10 دلیل برای خرید هارد SSD یا درایو حالت جامد
10 دلیل برای خرید هارد SSD یا درایو حالت جامد

اگر در مورد هاردهای کامپیوتری مطالعه کرده باشید و یا اقدام به خرید هارد SSD کرده باشید به احتمال زیاد نام هاردهای SSD یا درایو حالت جامد را شنیده اید. هاردهای SSD از حافظه فلش استفاده می کنند تا در مقایسه با هاردهای مکانیکی (HDD) عملکرد قابل توجهی را ارائه دهند. از آنجا که هاردهای اس اس دی قطعات مکانیکی و متحرک ندارند کمتر مستعد خرابی هستند، این نوع هاردها تقریبا مزایای مقرون به صرفه ای را برای هر کاربر کامپیوتری ارائه می دهد. در ادامه شما می توانید 10 دلیل برای خرید هاردهای SSD را مطالعه بفرمایید.

10 دلیل برای خرید هارد SSD

همه چیز سریعتر است

هاردهای SSD در مقایسه با هارد های HDD ، بوت و لود برنامه های سریعتری را ارائه می دهد، به طور مثال شما با کلیک روی یک برنامه، بلافاصله شاهد بارگیری آن خواهید بود و این نشان دهنده قدرت هاردهای SSD است. علاوه بر این هاردهای SSD دارای عملکرد “instant-on” هستند که به این معناست که سیستم شما می تواند بلافاصله بوت شود. هاردهای اس اس دی دارای بازوهای مکانیکی که روی گلاترها حرکت می کردند نیست و همین امر کمک می کند تا سیستم شما عملکرد سریعتر را بدست آورد.

انجام کارهای مالتی تسکینگ بدون هیچ مشکلی

هاردهای اس اس دی فرایند بکاپ گیری را سریعتر انجام می دهد و آنتی ویروس ها به صورت سریعتری کل سیستم شما را اسکن می کنندو یهیود قابلیت دسترسی به اطلاعات در هارد SSD به شما این اجازه را می دهد تا به صورت ساده تری بین چند برنامه سوئیچ کنید. از بکاپ گیری اطلاعات تا اجرای آنتی ویروس و دسترسی به برنامه ها، وب سایت ها و پلی لیست ها، هارد های SSD به شما امکان اجرای همزمان برنامه ها را بدون هیچ تاخیر و لگی را می دهد و در واقع می توانید کارهای خود را به صورت مالتی تسکینگ انجام دهید.

افزایش بهره وری انرژی

هاردهای SSD مصرف انرژی کمتری دارند. از آنجا که این نوع هاردها قطعات متحرک ندارند به انرژی یا برق کمتری برای کار نیاز دارند و می توانند عمر باتری لپ تاپ شما را طولانی تر کنند.

10 دلیل برای خرید هاردهای SSD

خنک سازی بهتر سیستم

وقتی که با هاردهای SSD کار می کنید حرارت کمی ایجاد می شود. هاردهای اس اس دی از حافظه فلش (به جای پلاترهای در حال چرخش هاردهای مکانیکی) استفاده می کنند پس می توانند حرارت کمتری را تولید کنند و در نتیجه دمای کلی سیستم را کاهش می دهد.

صدای فن کمتر

چونکه هاردهای اس اس دی فاقد بخش های متحرک هستند بنابراین گرمای کمتری را تولید می کنند و تقریبا بدون سر و صدا کار می کنند. استفاده از SSD به جای HDD می تواند سیستم را خنک تر نگه دارد و فن ها مجبور نیستند برای خنک نگه داشتن سیستم شما به طور مداوم کار کنند و این به معنای سر و صدای فن کمتر و عملکرد کلی سریعتر می باشد.

افزایش قابلیت اعتماد و پایداری

از آنجا که هارد های SSD بخش های متحرکی مانند بازوهای متحرک یا پلاترهای چرخان را ندارند کمتر دچار خرابی می شوند. در این نوع هاردها شما دیگر با مشکلاتی مانند گیر کردن سوزن هد، شکستن بازوی هد، خراش خورد پلاتر، پاک شدن مواد مغناطیسی روی هارد و… مواجه نخواهید بود. SSD ها تمام این مشکلات را دور می زنند و از اطلاعات مهم شما محافظت می کنند. اس اس دی ها دارای قابلیت ضد ضربه هستند و حتی اگر از ارتفاع بالایی به زمین بیافتند باز هم احتمال از بین رفتن اطلاعات شما بسیار کمتر از هاردهای مکانیکی خواهد بود.

ذخیره سازی انعطاف پذیر

هاردهای SSD دارای چند فرم فکتور می باشند شما می توانید از فرم فکتور mSATA در مادربردهایی که دارای سوکت mSATA هستند استفاده کنید و از این هارد به عنوان یک درایو کش یا هارد ثانویه استفاده کنید و یا می توانید با استفاده از یک کابل USB هارد را به سیستم خود وصل کنید و از آن به عنوان یک دستگاه ذخیره سازی اکسترنال استفاده کنید.

10 دلیل برای خرید هاردهای SSD

بازی بهتر

برای گیمرهایی که نیاز به سرعت دسترسی به اطلاعات سریعتری هستند، خرید هارد SSD می تواند زمان بارگذاری سریعتری را به آنها ارائه دهد، بنابراین این دسته از کاربران به جای اینکه منتظر بمانند بیشتر وقت خود را به بازی کردن اختصاص می دهند. بسیاری از گیمرها هاردهای SSD را دوست دارند چونکه همیشه یک قدم جلوتر از رقبایشان هستند و یک تجربه بازی بی نظیر را به آنها ارائه می دهد.

نصب ساده

شما حتی اگر مهارت کامپیوتری بالایی نداشته باشید با مشاهده فیلم های اموزشی و خواندن راهنمای نصب SSD می توانید شروع به نصب هارد اس اس دی در سیستم یا لپ تاپ خود کنید. تمام چیزی که شما نیاز دارید پیچ گوشتی و دفترچه راهنما و انجام چند مرحله ساده برای نصب هارد SSD است.

صرفه جویی در وقت

برای بسیاری از ما یکی از دلایل اصلی خرید هارد SSD صرفه جویی در وقت است. بوت شدن سریع، بارگذاری سریع برنامه ها، پاسخگویی سریع سیستم عامل و … از مزایای خوب هارد SSD است که موجب صرفه جویی در وقت می شود و شما می توانید روی مسائل مهمتری تمرکز کنید. از آنجا که کامپیوتر برای انجام انواع مختلفی از کارهای شخصی و کاری مورد استفاده قرار می گیرید، افزایش سرعت و کارایی سیستم به معنای صرف زمان کمتر است.