معرفی سرور ام ال 370 شرکت اچپی HP ProLiant ML370 Generation 4
معرفی نسل چهارم سرور ام ال 370 اچ پی | HP ProLiant ML370 Generation 4

در ادامه معرفی سرور های اچ پی میرسیم به معرفی سرور ام ال 370 شرکت اچ پی HP ProLiant ML370 Generation 4 که در زمان خود از قوی ترین و کارآمد ترین سرورهای شرکت اچ پی بود. سرور ام ال 370 شرکت اچ پی نسل چهارم دارای پنل ال ای دی در بخش جلویی می باشد و این پنل شرایط داخلی سرور را به نمایش میگذارد. این پنل از طریق یک درب پلاستیکی محافظت میگردد. در بخش جلویی یا Front Panel دارای دیسکت درایو (فلاپی درایو) با اتصالات جداگانه پورت USB می باشد. همچنین شما میتوانید Front Bezel را ببینید که در واقع کاور بخش جلویی سرور می باشد. این بخش از سرور قابلیت باز و بسته شدن داشته و شما میتوانید با باز کردن این بخش پنل جلویی سرور و سایر بخش های تعبیه شده را ببینید. شما میتونید در این بخش Removable Media Bays رو ببینید که بعنوان قفسه تجهیزات مدیا تعبیه شده است. در پایین ترین بخش از نمای جلویی سرور ام ال 370 اچ پی نسل 4، قفسه هارد رو میتونید ببینید که قابلیت جاگیری 5 عدد هارد را در خود دارد.

معرفی سرور ام ال 370 شرکت اچپی HP ProLiant ML370 Generation 4

بررسی بخش داخلی سرور HP ProLiant ML370 Gen 4

سرور ام ال 370 شرکت اچ پی نسل چهارم بر روی مادربرد و بخش داخلی خود تجهیزات و قطعات بسیار پیشرفته ای دارد. قلب سرور ام ال 370 اچپی شامل دو پردازنده بسیار قدرتمند اینتل زئون ساخت شرکت FOXCONN می باشد. بخش خنک کننده این پردازنده دقیقا بر روی پردازنده بوده و توسط دو عدد فن اپشنال که در بخش انتهایی سرور قرار گرفته اند خنک می گردد. بخش هد سینک و پردازنده در یک جا جایگیری شده اند ولی بخش پردازنده قابلیت جداسازی دارد. میتوانید پردازنده را ارتقا ببخشید. هدسینک قیمت جداگانه ای دارد.

بر بروی مادر برد سرور اچیی مدل ام ال 370، 8 عدد کشو جایگیری مموری کارت قرار گرفته است که میتواند با ظرفیت مختلف مموری پر گردد. سرور اچپی دل ام ال 370 میتواند تا 256 گیگابایت حافظه مموری را پشتیبانی کند.

معرفی سرور ام ال 370 شرکت اچپی HP ProLiant ML370 Generation 4برای آشنایی بیشتر با سرور HP ProLiant ML370  نسل چهارم و شناسایی قطعات به کار برده شده در این سرور با هم تصویر زیر رو بررسی میکنیم. سرور HP ProLiant ML370  Generation 4 (G4) از بهترین محصولات شرکت اچ پی می باشد که هنوز در بسیاری از موسسات و بانکهای دولتی و غیر دولتی مورد استفاده قرار میگرد. سخت افزار بسیار قدرتمند و با عمر مفید بسیار بالای این نسل از سرورها باعث شده است که بعد از گذشت چندین سال با همان کیفیت اولیه خدمات استوریج و پردازش را انجام دهند.

معرفی سرور ام ال 370 شرکت اچپی HP ProLiant ML370 Generation 4معمولا این نوع از سرور ها برای سازمانها و شرکت های بزرگی مانند بانکها یا گمرکات یا ادارات مالیات کارایی بسیار بالایی دارد. در این شرکتها معمولا حجم بالایی از دیتا و فایل در روز جابجا می شود و نیاز است که سرورهایی با قابلیت بالای استوریج و پردازش دیتا تمامی این اطلاعات را با سرعت بالایی سازماندهی و رده بندی کند. سرور ام ال 370 در ابعاد کوچکتر برای شرکت هایی با حجم تبادل اطلاعاتی پایین نیز طراحی و ساخته شده است که این جزو سیاست های شرکت اچ پی می باشد که برای سازمانهایی با نیروهای کم نیز خدمات سروری متناسبی با قیمت پایین تر عرضه کند.

معرفی سرور ام ال 370 شرکت اچپی HP ProLiant ML370 Generation 4

در ادامه معرفی سرور ام ال 370 شرکت اچپی HP ProLiant ML370 Generation 4 می رسیم به بخش اسلات PCI-Express که در انتهای مادربرد تعبیه شده است. بسیاری از متخصصین دنیای فناوری اطلاعات از نقش این بخش از مادربرد اطلاعات کافی ندارند که شما میتوانید با مطالعه مقاله PCI-Express در سایت کیهان سرور از جزئیات دقیق این کارت مطلع شوید. PCI-Express در واقع بخشی از مادر برد می باشد که برای اتصال تجهیزات جانبی مانند کارت گرافیک، کارت شبکه یا انواع حافظه های جانبی استفاده میگردد. این بخش از مادربرد دارای اسلات هایی می باشد که کارت شبکه،  یا کارت گرافیک در آنجا تعبیه میگردد.

  • در نسل چهارم سرورهای ام ال 370 اچ پی امکان جدا کردن هر کدام از ماژول های ذکر شده در زمان روشن بودن سرور وجود ندارد.

فن سرور HP ML370 Gen4

فن خنک کندده سرور ام ال ۳۷۰ g4 و g3 و g2 به صورت کشویی داخل سرور قرار میگیرد. اگر نحوه قرار گیری فن های خنک کننده ۲۲۴۹۷۷-۰۰۱ را ببینید مشاهده میکنید که هر کدام از ۶ عدد فن خنک کننده در یکجا قرار نگرفته اند. در واقع ۴ عدد از فن های ۲۲۴۹۷۷-۰۰۱ در جلو سرور به صورت ردیفی قرار گرفته اند  نقش این ۴ عدد فن خنک کردن کل سرور و مخصوصا مادربرد و قطعات متصل به آن می باشد. ۲ فن ۲۲۴۹۷۷-۰۰۱ دیگر در پشت سرور قرار گرفته و مستقیما مسئول خنک کردن دو عدد پردازنده Processor 3/4 GHZ/800 1M 364757-001 می باشند.

معرفی سرور ام ال 370 شرکت اچپی HP ProLiant ML370 Generation 4

 در جدول بالا مختصات Expansion Slots رو میتونید ببینید. این بخش از مادر برد اهمیت بسیار بالایی در سرور اچپی نسل 4 داشته و بیشتر تجهیزات جانبی بر روی اون تعبیه میشه. Expansion Slots عامل انتقال و تبادل دیتا می باشد. وقتی تجهیزات جانبی بر روی مادربرد پیاده میشه اشکالاتی در فرایند تبادل و انتقال اطلاعات ایجاد میشه که یکی از اونها ایجاد نویز در سیم های تبادلی بین مثلا کارت شبکه و خود مادربرد می باشد که این نویز ها باعث ناهمخوانی و عدم خوانش صحیح اطلاعات انتقالی میشود. البته مهندسین شرکت Expansion Slots این مشکلات را رفع کرده اند.