Bootstrap Loader چیست؟

Bootstrap Loader چیست؟


Bootstrap Loader چیست؟: boot loader اولین برنامه ای است که در هنگان روشن شدن کامپیوتر اجرا می شود. مسئولیت boot loader بارکردن و انتقال کنترل به کرنل سیستم عامل می باشد. پس از اینکه کرنل کنترل سیستم را به دست گرفت، سایر قسمتهای باقی مانده سیستم عامل را بارگذاری و اجرا می کند (Bootstrap Loader چیست؟).

boot loader بر روی Master Boot Record ذخیره می شود. خب حالا سئوال دوتا شد؟ این MBR دیگه چیه؟

MBR یک بوت سکتور ۵۱۲ بایتی است که در ابتدای هارد دیسک قرار دارد.

boot loader در واقع شامل یکسری درایورهای بسیار ساده برای شناختن فایل سیستم است. البته منظور در این مرحله تنها شناخت فایل سیستم منطقه ای است که در آن kernel image و initRD image ذخیره شده است.

لینوکس ها در گذشته از ابزای به نام lilo برای boot loader استفاده می کردند. اما با ظهور Grub این ابزار جایگزین lilo شد. همکنون اکثر توزیع های لینوکس از Grub استفاده می کنند (Bootstrap Loader چیست؟).

یک Boot Loader همه کاره برای لینوکس است و به یک سیستم فایل خاص وابسته نمی باشد .

LILO میتواند Image هسته لینوکس را از فلاپی دیسک و هارد دیسک بارگزاری نماید ، همچنین توانایی بارگزاری سایر سیستم عامل ها را دارا است.

مهم ترين تفاوت GRUB در مقايسه با LILO در استفاده از سيستم فايل لينوکس است. LILO برنامه اي است که از روي رديف هايي از سکتورهاي هاردديسک اجرا مي شود و بيشتر مبتني بر اطلاعات ثابت ذخيره شده روي هاردديسک است، اما GRUB از سيستم فايل لينوکس( Ext3/Ext2)براي اجراي هسته سيستم عامل بهره مي برد .

GRUB شامل سه مرحله است:مرحله اول بوت از روي سکتور MBR به درون حافظه است، مرحله دوم شامل کسب اطلاعاتي از وضعيت پارتيشن ها و فايل سيستم لينوکس براي اجراي هسته لينوکس است.اين مرحله شامل اجراي فايل هايي مانند reiserfs_stage 1_5 از روي ژورنالينگ فايل سيستم وe2fs_stage 1_5 از روي سيستم فايل هاي

Ext2 و Ext3 است. عدد ۱.۵در نام اين دو فايل به معناي مرحله ۱.۵ و ميان مرحله ۱و ۲ است.

مرحله سوم نيز اجراي هسته لينوکس و نمايش فهرستي از هسته ها از روي فايل هاي etc/grub.conf/ و etc/grub/menu.lst/ است.در اين مرحله است که شما رابط GRUB را ديده و مي توانيد يکي از انواع سيستم عامل ها با هسته هاي مختلف و حتي سيستم عامل لينوکس را براي اجرا انتخاب کنيد.رابط GRUB گرافيکي است، اما مي توانيد به رابط خط فرمان اين برنامه نيز سوييچ کرده و دستورات خط فرمان مانند دستورات تعمير GRUB يا انتخاب يک هسته خاص را وارد و اجرا کنيد.

اشاره:دايرکتوري boot/grub/ شامل اطلاعات و فايل هاي سه مرحله گفته شده در بالا است.شما مي توانيد به راحتي با ويرايش فايل ها در اين دايرکتوري کارهاي جالبي را انجام دهيد.براي مونه اطلاعات مربوط به CD-ROM در فايل iso9660_stage_1_5 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *