پردازنده گرافیکی مجتمع IGP

پردازنده گرافیکی مجتمع IGPپردازنده گرافیکی مجتمع IGP: پردازنده گرافیکی مجتمع یا گرافیک مجتمع اصطلاحیه که چند وقتیه تو بازار بین فروشنده ها و خریداران رد و بدل میشود. پردازنده گرافیکی مجتمع یا به انگلیسی Integrated Graphics Proccesors و به اختصار IGP یه چیپ مثل پردازنده اصلی یا CPU هست که داخل خود قالب CPU جاساز شده است. یعنی پردازنده های جدید داخل خودشون یک واحد پردازشی گرافیکی هم دارند. قطعا اصطلاح گرافیک آنبورد رو شنیدید. پردازنده گرافیکی مجتمع هم همونه فقط به جای اینکه روی مادربورد باشه، توی قالب CPU جاسازش کردن. بهش گرافیک On-Die هم میگن. گرافیک هایی که روی مادربورد بودن چون به طور مستقیم با CPU در ارتباط نبودن یه مقدار سرعت تلف میشد و بعدها اومدن پردازنده گرافیکی رو تو خود قالب CPU طراحی کردن تا سرعت بیشتر بشه. در برخی موارد پردازنده گرافیکی مجتمع می تونه از کش CPU هم استفاده بکنه و به همین دلیل سرعت پردازش در کل بیشتر میشود (پردازنده گرافیکی مجتمع IGP).

 

پردازنده گرافیکی مجتمع اینتل Fillrate و Pixel/s و FLOPS

Fillrate معمولا به تعداد پیکسل هایی که کارت گرافیک می تونه به حافظه خودش در هر ثانیه بفرسته میگن. این عمل رو با عبارت Pixel/s نشون میدن البته کارت های امروزی میلیون ها و یا میلیارد ها پیکسل رو در هر ثانیه به حافظه می فرستن و به همین دلیل عبارت Pixel/s رو خیلی مواقع با MPixel/s یعنی مگاپیکسل بر ثانیه و یا GPixel/s یعنی گیگا پیکسل بر ثانیه هم می بینید.
FLOPS مخفف عبارت FLoating-point Operations Per Second است و مربوط به عملکرد یک پردازنده در محاسبات علمی و تخصصی که محاسبات ممیز شناور رو می طلبه در سیستم کامپیوتری است. خیلی سخت نگیرید به زبان ساده هر چی این عدد بیشتر باشه بهتره. یه جورایی مثل تعداد دستورالعمل های اجرایی پردازنده در یک ثانیه یا ( IPS ( Instuction Per Second هست. این عدد وابسته به تعداد هسته، سرعت پردازنده و تعداد FLOP هایی که پردازنده در یک سیکل می تونه انجام بده می باشد. اکثر پردازنده ها می تونن حداقل ۴ فلاپ در یک سیکل رو انجام بدن (پردازنده گرافیکی مجتمع IGP).
طبق فرمول زیر ( فرمول رو از راست بخونید) :عدد FLOPS = تعداد هسته * سرعت پردازنده ( کلاک ) * تعداد فلاپ پردازنده (جمعا تقسیم بر تعداد سیکل ). مثلا یک پردازنده با ۴ فلاپ در یک سیکل و سرعت کلاک ۲٫۵ گیگاهرتز می تونه عدد FLOPS ده گیگا رو بسازه که با عبارت ۱۰GFLOPS نشون میدنش.
واحد اجرایی یا Execution Unit چیست؟ یه ذره جلوتر می خوام بگم که فلان پردازنده گرافیکی مجتمع ۱۲ واحد اجرایی داره و اون یکی ۴۰ واحد اجرایی. واحد اجرایی به زبون ساده بخشی از هر پردازنده هست که وظیفه محاسبات و اجرای دستورالعمل ها رو به عهده داره. هر هسته می تونه واحد اجرایی مخصوص به خودش رو داشته باشه. واحد اجرایی در هر پردازنده بخش هایی مثل ALU ، FPU، ثبات ها و کنترل کننده داره. جدیدا پردازنده های مرکزی ( CPU ) و یا پردازنده های گرافیکی مجتمع از چندین واحد اجرایی به صورت موازی استفاده میکنند. به طور معمول یک واحد اجرایی مامور کنترل کردن حافظه رم میشه و بقیه واحد های اجرایی دستورالعمل ها رو پردازش و اجرا میکنند. وقتی میگن فلان پردازنده ۴۰ تا واحد اجرایی داره مثل بانکی می مونه که ۴۰ تا کارمند داره و همزمان کار مشتری ها رو راه میندازه پس هر چی این عدد بیشتر باشه بهتر است (پردازنده گرافیکی مجتمع IGP).
واحد اجرایی در پردازنده انواع پردازنده گرافیکی مجتمع به خاطر اینکه پردازنده های AMD خیلی کم استفاده میشن من فعلا فقط پردازنده های گرافیکی مجتمع در پردازنده های اینتل رو بررسی میکنم و بعدها اگه فرصت بود در مورد AMD هم توضیح میدم .قبل از هر چیزی بگم که هر معماری از اینتل، شامل تمام پردازنده های اینتل میشه مثلا وقتی میگیم نسل سندی بریج یا آی وی بریج یعنی از پردازنده های سلرون و پنتیوم تا core i3 و core i7 همشون سندی بریج یا آی وی بریج هستند.

مقایسه پردازنده گرافیکی مجتمع با گرافیک مجزا

  • می دونید که برای پردازش اطلاعات، چه گرافیکی چه محاسباتی، نیاز به حافظه رم هست. پردازنده گرافیکی مجتمع رم نداره و از حافظه رم سیستم استفاده میکنه اما کارت گرافیک مجزا روی خودش رم داره که به GDDR معروف هست و قبلا در موردش توضیح دادم.
  • معمولا قدرت پردازنده گرافیکی مجتمع کمتر از کارت گرافیک های مجزا هست اما همیشه اینجوری نیست. یعنی مدل های جدید پردازنده های گرافیکی مجمتع اینتل، از برخی گرافیک های مجزای رده ضعیف و متوسط، قوی ترند.
  • پردازنده گرافیکی مجتمع قابل تعمیر نیست اما کارت گرافیک رو شاید بشه تعمیر یا تعویض کرد.
  • توان مصرفی و گرمای تولیدی پردازنده گرافیکی مجتمع خیلی کمتر از کارت گرافیک های مجزا هست.
  • این مسئله در تولید لپ تاپ و باتری لپ تاپ خیلی تاثیر گذار می باشد.
  • پردازنده گرافیکی مجتمع بیشتر برای پردازش های معمولی و ۲ بعدی و دیدن فیلم و بازی های سطحی استفاده میشه اما کارت گرافیک مجزا برای بازی های ۳ بعدی و ویرایش فیلم و عکس استفاده میشود.
  • به شخصه ترجیح میدهم برای انجام بازی، کنسول تهیه کنم و سراغ دردسرهای نصب و راه اندازی و کلی خطا تو ویندوز نرم. پردازنده گرافیکی مجتمع هیچ وقت نمی تونه جای یک کارت گرافیک یا پردازنده گرافیکی مجزای سطح متوسط به بالا رو بگیرد. درسته که نسل جدید پردازنده های گرافیکی مجتمع اینتل که در نسل هزول معرفی شدن خیلی نسبت به نسل قبلیشون پیشرفت کردن اما هنوز هم نمی تونن بازی ها یا برنامه های گرافیکی رو مثل کارت گرافیک مجزا اجرا کنند. مثلا گرافیک مجزای Nvidia 750m و یا ۶۵۰m در لپ تاپ رو اگه با Iris Pro 5200 که دیگه ته پردازنده گرافیکی مجتمع اینتل هست مقایسه کنید متوجه عرض بنده و تفاوت تقریبا فاحش بین این دو میشوید (پردازنده گرافیکی مجتمع IGP).