سگا جنسیس

سگا جنسیسسگا جنسیس: کنسول مگا درایو شرکت سگا که در آمریکا با نام سگا جنسیس (Sega Genesis) شناخته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین کنسول‌های تاریخ به شمار می‌رود. حالا قرار است با انتشار یک شبیه‌ساز، امکان تجربه بازی‌های خاطره‌انگیز این کنسول از طریق شبکه استیم فراهم شود. بر اساس خبر منتشر شده در وبسایت شعبه انگلیسی شرکت سگا، هاب بازی‌های کلاسیک مگا درایو (Sega Mega Drive Classics Hub) نهم اردیبهشت ماه روی استیم عرضه می‌شود. دسترسی به این هاب برای کاربرانی که یکی از بازی‌های ذکر شده در فهرست زیر را در اکانت استیم خود داشته باشند، رایگان خواهد بود. سگا همچنین در صفحه توییتر خود تایید کرد که این بروزرسانی در آمریکا نیز منتشر خواهد شد.

هاب بازی‌های کلاسیک سگا مگا درایو، بازیکنان را در محیطی سه‌بعدی شبیه اتاق یک طرفدار سگا در دهه ۹۰ میلادی قرار می‌دهد. بازیکن‌ها می‌توانند تلویزیون قدیمی داخل بازی را روشن کرده، هر کدام از بازی‌های قدیمی مگا درایو را که می‌خواهند از قفسه برداشته و آن را داخل کنسول قرار دهند تا بازی آغاز شود.

این شبیه‌ساز شامل قابلیت Co-Op به صورت شبکه برای بازی‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، فیلتر‌های گرافیکی اختیاری، امکان ذخیره کردن بازی در هر بخشی از گیم‌پلی و پشتیبانی کامل از کیبورد و ماوس خواهد بود. تمامی بازی‌های کنسول مگا درایو نیز از بخش ورک‌شاپ (Workshop) استیم پشتیبانی می‌کنند؛ به بیان بهتر، کاربران می‌توانند ماد‌های خودشان را برای بازی طرحی کرده و به اشتراک بگذارند. خریداری هر یک از بازی‌های زیر، امکان استفاده از هاب را به شما می‌دهد.


سگا مگا درایو (Sega Mega Drive) نام یک کنسول بازی ویدئویی نسل چهارم است که توسط شرکت سگا ساخته شد. سگا مگا درایو برای نخستین بار در ۲۹ اکتبر سال ۱۹۸۸ در ژاپن منتشر شد. ویرایش دیگری از این کنسول با نام سگا جنسیس (Sega Genesis) در ۱۴ آگوست ۱۹۸۹ (در منطقه آمریکای شمالی) منتشر شد. این کنسول در ۳۰ نوامبر ۱۹۹۰ در مناطق پال نیز پخش شد.
سگا مگا درایو یک کنسول از نسل چهارم کنسول‌های بازی رایانه‌ای است که در میان هم نسل‌های خود، نخستین محصولی بود که تلاش کرد تا سهم عمده‌ای از بازار فروش مناطق اروپا و آمریکای شمالی را در اختیار گیرد. در ابتدا هدف آن بود که کنسول مگا درایو یک رقیب جدی برای نینتندوان‌ای‌اس باشد اما پس از دوسال، نینتندو کنسول سوپر نینتندو را روانه بازارها کرد. این سرآغازی برای رقابت میان این دو کنسول ۱۶-بیتی بود که از سال ۱۹۸۸ آغاز و با انتشار آخرین بازی برای این نسل در برزیل به پایان رسید.
مگادرایو گرچه کنسول بسیار موفقی در زمینه فروش بود، اما هرگز برآوردهای اولیه را نتوانست پوشش دهد. به هر حال، بازی‌های منتشر شده برای این کنسول، همچنان برای بازیبازان، کاربران و علاقه‌مندان به این صنعت، محبوب و به یاد ماندنی است. وب‌گاه آی‌جی‌ان نام این کنسول را از میان ۲۵ کنسول مورد اشاره خود در رده پنجم بهترین کنسول‌های بازی در تمام دوران‌ها قرار داد.