رید بندی سرور ML10 G9

رید بندی سرور ML10 G9


سرور HPE ML10 Gen9 یکی از جدید ترین، ارزانترین و محبوبترین سرور های خانواده پرولینت HP و سری سرور های تاور این کمپانی می باشد. این سرور بر روی مادربورد معمولی سوار شده است و تنها تفاوت آن با سرور HPE ML30 علاوه بر سایز در مادر بورد می باشد که اچپی در سرور HPE ML30 از مادربورد سروری استفاده کرده است.

اما با وجود کاستی ها و امتیازاتی که سرور HPE ML10 Gen9 دارد، بسیاری از دوستان و مشتریان دائما از نحوه ی نصب ویندوز و رید بندی این سرور سئوال می کردند و لازم دونستیم تا آنچه را درباره این سرور میدانیم رو در اینجا بنویسیم.

این سرور همانند سایر محصولات جدید اچپی از روش بوت EFI بهره می برد اما تا سختی و دردسر های این روش ما را مایل میکند که از روش سنتی Legacy برای نصب ویندوز در سرور HPE ML10 Gen9 استفاده کنیم . برای این امر باید مراحلی را طی کنیم که به شرح زیر می باشد (رید بندی سرور ML10 G9)

رید بندی سرور HPE ML10 Gen9

برای رید بندی سرور شما ابتدا باید وارد محیط Advanced options شوید، برای این کار کافیست بعد از روشن شدن دستگاه کلید esc یا Del را فشار دهید. در پنجره ی Advanced options بدنبال SATA configuartion باشید و پس از باز کردن در پنجره مربوطه گزینه ی SATA Mode Selection را انتخاب کنید و سپس آن را به Raid Mode تغییر دهید. سپس با فشردن کلید F4 تنظیمات را ذخیره کنید . بعد از ریستارد دستگاه دوباره ی کلید esc یا Del را فشار دهید. و اینبار به دنبال Intel(R) Rapid Storage Technology باشید و آن را انتخاب کنید. در پنجره ی باز شده می توانید عمل رید را انجام دهید (رید بندی سرور ML10 G9).

روش دیگر و بهتری نیز برای رید بندی وجود دارد که باید حالت CSM فعال شده باشد که در ادامه توضیح می دهیم.

فعال کردن بوت Legacy

بعد از راه اندازی دستگاه با فشردن DEL/ESC وارد صفحه ی Advanced option خواهیم شد. CSM configuration را انتخاب کنید. بر روی UEFI mode اینتر بزنید و در پنجره باز شده Legacy mode را انتخاب کنید و سپس F4 بزنید.

حال سرور HPE ML10 Gen9 آماده ی نصب ویندوز و رید بندی می باشد (رید بندی سرور ML10 G9).

رید بندی بعد از فعالسازی CSM

برای اجرای رید بندی با این روش بعد از راه اندازی سیستم کلید ترکیبی Ctrl-l را فشار دهید. در پنجره ی مربوه می توانید به آسانی رید بندی را انجام دهید .

رید بندی سرور ML10 G9: برای رید بندی سرور ML10 G9 به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید.


مرحله اول: به محض روشن شدن سرور این تصویر می آید.

مرحله دوم: سرور ML10 را روشن میکنید و دکمه ESC را شار میدهید. در این صورت وارد صفحه زیر میشود.

مرحله سوم: در این صفحه وارد منو Advanced شده و صفحه زیر را خواهید دید.

مرحله چهارم: همانطور که در تصویر میبینید، گزینه SATA Configuration را انتخاب میکنید.

با انتخاب این گزینه صفحه زیر ظاهر میشود.

مرحله پنجم: دراین صفحه گزینه SATA Mode Configuration را مانند شکل زیر به حالت RAID عوض کنید.

مرحله ششم: در مرحله ششم از گزینه SATA Configuration خارج شده و وارد گزینه  CSM Configuration میشوید. به شکل زیر توجه فرمایید.

مرحله هفتم: وقتی روی این گزینه کلیک کنید وارد صفحه CMS Support میشود که در شکل زیر میتوانید ببینید.

مرحله هشتم: در این صفحه CMS Support را به حالت Enabled در می آورید.

همچنین گزینه Boot option filter را به حالت Lagacy only در می آورید. به شکل زیر توجه کنید.

مرحله نهم، مرحله آخر: در این مرحله سیستم شما رید بندی شده است. برای ذخیره این تغییرات باید از کلید F4 استفاده کنید و ریدبندی را کامل کنید.

همانطور که در تصویر یر می بینید با فشردن کلید F4 از شما میخواهد که آیا میخواهید تغییرات را ذخیره کنید؟ شما گزینه YES را فشار میدهید و سرور ML10 G9 شما رید بندی شده است.

مطالب آموزشی مرتبط

آموزش نصب ویندوز در سرور HPE ML10 Gen9 / آموزش رید بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *