تفاوت میان سرعت رم و تاخیر CAS

عملکرد حافظه (DRAM) به طور کلی رابطه میان سرعت و تاخیر CAS را نشان می دهد. شاید فکر کنید این دو مورد رابطه نزدیکی با هم دارند اما آن طور که شما فکر می کنید نیست. در مقاله امروز سایت کیهان سرور در مورد رابطه سرعت و تاخیر در یک سطح فنی صحبت خواهیم کرد و نحوه استفاده از این اطلاعات را برای بهینه سازی عملکرد حافظه را شرح خواهیم داد.

درک و واقعیت تاخیر CAS

درک

 • بسیاری از کاربران معتقدند که تاخیر CAS یک شاخص دقیق از عملکرد تاخیر جهان واقعی است.
 • بسیاری از کاربران معتقدند که با افزایش تاخیر CAS مقداری از سرعت کاسته می شود.

واقعیت

 • مهندسان می دانند که تاخیر CAS شاخص درستی از عملکرد نیست.
 • تاخیر برحسب نانو ثانیه محاسبه می شود که ترکیبی از سرعت و تاخیر CAS است.
 • افزایش سرعت و تاخیر منجر به عملکرد سیستم بهتری می شود. به عنوان مثال تاخیر نانوثانیه ای برای DDR4-2400 CL17 و DDR4-2666 CL19 تقریبا یکسان است و سرعت بالاتر رم DDR4-2666 منجر به عملکرد بهتری می شود و برای مثال اگر سرعت ماژول استاندارد و یک ماژول گیمینگ مشابه باشد ( مثل DDR4-2666) اما تاخیر CAS متفاوت باشد ( برای مثال CL16 و CL19) پس تاخیر CAS کمتر منجر به عملکرد بهتری خواهد شد.
  تفاوت میان درک و واقعیت تاخیر به نحوه تعریف و اندازه گیری تاخیر بستگی پیدا می کند.

تفاوت میان سرعت رم و تاخیر CAS

پارادوکس تاخیر CAS

در اغلب موارد در حین مقایسه مشخصات و مقادیر ممکن است تاخیر به عنوان یک عامل مخرب در نظر گرفته شود، تاخیر که با CAS Latency (CL) بیان می شود تنها نیمی از معادله تاخیر را تشکیل می دهد. میزان CL تنها تعداد کل سیکل های ساعت را نشان می دهد و اینکه در طول هر سیکل ساعت چه کاری انجام می شود را نشان نمی دهند و بنابراین نباید به عنوان تنها عامل مهم در عملکرد تاخیر در نظر گرفته شوند. با نگاه کردن به اصطلاح تاخیر ماژول که بر حسب نانو ثانیه است شما می توانید بهتر تصمیم بگیرید که این ماژول حافظه پاسخگوتر از دیگری خواهد بود یا نه. برای محاسبه تاخیر ماژول مدت سیکل ساعت را در تعداد کل سیکل های ساعت ضرب کنید. این ارقام در مستندات فنی رسمی دیتاشیت ماژول ذکر شده است.در اینجا مواردی که برای این محاسبات نیاز به در نظر گرفتن دارید لیست شده است.

فناوری

سرعت ماژول (MT/s)

زمان سیکل ساعت بر حسب نانو ثانیه

تاخیر CAS

تاخیر بر حسب نانو ثانیه

SDR ۱۰۰ ۸.۰۰

۳

۲۴.۰۰

SDR ۱۳۳ ۷.۵۰ ۳

۲۲.۵۰

DDR ۳۳۳ ۶.۰۰ ۲.۵ ۱۵.۰۰
DDR ۴۰۰ ۵.۰۰ ۳ ۱۵.۰۰
DDR2 ۶۶۷ ۳.۰۰ ۵ ۱۵.۰۰
DDR2 ۸۰۰ ۲.۵۰ ۶ ۱۵.۰۰
DDR3 ۱۳۳۳ ۱.۵۰ ۹ ۱۳.۵۰
DDR3 ۱۶۰۰ ۱.۲۵ ۱۱ ۱۳.۷۵
DDR4 ۱۸۶۶ ۱.۰۷ ۱۳ ۱۳.۹۳
DDR4 ۲۱۳۳ ۰.۹۴ ۱۵ ۱۴.۰۶
DDR4 ۲۴۰۰ ۰.۸۳ ۱۷ ۱۴.۱۷
DDR4 ۲۶۶۶ ۰.۷۵ ۱۹ ۱۴.۲۵
DDR4 ۲۹۳۳ ۰.۶۸ ۲۱ ۱۴.۳۲
DDR4 ۳۲۰۰ ۰.۶۲ ۲۲ ۱۳.۷۵

تاخیر و معادله تاخیر چیست؟

به صورت ساده، تاخیر به میزان تاخیر میان وارد شدن دستور تا قابل دسترس شدن اطلاعات اشاره دارد. تاخیر فاصله میان این دو رویداد را نشان می دهد. وقتی به کنترلر حافظه گفته می شود که به مکان خاصی دسترسی پیدا کند، اطلاعات باید در طی سیکل های ساعت از ستون Column Address Strobe (CAS) به مکان مورد نظر خود برسند و فرمان تکمیل صادر شود. با توجه به این موضوع دو متغییر وجود دارد که تاخیر ماژول را تعریف می کند:

 • تعداد کل سیکل های ساعتی که اطلاعات باید از طریق آن انتقال داده شوند ( که در دیتاشیت ها با CL یا CAS Latency نمایش داده می شود.
 • مدت زمان هر سیکل ساعت ( که بر حسب نانو ثانیه اندازه گرفته می شود).

با ترکیب دو متغییر بالا می توان معادله تاخیر زیر را تعریف کرد:

 • تاخیر (برحسب نانو ثانیه) = تعداد سیکل های ساعت * مدت زمان سیکل ساعت (برحسب نانو ثانیه)

در تاریخچه فناوری حافظه، سرعت افزایش یافته است ( که به این معناست که زمان سیکل ساعت کاهش یافته است) و مقدار تاخیر CAS نیز افزایش یافته است بنابراین چون سیکل ساعت سریعتر شده است تاخیر واقعی برحسب نانوثانیه اندازه گرفته می شود. با بهینه سازی توازن میان حداکثر سرعت پردازنده  و حداقل تاخیر حافظه، شما قادر خواهید بود به یک سطح بالاتر از عملکرد دسترسی پیدا کنید و با استفاده از حافظه جدید خود سیستمی سریعتر و کارامدتر داشته باشید.

کدام یک مهم است: سرعت یا تاخیر؟

براساس تجزیه و تحلیل های مهندسی و آزمایشات گسترده در جواب به این سوال باید گفت هر دوی سرعت و تاخیر مهم هستند و هر دو نقش مهمی را در عملکرد سیستم ایفا می کنند، بمابراین در هنگام ارتقاء توصیه می کنیم:

 • حداکثر سرعت حافظه ای که توسط هر دوی مادربرد و پردازنده (از جمله پروفیل های اورکلاک) پشتیبانی می شود را شناسایی کنید.
 • حافظه ای که دارای کمترین تاخیر است و مناسب بودجه شما است را انتخاب کنید و به خاطر داشته باشید که تاخیر پایین تر به معنای عملکرد سیستم بهتر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *