سازگاری سیستم و حافظه رم (RAM) - پشتیبانی مادربرد از رم
سازگاری سیستم و حافظه رم (RAM) – پشتیبانی مادربرد از رم

ارتقاء حافظه رم یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش های بهبود عملکرد سیستم است. نحوه ارتقاء و نصب حافظه رم بسیار ساده است و ما قبلا در مورد آن صحبت کردیم. هنگام ارتقاء حافظه شما باید سازگاری سیستم با حافظه رم (RAM) را بررسی کنید. حافظه رمی که انتخاب می کنید باید با مادربرد شما سازگاری داشته باشد. ما امروز به شما نشان خواهیم داد که چگونه یک رم مناسب برای مادربرد خود انتخاب کنید.

پشتیبانی مادربرد از رم

نوع حافظه رمی که شما خریداری می کنید باید توسط مادربرد پشتیبانی شود. سیستم شما ممکن است یکی از فناوری های حافظه زیر را پشتیبانی کند.

  • فناوری SDR  (مخفف single data rate)  به طور عمده در سیستم های قبل از سال 2002 استفاده می شد.
  • فناوری DDR (مخفف double data rate)  در سال 2002 ظهور یافتند.
  • فناوری DDR2 (مخفف second generation double data rate) در سال 2004 ظهور یافتند.
  • فناوری DDR در سال 2007 ظهور یافتند.
  • فناوری DDR4 در سال 2014 ظهور یافتند.

تایم لاین زیر تکامل فناوری حافظه رم را از سال 200 تا 2014 را نشان می دهد.

سازگاری سیستم و حافظه رم (RAM)

مادربرد چیست؟

مادربرد یک تخته مدار است که پردازنده، ماژول های حافظه  و سایر قطعات روی آن نصب می شوند. به عنوان یک قاعده کلی، هر نسل از فناوری حافظه نسبت به نسل های قبلی خود فرکانس های سریعتر، ولتاژ پایین تر و تاخیر کمتری را ارائه می دهد. با این حال اگر سیستم شما برای فناوری DDR2 طراحی شده باشدقادر به پشتیبانی از ماژول های DDR3 نخواهد بود. از آنجا که ناچ های هر نوع حافطه در مکان متفاوتی قرار گرفته اند (که برای نصب بسیار مهم هستند) و مادربردها دارای ریج هایی هستند که تنها از موقعیت یک ناچ پشتیبانی می کند، به طور کلی مادربرد می تواند تنها از یک نوع فناوری حافظه پشتیبانی کند.

سازگاری سیستم و حافظه رم (RAM)

ساده ترین راه برای تشخیص سازگاری سیستم و حافظه رم (RAM)

انواع مختلفی از حافظه های رم وجود دارد و مهم است بدانید کدام نوع در سیستم شما کار می کند. ساده ترین روش فهمیدن استفاده از ابزارهایی است که در ادامه معرفی می کنیم:

  • Crucial® System Scanner یک ابزار قابل دانبلود است که نحوه فهمیدن سازگاری سیستم و رم را ساده تر می کند. این ابزار کامپیوتر شما را تجزیه و تحلیل می کند و لیستی از رم های سازگار را در عرض چند ثانیه به شما پیشنهاد می کند. اگر مشخصات سیستم خود را نمی دانید از این ابزار استفاده کنید.
  • Crucial Advisor ابزاری است که فهرستی از ارتقاهای سازگار را بعد از تحلیل پیکربندی های سیستم شما فراهم می آورد. اگر مشخصات سیستم خود را می دانید از این ابزار استفاده کنید.