چرا در سرورهای اختصاصی به رم DDR4 نیاز داریم؟ تفاوت رم DDR4 و DDR3

چرا در سرورهای اختصاصی به رم DDR4 نیاز داریم؟

رم DDR4 در سال ۲۰۱۴ برای سرورهای (dedicated servers) معرفی شد و مزایای زیادی نسبت به رم DDR3 دارد. DDR4 SDRAM در واقع مختصر شده عبارت double data rate fourth generation synchronous dynamic random-access memory است. با وجود نام طولانی که این جافظه رم دارد باید بدانید که یکی از عالی ترین و تقریبا جدیدترین حافظه های موجود در سرورهای اختصاصی است. توسعه DDR4 در سال ۲۰۰۵ شروع شد و بعد از ۹ سال در سال ۲۰۱۴ معرفی شد. استفاده از این نوع رم کاهش مصرف برق و بهبود پهنای باند را برای اطمینان از کارایی سرور به ارمغان می آورد. در این مقاله ما به مزایایی که می توانید با انتخاب یک رم DDR4 داشته باشید می پردازیم.

چرا در سرورهای اختصاصی به رم DDR4 نیاز داریم؟

پهنای باند و عملکرد سرورهای اختصاصی

افزایش سرعت انتقال اطلاعات در DDR4 ( نسبت به DDR3) یکی از بزرگترین مزایایی است که شما با داشتن یک رم DDR4 می توانید بدست بیاورید. تکنولوژی قدیمی تر از ۸۰۰ MT/s ( میلیون دستور در ثانیه) شروع می شود و حداکثر سرعت ۲۱۳۳ MT/s را در اختیار شما قرار می دهد در حالی که DDR4 از سرعت ۲۱۳۳ MT/s شروع می شود.این افزایش سرعت به معنای افزایش پهنای باند می باشد بنابراین عملکرد هم بهبود پیدا می کند که البته می تواند منجر به افزایش تاخیر به علت سرعت کلاک بالاتر شود اما این مقدار تاخیر بسیار ناچیز است. بهبود عملکرد واقعی در سرورهای اختصاصی نیاز به گهنای باند بیشتر رم دارد و این جایی است که یک رم DDR4 می تواند مانند ستاره ای بدرخشد.

مقایسه پهنای باند

بیشترین بهبودی که ما بین رم DDR4 و DDR3 وجود دارد افزایش سرعت انتقال داده است. اگر شما یک سرور اختصاصی با رم DDR4 داشته باشید، شاید کاهش مصرف انرژی را متوجه نشوید ( و تنها هاست متوجه این موضوع باشد) اما افزایش سرعت انتقال اطلاعات را متوجه خواهید شد. افزایش عملکرد به ۴ پارامتر زیر بستگی دارد:

  • سرعت داخلی
  • سرعت بیت از پیش فراخوان شده
  • سرعت انتقال
  • پهنای باند کانال

بیایید با هم به ارقام این عوامل نگاهی بیندازیم. رم DDR دارای سرعت داخلی ۱۰۰ تا ۲۰۰ مگاهرتز، سرعت بیت از پیش فراخوان شده ۱۰۰ تا ۲۰۰ مگاهرتز، سرعت انتقال ۲ نانو ثانیه و پهنای باند کانال ۰.۲۰-۰.۴۰ GT/s است و هیچ سروری نباید از DDR1 استفاده کند.

قبل از اینکه به بحثمان ادامه دهیم اجازه دهید برای افرادی که با GT/s آشنا نیستند این اصطلاح را تعریف کنیم. GT/s مخفف giga transfers per second و به معنای گیگ انتقال در ثانیه است و به نرخ انتقال اطلعات خام اشاره دارد و با Gbps متفاوت است چونکه فرایند رمزگذاریکه می تواند سرعت انتقال اطلاعات قابل استفاده را کاهش دهد را شامل نمی شود.  رمزگذاری معمولا ۸۰ درصد از نرخ انتقال را شامل می شود به عبارت دیگر، رم ۴ گیگابایتی در واقع ۵ گیگابایتی است که ۱ گیگابایت برای رمزگذاری و رمزگشایی استفاده می شود. به ادامه بحث بر می گردیم.

رم DDR2 دارای سرعت داخلی ۲۰۰ تا ۵۳۳ مگاهرتز، سرعت بیت از پیش فراخوان شده ۱۰۰ تا ۲۶۶ مگاهرتز، سرعت انتقال ۴ نانو ثانیه و پهنای باند کانال .۴۰-۱.۰۶ GT/s است. این مقادیر افزایش عملکرد بیش از ۲ برابری خود را نسبت به رم DDR نشان می دهند. سرورهای کم کیفیت ممکن است هنوز به این نوع رم ها تجهیز باشند اما شما باید از استفاده از این نوع سرورها اجتناب کنید.

رم DDR3 دارای سرعت داخلی ۴۰۰ تا ۱۰۶۶ مگاهرتز، سرعت بیت از پیش فراخوان شده ۱۰۰ تا ۲۶۶ مگاهرتز، سرعت انتقال ۸ نانو ثانیه و پهنای باند کانال ۰.۸۰-۲.۱۳ GT/s است. وقتی این مقادیر را با رم DDR2 مقایسه می کنید باز متوجه دو برابر شدن عملکرد خواهید شد. در حال حاضر تعداد از سرورها میزبان این دسته از رم ها هستند.

رم DDR3 دارای سرعت داخلی ۱۰۶۶ تا ۲۱۳۳ مگاهرتز، سرعت بیت از پیش فراخوان شده ۱۰۰ تا ۲۶۶ مگاهرتز، سرعت انتقال ۸ نانو ثانیه و پهنای باند کانال ۲.۱۳-۴.۲۶ GT/s است و نسبت به تمام رم های قبلی سرعت و عملکرد بیشتری را ارائه می دهد. در ادامه شما می توانید به صورت اجمالی افزایش پهنای باند DDR4 را نسبت به نسل های قبلی مقایسه کنید.

                  کلاک باس سرعت داخلی مقدار بیت از پیش فراخوان شده سرعت انتقال پهنای باند کانال
DDR ۱۰۰-۲۰۰ MHz ۱۰۰-۲۰۰ MHz ۲n ۰.۲۰-۰.۴۰ GT/s
DDR2 ۲۰۰-۵۳۳ MHz ۱۰۰-۲۶۶ MHz ۴n ۰.۴۰-۱.۰۶ GT/s
DDR3 ۴۰۰-۱۰۶۶ MHz ۱۰۰-۲۶۶ MHz ۸n ۰.۸۰-۲.۱۳ GT/s
DDR4 ۱۰۶۶-۲۱۳۳ MHz ۱۰۰-۲۶۶ MHz ۸n ۲.۱۳-۴.۲۶ GT/s

مصرف برق

رم DDR4 با ۱.۲V کار می کند و رم DDR3 یا ۱.۵V ولت کار می کند. شاید مقدار ۰.۳V مقدار قابل توجهی به نظر نرسد اما هنگامی که در در هزاران سرور این مقدار را حساب کنید متوجه خواهید شد که مقدار قابل توجهی انرژی صرفه جویی می شود. رم DDR4 نسبت به DDR3 مقدار ۲۰% کاهش مصرف انرژی دارد. هر مالک سرور اختصاصی تمایل دارد مصرف انرژی که دارد را کاهش دهد پس استفاده از رم DDR4 می تواند یک گام بزرگ جهت دستیابی به این هدف باشد. کاهش انرژی مصرفی در رم DDR4 می تواند گرمای کمتری را در سرورها تولید کند که این به معنای طول عمر بیشتر سرورها و مصرف انژی کم جهت خنک سازی سرور نیز می باشد. این تغییرات جزئی تاثیر بزرگی در دستگاه هایی که از DDR4 استفاده می کنند دارد.

آیا باید یک سرور اختصاصی که از رم DDR4 پشتیبانی می کند را خریداری کنیم؟

جواب سوال واضح است، بله. یک سرور اختصاصی که دارای حافظه رم DDR4 است بهبود قابل توجهی را به همراه خواهد داشت. اگر کارهایی که به پهنای باند بیشتری نیاز دارند را می خواهیم انجام دهید باید سرورهای اختصاصی که دارای رم DDR4 هستند را انتخاب کنید. یک سرور اختصاصی با حافظه DDR ممکن است به علت سرعت کلاک بالاتری که دارد با افزایش تاخیر مواجه باشد اما این تاخیر بسیار ناچیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *