ویندوز

ویندوزویندوز: به بیانی ساده می توان گفت کامپیوتر در حالت اولیه از سخت افزار شامل، رم، مادربورد، هارد، کارت گرافیک، مانیتور، موس، کیبورد و … تشکیل شده است. حال این سخت افزار به خودی خود برای ما هیچ گونه سودی ندارد و نمی تواند کارها و عملیات درخواستی ما را اجرا کند. در نتیجه ما نیاز به رابطی داریم که زبان ما را برای سخت افزار کامپیوتر ترجمه کند و با استفاده از این سخت افزار اعمال درخواستی را انجام دهد و نتایج را به زبان ما به ما نشان دهد. برای این کار نیاز به ویندوز داریم، پس ویندوز یک رابط بین ما و سخت افزار کامپیوتر است و در عین حال مجری انجام کارها با همکاری سخت افزار است.
در هر صورت برای استفاده از کامپیوتر ناگزیر هستیم که ویندوزرا روی سیستم خود داشته باشیم. البته ویندوزبه خودی خود ابزارهای کاربردی زیادی ندارد ولی بستر مناسبی برای نصب نرم افزار های فراوانی است که برای مقاصد مختلف ساخته شده اند. پس ما می توانیم با استفاده از ویندوز، نرم افزارهای کاربردی که لازم داریم را روی سیستم نصب و از آنها استفاده کنیم.

انواع ویندوزها

ویندوزها انواع مختلفی دارد: ویندوزِ 98، ویندوز 2000، ویندوزِ xp، ویندوز 7 و اخیرا هم که ویندوز 8 منتشر شده است.
ویندوزها ساخت شرکت مایکروسافت هستند و هر چه به جلو می رویم کارایی بهتر و کار با آنها آسان می شود ولی نیاز به سخت افزار قوی تری دارد. البته سیستم عامل های دیگری مانند لینوکس نیز می توانند کار ویندوزها را انجام دهند. البته نرم افزارهای ساخته شده برای ویندوزها در لینوکس کاربرد ندارند و باید نرم افزار های مخصوص لینوکس روی آن نصب شود.