تفاوت کلاینت ها و سرور

تفاوت کلاینت ها و سرورتفاوت کلاینت ها و سرور: اگر در شبکه تازه کار هستید و یا کمی درگیر واژه ها در حوزه شبکه شده اید، حتما به این نکته برخورد کرده اید که برخی اوقات از یک سیستم به عنوان سرور و برخی اوقات از سیستمی دیگر به عنوان کلاینت و بعضا از یک سیستم به عنوان سیستم کلاینت و سرور در شبکه نام برده می شود. برای دوستانی که تفاوت بین سیستم های کلاینت و سرور را نمی دانند امروز می خواهیم تفاوت بین این دو واژه یعنی کلاینت یا Client و سرور یا Server را در سایت کیهان سرور تشریح کنیم. قبل از اینکه هر چیزی بگوییم توجه کنید که خواسته یا ناخواسته یک شرکت، یک سازمان یا هر چیز دیگری طبیعتا می تواند ابعاد مختلفی داشته باشد، از شرکت های بسیار بسیار کوچک در نظر بگیرید تا سازمان های بسیار بسیار بزرگ که در همگی آنها شبکه و سرویس دهی شبکه وجود دارد. در شبکه های بسیار بزرگ سازمانی از سیستم های کامپیوتری بزرگی بعضا با ابعاد به نسبت بزرگتر از یک سیستم خانگی استفاده می شود. در چنین سازمان هایی که تعداد کاربران یا استفاده کنندگان از خدمات بسیار زیاد است معمولا معماری شبکه بصورت Client Server یا کلاینت سرور طراحی و پیاده سازی می شود. مهمترین هدف از طراحی معماری کلاینت و سرور جدا کردن کار کاربران عادی از فرآیند های سازمانی است که در یک سازمان بزرگ امری ضروری است. حالا با واژه یا معماری Client Server آشنا شدید و می خواهیم هر کدام از این واژه ها را در این معماری برای شما تشریح کنیم.

Server یا سرور چیست ؟


در یک محیط کلاینت سروری، کامپیوتر سرور به عنوان مغز و مرکز فرماندهی یک سازمان در نظر گرفته می شود. طبیعتا زمانیکه صحبت از مغز و مرکز فرماندهی می شود کامپیوتری که قرار است این نقش را بر عهده بگیرد باید از نظر سخت افزاری و قدرت پردازشی و بعضا ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات از سایر کامپیوترهایی که در شبکه وجود دارند بزرگتر و قدرتمند تر باشد. این کامپیوترهای قدرتمند در زمان قدیم هم استفاده می شدند و ما آنها را به عنوان Mainframe می شناختیم که تقریبا کلیه داده ها و عملیات هایی که در یک شبکه انجام می شود را در خودش انجام می داد. معمولا نرم افزارهای کاربردی که در یک سازمان استفاده می شوند به همراه داده هایی که مورد نیاز نرم افزار است در سرورها ذخیره می شوند و کارکنان با استفاده از کامپیوترهای خودشان که ما آنها را به عنوان Workstation یا ایستگاه کاری  می شناسیم به سرورها متصل و در شبکه از خدمات آن استفاده می کنند. ترجمه واژه سرور به شکل سرویس دهنده است که واژه سرویس هم باز فارسی نیست و اگر بخواهیم ترجمه فارسی از سرور داشته باشیم باید بگوییم خدمات دهنده که این دقیقا کاری است که کامپیوتر سرور در شبکه انجام می دهد.

برای مثال یک کارمند می تواند با استفاده از بستر شبکه و به کمک کامپیوتری که در اختیار دارد به فایل های موجود بر روی سرور دسترسی پیدا کند و از آنها استفاده کند ، یا اینکه همین کاربر می تواند به نرم افزار اتوماسیون اداری که بر روی یک سرور نصب شده است از طریق شبکه دسترسی پیدا کند و به نرم افزار اتوماسیون اداری متصل و از آن استفاده کند یا بهتر بگوییم از خدمات اتوماسیون اداری که توسط سرور ارائه می شود استفاده کند. در بسیاری اوقات سرورها خدمات مختلفی را بر روی خودشان ارائه می دهند که از آن جمله می توانیم به سرور فایل، سرور نرم افزارهای تحت وب، سرور احراز هویت، سرور ویدیو کنفرانس، سرور پرینتر و … اشاره کنیم اما بصورت کلی فراموش نکنید که در مدل یا معماری کلاینت سرور، همیشه یک کامپیوتر سرویس دهنده یا سرور است و همیشه یک کامپیوتر دیگر استفاده کننده از این سرویس یا سرویس گیرنده است که ما آن را به عنوان کلاینت می شناسیم.

در چنین محیط های سازمانی بزرگی معماری Client و Server بهترین گزینه برای دسترسی کارکنان به سرویس های نرم افزاری است، کاربران مجبور هستند ابتدا به سیستم های خود Login کنند و سپس توسط ارتباطات شبکه به سرور متصل و از خدمات آن استفاده کنند. در معماری کلاینت سروری، سیستم کامپیوتری که برای کامپیوتر کلاینت در نظر گرفته می شود دارای حداقل قدرت پردازشی و عملیاتی است و طبیعتا نیازی هم به قدرت زیاد ندارد زیرا همه فرآیند های پردازشی توسط سرور انجام می شود و در این میان سیستم کلاینت یا سرویس گیرنده هیچگونه بار کاری بر روی خودش ندارد و فقط به عنوان یک رابط کاربری برای اتصال به سرور مورد استفاده قرار می گیرد. در معماری کلاینت سروری، سرور دارای حداکثر قدرت پردازشی و کلاینت دارای حداقل قدرت پردازشی است. کلاینت ها بعضا حتی سیستم های بسیار ضعیفی هستند که در نقش رابط سخت افزاری صرفا عمل می کنند، برای مثال شما برای اتصال به سرورها و استفاده از خدما آنها کافیست فقط یک دستگاه Thin Client یا Zero Client که سیستم های کامپیوتری بسیار سبک و ارزان قیمتی هستند تهیه کنید و نیازی نیست که یک سیستم چند میلیون تومانی برای کاربر تهیه کنید. استفاده از معماری کلاینت و سرور هزینه های سازمانی شما را بسیار کاهش می دهد. تصور کنید سازمانی به جای اینکه هزار دستگاه PC با قیمت ۲ میلیون تومان تهیه کند که هزینه ای بالغ بر ۲ میلیارد تومان در بر دارد، می تواند ۱۰۰۰ عدد Thin Client با قیمت ۲۰۰ هزار تومان یا هزار عدد Zero Client با قیمت ۱۰۰ هزار تومان تهیه کند و هزینه های خودش را به شدت کاهش دهد در عین حال در روند کاری سازمان نیز اختلالی به وجود نخواهد آمد.

Client یا کلاینت چیست ؟


Client یه کلاینت که ترجمه آن به فارسی مشتری می شود به کامپیوتری گفته می شود که در معماری کلاینت سروری فقط نقش سرویس گیرنده و استفاده کننده از خدمات را بر عهده دارد. این کامپیوتر یک دستگاه کامپیوتری به نسبت ضعیف است که کارمندان شما می تواند با استفاده از آن در سازمان کارهای روزمره خود را به همراه خدماتی که از سرورها نیاز دارند انجام دهند. کاربران با استفاده از سیستم کلاینت به سرور متصل می شوند و از خدماتی که سرور در انواع و اقسامی که عنوان کردیم استفاده می کنند. توجه کنید که وظیفه یک کلاینت فقط سرویس گرفتن از سرورهای شبکه است و خودش در شبکه در نقش یک سرور قاعدتا نباید کار کند ، در مواردی ممکن است در شبکه های کامپیوتری از دستگاه های PC قویتری استفاده شود که بر حسب طراحی نامناسب شبکه ضمن اینکه سرور سازمانی در چنین شبکه ای وجود دارد ، کامپیوتر کلاینت نیز بر روی خودش پرینتر ، فایل و … را به اشتراک گذاشته است تا دیگران نیز بتوانند از ان استفاده کنند. این معماری در واقع یک شبکه Peer To Peer را نمایش می دهد که یک کامپیوتر هم سرور و هم کلاینت است و در معماری کلاینت و سرور ، هر کامپیوتر یا می تواند سرور باشد و یا می تواند در نقش کلاینت عمل کند. اگر می خواهید درک درستی از مفهوم کلاینت داشته باشید کافیست هر روز که به وب سایت گوگل با استفاده از گوشی، تبلت، لپ تاپ و … متصل می شوید متوجه این موضوع باشید که بار کاری سرورهای گوگل بر روی کامپیوتر شما وجود نخواهد داشت و شما فقط سرویس گیرنده هستید و کلاینت محسوب می شود و همین امر به معنی معماری کلاینت سرور است.


  • نویسنده : محمد نصیری منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *