بررسی سرور HPE ProLiant DL360 Gen10

بررسی سرور HPE ProLiant DL360 Gen10

سرور رکمونت و قدرتمند ProLiant DL360 Gen10 اچ پی شما را به پردازنده های Xeon Scalable اینتل مجهز می کند. البته در این مقاله نمیخواهیم در مورد پردازنده های Xeon Scalable صحبت کنیم اما ذکر برخی مطالب در مورد این مدل از سی پی یو ها لازم و ضروری می باشد. پردازنده های Xeon Scalable به فارسی به پردازنده های مقیاس پذیر معروف هستند و نسل پیشرفته تری از انواع دیگر پردازنده ها می باشند. سه مولفه امنیت، سرعت و مالتی کلاود Multi Cloud از فاکتورهای متمایز کننده این سری از پردازنده های در نسل ۱۰ سرور های اچ پی می باشد. اگر بخواهم یک ذهنیت بسیار عالی از قابلیت این نوع از پردازنده ها برای شما ذکر کنم کاربرد و توانایی آنها در سیستم هم هوشمند و خودران می باشد. اینتل زمینه جدیدی از تکنولوژی را به روی علاقمندان به هوش مصنوعی باز کرده است. پردازنده های Xeon Scalable دارای ۴ مدل برنزی، طلایی، پلتینیوم و نقره ای می باشد. برای مثال شما میتوانید در سرورهای ایستاده ML110 Gen10 و برای مدل های پایین تر به سمت پردازنده Bronze 3104 شش هسته ای بروید و یا از میان سه مدل Silver انتخاب خود را انجام دهید و یا انتخاب خود را به سمت Gold 5120 چهارده هسته ای ببرید. قیمت ها برای مدل ۸۸۰۲۳۰-۴۲۵ که شامل پردازنده ۱.۷GHz Bronze 3104 و ۸ گیگابایت حافظه DDR4 است بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده تنها ۷۱۸ پوند می باشد. اگر شما اینها را کافی نمی دانید می توانید بعدا پردازنده خود را به یکی از پردازنده های طلایی Xeon Scalable پشتیبانی شده که از همان سوکت استفاده می کند ارتقاء دهید. با این مقدمه به بررسی سرور HPE ProLiant DL360 Gen10 به روز ترین سرور تک یونیته ۱U اچ پی می پردازیم.

از برتری های سرور DL360 Gen10

از برتری های سرور DL360 Gen10 میتوان به طراحی داخلی عالی، پردازنده های Xeon Scalable، گزینه های ذخیره سازی نوآورانه، امنیت فریم ویر و مدیریت iLO5 اچ پی، قیمت بسیار خوب، دو پورت ۱۰/۲۵GbE اشاره کرد. اگر متخصص سرور های اچ پی باشید متوجه خواهید بود که اچ پی در سرور DL360 Gen10 شاهکار کرده است. ما اشکال یا عیبی که بتوان آن را معرفی کرد در این سرور شیک و زیبا پیدا نکردیم.

بررسی سرور HPE ProLiant DL360 Gen10

رای نهایی کارشناسان

از نظر کیهان سرور DL360 Gen10 یک انتخاب عالی برای کسب و کارهایی که به قدرت و توان بالا نیاز دارند سرور پروفیل پایین ProLiant DL360 Gen10 می باشد که به طرز خارق العاده ای قابل ارتقاء و قابل مدیریت است.

این سرور کسب و کارهایی که به دنبال سرور رکمونت با تراکم بالا هستند را مورد هدف قرار داده است چونکه می تواند حجم بالایی از ورک لودهای مورد تقاضا را مدیریت کند. سرور HPE ProLiant DL360 Gen10 دارای طیف گسترده ای از قابلیت های شاسی باریک ۱U است. این سرور از پردازنده های Xeon Scalable اینتل که دارای هسته های زیادی هستند پشتیبانی می کند، طراحی داخلی آن مجدد انجام شده است و به شما اجازه می دهد تا گزینه های توسعه و ارتقاء زیادی برای ذخیره سازی داشته باشید (مثل ۱۰ هارد NVMe).

در این مقاله ما مدل عملکردی ۸۶۷۹۶۳-B21 اچ پی را برسی می کنیم این سرور مجهز به یک جفت پردازنده Xeon Gold و همچنین ۳۲ گیگابایت حافظه DDR4 SmartMemory می باشد. شاسی سرور DL360 Gen10 دارای ۸ بی آماده استفاده SFF hot-swap است. از مزایای مدل ۸ بی SFF می توان به ارتقاء ۱۰ هارد NVMe اشاره کرد. کیتی که شامل یک برد اصلی جدید است قیمتی حدودا ۷۴۰ پوندی دارد و نیاز به ۷ فن خنک کننده دارد که از قبل در سرور نصب شده است بنابراین سرور آماده استفاده است. در واقع گزینه های ذخیره سازی متنوع یکی از قابلیت های مهم سرور DL360 Gen10 می باشد. حتی با برد اصلی NVMe شما می توانید هارد های NVMe را با هارددیسک های SAS/SATA SFF ترکیب کنید بنابراین شما می توانید با توجه به ورک لودهای تقاضا شده خود ارتقاها را انجام دهید.

مشخصات سرور DL360 Gen10

 • شاسی: رکمونت ۱U
 • پردازنده: دو عدد پردازنده ۱۲-core 2.3GHz Intel Xeon Gold 5118
 • حافظه: ۳۲GB ECC DDR4 2,400MHz (حداکثر ۳ ترابایت/ ۲۶۶۷ مگاهرتز)
 • بی های هارد: ۸ بی هارد hot-plug SFF (حداکثر ۱۱ عدد)
 • ذخیره سازی: فاقد هارد HDD
 • کارت رید: RAID : HPE Smart Array S100i و P408i-a SAS3/2GB با FBWC/BBU
 • آرایه پشتیبانی شده: RAID0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, 1 ADM, 10 ADM
 • توسعه: ۳ عدد اسلات PCI-e Gen3
 • شبکه:  ۴ عدد پورت گیگابایت، دو عدد ۱۰/۲۵GbE FlexibleLOM
 • سایر: USB اینترنال (۲ عدد)، اسلات کارت MicroSD
 • خنک سازی: ۷ عدد فن hot plug
 • منبع تغذیه: دو عدد منبع تغذیه ۸۰۰ واتی hot plug
 • مدیریت: HPE iLO5 Standard with Gigabit

طراحی داخلی و خارجی سرور DL360 Gen10

HPE یک کار خوب انجام داده است و آن هم طراحی داخلی سرور است. دو پردازنده ۱۲ هسته ای ۲.۳GHz Xeon Gold 5118 با هیتسینک های مقاوم و جایگزین شونده (قابلیت تعویض) پوشانده شده است و ۱۲ اسلات DIMM وجو دارد که به شما اجازه می دهد تا ۳ ترابایت حافظه داشته باشید. پردازنده های Xeon Gold 5118 تنها از حداکثر سرعت ۲۴۰۰ مگاهرتز پشتیبانی می کند و اگر شما حافظه را تا ۳ ترابایت ارتقاء دهید شما نیاز به پردازنده های Gold 6100 یا Platinum 8100 که دارای پسوند M هستند نیاز پیدا خواهید کرد چونکه این پردازنده ها در هر سوکت از ۱.۵ ترابایت حافظه پشتیبانی می کنند. چونکه این سرور یک مدل عملکردی است تمام هفت فن خنک کننده را که بین مادربرد و بک پلن قرار دارد را نصب دارد.

در سرور DL360 Gen10 انواع hot-plug وجود دارد که می توان آنها را بدون خاموش کردن مادربرد نصب کرد، گرچه ما متوجه شدیم که اندازه کوچک آنها اجازه حذف و تعویض ساده تر را می دهد. تعداد زیادی فضا برای توسعه وجود دارد و سرور دو کارت رایزر را در قسمت پشت خود دارد که در مجموع سه اسلات PCI-Express را ارائه می دهد. سرور دارای چهار پورت گیگابایت تعبیه شده است و این قیمت شامل آداپتورهای HPE FlexibleLOM با دو پورت ۱۰/۲۵GbE فیبری می باشد.

بررسی سرور HPE ProLiant DL360 Gen10
نمایی از پشت سرور DL360 G10 اچ پی

قابلیت های ذخیره سازی سرور DL360 Gen10

مدل های اولیه دارای تراشه کنترلر HPE S100i هستند که سه پورت تعبیه شده SATA را برای پشتیبانی از ۱۲ هارد و آرایه های RAID 0, 1, 5 و ۱۰ بکار می برد. این کنترلر S100i می تواند چهارده درایو را مدیریت کند و دو هارد باقی مانده را برای دو کاتریج فلش uFF M.2 جدید اچ پی استفاده می کند که در پشت دستگاه قرار گرفته است و تنها یک بی هارد SFF را اشغال می کند. همه هارددیسک ها و هاردهای NVMe از حامل HPE SmartDrive استفاده می کنند که چراغ های LED وضعیتی را بارگذاری می کنند. چراغ LED سفید از اشتباهات هزینه بر جلوگیری می کند و هیچ حاملی نباید در هنگام کار کردن سرور برداشته شود. سرور مورد بررسی دارای SAS3 است و شامل ماژول HPE Smart Array P408i-a Gen10 می باشد که می توان برای اضافه کردن ذخیره سازی آرایه های RAID5, 6, 50 و ۶۰ را به آن اضافه کرد.

این سرور شامل ۲ گیگابایت حافظه کش نوشتاری پشتیبان شده با فلش (FBWC) است که با یک باتری لیتیوم یونی عملکرد بالا ۹۶ واتی محافظت می شود. طرفدان مجازی سازی می توانند یک جفت پورت USB 3 اینترنال را برای بوت شدن به هایپرویزور تعبیه شده پیدا کنند. در کنار درب یک اسلات کارت MicroSD وجود دارد و HPE حالا دو کیت ۸GB MicroSD USB 3 را برای افزونگی هایپرویزور ارائه می دهد.

قابلیت های مدیریتی سرور DL360 Gen10

DL360 Gen10 از کنترلر مدیریت iLO5 جدید HPE استفاده می کند و رابط کاربری آن مبتنی بر وب طراحی شده است. iLO5 نسبت به iLO4 بهبود پیدا کرده است و حتی اطلاعات بیشتری را در مورد قطعات مهم ارائه می دهد و دارای یک سروریس مدیریت بدون عامل جدید (AMS) است و ابزارهای OS provisioning ارتقاء داده شده اند و عملکرد به شدت تقویت شده است.

بررسی سرور HPE ProLiant DL360 Gen10
فضای نرم افزاری iLO5 کنترل سرور DL360 G10

امنیت یکی از مهمترین قسمت هایی است که iLO5 روی آن تمرکز کرده است، این سرور دارای حسگر اثر انگشت سیلیکونی Silicon Root of Trust اج پی است که برای اعتبارسنجی فریم ویر استفاده می شود و در صورتی که خراب تشخیص داده شود از بوت شدن سرور جلوگیری می کند. فریم ویر iLO5 همچنین اعتبار سنجی شده است و اگر اعتبارسنجی شکست بخورد و در حالی که لایسنس Advanced Premium Security Edition اجرا شده باشد به صورت زمانبندی شده اسکن های فریم ویر و فرآیند تعمیر و بازیابی انجام خواهد شد.

با استفاده از برنامه مجازی شده OneView ارتقا داده شده به نسخه ۳.۱ میتوانید سرور DL360 Gen10 را به عنوان یک عنصر قابل نظارت جدید، ببینید. اگر شما از OneView فقط برای نظارت سرور و محیط ذخیره سازی خود استفاده می کنید این برنامه برای شما رایگان خواهد بود اما اگر می خواهید اطلاعاتی در مورد پردازنده ها، پاور، دما و همچنین ابزارهایی برای کنترل پاور و اجرای جلسات کنترل از راه دور داشته باشید باید لایسنس خود را ارتقاء دهید. ما از برنامه HPE iLO Mobile iOS روی آیپدمان استفاده کردیم و توانستیم به صورت از راه دور به سرور دسترسی پیدا کنیم و دقیقا همان اطلاعات رابط کاربری مبتنی بر وب را بدست بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *