بررسی سرور Dell PowerEdge T20 Mini Tower
بررسی سرور Dell PowerEdge T20 Mini Tower

فرزند جدید خانواده سرور دل یعنی سرور Dell PowerEdge T20 Mini Tower برای کسب و کارهای کوچکی طراحی شده است که به دنبال یک پلت فرم برای استوریج های اشتراکی و برنامه های کاربردی مانند سرور های پایگاه داده، وب و ایمیل هستند. این سرور را می توان به عنوان یک سرور سازمانی و یا سرور موجود در شعب استفاده کرد این در حالی است که این سرور با سرور ProLiant MicroServer Gen 8 اچ پی به رقابت می پردازد.

سرور مینی تاور Dell PowerEdge T20 Mini Tower

آن روزهایی که شما می توانستید فهرست گسترده ای از گزینه های دلخواه خود را مشخص کنید گذشته است (به خصوص از زمانی که سیستم های سطح پایه مانند PowerEdge T20 عرضه شده است). برخی از خریداران ممکن است از این موضوع نامید شوند اما این باعث می شود که شما با شاسی های ایستاده کوچک فاقد پایه ای (استند) که در T20 وجود دارد از منبع تغذیه 290 واتی بهره ببرید.

T20 مانند MicroServer Gen8 نه ساخت خوبی دارد و نه جمع و جور است، شاسی دل از یک پنل قابل جابجایی ساخته شده است تا دسترسی زیاد به قطعات داخلی (از جمله مادربردهای mini-ATXی که در پایین کیس ایستاده نصب شده است) را فراهم آورد. در این سرور حداکثر 6 هارد SATA را می توان در داخل کیس نصب کرد که دو هارد 3.5 اینچی در پایین و بیشتر از دو هارد را می توان در بالای کیس ایستاده نصب کرد.

بررسی سرور Dell PowerEdge T20 Mini Tower

متاسفانه این هاردها قابلیت hot-swap  ندارند و تنها با برداشتن پنل جلویی می توان به دو هاردی که در بالای کیس هستند دسترسی پیدا کرد. گرچه بعدا این دو، هارد 2.5 اینچی می توانند از فضایی که دیسک نوری اشغال کرده است استفاده کنند، کنترلر آنبرد تنها دارای 4 پورت SATA است که این به معنای یک آداپتور اضافی است (البته در صورتی که شما از همه بی های موجود بخواهید استفاده کنید).

وقتی به سمت دیسک ها بیایید شما خودتان می توانید منابعی را اضافه کنید و یا می توانید از دیسک هایی که قبلا توسط شرکت دل نصب شده است استفاده کنید. در حال حاضر شما می توانید یک هارد مغناطیسی حداکثر 3 ترابایتی را به همراه 160 گیگابایت هارد SSD به صورت آنلاین سفارش دهید.

کنترلر RAID ادغامی ارائه شده از تکنیک های مدیریت حافظه mirroring و striping پشتیبانی می کند اما اگر شما بخواهید از RAID 5 استفاده کنید به نصب یک کنترلر اضافی نیاز پیدا خواهید کرد.

بررسی سرور Dell PowerEdge T20 Mini Tower

یکی از گزینه های مهم دیگر، پردازنده است و حتی در اینجا شما به انتخاب دو پردازنده مقرون به صرفه محدود می شوید که گزینه ای که دارای پردازنده 3GHz Pentium G3220 همراه با حافظه 4 گیگابایات و فاقد هارد است دارای قیمت پایه 219 پوند بدون مالیات بر ارزش افزوده است (حدود 375 دلار آمریکا). با این حال این قیمت گذاری می تواند اشتباه باشد چونکه پردازنده دو هسته ای G3220 بیشتر به جای اینکه یک پردازنده سرور باشد یک پردازنده دسکتاپ است و بیشتر خریداران با پردازنده زئون که در این مورد پردازنده چهار هسته ای 3.2GHz Xeon E3-1225 v3 قابلیت بیشتری را بدست خواهند آورد.

یک منبع تغذیه 84 واتی همراه با 4 گیگابایت حافظه و یک هارد SATA یک ترابایتی پیکربندی مناسبی است که برای نقش سرور می توان استفاده کرد اما هنوز با 389 پوند سابق (بدون مالیات بر ارزش افزوده) عرضه می شود (حدود 670 دلار آمریکا) که اگر یک هارد 1 ترابایتی دوم را برای پشتیبانی از آینه سازی اضافه کنید این قیمت به 445 پوند (حدود 765 دلار آمریکا) می رسد.

پتانسیل رشد سرور دل

با توجه به اینکه T20 یک سرور است 4 گیگابایت حافظه محافظت شده ECC به نظر کمی مبهم به نظر می رسد به خصوص به دلیل اینکه هزینه زیادی برای ارتقاء ندارد. خوشبختانه حافظه پایه 4 گیگابایت تنها در یکی از DIMM قرار دارد و 3 اسلات دیگر آزاد هستند. با هزینه 50 پوند به غیر مالیات بر ارزش افزوده ( حدود 85 دلار آمریکا) می توان حجم حافظه را چند برابر کرد و به 8 گیگابایت حافظه دست پیدا کرد و استفاده از 32 گیگابایت حافظه که شدیدا توصیه می شود باید قیمتی بیشتر داشته باشد. تنها با استفاده از رابط شبکه گیگابیت برخی از مشتریان می توانند به یک کارت شبکه اضافی LAN و همچنین یک کنترلر RAID با سه اسلات PCI Express ( به همراه یک اسلات PCI قدیمی) دست پیدا کنند.

بررسی سرور Dell PowerEdge T20 Mini Tower

شما همچنین پورت های USB را می توانید در همه جا پیدا کنید ( 4 تا در جلو و 6 تا در پشت). علاوه بر این در هر مجموعه دو تا پورت USB3.0 وجود دارد و همچنیت در بایوس برای غیرفعال کردن پورت هایی که نیاز ندارید کنترل هایی وجود دارد که احتمالا برای جلوگیری از اتصال دستگاه های مخرب به وجود آمده اند. یکی از نگرانی هایی که وجود دارد نیاز به در نظر گرفتن هزینه براساس سیستم عامل است چرا که این عامل در قیمت پایه در نظر گرفته نشده است.

بررسی سرور Dell PowerEdge T20 Mini Tower

در صورت نیاز لینوکس پشتیبانی می شو اما کسانی که مایل به اجرای Windows Server Essentials 2012 R2 دارند باید قیمت حدود 225 پوندی بدون مالیات بر ارزش افزوده ( حدود 385 دلار آمریکا) را به هزینه کلی اضافه کنند. به جای این می توان به طور مستقیم از هارد HDD یا SSD بوت انجام داد ، هیچ اسلات SD یا USB تعبیه شده ای در HP MicroServer وجود ندارد.

چیزهایی که در سرور Dell PowerEdge T20 Mini Tower دوست خواهید داشت

سرور T20 دارای پردازنده 4 هسته ای زئون است که تنها چند ثانیه برای بوت شدن از محیط ابر زمان نیاز دارد و سیستم عامل Windows Server 2012 R2 به راحتی و به سهولت در آن اجرا شد. ما گزینه هایپر ویزور تعبیه شده را دوست داشتیم اما یک SSD بوتیبل می تواند این نقش را به عهده بگیرد و برای ذخیره سازی فایل های اشتراکی و برنامه های مورد نیاز بسیاری از کسب و کارهای کوچک مناسب است. فرم اکتور مینی – تاور عامل دیگری است، سرور T20 با داشتن سه فن خنک کننده نسبتا بدون سر و صدا کار می کند.

چیزهایی که در سرور Dell PowerEdge T20 Mini Tower دوست نخواهید داشت

واضح است که دل سعی داشته است که قیمت سرور T20 را پایین نگه دارد که این برای پلت فرم پرینت و فایل ساده خوب به نظر می رسد اما برای میزبانی برنامه هایی که زیاد تقاضا می شوند خوب به نظر نمی رسد. حافظه اضافی ضروری است و ما دسترسی ساده تری که به بی های ذخیره سازی که در MicroServer Gen8 دیدیم را ترجیح دادیم. مشتریانی که می خواهند درایو نوری داشته باشند باید 35 پوند (60 دلار آمریکا) پرداخت کنند تا بتوانند این مشخصات را اضافه کنند و هزینه ای جداگانه هم برای کابل باید پرداخت کنند.

این سرور برای اکثر SME ها مناسب نیست اما متکی بر فناوری Active Management Technology (AMT) است که در داخل پردازنده اینتل ( تنها پردازنده زئون) قرار دارد ( به جای iDRAC). مدیریت پاور و نظارت از راه دور پایه در دسترس است و می توان از طریق رابط مرورگر ساده به آن دست پیدا کرد اما برای دسترسی بیشتر به کنترل های پیشرفته تر به نرم افزار اضافی نیاز است. برای انجام این کار تعدادی از ابزارهای دل و اینتل در دسترس هستند اما این ممکن است که برای بسیاری از کسب و کارهای کوچک برتر باشد.

رای نهایی

سرور PowerEdge T20 سریع است و دارای فضای لازم برای اضافه کردن مقدار زیادی هارد است. پیکربندی پایه ضعیف است ، فاقد برنامه مدیریتی است و برای استفاده از سیستم عامل ویندوز شما باید هزینه ای اضافی پرداخت کنید اما هنوز یک سیستم سطح پایه است و از لحاظ مادی دارای ارزش خوبی است.

منبع: techradar