کامپیوتر Mainframe

کامپیوتر Mainframeکامپیوتر Mainframe: بزرگ‌رایانه یا رایانه بزرگ ( Mainframe computer) دسته ای از قدیمی‌ترین انواع رایانه‌ها هستند و نسبت به کاربردشان در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند رایانه‌های بزرگ بسیار گرانقیمت هستند و باید در شرایط دمایی کنترل شده نگهداری شوند. این رایانه‌ها توسط سازمانهای بزرگ برای مقاصد خاص و عموماً پردازش حجم بسیار زیاد داده‌ها در مواردی چون سرشماری، آمار صنعت و مصرف کنندگان، برنامه ریزی منابع سازمان و پردازش تراکنش‌های مالی استفاده می‌شوند.

این واژه در ابتدا برای اشاره به کابینت‌هایی که واحد پردازش مرکزی و حافطه اصلی رایانه‌های اولیه را درخود جای می‌دادند به کارمی رفت. اما بعدها برای تمایز بین رایانه‌های تجاری پیشرفته و واحدهای ضعیف تر بکار گرفته شد.


توانایی های رایانه های بزرگ جدید بیشتر بر اساس حافظه ی بالای داخلی, ذخیره سازی بالای خارجی, ورودی و خروجی سریع و با توان بالا و طراحی درونی باکیفیت آنها (که باعث اطمینان بیشتر و پشتیبانی پر هزینه اما تکنیکی ان ها شده) تعریف می شود تا با سرعت سی پی یو آنها.

این ماشین ها می توانند سال ها بدون توقف کار کنند ضمن این که در حال اجرا می توان کار تعمیر را بر روی آنها را انجام داد. فروشندگان رایانه های بزرگ خدماتی از جمله offsite redundancy را ارایه می دهند. اگر دستگاهی خراب شود, فروشنده به مشتری این اختیار را می دهد تا برنامه های خود را حتی در حین تعمیرات (اغلب به گونه ای که خود مشتری هم متوجه تغییری نشود) اجرا کند.

برخی از رایانه های بزرگ قابلیت اجرا ( و یا میزبانی) چندین سیستم عامل را دارند و مانند چند ماشین مجازی کار می کنند نه یک رایانه. در این نقش, یک رایانه ی بزرگ می تواند جایگزین ده ها و یا صد ها رایانه ی خانگی کوچک شده, و در حالی که اطمینان و تبحر بالایی را فراهم می آورد هزینه ی مدیریت و اداره را کاهش می دهد.

اطمینان به خاطر افزایش قدرت و تعداد سخت افزار که در بالا به آن اشاره شد و تبحر به این خاطر که منابع سخت افزاری را می توان در ماشین های مجازی طبق نیاز جا سازی نمود .این کار را به زحمت می توان با رایانه های شخصی انجام داد چون اضافه و یا کم کردن منابع سخت افزاری مستلزم این است که رایانه از خط خارج شود از این گذشته محدودیت های سخت افزاری خود مانعی بزرگ است.

با وجود شرکت های تولید کننده ی رایانه های بزرگ مانند شرکت های هیتاچی و فوجیتسو رایانه های مین فریم شرکت آی بی ام IBM همچنان در بازار پیشتاز هستند. قیمت ها از چند صد هزار دلار شروع می شود.

اشتراک گذاری