بررسی سرور HP ProLiant DL380 G7

بررسی سرور HP ProLiant DL380 G7

ProLiant DL380 یکی از برترین سرورهای رکمونت دو یونیته ۲U اچ پی است که فروش بسیار بالایی داشته و دارد. بررسی سرور HP ProLiant DL380 G7 را بخوانید تا متوجه شوید که مدل جدید نسل هفتم واقعا ارزش این شهرت قابل تحسین را دارد یا نه.  سرور HP ProLiant DL380 G7 در زمان خود جزو بهترین های نسل هفتم بود وو هنوز هم بعد از گذشت بیش از ده سال جایگاه نسبتا مناسبی در بین کاربران ایرانی دارد. از آنجایی که قیمت بسیار پایینی دارد بیشتر کاربرانی که به دنبال خرید سرور ارزان هستند نیم نگاهی به سرورهای نسل ۷ در کنار سرورهای نسل ۸ دارند.

مشخصات سرور HP ProLiant DL380 G7

 • شاسی: رکمونت ۲U
 • پردازنده: ۲ عدد پردازنده ۲.۶۷GHz Intel Xeon E5640
 • حافظه: ۶GB 1333MHz DDR3 که با استفاده از RDIMM ها قابلیت ارتقاء تا ۱۹۲ گیگابایت را دارد
 • ذخیره سازی: سه عدد هارد ۱۴۶GB HP SFF 15K 6Gbps SAS در حامل های hot swap
 • کارت رید: RAID: HP embedded Smart Array P410i با ۲۵۶ مگابایت کش
 • آرایه پشتیبانی شده: RAID 0, 1, 10, 5
 • توسعه: سه عدد اسلات PCI Express (حداکثر ۶ عدد)
 • شبکه: چهار عدد پورت گیگابایت اترنت
 • منبع تغذیه: یک عدد منبع تغذیه ۴۶۰ وات hot plug
 • مدیریت: HP iLO3 with 10/100
 • نرم افزار: HP Insight Control Edition software

iLO یا کنترل از راه دور سرور DL380 G7

HP به سرور ProLiant DL380 بسیار افتخار می کند و ادعا می کند که مدل G6 سرور رکمونت ۲U بهترین فروش را در دنیا داشته است. نسخه جدیدتر نسل هفت علاوه بر قابلیت هایی که در نسل ۶ دیده شد قابلیت های حتی بیشتری را با اولویت دهی در انعطاف پذیری، مدیریت و نظارت بر انرژی ارائه می دهد. مدیریت از راه دور یکی از حوزه های مهمی است که HP بر روی آن متمرکز شده است و این یکی از سرورهای ProLiant است که با کنترلر تعبیه شده جدید iLO3 ظاهر شده است. اچ پی ادعا می کند که کنترلر از راه دور iLO3 حدود ۸ برابر سریعتر از iLO2 است و سرویس های رسانه مجازی بیش از سه برابر سریعتر شده اند. کنسول از راه دور تعبیه شده ویندوز می تواند مقیاس پذیری بسیار ساده ای داشته باشد و به نظارت های چندگانه توسعه داده شود و نسخه لینوکس قابلیت های بیشتری را نسبت به نسخه های قبلی خود ارائه می دهد. دسترسی امن برای کنترلرهای iLO همیشه خوب بوده است اما حالا با رمزگذاری سخت افزاری AES این امنیت بیشتر شده است.

بررسی سرور HP ProLiant DL380 G7

HP هنوز بهترین قابلیت های iLO را که در نسخه های قبلی وجود دارد را ارائه می دهد. تعداد افزاینده ای از فروشندگان عملکردهای پشتیبانی مانند کنترل از راه دور سرور را به عنوان استاندارد ارائه می دهند اما برای دریافت موارد بیشتر در تراشه iLO3 باید لایسنس ارتقاء را خریداری کنید. در صورتی که می خواهید مدیریت انرژی داشته باشید و از قابلیت های پلی بک ویدیویی استفاده کنید شما نیاز به این ارتقاء دارید. در لایسنس اولیه نمودارها و تجزیه و تحلیل هایی از انرژی های مصرفی و همچنین تنظیمات و کنترل ها در اختیار شما قرار داده می شود در حالی که در لایسنس ارتقاء داده شده شما می توانید رویدادهایی مانند فرآیند بوت شدن را ضبط کند و به شما این امکان را می دهد تا در اوقات فراغت خود فیلم های ضبط شده را با برنامه iLO Video Player  مشاهده کنید.

در طول تست ما سرویس های کنترل از راه دور را که عملکرد سریع ماوس را با تاخیر اندک و یا ناچیز ارائه می داد را تایید کردیم. کنسول از راه دور جدید ویندوز می تواند به صورت صاف و همواری کشیده شود و در صورت نیاز شما می توانید با کشیدن و رها کردن ابعاد آن را تغییر دهید. برای مدیریت دستگاه شبکه و سرور عمومی، اچ پی نرم افزار Insight Control Edition  به صورت مخفف ICE  را ارائه داده است. این برنامه می تواند دستگاه های سازگار با SNMP و سرورهای اچ پی را با عامل Insight نصب شده مدیریت کند. ICE یک رابط کاربری مبتنی بر مرورگر هوشمند را ارائه می دهد که گزارش های دقیقی از عملیات سیستم و مدیریت دارایی ها ارائه می دهد.

شما می توانید به صورت از راه دور فریم ویرهای موجود در سرور را ارتقاء دهید و از حد آستانه برای ارسال هشدارها و اخطارها استفاده کنید و Power Manager را ارتقاء دهید و همچنین انرژی مصرفی سرور، عملکرد پردازنده، دما را مدیریت کنید و همچنین نمودارهایی از سابقه های موجود را مشاهده کنید.

اچ پی در داخل سرور DL380 G7 تغییرات مهمی ایجاد کرده است چونکه صفحه فلزی بزرگی که کل مادربرد G6 را پوشانده بود حالا با یک نسخه  کوچکتر عوض شده است. این صفحه فلزی در حال حاضر تنها نیمه عقب مادربرد را پوشش می دهد و از کارت های رایزر پشتیبانی می کند و تعویض و برداشتن قطعات بسیار ساده تر شده است.

بررسی سرور HP ProLiant DL380 G7

خنک کننده بزرگی که در G6 وجود داشت هم دچار تغییر شده است. حالا پوشش شفاف کوچکی وجود دارد که دور سوکت های پردازنده متمرکز شده است (به جای اینکه بالای آن قرار بگیرد). به نظر می رسد این چیدمان به خوبی کار می کند. با وجود اینکه ۴ فن خنک کننده hot plug وجود دارد اما سرور تقریبا ساکت و بدون سر و صدا کار می کند.

مانند G6، در این نسخه هم شما گزینه های ارتقاء را در اختیار دارید. یک کارت رایزر که دارای سه اسلات PCI Express است. شما می توانید کارت رایزر دوم را اضافه کنید و در هر دو مورد شما می توانید اسلات های PCI Express و PCI-X را به صورت ترکیبی داشته باشید.

ظرفیت ذخیره سازی سرور DL380 G7

از نظر ظرفیت ذخیره سازی، DL380 هنوز بهترین گزینه ها را در کلاس خود دارد و فضای کافی در جلو برای اضافه کردن ۱۶ بی هارد hot swap وجود دارد. سرور جدید IBM System x3650 M3 به تازگی این تعداد را پوشش می دهد اما سرور رکمونت Dell PowerEdge R710 2U هنوز از هشت هارد SFF استفاده می کند و عقب مانده است. با این حال برای ارتقاء به ۱۶ هارد نیاز به تعویض صفحه خالی در پنل جلو با یک بی ثانویه هشت درایوی است. این بدان معناست که شما باید درایو نوری را بردارید و برای مدیریت آن باید کارت توسه Smart Array یا Smart SAS را اضافه کنید. به لطف کنترلر تعبیه شده Smart Array P410i RAID، ۸ کانکتور SAS در مادربرد وجود دارد. ماژول کش ۲۵۶ مگابایتی دارای یک پلاگین برای پک باتری بکاپ اختیاری است.

بررسی سرور HP ProLiant DL380 G7
این سرور میتواند تا ۱۶ عدد هارد ۲.۵ اینجی را پشتیبانی کند.

در سرور DL380 G7 طرفداران مجازی سازی یک گره را به عنوان سرور در اختیار دارند که دارای اسلات های کارت حافظه SD و USB برای بوت شدن از هایپرویزور تعبیه شده است. با این حال اگر می خواهید افزونگی رسانه ای را راه اندازی کنید PowerEdge R710 را استفاده کنید چونکه دل در اوایل سال جاری سرور خود را با دو اسلات کارت SD اینترنال ارائه داد که یکی از آنها به طور خودکار بکاپ کارت اصلی است. این سرور با چنین قیمتی که دارد یک منبع تغذیه ۴۶۰ واتی hot plug را ارائه می دهد اما شما می توانید تا دو منبع تغذیه داشته باشید. اچ پی همچنین نسخه های ۴۶۰ وات، ۷۵۰ وات یا ۱۲۰۰ وات را ارائه می دهد و می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید چونکه همه آنها دارای اسلاتی با فرم فکتور یکسانی هستند. برق مصرفی بسیار کم بود اگر چه در نظر داشته باشید که سیستم مورد بررسی مشخصات کاملا اساسی داشت. ما میزان برق مصرفی Server 2008 Enterprise R2 را در حالت بیکاری ۷۲ وات اندازه گرفتیم. با پردازنده ۴ هسته ای E5640 Xeon که به شدت تحت بار بود برق مصرفی ۱۴۵ وات بود. برای یک سرور رکمونت ۲U، ProLiant DL380 G7 توانست رنج گسترده ای از نقش ها را بازی کند. اگرچه مانند Dell PowerEdge R710 دارای قیمت خوبی نیست اما پتانسیل توسعه و ظرفیت ذخیره سازی را ارائه می دهد. بسته مدیریتی اچ پی نیز با کنترلر iLO3 مجموعه ای از قابلیت های منحصر به فرد را در اختیار شما قرار می دهد. نرم افزار ICE اچ پی نسبت به کنسول مدیریت دل ساده تر است و قادر به ارائه عملکردهای برتر مدیریتی و نظارتی فوق العاده انرژی است.

قیمت سرور DL380 G7 در بازار ایران

بحث قیمت و بازار همیشه توسط کاربر و مشتری پیگیری میشود حتی زمانیکه به فکر خرید نمی باشد. سرور DL380 G7 یکی از خوش قیمت ترین سرور های موجود در بازار ایران می باشد. شما میتوانید با هزینه ای در حدود ۳ تا ۴ میلیون تومن کانفیگ ضعیفی از این سرور را با ۸ گیگ رم و دو عدد پردازنده ۵۶۲۰ و همچنین کارت رید ۲۵۶ مگابایتی تهیه کنید. اما اگر به دنبال سروری با پردازنده های ۵۶۷۰ یا بالاتر به همراه ۳۲ گیگابایت رم DDR3 هستید بایستی در حدود ۶ میلیون تومان هزینه کنید. این در صورتی است که قیمت ها هر روز در حال تغییر بوده و می باشد.

رای نهایی درباره سرور DL380 G7

HP ProLiant DL380 G7 در بسیاری از قسمت های خود به صورت استاندارد ظاهر شده است. این سرور نه تنها ظرفیت ذخیره سازی زیادی را برای یک سرور رکمونت ۲U فراهم می آورد بلکه دارای پتانسیل توسعه قابل توجه، کیفیت ساخت فوق العاده خوب می باشد و همچنین اچ پی این سرور را به کنترلر تعبیه شده iLO3 و نرم افزار Insight مجهز کرده است. پینشهاد میکنیم تعدادی از سرورهای اچ پی را در بخش فروشگاه کیهان سرور حتما مشاهده بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *