FSB چیست

FSB  چیستFSB  چیست: اگر کمی در دنیای سخت افزار کار کرده باشید حتما با واژه FSB و اعدادی که به آن مربوط می شود برخورد کرده اید. قبل از اینکه به سراغ مبحث فنی اینکه FSB چیست برویم برای شما یک مثال می زنیم، فرض کنید که سرعت CPU شما 10000 است (هیچ واحد اندازه گیری را در نظر نگیرید فقط یک عدد در نظر بگیرید ) و سرعت RAM شما هم 5000 است، CPU برای اینکه بتواند فرآیندهای پردازشی خود را انجام بدهد باید اطلاعات خود را از داخل RAM سیستم بخواند، حالا تصور کنید که CPU شما می تواند 10000 پردازش را در ثانیه انجام دهد ولی RAM شما نمی تواند در ثانیه این تعداد داده مورد نیاز برای کار CPU را برایش فراهم کند و در واقع از 5000 قابلیت CPU شما نمی توانیم استفاده کنیم. در اینجا  یک Bottleneck ایجاد می شود و کارایی سیستم ناخودآگاه کم می شود (FSB چیست).

توجه کنید که سرعت دسترسی CPU به اطلاعات موجود در RAM بسیار در فرآیند پردازشی و کارایی سیستم سخت افزاری و سیستم عامل تاثیر دارد، حالا یک مثال فنی تر می زنیم، فرض کنید که شما یک CPU دارید که قدرت پردازشی 2.6 گیگاهرتز یا 2600 مگاهرتز را دارد، این بدین معنا است که CPU شما توان انجام دو میلیارد و 600 میلیون عدد پردازش در هر ثانیه را دارد. خوب همانطور که گفتیم داده های مورد نیاز برای انجام این پردازش ها از درون حافظه RAM خوانده می شود، با توجه به اینکه حافظه RAM ما تنها می تواند 800 میلیون دستورالعمل در ثانیه برای CPU فراهم کند، CPU نمی تواند کاری کند و فقط از همان 800 میلیون پردازش خودش می تواند استفاده کند. در این خصوص Cache موجود در CPU هم بسیار مهم است اما Cache در خود CPU قرار دارد و بر روی RAM قرار نگرفته است و اگر در این میان ارتباط بین RAM و Cache سرعت کمی داشته باشد مشکل همچنان ادامه دارد . در اینجاست که FSB شروع به کار می کند (FSB چیست).

FSB یا Front Side Bus چیست ؟


FSB یک Interface یا رابط ارتباطی سخت افزاری است که به عنوان لینک اصلی ارتباطی یا بهتر بگوییم مسیر ارتباطی اصلی بین CPU و RAM شما عمل می کند، علاوه بر CPU و RAM این قسمت از مادربورد سیستم می تواند قسمت های دیگر سیستم را مثل chipset ها را هم به هم متصل کند. استفاده از تکنیک FSB در مادربوردها از اوایل سال 1990 تا اوایل سال 2000 بسیار معمول بود اما به مرور استفاده از این قابلیت با توجه به بروز Bottleneck های زیاد در ارتباطات سخت افزاری بین اجزای سیستم به عنوان یک معیار بسیار مهم برای بالا بردن کارایی سیستم مطرح شد ، FSB می تواند تجهیزات زیر را در کامپیوتر شما به هم متصل کند:

  1. Chipset ها
  2. Memory اصلی سیستم
  3. کارت های گرافیکی
  4. اکثر کارت های PCI
  5. و سایر دستگاه های ورودی و خروجی به سیستم

امروزه FSB به عنوان اصلی ترین فاکتور یا لینک ارتباطی بین اجزای سخت افزاری یک سیستم کامپیوتری مطرح شده است. مهمترین فعالیت آن برقراری ارتباط CPU با سایر اجزای سیستم است. واحد اندازه گیری سرعت FSB هرتز است، این معیار دقیقا به خاطر هماهنگ بودن با CPU سیستم است و طبیعتا هر چقدر که FSB شما بالاتر باشد به معنی بالاتر بودن لینک ارتباطی بین اجزای سیستم و CPU است. از FSB به عنوان Processor Bus ، Memory Bus و برخی اوقات System Bus هم اسم برده می شود. FSB بصورت ویژه ای ارتباط خودش را با Cache L2 پردازنده برای بالا بردن سرعت برقرار می کند، قبلا در خصوص انواع Cache در CPU صحبت کرده ایم. امروزه وقتی که می خواهیم یک مادربورد تهیه کنیم بالا بودن سرعت FSB این سیستم کامپیوتری یکی از مهمترین معیارها است (FSB چیست).

امروزه ما می توانیم سرعت FSB سیستم را بصورت دستی از طریق BIOS و یا دستکاری Jumper های سیستم تغییر بدهیم و بالا و پایین بیاوریم، این قابلیت ها درون تنظیمات مادربوردهای ما تعبیه شده اند. به این نکته توجه کنید که درست است که مادربوردهای ما توانایی تغییر دادن و بالا بردن سرعت FSB را بصورت دستی به ما می دهند اما باید توجه کنیم که سرعت آن را همیشه در یک حد نرمال نگه داریم، بالا بردن سرعت FSB یکی از مهمترین فاکتورهای Overclock کردن سیستم است. انجام تنظیمات نادرست در خصوص FSB می تواند باعث بروز خطاهای جبران ناپذیری بر روی سخت افزار سیستم شما شود.


  • نویسنده : محمد نصیری منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران