حافظه موقت RAM

حافظه موقت RAMحافظه های RAM و ROM دو نوع کاملا متفاوت از حافظه ها هستند که در کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرند اما هر دوی انها برای ذخیره سازی داده ها و دسترسی سریعتر به داده های موجود بر روی کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرند. در خصوص انواع حافظه های RAM و همچنین تفاوت حافظه های SRAM و DRAM و همچنین تفاوت Buffering و Caching در سیستم قبلا در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران صحبت کردیم اما اینبار می خواهیم تفاوت بین RAM و ROM را بررسی کنیم. هر کامپیوتر با تعدادی حافظه فیزیکی به شما ارائه داده می شود تا بتوانید داده ها را در آن ذخیره کنید ، این حافظه ها معمولا در قالب چیپ های سخت افزاری بر روی سیستم وجود دارند. البته ما حافظه های مجازی نیز داریم که مبحث امروز ما نیست و پیشنهاد می کنم مقاله بنده با عنوان تفاوت حافظه های فیزیکی و مجازی را مطالعه کنید. به هر حال این حافظه های سخت افزاری که برای نگهداری داده های شما بصورت موقت مورد استفاده قرار می گیرند و در قالب چیپ های سخت افزاری وجود دارند به عنوان حافظه های با دسترسی تصادفی یا Random Access Memory شناخته می شوند که بصورت خلاصه آنها را RAM نامگذاری می کنند (حافظه موقت RAM).

حافظه RAM یا Random Access Memory چیست ؟


RAM در واقع قسمتی از سخت افزار سیستم محسوب می شود که داده های مربوط به نرم افزارهای سیستم عامل را در خود به همراه پردازش های سیستم نگهداری می کند تا در صورت نیاز CPU بتواند به سرعت به این داده ها دسترسی پیدا کند. داده های موجود در حافظه RAM سیستم فقط در زمانی قابل استفاده هستند که سیستم روشن باشد و در صورت خاموش شدن سیستم طبیعتا اطلاعات موجود در RAM سیستم شما نیز از بین خواهد رفت. RAM ها معمولا در قالب Microchip با ظرفیت های مختلفی به بازار ارائه داده می شوند که امروزه RAM هایی با ظرفیت های ۲ ، ۴ ، ۸ و حتی خیلی بیشتر از اینها را شما می توانید از بازار برای کامپیوتر منزل خود خریداری کنید. میزان RAM ای که روی سیستم شما می تواند قرار بگیرد کاملا متناسب با نوع سیستم عاملی است که شما از آن استفاده می کنید ، برای مثال سیستم عامل های ۳۲ بیتی ویندوز توانایی استفاده حداکثر ۴ گیگابایت از حافظه RAM سیستم را دارند و این در حالی است که سیستم عامل های ۶۴ بیتی یا سرور می توانند مقدار بسیار بیشتری RAM را پشتیبانی کنند (حافظه موقت RAM).

حافظه ROM یا Read Only Memory چیست ؟


حافظه ROM مخفف کلمات Read Only Memory یا حافظه فقط خواندنی است و همانطور که از نامش هم پیداست برای نوشتن داده ها طبیعتا از این نوع حافظه استفاده نمی شود. هر کامپیوتر برای اینکه بتواند به درستی فرآیند Startup را انجام دهد و سیستم عامل را Load کند به یک فضا نیاز دارد تا دستورالعمل های مربوط به Startup سیستم را در آن نگهداری کند و حافظه ROM دقیقا همین محل است. اطلاعات موجود روی حافظه ROM فقط یکبار توسط شرکت تولید کننده چیپ سخت افزاری بر روی آن نوشته می شود و فقط و فقط از آن به بعد قابل خواندن خواهد بود و هیچ داده ای بر روی این حافظه نمی توان نوشت. البته برخی از انواع حافظه های ROM وجود دارند که تحت شرایط خاصی می توان بر روی آنها داده یا اطلاعاتی نوشت اما دیگر به آنها ROM گفته نمی شود. برای مثال حافظه های Erasable Programmable Read Only Memory که به EPROM معروف است از انواع حافظه های ROM قابل نوشتن است ، البته توجه کنید که نوشتن بر روی این نوع از حافظه ها نیز توسط دستگاه های خاص انجام می شود و نه در حالت عادی ، هرگاه خواستید ساختار ROM را به کسی توضیح دهید کافیست آن را به شکل یک CD یا DVD در نظر بگیرید که اطلاعات از روی آن خوانده می شود و برای اجرا کردن بر روی حافظه RAM سیستم قرار می گیرد. بنابراین تنها تشابهی که در بین حافظه RAM و حافظه ROM سیستم وجود دارد این است که هر دو اسم حافظه را یدک می کشند و هر دوی آنها سخت افزاری هستند ، بصورت خلاصه تفاوت های این دو نوع حافظه با توجه به مقاله به شکل زیر می باشد:

  • RAM مخفف Random Access Memory است و ROM مخفف Read Only Memory
  • RAM یک حافظه فرار است و با رفتن برق و یا Restart شدن سیستم اطلاعات موجود در آن از بین می رود (حافظه موقت RAM).
  • ROM یک حافظه غیرفرار است و با رفتن برق و یا Restart شدن سیستم اطلاعات موجود در آن از بین نمی رود
  • RAM یک حافظه خواندنی و نوشتنی است در حالیکه ROM فقط یک حافظه خواندنی است
  • اطلاعات موجود در ROM فقط یکبار توسط کارخانه سازنده در آن نوشته می شوند
  • اطلاعات موجود در RAM هر بار توسط نرم افزارهای مختلف سیستم و سیستم عامل تغییر می کند (حافظه موقت RAM).
  • ROM دارای انواع مختلفی می باشد که قابل نوشتن در شرایط خاص می باشند که به EPROM معروف هستند
  • RAM ها از نظر ساختاری به دو دسته SRAM و DRAM تقسیم بندی می شوند.

  • نویسنده : محمد نصیری منبع: انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *