پروژه اوپن سولاریس

پروژه اوپن سولاریسپروژه اوپن سولاریس: اپن‌سولاریس یک سیستم‌عامل متن باز برپایه سولاریس بود که توسط شرکت سان مایکروسیستمز ایجاد شد. بعد از خرید شرکت سان مایکروسیستمز توسط شرکت اوراکل، توسعه این سیستم‌عامل متوقف شد و جای آن را به انتشار Development از سولاریس داد. (Solaris Express) قبل از این‌که اوراکل حرکتی برای توسعهٔ هسته «پشت درهای بسته» انجام دهد، یک گروه از توسعه‌دهنده‌های اپن‌سولاریس تصمیم گرفتند که چنگالی از نرم‌افزارهای هسته به نام OpenIndiana ایجاد کنند. این پروژه، که از بنیاد Illumos است، توسعه اپن‌سولاریس، را ادامه می‌دهد.

 به گزارش مشرق به نقل از ايتنا، تصميم اخير اوراکل مبني بر توقف پشتيباني از اين سيستم عامل، با خشم جامعه متن‌باز مواجه شده است. اوراکل پروژه اپن سولاريس (OpenSolaris) را پس از پنج سال فعاليت، رسماً بازنشسته کرد. اوپن سولاريس نوعي سيستم عامل متن‌باز است که توسط شرکت سان مايکروسيستمز طراحي و ارائه شد. چندي پيش اوراکل با خريد اين شرکت، مديريت نرم‌افزارهاي آن را به تملک خود درآورد.

استيو استاليون (Steve Stallion) يکي از مهندسان فعال در بخش اوپن سولاريس در سايت خود، متن يک ايميل طولاني را که در آن جزئيات توقف اين پروژه مندرج شده بود، منتشر نموده است. اين ايميل، درون شرکتي بوده و به تمام مهندسان شاغل در اين پروژه ارسال شده است. به نظر مي‌رسد علاوه بر هواداران محصولات متن‌باز، کارکنان بخش اپن سولاريس اوراکل نيز از اين تصميم ناخشنود هستند.

آقاي استاليون که اخبار اين موضوع را با خشم و عصبانيت توضيح مي‌دهد، عقيده دارد که اين تصميم افتضاح اوراکل يعني پاگذاشتن بر ساعت‌هاي بي‌شمار کار و تلاش. وي همچنين ضمن تمجيد از اين سيستم عامل، آن را يک نرم‌افزار بسيار عالي خواند و اظهار داشت که متوقف ساختن اين پروژه، انحراف از روح متن‌باز به‌شمار مي‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *