تفاوت حافظه کامپیوتر و هارد چیست؟
تفاوت حافظه کامپیوتر (RAM) و هارد دیسک (Hard Disk) چیست؟

تفاوت حافظه کامپیوتر (RAM) و هارد دیسک (Hard Disk) چیست؟ حافظه رم (RAM) و هارد هر دو برای اجرا شدن نیاز به یک کامپیوتر دارند. هر دوی آنها اطلاعات را ذخیره می کنند اما تفاوت در مدت زمان ذخیره سازی اطلاعات است.

تفاوت حافظه کامپیوتر (RAM) و هارد دیسک (Hard Disk) و پردازنده چیست؟

تفاوت اصلی میان حافظه کامپیوتر و هارد این است که حافظه اطلاعات را به صورت کوتاه مدت و برای دسترسی سریع ذخیره می کند. عملیات لحظه به لحظه  کامپیوتر با استفاده از دسترسی کوتاه مدت به اطلاعات ( مانند لود شدن برنامه ها، مرور وب یا ویرایش صفحات گسترده) انجام می شود. حافظه رم یک حافظه فرار و ناپایدار است و این بدان معناست که وقتی شما کامپیوتر را خاموش می کنید اطلاعات از بین می روند. هارد ( هارد مکانیکی یا هارد SSD) اطلاعات را به صورت بلند مدت و برای دسترسی دائمی ذخیره می کنند. هارد قطعه ای است که برای دسترسی و ذخیره سازی فایل ها، برنامه ها و سیستم عامل استفاده می شود. هارد عیر فرار و پایدار است و بدان معناسلت که اطلاعات حتی با خاموش شدن کامپیوتر از بین نمی روند. حافظه و هارد در کنار پردازنده (CPU) کامپیوتر شما کار می کنند تا به اطلاعات دسترسی پیدا کنید و از آن استفاده کنید.

تفاوت حافظه کامپیوتر و هارد چیست؟

نحوه کار آنها

این سه قطعه با هم کار می کنند تا برنامه و فایل مورد نظر شما نمایش داده شود و تغییرات شما ثبت شوند.

  1. هارد به طور دائم فایل ها و برنامه های شما را ذخیره می کند.
  2.  وقتی اطلاعات در خواست می شوند ( به طور مثال وقتی یک فایل باز می شود) پردازند به هارد دسترسی پیدا می کند و اطلاعات را به حافظه می آورد تا دسترسی سریعتری به انها داشته باشد.
  3. همانطور که شما به کار کردن روی فایل ادامه می دهید یا به برنامه دیگری سوئیچ می کنید ( مانند ایمیل) پردازنده برای اولین بار اطلاعات را از هارد می خواند و بعد از اینکه اطلاعات از هارد منتقل شدند از جافظه اطلاعات را می خواند و به درخواست های شما پاسخ می دهد.

تفاوت حافظه کامپیوتر و هارد چیست؟

به دلیل نحوه دسترسی سیستم شما به اطلاعات، سرعت حافظه و هارد شما نقش مهمی در سرعت پردازنده ای که می تواند داده های شما را به انواع مختلف اطلاعات کانورت کند و آن را قابل استفاده کند دارد. چونکه حافظه و هارد قطعه های کندی هستند می توانند باعث تنگا شوند، بهترین راه ارتقاء یک یا هر دوی قطعات است. اگر سیستم شما در مقایسه با زمانی که آن را خریداری کرده اید کند شده است و پاسخ نمی دهد توصیه می کنیم حافظه، هارد و یا هر دو را برای دریافت عملکرد بهتر ارتقاء دهید.

اشتراک گذاری