ویندوز NT

ویندوز NTویندوز NT: این سیستم عامل به خاطر شباهت های زیادش با سیستم عامل های ویندوز ۹۸ و ویندوز ۹۵ طرفداران زیادی پیدا کرده است. شاید شما هم یکی از علاقه مندان به این سیستم عامل باشید بنابراین ما شما را با قابلیت های این سیستم عامل مختصرا آشنا خواهیم ساخت.

● مقدمه و تاریخچه

در سال ۱۹۹۳ گروهی از مهندسان شرکت Microsoft با نگارش نسخه ی جدیدی از ویندوز با اسم مستعار ویندوز NT تحول جدیدی را در بخش شبکه های رایانه ای پدید آوردند. چیزی نگذشت که این سیستم عامل توانست اطمینان مدیران و کاربران شبکه را به خوبی جلب نماید و در مدت زمان کوتاهی موفق شد بخش قابل ملاحظه ای از سهم بازار  ویندوز Novell و  ویندوز Unix را به خود اختصاص دهد. امروزه ورود نسخه های جدید NT یعنی نگارش های ۴ و اخیرا” نگارش ۵، آن هم همراه با فن آوری های جدید در خصوص اینترنت و یکپارچه سازی مناسب با سایر محیط های شبکه، این سیستم عامل را به یک سیستم عامل برگزیده تبدیل ساخته است و مایکروسافت امیدوار است که در سال ۲۰۰۰ بتواند بازار را تسخیر کند. به همین سبب NT نگارش ۵ به ویندوز ۲۰۰۰ معروف شده است.
NT دارای رابط کاربر (User Interface) مشابه Windows 95 & 98 است و این خود یکی از ویژگی های مهم ویندوز NT و از عوامل رواج روزافزون آن است. ضمن آن که نصب آن بسیار ساده است، هر چند این سادگی در نصب، بیشتر اوقات، کاربران و مدیران مبتدی و ناآشنا را دچار مشکل می کند؛ چرا که عمده این کاربران عادت دارند در هنگام نصب، مقادیر پیش گزیده را انتخاب کنند و این امر معمولا” منجر به عدم کارآیی مناسب و یا کارآیی ضعیف سیستم و شبکه می گردد.
توسعه ی سخت افزار NT از قبیل امکان وجود ۳۲ پردازنده و ۴ گیگابایت حافظه ی RAM و… همچنین سازگاری بالای آن با سایر محیط های شبکه نیز از عوامل توفیق آن محسوب شود. در ادامه، برخی از ویژگی های NT را برای آشنایی بیشتر شما با توانایی های این سیستم عامل آورده ایم.


● برخی از ویژگی های Windows NT

۱) به اشتراک گذاردن منابع (Resource Sharing)
همانگونه که می دانید چنانچه ابزارهایی جانبی نظیر CD-Drive یا پرینتر به سیستمی متصل باشد، تنها یک کاربر می تواند از این منابع استفاده نماید؛ اما ویندوز NT با به اشتراک گذاردن این منابع در شبکه به سایرکاربران شبکه این امکان را می دهد تا بتوانند از این ابزار استفاده نمایند، یعنی کلیه ی کاربران مشترکا” می توانند از یک Printer یا CD-Drive و یا سایر منابع مشابه استفاده نمایند.
۲) حافظه ی مناسب
اجرای برنامه های کاربردی بر روی سرور ممکن است نیاز به حافظه ی زیادی داشته باشد. در حالت عادی Windows NT نیاز به حداقل ۱۶ مگابایت حافظه ی RAM دارد. اما سیستم مدیریت حافظه ی قوی NT این اجازه را می دهد که از فضای دیسک سخت به عنوان حافظه ی مجازی استفاده کنید، هرچند در عمل، استفاده از فضای دیسک به جای حافظه ی RAM موجب کندی در سرعت می شود. Windows NT چهار گیگابایت حافظه RAM را پشتیبانی می کند.
۳) مدیریت آسان
ویزاردهای سرپرستی (Administrative Wizards) این امکان را فراهم می آورند که بدون نیاز به اجرای برنامه های کاربردی مدیریتی، وظایف سرپرستی شبکه از قبیل افزودن کاربران جدید، افزودن گروه ها، اشتراک منابع، اتصال به چاپگرهای شبکه و سطح دسترسی به پرونده ها و… را به سهولت انجام دهید. جالب اینکه می توانید این اعمال را از طریق هر یک از ایستگاه های کاری مبتنی بر NT و حتی Windows 95 & 98 انجام دهید و برای این کار نیاز به رفتن به محل کار را ندارید و می توانید وظایف سرپرستی خود را در منزل و از طریق خط تلفن انجام دهید.
۴) سازگاری و یکپارچه سازی با سایر محیط های شبکه
Windows NT انواع متداول پروتکل های شبکه را پشتیبانی کرده و می تواند هم زمان پروتکل های شبکه ای رایج نظیر TCP/IP, IPX/SPX و Net BEUI را اجرا کند. ضمن آن که پروتکل DLC امکان پشتیبانی برای چاپگرهای شبکه را فراهم می کند. چنانچه هم اکنون از شبکه ی دیگری استفاده می کنید، NT این امکان را به شما می دهد که به تدریج به سوی ویندوز NT حرکت کنید یعنی، با توجه به قابلیت های یکپارچه سازی آن می توانید برنامه های کاربردی NT را در ساختار شبکه ی فعلی به راه اندازید و سرویس گیرنده های شبکه می توانند به طور هم زمان سرویس گیرنده های ویندوز NT یا سیستم عامل شبکه ی دیگر باشند.
۵) NT ، هم سرویس دهنده و هم سرویس گیرنده
Windows NT این قابلیت را به شما می دهد که از یک سیستم، هم به عنوان سرور و هم به عنوان ایستگاه کاری استفاده نمایید و حتی به سادگی می توان ازطریق NT Server به شبکه ی اینترنت متصل شده و از سرویس های آن استفاده نمود. مدیر شبکه بدون نیاز به ایستگاه کاری خاصی می تواند کلیه ی اعمال مورد نظر خود را به صورت مستقیم بر روی سرور انجام دهد.
۶) تحمل خرابی (Fault tolerance)
Windows NT یک سیستم عامل چند وظیفه ای (Multi Task) کامل است به همین علت چنانچه یک برنامه ی کاربردی خراب شود یا در روند کار آن اشکالی پیش آید، این امر بر عملکرد سایر برنامه ها تاثیر نمی گذارد و سیستم به کار خود ادامه می دهد. بدین ترتیب بدون این که برای سایر برنامه ها اشکالی پیش آید می توانید انجام هر یک از برنامه های صدمه دیده را متوقف کنید.
از سوی دیگر اگر Windows NT Backup بر روی NT Server نصب شود امکان تهیه ی نسخه های پشتیبان از کلیه ی اطلاعات را در هر زمان عرضه می کند. ضمن آن که با استفاده ازScheduling Service موجود درNT می توانید زمان بندی تهیه ی نسخه های پشتیبان به صورت خودکار را برنامه ریزی کنید.
خوشبختانه NT Backup امکان تهیه ی پشتیبان از دفتر ثبت (NT Registery) NT که حاوی تمام اطلاعات پیکربندی سیستم، سخت افزار و نرم افزار در ویندوز NT هست را فراهم می کند.
در Windows NT امکان ایجاد دیسک آینه (Mirror Disk) بر روی سرور وجود دارد و بدین ترتیب هر زمان که اطلاعاتی بر روی دیسک سخت سرور نوشته شود این اطلاعات به طور هم زمان بر روی دیسک سخت آینه نیز نوشته خواهد شد و اگر دیسک اولیه از کار بیفتد، دیسک سخت آینه ادامه ی عملیات را به دست خواهد گرفت.
۷) یکپارچگی با Novell Netware
همانگونه که می دانید تا پیش از ظهورNT عمده کاربران شبکه های محلی از سیستم عامل Netware متعلق به شرکت Novell استفاده می کردند و یکی از عواملی که می توانست موجبات موفقیت NT را فراهم آورد، سازگاری با این محیط و جلب رضایت کاربران این قبیل شبکه ها بود. لذا Windows NT با فراهم آوردن Gateway Service For Netware اتصال به محیط های شبکه Novell را پشتیبانی می کند.
بدین ترتیب کاربران ایستگاه های کاری NT می توانند به منابع و پرونده های اشتراکی بر روی سرورهای Novell دسترسی پیدا کنند. همچنین با استفاده از برنامه ی کمکی Migration Tool for Netware می توان بدون ایجاد وقفه بر عملکرد شبکه، تمامی حساب ها و حقوق های موجود بر روی سرورهای Novell را به NT Server منتقل و تبدیل نمود و بدین ترتیب حساب های کاربر، حساب های گروهی، اطلاعات امنیتی و حساب های سرپرستی، پرونده ها و فهرست ها و… از Netware به NT منتقل خواهد شد.
۸) بهره گیری از خدمات INTERNET
Windows NT امکان بهره گیری از کلیه ی خدمات اینترنت نظیر سرویس WEB، Gopher،TELNET،FTP و… را به شکل کامل فراهم می کند


 • منبع: سایت نیووب دیزاین

2 thoughts on “ویندوز NT

 1. یاسر says:

  سلام مقاله جالب و قدیمی هست خیلی خوشم اومد ولی اگه مفاله ها تاریخ دار بودن خیلی بهتر می شد ارزش هر مقاله و سایتی به تاریخ دارن بودن هست

  • mamalar says:

   سلام و و قت بخیر
   درست میفرمایید معمولا همه سایت ها تاریخ دارند
   ممنون از نظری که دادین حتما این موضوع رو درست میکنیم
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *