورد. اینترفیس ۱۰GbE و ارایه فلش توانستند برای عملیات خواندن به ۱۵۹,۱۵۸IOPS و برای عملیات نوشتن ۲۱۷,۱۸۳IOPS رسید.

بررسی و مشخصات سرورهای اچ پی سری HP ProLiant DL360 Gen9

مشخصات فنی HP ProLiant DL360 Gen9

  • شاسی : ۱U rack
  • پردازنده : ۲.۲GHz E5-2630 v4 Xeon (حداکثر ۲ عدد)
  • رم: ۱۶ گیگابایت DDR4 (حداکثر ۳ ترابایت با LRDIMMs)
  • بی: ۸ عدد SFF ( حداکثر ۱۰ عدد)
  • اسلات ها: ۳ عدد اسلات PCI-e Gen3، اسلات کارت microSD ، ۲ عدد USB 2.0 داخلی، FlexibleLOM
  • شبکه: ۴ عدد گیگابایت تعبیه شده
  • منبع تغذیه: حداکثر ۲ عدد پاور ۵۰۰ واتی
  • مدیریت: HPE iLO4 Standard with Gigabit
  • آرایه پشتیبانی شده: RAID0, 1, 10, 5, 50, 6, 60, ADM
  • RAID: دارای HPE Smart Array P440ar 12Gbps SAS3/2GB DDR3 FBWC/BBU

در حال حاضر در سایت کیهان سرور سه محصول سرور استوک، کارکرده و دست دوم HP DL360 Gen9 E5-2609v4، سرور استوک، کارکرده و دست دوم HP DL360 Gen9 E5-2630v4 و سرور استوک، کارکرده و دست دوم HP DL360 Gen9 8SFF ارائه می شود. قیمت سرور کارکرده DL360 G9 در حدود ۲۰ میلیون تومن می باشد. قیمت واقعی بعد از ارائه کانفیگ دقیق میشخص میگردد.

برای خرید سرور استوک و دست دوم HP DL360 Gen9  با سایت کیهان سرور تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *