سرور ProLiant ML350 Gen10
سرور ProLiant ML350 Gen10

سرور ProLiant ML350 Gen10

سرور HPE ProLiant ML350 Gen10 یکی از قدرتمندترین سرورهای ایستاده ای است که اچ پی ارائه می دهد. این سرور دارای قابلیت هایی همچون پشتیبانی از دو پردازنده اسکبیل اینتل، حداکثر 3 ترابایت حافظه و بارگذاری از هارد می باشد. این سرور برای پشتیبانی از کسب وکارهای کوچک تا متوسط، کسب و کارهای سازمانی بزرگ و دیتاسنترها طراحی شده است. این سرور یک راه حل سازمانی بسیار قدرتمند و آرام است که برای توسعه و استقرار شعب از راه دور یا شرکت های بزرگ ایده آل است. سرور HPE ProLiant ML350 Gen10 هوش مصنوعی بسیار قابل اعتماد شرکت ها بزرگ و بانک ها می باشد.

HPE ProLiant ML350 Gen10 از پردازنده های جدید اسکبیل برای تحویل یک افزایش 71 درصدی در عملکرد و 27 درصد افزایش تعداد هسته ها استفاده می کند. این سرور یک پلتفرم بسیار انعطاف پذیر است که می تواند از چهار پردازنده گرافیکی double-wide برای ایجاد یک زیرساخت متراکم دسکتاپ مجازی و یا برای پشتیبانی از ورک لودهای گرافیک محور استفاده کند. کیج هارد اختیاری می تواند از حداکثر هشت هارد اس اس دی NVMe برای افزایش عملکرد و انعطاف پذیری پشتیبانی کند. با استفاده از کیت مبدل راک که هم از این سرور و هم از سرور HPE ProLiant ML110 Gen10  پشتیبانی می کند این سرور ایستاده می تواند در راک نصب شود.

پردازنده های مخصوص سرور ProLiant ML350 Gen10

در این سرور شما می توانید یک یا دو پردازنده اسکبیل اینتل از خانواده های برنزی، نقره ای، طلایی و یا پلاتینیوم با حداکثر 28 هسته نصب کنید. هر پردازنده از 6 لاین – کانال – حافظه پشتیبانی می کند اما به طور کلی از ظرفیت 3 ترابایت پشتیبانی می کند که نیاز به پردازنده اسکبیل با نام M احتیاج دارد که برای پشتیبانی از هر یک از 1.5 ترابایت حافظه طراحی شده است. پردازنده های بدون M تنها از 768 گیگابایت پشتیبانی می کنند. فناوری های Turbo Boost و Intel Hyper-Threading ممکن است در مدل های خاصی از پردازنده در دسترس نباشند. منبع تغذیه یا یک منبع تغذیه هات پلاگ 500 واتی، 800 واتی و یا 1600 واتی است که در پیکربندهای افزونگی (پشتیبان) یا بدون افزونگی تامین می شوند.

سرور ProLiant ML350 Gen10
HPE ProLiant ML350 G10 Tower Server Storage – 2.5″ Bay Option

حافظه سرور HPE ProLiant ML350 Gen10

DDR4 SmartMemory اچ پی با سرعت 2666 مگاهرتز ، 11 درصد افزایش عملکرد را نسبت به ماژول های حافظه 2400 مگاهرتزی ارائه می دهد. 24 اسلات حافظه به طور کلی در برد سیستم وجود دارد و به هر پردازنده 12 اسلات حافظه تخصیص داده شده است. همانطور که قبلا هم گفته شد هر پردازنده از 6 کانال حافظه پشتیبانی می کند که هر کدام دو ماژول حافظه را پشتیبانی می کنند. برای دستیبابی به حداکثر حافظه 3 ترابایتی پشتیبان شده به پردازنده های دارای نام M و ماژول های 128 گیگابایتی LRDIMM نیاز است. با استفاده از ماژول های حافظه رجیستر شده (RDIMM) با استفاده از ماژول های حافظه 32 گیگابایتی که در سرعت 2400 مگاهرتز کار می کنند می توان به حداکثر 768 گیگابایت دست پیدا کرد.

ذخیره سازی هارد HDD در ML350 Gen10

ذخیره سازی پلت فرم HPE ML350 Gen10 که از حداکثر 24 هارد اس اس دس و مکانیکی 2.5 اینچی SAS, SATA و حداکثر 8 هارد SFF NVMe PCIe پشتیبانی می کند که بسیار سخاوتمندانه است. پیکربندی شاسی 2.5 اینچی از کیج هارد پیش فرض در قسمت پایین تر شاسی پشتیبانی می کند که از 8 بی هارد 2.5 اینچی پشتیبانی می کند. دو کیج هارد اضافی که هر کدام می تواند از 8 بی هارد 2.5 اینچی پشتیبانی کند می تواند نصب شود که حداکثر 24 بی هارد 2.5 اینچی را ارائه می دهد.

  • هاردهای NVMe تنها می توانند در شاسی 2.5 اینچی پشتیبانی شوند و یاید در وسط کیج هارد اختیاری Express Bay نصب شوند.

کیت NVMe دارای دو برد رایزر x4 Direct Attached PCIe NVMe است که می تواند از 4 هارد و یا در مجموع 8 هارد (در حالت نصب دو رایزر) پشتیبانی کند. یک پیکربندی شاسی بی هرد 3.5 اینچی وجود دارد که می تواند حداکثر از 12 بی هارد نصب شده در جلو پشتیبانی کند. این پیکربندی شاسی برای شاسی 3.5 اینچی بسیار مشابه با 3 کیج هارد جداگانه است که می تواند از 4 هارد 3.5 اینچی برای دستیابی به مجموع 12 بی پشتیبانی کند. هر پیکربندی دارای یک پنل کنترل در بالا است که سلامت سیستم، وضعیت های NIC، دو پورت USB 3.0 و یک پورت سرویس iLO اختصاصی را به همراه دارد.

در گودی (یا پخ) جلو قفل امنیتی وجود دارد که به صورت تجهیزات استاندارد در این سیستم ظاهر می شود. همچنین یک اسلات کارت MicroSD در مجاورت اسلات PCIe پنج تا هشت و زیر منبع تغذیه وجود دارد. مدیریت هارد از طریق HPE Smart Array S100i SR Gen10 SW RAID انجام می شود. هاردهای M.2 از کیت کارت فعال سازی عمومی پشتیبانی می کنند و به اسلات های یک تا چهار PCIe محدود می شوند و تنها از یک کیت فعال سازی پشتیبانی می کند. M.2 تنها از رید نرم افزاری پشتیبانی می کند. برخی از این پیکربندی ها ممکن است نیاز به کیت فن یدکی (پشتیبان) داشته باشد.

سرور ProLiant ML350 Gen10
HPE ProLiant ML350 G10 Tower Server Dual Processor Active PCIe 3.0 Slots

توسعه و بسط در ML350 Gen10

در ادامه مقاله سرور HPE ProLiant ML350 Gen10 به بررسی وضعیت توسعه این سرور می پردازیم. برای پشتیبانی از ورک لودهای شما 8 اسلات PCIe 3.0 برای اتصال تعدادی از دستگاه ها فراهم شده است. اسلات های یک تا چهار PCIe در قسمت پایین شاسی توسط پردازنده 1 پشتیبانی می شود و پردازنده گرافیکی اختیاری می تواند در اسلات یک و سه نصب شود. اسلات های 5 تا هشت PCI با اضافه کردن پردازنده دوم فعال می شوند و اسلات های 5 و 7 از پردازنده گرافیکی اختیاری پشتیبانی می کنند.

شما می توانید حداکثر چهار پردازنده گرافیکی double-width مانند Nvidia P4000, P6000 و Tesla P40 را نصب کنید، اما تنها دو  Nvidia Tesla M10 با چهار ماژول پردازنده گرافیکی وجود دارد. یک 1GbE چهار پورت تعبیه شده در پشت سیستم وجود دارد اما شما می توانید انتخاب های زیادی برای ارتباطات شبکه با 1GbE, 10GbE, 10/25GbE و 100GbE QSFP داشته باشید. همین مورد درباره کنترلرهای Smart Array HD/RAID هم صادق است، انتخاب های زیادی وجود دارد.

مدیریت و کنترل در سرور ProLiant ML350 Gen10

با مجموعه ابزارهای مدیریتی HPE از جمله HPE integrated Lights Out (iLO) Advanced برای مدیریت خارج از سایت سیستم، مدیریت سیستم به سادگی انجام می شود. HPE OneView حتی ابزارهای مدیریتی بیشتری را برای زیرساخت های پوشش داده شده ارائه می دهد. تمام سرورهای نسل 10 ایمن هستند و دارای Runtime Firmware Validation (اعتبارسازی فریم ویر در حال اجرا) بروزشده می باشند که بخشی از نسخه امنیتی پرمیوم پیشرفته iLO (iLO Advanced Premium Security Edition) می باشد. ریکاوری ایمن اجازه رول بک کردن فریم ویر به آخرین نسخه شناخته شده را می دهد.

خلاصه و نتیجه گیری

سرور ایستاده HPE ProLiant ML350 یک گزینه عالی برای کسب و کارها با هر اندازه ای (برای شرکت های بزرگ، شرکت های شعب و یا راک هایی که در فضای سرور شما نصب شده اند) می باشد. پک های ML350 Gen10 در عملکرد از حداکثر 2 پردازنده 28 هسته ای، 3 ترابایت حافظه و حداکثر ظرفیت ذخیره سازی 184 ترابایتی (با استفاده از هاردهای SFF) پشتیبانی می کنند. امیدوارم مقاله سرور HPE ProLiant ML350 Gen10 رضایت شما را جلب کرده باشد.