سرورهای تیغه ای سازمانی Enterprise Blade Servers

سرورهای تیغه ای سازمانی Enterprise Blade Servers

استفاده از سرورهای تیغه ای به شما کمک می کند تا استفاده و بهره وری از منابع دیتاسنتر را بهبود دهید. کیهان سرور به صورت منحصر به فرد به بررسی چهار مدل از جدیدترین محصولات سرور های تیغه ای در مقاله سرورهای تیغه ای سازمانی Enterprise Blade Servers می پردازد. همراه ما باشید.

سرورهای تیغه ای سازمانی Enterprise Blade Servers

بسیاری از دیتاسنترها و ارائه دهندگان خدمات هاستینگ درخواست تجدید نظر در سرورهای رکمونت را محتمل و شدنی می دانند زیرا پکیج های باریک تیغه ای دارای تراکم پردازش بسیار بالایی هستند و به کسب و کارها اجازه می دهند تا استفاده از فضای اتاق سرور را به حداکثر برسانند.

این در حالی است که، هر روزه بیشتر و بیشتر کسب و کارها از عوارض جانبی کابینت های رکمونت و بسیار شلوغ متنفر میشوند. برای کاهش هزینه درایوهای در حال اجرا، بسیاری از کسب و کارها به تاثیر مصرف برق و هزینه های ابزاری که روی بودجه IT تاثیر می گذارند اشاره دارند و در مورد میزان تولید گرما در رک و میزان تهویه مطبوع مورد نیاز برای خنک نگه داشتن سرور ها نگران هستند.

 • سرورهای تیغه ای بیش از ۵ سال قبل به عنوان جایگزینی برای سرورهای رکمونت معرفی شدند اما مزایای دیگر آنها در حال حاضر باعث می شود تا انتخاب حساستری داشته باشیم چونکه افزایش هزینه ها یک مشکل بزرگ است و در حال حاضر کسب و کارها کمتر نگران تراکم پردازشی هستند و بیشتر در مورد تعداد سرورهایی که در درون یک محفظه به قدرت خاصی نیاز دارند نگران هستند. برای غلبه بر این موضوع طراحی سرور تیغه ای در دوازده سال اخیر پیشرفت داشته است و تمرکز از قدرت پردازشی به کاهش مصرف انرژی و گرمای خروجی تغییر پیدا کرده است.
 • دغدغه اصلی کاربران – هزینه های تامین انرژی و خنک سازی قفسه رک می باشد تا قدرت پردازشی بالا.
 • کولینگ (خنک سازی) باعث شده است که کارایی افزایش یافته و قابلیت های شاسی توسعه یابد. در این حالت فن ها از سرورها برداشته شده و بنابراین فضای بیشتری برای حافظه، هارد و پردازنده های ایجاد می شود.
 • این موضوع باعث اضافه شدن مزایایی به سرورهای تیغه ای که دارای قطعات متحرک کمتری هستند شده است و شاسی می تواند سطح بالایی از کولینگ و افزونگی را ارائه دهد.

کاهش هزینه های پشتیبانی

در ادامه مقاله سرورهای تیغه ای سازمانی Enterprise Blade Servers همراه ما باشید. افزایش هزینه های پشتیبانی یکی از موضوعات دیگری است که باید در نظر گرفته شوند. سرورهای تیغه ای دارای امکاناتی هستند که مدیریت متمرکز بهتر و استقرار و توسعه ساده تری را فراهم می سازد. در گروهی از تست ها ۴ تا از برترین سرورهای تیغه ای موجود در بازار  که از جدیدترین محصولات دل، فوتیجسو، زیمنس، اج پی و ای بی ام بود مورد بررسی قرار گرفت. به دنبال توسعه سرور تیغه ای از همان روزهای ابتدایی، این چهار سرور تا کنون بازار انگلیس و اروپا را به خود اختصاص داده اند.

توسعه سرور تیغه ای یک کسب و کار پر هزینه است و بسیاری از فروشندگان در تلاشند که بازار خود را حفظ کنند ولی خیلی ساده بازار خود را از دست میدهند. این عجیب است که NEC چند سال قبل سیستم تیغه ای Express5800 خود را به بازار معرفی کرد اما یک طراحی اشتباه در وب سایت UK باعث شد که محصول در حال حاضر در بازار در دسترس نباشد.

Tiawanese سازنده Supermicro ادعا کرده است که سرور تیغه ای خود را معرفی خواهد کرد اما تا الان این سرورها ساخته نشدند در حالی که سازنده های دیگر از جمله Tatung و Nexcom غیر ممکن است در این بازار حاضر شوند. همانطور که شما در این گروه تست مشاهده می کنید چهار شرکت کننده در حال توسعه فناوری سرور تیغه ای خود با نتایجی چشمگیر هستند. جدیدترین پردازنده های دو هسته ای Xeon و Opteron مزایای قابل توجهی را به همراه دارند و هر چهار سیستم پشتیبانی هایی را برای هر دوی این پردازنده ها ارائه می دهند تا تراکم پردازشی را افزایش دهند. و شما تنها به یک فناوری محدود نیستید سرورهای تیغه ای به شما اجازه ترکیب و مطابقت الزامات پردازشی را می دهد.

 • گزینه های ذخیره سازی همچنان بهبود پیدا می کنند و بسیاری از سرورهای تیغه ای از جدیدترین هاردهای SATA و SAS پروفیل پایین همراه با RAID پشتیبانی می کنند.
 • گزینه های اتصال متنوع بوده و تغییرات اساسی در اترنت گیگابایت به وجود آمده است و در حال حاضر کانال فیبری ۴ گیگابیت در ثانیه ای و حتی برخی از گزینه های ۱۰ گیگابیتی پشتیبانی می شوند.

کسب و کارهایی که متحمل هزینه های پیچیده مدیریت و نگهداری دیتاسنترها و خدمات هاست شده هستند نیاز دارند بیشتر به سرورهای تیغه ای نزدیک شوند چونکه آنها می توانند بهترین جایگزین برای سرورهای رکمونت باشند. حتی با وجود تعداد نسبتا کمی از فروشندگان در بازار، هنوز طیف گسترده ای از گزینه ها وجود دارند و چهار سیستمی که کمتر Down می شوند و در حال حاضر در دسترس هستند به شما معرفی می شوند.

 • Dell PowerEdge 1955
 • HP Blade System c-Class
 • Fujitsu Siemens PRIMERGY BX600 S2
 • IBM BladeCenter H

نتیجه گیری سرورهای تیغه ای Enterprise Blade Servers

سرورهای رکمونت بسیار توسعه یافته هستند اما این گروه از تست ها نشان می دهند که سرورهای تیغه ای به سرعت در حال پیشرفت هستند. در حقیقت در بسیاری از حوزه ها سرورهای تیغه ای در حال حاضر پیشرو هستند و برخی از مشخصات باورنکردنی را با گزینه های اتصالی که سرورهای رکمونت نمی توانند داشته باشند ارائه می دهند.

واضح است که شالوده یک سرور تیغه ای، شاسی آن است زیرا کولینگ، پاور، افزونگی و سرویس های شبکه مورد انتظار را فراهم می آورد. برای کولینگ سرورهای کلاس C اچ پی دارای شاسی جدیدی هستند که از ۱۰ ماژول فن توربین شکل پشتیبانی می کنند. با وجود دیدن همه اینها در عمل ما می توانیم با خیال راحت بگوییم که هدف اچ پی کاهش سر و صدا بوده است گرچه وقتی که به مدل توربو سوئیچ می کنید جریان هوا موجب ایجاد سر و صداهایی می شود.

سرور  IBM BladeCenter از یک جفت فن فوق العاده بزرگ بلوور (مکنده – دمنده) استفاده می کند که می تواند حجم زیادی از هوا را تغییر دهد اما به نظر می رسد که پر سر و صدا باشد، در واقع IBM یک ماژول جذب آکوستیک اختیاری را ارائه می دهد تا به کاهش سطح سر و صدا کمک کند.

هر دوی سرورهای Dell و Fujitsu Siemens از یک جفت ماژول فن رادیالی (شعاعی) بزرگ استفاده می کنند که به وضوح کارآمد هستند اما سرورها متکی بر منبع تغذیه یا پاور هستند و خود فن ها ها به خنک کنندگی سیستم کمک می کنند.

اچ پی همجنین در بخش پاور و قدرت یک مرحله جلوتر ایستاده است و از منبع تغذیه های hot-swap که سطح بالایی از افزونگی را ارائه می دهند استفاده می کند و از گزینه های سرور تیغه ای IBM بهتر است چونکه گزینه های پردازشی بهتری از از فروشندگان مختلف دیگر ارائه می دهد.

مشتریان فعلی BladeCenter این واقعیت را تایید می کنند که شاسی جدیدی که از نسل های قدیمی تیغه های IBM پشتیبانی می کند به آنها امکان سرمایه گذاری بیشتر را می دهد. سرور Fujitsu Siemens به بهترین شکل ممکن از AMD Opteron پشتیبانی می کند و طراحی منحصر به فرد آن اجازه می دهد تا تیغه های چند پردازنده ای بزرگ به راحتی ایجاد شوند.

 • شرکت IBM شاسی های جدید خود را طوری طراحی کرده است که شما میتوانید از تیغه های قدیمی خود بر روی شاسی جدید استفاده کنید. این همان مشتری مداری و کاهش هزینه های بالای خرید بلید می باشد.

تمرکز اصلی اچ پی روی پردازنده دو هسته ای زئون بوده است اما یک رنج کامل از گزینه های Opteron را ارائه می دهد در حالی که سرور دل تنها دارای یک گزینه اینتل می باشد. دل حداقل بسته مدیریتی را ارائه می دهد و ما احساس کردیم که مجموعه نرم افزار OpenManage به جای سرورهای تیغه ای برای بررسی سرورهای رکمونت شخصی و سرورهای pedestal استفاده می شود. Fujitsu Siemens ServerView طیف کامل و بهتری از توابع را ارائه می دهد اما نه PowerEdge 1955 و نه BX600 S2 دارای هیچ قابلیت پیشرفته مدیریت پاور نیستند.

بهترین کار این است که شما به IBM و HP بپیوندید چونکه مجموعه نرم افزاری Insight Control Center Edition و Director با ویژگی های منحصر به فرد و مختص به این شرکت ها بسته بندی شده اند و هر دو ابزار شاسی با کیفیت و ابزارهای مدیریت انرژی تیغه سرور را ارائه می دهند.

در نهایت هر دوی IBM BladeCenter و HP Blade System c-Class طیف باورنکردنی از ویژگی ها و گزینه ها را ارائه می دهند. پس از بحث و مذاکره زیاد اچ پی را به عنوان برنده  انتخاب شد و این به خاطر کیفت ساخت و طراحی بهتر سرور اچ پی بود. مخصوصا اینکه سرورهای اچ پی پاور، کولینگ و افزونگی انحصاری را ارائه می دهد گرچه همان تعداد تیغه های سرور IBM را ارائه نمی دهد و از هر دوی پردازنده های اینتل و AMD پشتیبانی می کند. نرم افزار مدیریت HP از همه پیچیده تر است و دارای توسعه های مستمر بوده است و توجه زیادی به کنترل های قدرت داشته و از حل مسائل و مدیریت آنها پشتیبانی می کند. امیدوارم مقاله سرورهای تیغه ای سازمانی Enterprise Blade Servers رضایت شما را جلب کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *