بررسی سرور Lenovo ThinkSystem DS6200
بررسی سرور Lenovo ThinkSystem DS6200

سرور Lenovo DS6200 قیمت استوریج فلش عملکرد بالا را می شکند. استوریج Flash، سیستمی است که از تکنولوژی فلش پشتیبانی می‌کند. تکنولوژی فلش، امکان برنامه‌ریزی و پاکسازی الکتریکی اطلاعات را فراهم می‌کند و با قدمت نزدیک به نیم قرن، همچنان پرکاربردترین تکنولوژی مورد استفاده در سیستم‌ها و تجهیزات ذخیره‌ سازی است. Flash Storage به جای اینکه اطلاعات را روی هارد درایو‌هایی با صفحات گردان ذخیره کند، روی چیپ‌های حافظه از نوع Solid State با نام Flash قرار می‌دهند، همان‌هایی که با USB آن‌ها را می‌شناسیم. با کیهان سرور همراه باشید تا با بررسی سرور Lenovo ThinkSystem DS6200 با جنبه های تکنولوژیک این سرور رکمونت بیشتر آشنا شویم.

مزایای سرور Lenovo DS6200

 • عملکرد بالا
 • کنترلرهای قدرتمند FC/iSCSI
 • پشتیبانی از SAS3 با کیفیت بالا
 • مقیاس پذیری بالا
 • ارزش خوب

معایب سرور Lenovo DS6200

 • حالت های پورت میزبان باید از CLI تنظیم شود.

رای نهایی سرور Lenovo DS6200

سرور ThinkSystem DS6200 یک انتخاب خوب برای کسب و کارهای متوسط  و کاربرانی است که به دنبال بهترین عملکرد، تغییر مکان ذخیره سازی داده ها به صورت بلادرنگ و مقیاس پذیری بالا با یک قیمت معقول می باشند. در میان محصولات سروری، لنوو در بازار به عنوان یک سرور ذخیره ساز نقش خود را پر رنگ تر از قبل کرده است. شما میتوانید در سرور DS6200 جدیدترین سری از سرورهای ThinkSystem DS مجموعه ای از قابلیت های کلاس سازمانی را همراه با عملکرد و قیمتی که کسب و کارهای متوسط می توانند از آن برخوردار باشند، ارائه می دهد. ما در مقاله ” بررسی سرور Lenovo ThinkSystem DS6200 ” به بررسی سرور DS6200 که یک سرور رکمونت دو یونیته 2U است می پردازیم. میتوانید برای آشنایی بیشتر با سرور های رکمونت دو یونیت مقاله ” نحوه انتخاب یک سرور رکمونت 2 یونیته 2U ” را مطالعه کنید.

مشخصات سرور Lenovo DS6200

 • شاسی: رکمونت 2U
 • ذخیره سازی: 24 عدد بی هارد hot swap
 • منبع تغذیه: 2 عدد منبع تغذیه 580 واتی hot plug
 • حافظه: 16 گیگابایت کش با سوپر خازن ها و حافظه فلش
 • آرایه های پشتیبانی شده: RAID پشتیبانی شده: RAID1, 10, 5, 6
 • پورت های دیتا: 4 عدد SFP+ که از آداپتورهای 8/16Gbps FC و یا 1/10GbE iSCSI پشتیبانی می کنند
 • مدیریت: اترنت گیگابایت
 • توسعه: پورت های 12Gbps SAS3 (حداکثر 108 عدد هارد LFF یا 240 عدد هارد SFF)
 • سایر پورت ها: پورت Mini-USB CLI
 • اسنپ شات ها: پایه 128 (اختیاری 512 یا 1024)
 • مدیریت: مرورگر وب

با مطالعه برگه راهنمای این سرور متوجه خواهید شد که DS6200 کاربردهای I/O محور را هدف قرار داده است و با پشتیبانی از هارد SAS با سرعت 12G یا 12 گیگابیت در ثانیه و تغییر مکان ذخیره سازی داده ها به صورت بلادرنگ، دسترس پذیری بالا و پانسیل توسعه بالا، میتواند بسیار کاربردی و بهینه باشد.

بررسی سرور Lenovo ThinkSystem DS6200
بک پلن سرور Lenovo ThinkSystem DS6200

به غیر از 24 بی هارد SFF، سرور DS6200 دارای دو کنترلر است که در مود اکتیو/ اکتیو کار می کند. هر کدام از این کنترلر ها دارای حافظه کش 16 گیگابایتی، آینه سازی کش تاخیر پایین، خازن های با کیفیت و حافظه فلش هستند تا در طول قطع برق از محتواهای شما محافظت شود.

 • سیستم مورد بررسی دارای کنترلرهای CNC (مخفف converged network controllers) می باشد که هر کدام دارای 4 پورت SFP+ است و از هر دو عملیات 1/10GbE iSCSI و 8/16Gbits/sec Fibre Channel پشتیبانی می کنند.
 • شما باید به طور دستی تنظیمات مورد نیاز خود را با استفاده از CLI انجام دهید (Command-line interface).
 • در سرور مورد بحث میتوانید کل سیستم را برای FC ها، و یا برای iSCSI ها تنظیم کنید و یا ترکیبی از هر دو را داشته باشید که جفت اول FC و جفت دوم iSCSI هستند.
 • پشتیبانی از تکنولوژی SAS3 که دارای سرعت بالا در پورت های CNC گمی باشد.

بررسی سرور Lenovo ThinkSystem DS6200

نصب و راه اندازی سرور Lenovo ThinkSystem DS6200

متاسفانه نصب و راه اندازی این سرور توسعه داده شده ساده تر نشده است. چونکه کنسول مبتنی بر وب یک ویزارد را اجرا می کند که امکان مدیریت و پیکربندی تنظیمات (مانند نظارت SNMP) را فراهم می آورد.

به صورت پیش فرض، CNC ها برای iSCSI تنظیم شده بود اما ما می خواستیم FC از تست های عملکردی ما پشتیبانی کند. اعمال تغییرات به اندازه کافی ساده بود و ما از کلاینت PuTTY تا SSH برای این دستگاه استفاده کردیم و از CLI آن و دستور ‘set host-port-mode’ برای تغییر همه آنها به FC استفاده کردیم.

در مرحله بعد ذخیره سازی مجازی ایجاد شد در واقع در این مرحله، دو استخر ذخیره سازی ایجاد شده توسط دو کنترلر مدیریت می شد. ما برای تست 8 هارد 800 گیگابایتی SSD تهیه کردیم و خیلی سریع یک استخر RAID10 چهار هاردی یک گروه دیسک را برای هر کنترلر ایجاد کردیم. از آنجا که ما فقط از SSD ها استفاده کردیم، این سرور آنها را در Performance tier قرار داد و اگر شما یک هارد دیسک SAS را اضافه کنید آنها در Standard tier قرار می گیرند در حالی که هارد Midline SAS به طور خودکار به Archive tier تخصیص داده می شود. لایسنس پایه تنها از data tiering بلادرنگ در هاردهای ML-SAS HDD و SAS پشتیبانی می کند و برای استفاده از تمام سه tiers شما نیاز به لاینس اختیاری دارید که حدود 2553 پوند قیمت دارد. بنابراین لایسنس پایه می تواند SSD را قادر به خواندن کش ها کند که می تواند به گروهای دیسک اختصاص داده شوند و جزئی از فرآیند tiering نیست.

بررسی سرور Lenovo ThinkSystem DS6200

عملکرد FC در سرور Lenovo ThinkSystem DS6200

برای تست عملکرد، ما از دو پردازنده زئون اسکیبل و دو پردازنده Xeon E5-2600 v4 و ویندوز سرور Windows Server 2016 استفاده کردیم، همه به آداپتورهای تک پورت QLogic 16Gbits/sec FC تجهیز شده بودند.

ما یک پارتیشن مجازی اختصاص داده شده را به هر سرور ایجاد کردیم و دو سرور را به کنترلر A و دو سرور دیگر را به کنترلر B وصل کردیم. اولین تست ما با استفاده از یک سرور تکی نتایج عالی را به همراه داشت و سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی 12.3 گیگابیت در ثانیه را ارائه داد. سرعت خواندن تصادفی ثابت ماند در حالی که سرعت نوشتن به 7.5 گیگابیت در ثانیه کاهش پیدا کرد. با همه چهار سرور در ترکیب Iometer، ما سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی 49 گیگابیت در ثانیه را ثبت کردیم. سرعت خواندن و نوشتن تصادفی به طور کلی 48 و 30 گیگابیت در ثانیه ثبت شد که هر سرور میانگین زمان پاسخ ورودی/ خروجی کمتر از 0.3 میلی ثانیه را به ثبت رساندند. توان عملیاتی ورودی/خروجی بسیار عالی است چونکه Iometer سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی 338000 و 115000 IOPS را به ثبت رساند. با انتقال به عملیات تصادفی توان عملیاتی خواندن و نوشتن به 228000 و 114000 IOPS کاهش پیدا کرد و تاخیر در همه چهار سرور حول و حوش 1.2 میلی ثانیه بود.

بررسی سرور Lenovo ThinkSystem DS6200

مدیریت و اسنپ شات ها در سرور Lenovo ThinkSystem DS6200

لایسنس پایه شامل اسنپ شات است که از 128 تارگت پشتیبانی می کند و می تواند به طور اختیاری به 512 یا 1024 تارگت افزایش پیدا کند. آنها مدیریت ساده ای دارند و می توانند بر حسب تقاضا یا به صورت زمانبندی شده هر چند دقیقه یکبار در پنجره اوقات روزانه تنظیم شوند که برای هر پارتیشن حداکثر مقدار 32 را حفظ خواهد کرد. ما متوجه شدیم که ریکاروی اسنپ شات درست مانند زمانی که یک پارتیشن را انتخاب می کنیم و اسنپ شات ها را به صورت لیستی مشاهده کردیم سریع است. بعد از انتخاب یک مورد، ما هاست ها را دیسکانکت کردیم، گزینه Rollback را انتخاب کردیم و اجازه دادیم تا اطلاعات حذف شده ما در عرض چند ثانیه به مکان اولیه خود برگردند.

بررسی سرور Lenovo ThinkSystem DS6200

این سرور برای کار کردن به اتصالات iSCSI نیاز دارد و می تواند برای اجرای فوری تنظیم شود. ما متوجه شدیم که رابط مبتنی بر وب این دستگاه استفاده خیلی ساده ای دارد و دسترسی سریع به توابع مختلف ذخیره سازی را فراهم می آورد/ همچنین یک بخش عملکردی مفید فراهم آمده است که در آن می توانید تمام قطعات (از یک هارد تکی یا پورت هاست تا کل کنترلر) را نظارت کنیم. ما در آزمایشگاه Lenovo XClarity Administrator و Hyper-V VM را اجرا کردیم و به طور خودکار DS6200 پیدا شد. سپس لایسنس های مدیریت سرور را خریداری کرده و وارد بخش Storage کنسول مبتنی بر وب XClarity شدیم و توانستیم همه سخت افزارهای موجود را مشاهده کنیم، مصرف برق و دما را نظارت کنیم و به صورت از راه دور پاور را کنترل کنیم و هشدارهای سیستمی را مشاهده کنیم.