بررسی EMC VPLEX Family

بررسی EMC VPLEX Family


بررسی EMC VPLEX Family: دسترس‌پذیری و تحرک مداوم داده‌ها (Data Mobility) درون و بین دیتاسنترها یا ارائه‌ی دسترس‌پذیری بالا (HA) و تحرک مداوم داده‌‌ها در برنامه‌های با عملکرد حساس

زیرساخت ذخیره‌سازی در حال تکامل می باشد تا روش‌های نوینی جهت سیارسازی داده‌ها ارائه نموده و آنها را از محدودیت‌های ابزار فیزیکی رها کند. مجازی‌سازی Storage، علاوه بر افزایش مزایای مجازی‌سازی سرور، باعث ارائه اتوماسیون، یکپارچه‌سازی با زیرساخت موجود، و رشد بر حسب تقاضا می‌گردد. در گذشته، داده‌های برنامه به یک آرایه وابسته بود. ایجاد دسترس‌پذیری و سیارسازی داده ها به صورت همزمان، چالش‌برانگیز و بدون ایجاد وقفه در برنامه غیرممکن بود.

خانواده EMC VPLEX، دسترس‌پذیری و سیارسازی داده‌ها را در آرایه‌های یک دیتاسنتر و بین آرایه‌های دیتاسنترهایی که از هم فاصله دارند ایجاد می‌نماید. VPLEX یک پلت‌فرم دسترس‌پذیری و سیارسازی مداوم داده‌هاست که برنامه‌های با عملکرد حساس را قادر می‌سازد حین سناریوهای مختلفِ Downtime برنامه‌ریزی شده و برنامه‌ریزی نشده، و حتی در صورت خرابی سایت دیتاسنتر، در سلامت اجرایی بمانند. VPLEX با استفاده از فناوری‌هایی نظیر VMware  و سایر کلاسترهایی که با فرض یک ذخیره‌ساز واحد ساخته شده‌اند، سیارسازی بی‌وقفه‌ی داده‌ها را ممکن ساخته و آنها را قادر می‌سازد بین آرایه‌های یک دیتاسنتر واحد و فراتر از فاصله‌ها عمل کنند.

نحوه عملکرد EMC VPLEX

VPLEX دقیقاً امکان خواندن و نوشتن همان داده‌ها را به‌صورت همزمان بین دو آرایه فراهم می‌کند. دراقع آرایه‌ها می‌توانند در یک دیتاسنتر واحد بوده و یا در دو دیتاسنتر مستقل قرار داشته باشند. شیوه‌ی دستیابی به این امر از طریق پیاده‌سازی بی‌نظیر پیوستگی Cache توزیعی به‌وسیله‌ی VPLEX می باشد. این امر باعث تقسیم بار بین چند آرایه در عین انعطاف‌پذیری، به منظور تعیین مکان مجدد Workloadها بین آرایه‌ها، در زمان رخدادهای برنامه‌ریزی شده  می گردد.

VPLEX کاملاً نحوه‌ی مدیریت و اجرای IT را تغییر می‌دهد، به‌خصوص زمانیکه با مجازی‌سازی سرور توام شود. مجموعه ی VPLEX سیلوهای فناوری را از بین برده و با ایجاد مدل‌های جدیدِ عملیات و مدیریت IT و همچنین توانایی انتقال پویای برنامه‌ها و داده‌ها بین سایت‌ها، امکان ارائه‌ی IT به‌عنوان یک خدمات را ایجاد می‌نماید.

توانایی خواندن و نوشتن داده‌ها به‌صورت همزمان در مکان‌های مختلف، ظرفیت‌های جدیدی در موارد کاربردی زیر ایجاد می‌نماید:

 • بسط دادن Host‌ها و برنامه‌های کلاستر در فواصل از جمله Oracle RAC، VMware ESX، Microsoft Failover Cluster، و Linux Cluster
 • انتقال بی‌وقفه‌ی سرور مجازی و منابع ذخیره‌سازی درون و بین دیتاسنترها از جمله VMware vMotion و Microsoft Hyper-V Live Migration
 • حفظ یک image سازگار با Cache از Federated Storage در چند سایت
 • ایجاد یک نقطه‌ی کنترل واحد برای یک Pool یکپارچه از Federated Resource
 • تبدیل یک زیرساخت ذخیره‌سازی ناهمگون به یک Storage Pool با مدیریت متمرکز
 • تعدیل و مکان‌یابی مجدد Workloadهای در انتظار رخدادها و تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی‌شده
 • ارائه‌ی دسترس‌پذیری بالا (HA) برای برنامه‌هایبا عملکرد حساس
 • اجرای انتقال داده‌ها به آرایه‌های جدید بدون Downtime برنامه‌ریزی شده، در طول ساعات کاری، به‌دست مشتری، بدون خدمات انتقال
 • امکان استفاده از منابع در یک سایت منفعل با ایجاد محیط Active/Active بین دو دیتاسنتر
 • ارائه‌ی دسترس‌پذیری مداوم و Disaster Recovery بی‌نظیر از طریق فناوری splitter بومی EMC RecoverPoint برای VPLEX Local و VPLEX Metro

معماری مقیاس‌پذیر جهت رعایت الزامات آتی

EMC VPLEX، یک معماری مقیاس‌پذیر ارائه می‌دهد که پیشینه ی بیش از ۲۰ سال تخصص در طراحی، اجرا و بهینه‌سازی راهکارهای Cache هوشمند و حفاظت توزیعی داده در سطح سازمان را دربرمی‌گیرد.

EMC VPLEX، بر مبنای موتورهای پردازنده‌ با دسترس‌پذیری بالا (HA) و مقیاس‌پذیر طراحی شده است که بدون وقفه از پیکربندی‌های کوچک به بزرگ تغییر اندازه دهد. VPLEX تمهیدی است که بین سرورها و تجهیزات ذخیره‌سازی ناهمگون، مستقر شده و از معماری کلاسترینگ بی‌نظیری استفاده می‌نماید. بطوریکه به سرورهای چند دیتاسنتر اجازه‌ی دسترسی خواندن/نوشتن در سراسر تجهیزات ذخیره‌سازی بلوک مشترک را می‌دهد. خصوصیات منحصر به فرد این معماری عبارتند از:

 • Scale-out Clustering سخت‌افزار، به شما اجازه می‌دهد در سطوح خدماتی قابل پیش‌بینی، شروعی حداقلی داشته و بعد آنرا افزایش دهید.
 • استفاده از Caching پیشرفته‌ی داده‌ها، از cache مقیاس‌ بزرگ SDRAM جهت بهبود عملکرد و کاهش نهفتگی I/O و تداخل آرایه‌ها
 • پیوستگی cache توزیعی برای اشتراک، تعدیل و Failover خودکار I/O در سراسر کلاستر
 • زیرساخت Active-Active از تمام منابع کاملاً بهره می‌گیرد.
 • Resource Pooling از چند دیتاسنتر، که یا با چند متر فاصله داخل دیتاسنتر و یا با فواصل هماهنگ و ناهماهنگ جدا شده‌اند، که مدل‌های جدید دسترس‌پذیری و مکان‌یابی مجدد workload را ممکن می‌سازد. Caching پیشرفته‌ی داده‌ها و پیوستگی cache توزیعیVPLEX با معماری بی‌نظیر scale-up و scale-out خود موجب خودترمیمی (Resiliency) در Workload، و همچنین اشتراک، تعدیل و Failover خودکار دامین‌های ذخیره‌سازی شده، امکان دسترسی داده Local یا Remote را در سطوح خدمات قابل پیش‌بینی فراهم می‌سازد.

راهکاری برای یک یا چند دیتاسنتر

دو محصول اصلی VPLEX Family عبارتند از: EMC VPLEX Local و EMC VPLEX Metro که در ادامه به تفصیل به  بررسی هر یک می پردازیم.

 • EMC VPLEX Local، سیارسازی داده و دسترس‌پذیری را در بین Array‌ها ممکن می‌سازد. VPLEX یک فناوری ذخیره‌سازیِ مجازیِ منحصربه‌فرد می باشد، که به برنامه‌های با عملکرد حساس اجازه می‌دهد طی هرگونه سناریوی Downtime برنامه‌ریزی شده و برنامه ریزی نشده در حالت اجرا، باقی بمانند. VPLEX انتقال راحت و بی‌وقفه‌ی داده‌ها را با استفاده از فناوری‌هایی نظیر VMware و سایر کلاسترهای همانند آن، با فرض یک مورد ذخیره‌ساز، ممکن می‌سازد و آنها را قادر به انجام عملیات بین Arrayها می نماید.
 • EMC VPLEX Metro، سیارسازی داده‌ها و دسترس‌پذیری بین سایت‌ها را ممکن می‌سازد. VPLEX یک فناوری ذخیره‌سازی مجازی منحصربه‌فرد است که به برنامه‌های با عملکرد حساس اجازه می‌دهد طی هرگونه سناریوی Downtime برنامه‌ریزی شده و برنامه ریزی نشده در حالت اجرا، باقی بمانند. VPLEX انتقال راحت و بی‌وقفه‌ی داده‌ها را با استفاده از فناوری‌هایی نظیر VMware و سایر کلاسترهای همانند آن، با فرض یک مورد ذخیره‌ساز، ممکن می‌سازد و آنها را قادر به انجام عملیات، بین فواصل همزمان (Synchronous Distance) می‌کند.

پیکربندی VPLEX Local با چهار موتور VPLEXی تعریف می‌شود که از طریق Redundancy کامل، اتصالات داخلی بین‌ موتورها در یک Cluster Image تجمیع می‌گردند. قابلیت اتصال داخلی کلاستر، اضافه‌نمودن آنلاین موتورهای دیگر در VPLEX را میسر کرده و یک مقیاس‌پذیری استثنایی جهت پیکربندی همه محصولات VPLEX فراهم می‌نماید. تمام اتصالات بین Node‌های کلاستر VPLEX و همچنین در پیکربندی VPLEX Metro کاملاً Redundant می‌باشد، و جهت حفاظت در برابر نقاط خرابی (Failure Point) در نظر گرفته شده‌اند.

علاوه بر اینکه یک VPLEX Cluster می‌تواند از طریق افزودن موتورهای دیگر Scale up گردد؛ با اتصال دو VPLEX Cluster درون فواصل همگام مترو (Synchronous Metro Distances) جهت پیکربندی Metro نیز می‌توان آنرا Scale out نمود. VPLEX Metro به انتقال و اشتراک شفاف Workloadها، که شامل تمام ماشین‌های مجازی می‌باشد و همچنین ترکیب نمودن دیتاسنترها و بهینه‌سازی استفاده از منابع در دیتاسنترها کمک می‌نماید. علاوه بر موارد فوق سیارسازیِ غیرِ مخرب داده‌ها، مدیریت ذخیره‌سازی ناهمگون و همچنین دسترس‌پذیری دائم برنامه را نیز میسر می‌سازد. VPLEX Metro حداکثر تا دو کلاستر را پشتیبانی می‌کند که می‌توانند در یک دیتاسنتر یا دو سایت مختلف درون فواصل همگام (Synchronous Distances) قرار گیرند.

خانواده‌ی VPLEX در یک سایت و یا در سراسر سایت‌ها، خودترمیمی (Resiliency) داده‌ها و ذخیره‌سازی را بهبود بخشیده و شما را قادر می‌سازد Volumeها را درون و بین مکان‌ها Mirror نمایید و در صورت بروز بحران، به برنامه دسترس‌پذیری دائمی داشته باشید. این قابلیت می‌تواند حفاظت و دسترس‌پذیری برنامه‌های حساس را افزایش داده و منابع موجود ذخیره‌سازی‌ را بدون نیاز به منابع هاست ارتقا دهد. VPLEX Metro در ترکیب با VMware، قابلیت منحصربه‌فردی را ایجاد می‌نماید و این امکان را فراهم می سازد که VMware HA، FT و DRS را در مسیر گسترش نمود و داده‌های برنامه را بدون گذراندن چرخه‌های CPUی هاست‌ها انتقال داد. در ترکیب با vMotion، امکان جابجایی و مکان‌یابی دوباره‌ی ماشین‌های مجازی و داده‌های متناظر آنها در فاصله را به‌صورت Transparent ایجاد می‌کند.

همانطور که EMC به مشتریان در ساخت و پیاده‌سازی Cloudهای خصوصی کمک می‌کند، VPLEX انعطاف‌پذیری، دسترس‌پذیری و خودکارسازی لازم جهت افزایش دسترسی به داده‌ها را فراهم نموده و همزمان هزینه‌ها را کاهش و کارآیی را افزایش می‌دهد.

مزایای استفاده از EMC VPLEX

 • دسترس‌پذیری مداوم: با بهره‌گیری از زیرساخت Active-Active به دسترس‌پذیری برنامه و داده‌ها در دیتاسنتر و فاصله پرداخته و Downtime برنامه‌ریزی شده یا برنامه ریزی نشده را از بین ببرید.
 • سیارسازی داده: بدون تاثیر بر کاربرها؛ به انتقال برنامه‌ها، ماشین‌های مجازی و داده‌ها بین دیتاسنترها و فواصل بپردازید.
 • خودکارسازیِ: اشتراک گذاری، تعدیل و I/O Failover
 • Migrate: و مکان‌یابی مجددِ بدون وقفه‌ی ماشین‌های مجازی، برنامه‌ها و داده‌ها
 • حذف نمودن: قطعی‌های برنامه‌ریزی شده و برنامه‌ریزی نشده‌ی برنامه
 • بسط Cluster:هایی نظیر VMware و Oracle RAC به بیرون دیتاسنتر و در فواصل  منبع:APK