کش به چه معناست

کش به چه معناست

کش به چه معناست

حافظه پنهان یا حافظه نهان یا Cache ( که به صورت cash / کش تلفظ می شود) مسئول نگهداری فایل های موقت است و سیستم از آن برای سرعت بخشی تجربه کاربری استفاده می کند. حافظه کش در انواع مختلفی از مکان ها و در انواع مختلفی از دستگاه ها قرار دارد و در حالی که هر کش اطلاعات متفاوتی را نگهداری می کند اما همه آنها برای هدف مشترکی استفاده می شوند. با کش شدن صفحات وب کاربر می تواند تصاویری که به تازگی مشاهده کرده است را به صورت سریعتری بارگذاری کند. حافظه کش سرعت ظاهر شدن اطلاعات روی صفحه نمایش شما را تعریف می کند. کش هایی که در فروشگاه برنامه های گوشی شما قرار دارد اطلاعات مربوط به برنامه ها را نگهداری می کند و حتی روتر شما می تواند از کش برای دسترسی سریعتر به داده ها استفاده کند. بدون حافظه کش، کامپیوتر، تلفن و سایر دستگاه ها به سرعت اجرا نمی شوند با این حال کش همیشه کاربردی نیست و می تواند فضای زیادی از هارد را اشغال کند و فایل های منسوخ را ایجاد کند و حتی بدافزارها را به خود جذب کند.

Cache مرورگر برای چیست؟

در بیشتر متن هایی که در مورد کش توضیح داده است شما می توانید در مورد کش مرورگر اطلاعاتی را مشاهده کنید. کش مرورگر یک بخش از فضای هارددیسک است که برای جمع آوری آیتم هایی که از طریق مرورگر وب استفاده شده است در نظر گرفته شده است. فایل هایی که دسترسی بالایی داشته اند در این مکان ذخیره می شوند تا در صورتی که در دفعه بعد به این اطلاعات نیاز پیدا کردید مرورگر به طور مستقیم این اطلاعات را از هارد بخواند (به جای اینکه دوباره آنها را از اینترنت دانلود کند). برای مثال وقتی شما یک وب سایت را بازدید می کنید مرورگر شما عکس ها و متن را در کامپیوتر (یا گوشی، تبلت و غیره) شما دانلود می کند. اگر شما دو دقیقه بعد این صفحه را دوباره باز کنید همین فایل ها هنوز در کامپیوتر شما وجود دارند. وقتی که مرورگر را باز می کنید اطلاعات درخواست شده از هارد دیسک خوانده می شوند و دیگر از سرور وب سایت دانلود نمی شوند. نتیجه ای که از این کار حاصل می شود این است که تقریبا بلافاصله صفحات وب باز می شوند و در وقت شما صرفه جویی می شود و همچنین اینترنت کمتری استفاده می شود این موضوع مخصوصا برای کاربرانی که از اینترنت گوشی خود استفاده می کنند حائز اهمیت است چون با محدودیت هایی مواجه هستند. گوشی شما نیازی به دانلود متناوب هر عکس یا صفحه وب ندارد چونکه این اطلاعات در کش نگهداری می شوند.

کش به چه معناست

مشکلات کش

در حالی که کش مزایایی همچون صرفه جویی در وقت و هزینه را دارد اما کش می تواند خرابی هایی را به وجود بیاورد و گاهی اوقات مضرات آن نسبت به مزایایی که ارائه می دهد بیشتر می شود. برای مثال یک ویروس می تواند در کش مرورگر دانلود شود و کل کامپیوتر شما را آلوده کند. در صورتی که کش به صورت اتوماتیک پاک نشود فایل های منسوخ شده ای می توانند به وجود بیایند و این بدان معناست که شما شاهد صفحه های بی ربط خواهید بود و حتی می تواند باعث ایجاد ارورهایی در سیستم شما شود. کش کردن می تواند فضای بسیار زیادی را اشغال کند و گیگابایت ها اطلاعات را روی سیستم شما ایجاد کند. با توجه به اینکه برخی از گوشی های همراه و سیستم ها دارای فضای ذخیره سازی محدودی هستند کش ها باید در صورت نیاز پاک شوند (از جمله کش مرورگر و کش برنامه ها). همه مرورگرهای وب دارای گزینه ای برای پاک کردن کش هستند. این پاک کردن کش به آزاد شدن فضای هارد کمک می کند و عملکرد کلی سیستم را بهبود می بخشد و فایل های خراب و منسوخ را حذف می کند. در صورتی که شاهد هنگ گردن های تصادفی، کند شدن عملیات شدید پاک کردن کش دستگاه ها، برنامه ها و یا اپلیکیشن های گوشی می تواند به حل این مشکلات کمک کند.

نقش کش در سرور های اچ پی

در ادامه مقاله کش به چه معناست به بررسی نقش کش در سرورها میپردازیم. شاید مطرح کردن این بحث خیلی تخصصی باشد و برای مخاطبانی که از کاربران عادی سیستم های کامپیوتری هستند خسته کننده باشد اما از آنجایی که سیستم های کامپیوتری از آرایش یکسانی تبعیت میکنند میتوان همه آنها را توضیح داد. همانطور که در تعریف و معنای کش توضیح دادیم کش عاملی یا کمکی برای سرعت بخشیدن به سیستم می باشد. کش در قطعاتی مانند رم – پردازنده و هارد می باشد. حتی در کارت رید سرور نیز ما حافظه کش داریم

زمانی که شما نرم افزاری را از سیستم فرا میخوانید یا میخواهید فایلی را باز کنید اطلاعات آن فایل یا نرم افزار اگر در کش پردازنده موجود باشد سیستم ابتدا اطلاعات را از آنجا دریافت میکند بعد از آن سراغ رم رفته و سپس از هارد آنها را دریافت میکند. حافظه کش پردازنده بسیار کم می باشد و در برخی از پردازنده های شرکت AMD میتوات تا ۶۰ مگابایت حافظه کش استفاده کرد. اما برای مثال پردازنده ۲۶۹۷v3 در حدود ۳۵ مگابایت کش در ۳ لایه خود دارد که در فرآیند پردازشی بسیار موثر می باشد. اگر به دیتا شیت پردازنده ۲۶۹۷v3 در سایت اینتل نگاه کنید میبینید که ویژگی جافظه کش بسیار مهم می باشد و مشتری این فاکتور را تاکید میکند.

بنابراین انتخاب نوع پردازنده میتواند این سرعت و کارایی را تحت تاثیر قرار دهد. امیدوارم مقاله کش به چه معناست رضایت شما را جلب کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *