چیپست چیست

چیپست چیست

به احتمال زیاد شما کلمه چیست “chipset” را زیاد شنیده اید و اکثر کاربران می دانند که چیپست یک قطعه ضروری است که روی مادربردشان قرار گرفته است. با این حال ممکن است در مورد اینکه این قطعه چگونه به مادربرد لحیم شده و در مورد اهیمت آن در سخت افزار کامپیوتری آن را نادیدیه گرفته باشیم. در این مقاله ما در رابطه با این موضوع صحبت خواهیم کرد. برای افرادی که هنوز معنی کلمه چیپست را نمی دادنند باید بگوییم که چیپست یک مجموعه از مدارهای مجتمع است که با برد مادربرد لحیم شده است.

عملکرد چیپست چگونه است؟

چیپست مسئول ایجاد اتصالات صحیح مادربرد با اجزای ضروری مختلف سیستم (مانند پردازنده، کارت گرافیک، حافظه رم، رام و غیره) است. چیپست مسول ارسال دستورات مابین مادربرد و پردازنده است به طوری که هر دو قسمت بتوانند با با هم هماهنگ کار کنند به همین خاطر وجود چیپست ضروری است تا سیستم کار کند. به صورت خلاصه این قطعه کوچک اجازه می دهد تا مادربرد به ستون فقرات کل سخت افزار سیستم کامپیوتری شما تبدیل شود و اجازه ارتباط بین قطعات مختلف را می دهد (از طریق استفاده از باس ها).

از طرف دیگر، چیپست ارتباط مستقیم و کاملی با پردازنده دارد و مسئول مدیریت اطلاعاتی است که در داخل و خارج باس پردازنده اصلی قرار دارد. چپیست حتی نقش خود را به حافظه رم و رام و کارت های ویدیویی گسترش می دهد. برای اینکه مادربرد بتواند با قطعه های اصلی کامپیوتر از طریق چیپست ارتباط داشته باشد، این عنصر معمولا براساس اینترفیس ها یا رابط های استاندارد ساخته می شود که می تواند از دستگاه های مختلف برندهای متفاوت پشتیبانی کند.

چیپست چیست

تراشه های کامپیوتر

در اوایل استفاده از کلمه چیپست، وقتی که کامپیوترهای قدیمی Commodore با ۶۴ بیت و Atari با ۸ بیت استفاده می شدند، مادربرد تنها از یک تراشه استفاده می کرد و به صورت منحصر به فرد برای این پلت فرم طراحی شده بودند، بنابراین پشتیبانی کافی از قطعات را ارائه نمی داد. با گذشت زمان و بعد از ایجاد پشرفت های بزرگی که در زمینه کامپیوتر به وجود آمد مادربرد با تراشه های زیادی ساخته شدند که هر کدام عملکرد متفاوتی را انجام می دادند و از همه قطعات مختلف سازنده پشتیبانی کافی را می کردند. این تعداد زیاد از تراشه ها نه تنها پردازنده و مادربرد را به هم متصل می کرد بلکه عناصر مختلف سیستم کامپیوتری را در اختیار می گرفت تا درایوهای ذخیره سازی، صدا، گرافیک ها و سایر بردهای دیگر را تحت کنترل در آورد. در نظر گرفتن تمام این تراشه ها در مادربرد مزایای زیادی را برای عملیاتی بودن تجهیزات به ارمغان آورد چونکه هنگام برخورد با وظایف خاص و مدیریت فرآیند ها به مادربرد اجازه می دهد تا به صورت آزادنه کارهای دیگر را انجام دهد. در حال حاضر دو نوع چیپست Northbridge و Southbridge وجود دارند که نه تنها در مکان های متضادی از مادربرد قرار می گیرند بلکه برای اجرای کارهای مختلف اولویت بندی می شوند.

تراشه Northbridge

تراشه Northbridge مسئول برقراری ارتباط میکروپروسسور و رم است و همه کارهای این عناصر را با پورت های PCI و AGP کنترل می کند. به صورت همزمان Northbridge یک ارتباط دائمی با تراشه Southbridge ایجاد می کند.

تراشه Southbridge

تراشه Southbridge مسئول برقراری ارتباط پردازنده با تمام لوازم جانبی متصل به کامپیوتر است. همچنین از عملکرد آن می توان به کنترل دستگاه های مختلف اشاره کرد که با مادربرد همراه است (مانند پورت های USB، فلاپی درایوها، درایوهای نوری، هارددیسک ها و غیره). علیرغم اینکه چیپست ها روی مادربرد عملکرد صحیح کامپیوتر را به همراه دارد، واقعیت این است که برای چندین سال یکی از قطعات نایاب و مهم بود، این در حالی است که امروزه چیپست ها با قابلیت های زیادی که دارند در بسیاری از مدل های مادربردهای بازار امروزی فروخته می شوند. امروزه مهمترین تولیدکنندگان چیپست، Intel, NVIDIA, Silicon Integrated Systems, AMD، ATI Technologies و VIA Technologies هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *