سیستم عامل Palm OS

سیستم عامل Palm OSسیستم عامل Palm OS: سیستم‌عامل پالم یا سیستم‌عامل گارنت یک سیستم‌ عامل است که در سال ١٩٩٦ به وسیله شرکت پالم برای دستیار دیجیتال شخصی پالم توسعه داده شد. این سیستم عامل با هدف آسان نمود ن ارتباط کاربر از طریق نمایشگر لمسی با رابط گرافیگی طراحی گردید. این سیستم‌عامل، برنامه‌های شخصی ابتدایی و مدیریتی را فراهم می‌نمود. نسخه‌های بعدی این سیستم‌عامل بر روی گوشی‌های هوشمند توسعه داده شدند. برنامه‌های روی سیستم‌عامل palm به صورت آیکن نمایش داده می‌شوند، برنامه‌های داخل سیستم‌عامل palm به صورت لیست نیز می‌توانند به نمایش دربیایند (سیستم عامل Palm OS).

سیستم عامل Palm

این سیستم عامل توسط Jeff How kins برای استفاده در PDA طراحی و پیاده سازی شده بود. پس از گذشت چندین سال از طراحی این سیستم عامل و ارتقا یافتن آن، شرکت سازنده آن به دو بخش سیستم عامل و سخت افزار تجزیه شد که هر کدام مسئول توسعه و طراحی محصولات جدید در حیطه کار خود شدند.

سیستم عامل پالم برای اولین بار در سال 1998 به عنوان سیستم عامل اولین دستگاه PDA موسوم به Palm Pilot مورد استفاده قرار گرفت. نسخه های اولیه و 16 بیتی این سیستم عامل، خانواده پردازنده های موتورولا با نام تجاری Drayon Ball را پشتیبانی می کند. برای پشتیبانی از کاربردهای امروزی تلفن های همراه نیز نگارش 32 بیتی این سیستم عامل با نام تجاری Palm5.Q با پردازنده های قوی طراحی شده است.

این سیستم عامل به دلیل سادگی، سرعت بالایی دارد و اکثر کاربران بدون داشتن هیچ مشکلی از آن استفاده می کنند. سیستم عامل Palm پرمصرف ترین سیستم عامل در کشور امریکاست. Palm OS از نسخه 3 به بعد دچار تحولات عمیق شد. به عنوان نمونه پشتیبانی از صفحات رنگی، سیستم شناخت دست خط و… به آن اضافه شد. هم اکنون اکثر دستگاه های Palm مجهز به یکی از دو نسخه Cobalt و یا Garnet می باشند (سیستم عامل Palm OS).

مزایای سیستم عامل پالم

 • فراوانی نرم افزار: بسیاری از شرکت هایی که حق استفاده از پالم را خریداری کرده اند، نرم افزارهای تولیدی خودشان را روی سیستم اضافه می کنند. در حدود بیست هزار نرم افزار مختلف را می توان یافت که روی پالم قابل نصب است.
 • ارتباط با رایانه: امکان تبادل اطلاعات با رایانه های شخصی (PC) در این نسخه از سیستم عامل به راحتی در نظر گرفته شده است و شما می توانید مدیریت اطلاعات خود را نیز در رایانه بر عهده بگیرید و به علاوه همواره یک نسخه پشتیبان از اطلاعات خود داشته باشید.
 • سهولت در استفاده: سیستم عامل پالم به گونه ای طراحی شده است که به شکل راحتی به شما امکان کار کردن را می دهد و شما می توانید به سرعت کارهای خود را انجام دهید.
 • امنیت: در سیستم عامل Palm با طراحی یک کلمه و رمز عبور می توانید اطلاعات را غیرقابل دسترس کنید.
 • اشتراک اطلاعات: به راحتی می توانید اطلاعات خود را به دستگاه های دیگر فرستاده و آنها را در اختیار دوستان خود قرار دهید.
 • تنوع در سخت افزار: با توجه به وجود سلیقه های مختلف کاربران می توان طیف گسترده ای از سخت افزارهای متفاوت را که با سیستم عامل پالم نیز سازگاری دارند شناسایی و مورد بهره برداری قرار داد.
 • ارتباط بی سیم: برای اتصال به سایر دستگاه ها، ابزارهایی مانند مودم های کابلی، WiFi، بلوتوث، و … در آن تهیه شده است.
 • برنامه های کاربردی: برنامه های کاربردی بسیاری مانند تقویم، دفتر یادداشت، دفترچه تلفن، Email و … در Palm OS طراحی شده است.
 • سیستم عامل جمع و جور: این سیستم عامل به طور مشخص همه نیازهای یک دستیار شخصی (PDA) را برآورده خواهد کرد. لذا شما می توانید از این سیستم عامل هم روی PDA و هم روی اسمارت فون خود نیز بهره بگیرید (سیستم عامل Palm OS).

  منابع: سایت سرزمین دانلود و ویکی پدیا