HDD Mining یا استخراج با هارددیسک چیست؟
HDD Mining یا استخراج با هارددیسک چیست؟

HDD Mining یا استخراج با هارددیسک چیست؟ HDD Mining روش ماینینگ ارز رمز مبتنی بر هارددیسک است. برخلاف استخراج معمول مبتنی بر واحدهای پردازش گرافیکی که به آن GPU Mining گفته می شود؛ ماینرهای HDD از مجموعه ای از هارددیسک ها برای تولید بلوک های جدید در دفتر توزیع شده استفاده می کنند. وقتی نوبت به مونتاژ و نگهداری می رسد، مزرعه های HDD Mining به سختی از مزارع سنتی متمایز می شوند. علاوه بر هارددیسک ها، برای ایجاد مزرعه HDD Mining به کامپیوتر؛ صفحه نمایش و همچنین دستگاه های ورودی از جمله صفحه کلید و ماوس نیاز دارید.

ویژگی اصلی این روش استخراج ارز رمز این است که بر خلاف ماینینگ بیت کوین به GPU ( پردازنده گرافیکی قدرتمند) یا CPU (پردازنده مرکزی) نیاز ندارد. مولفه اصلی، هارددیسک است در حالی که ظرفیت و سرعت آن بیشترین اهمیت را دارد. علاوه بر این، برای ماینینگ ارز دیجیتال با هارددیسک شما اصلا به پردازنده گرافیکی اختصاصی نیاز ندارید. همان GPU آنبرد یا گرافیک موجود در پردازنده کافی است.

مزایای استخراج با هارددیسک

 • شما نیازی به خرید مادربرد گران قیمت با تعداد زیادی اسلات PCI ندارید.
 • شما نیازی به پردازنده گرافیکی پیشرفته ندارید.
 • نصب و پیکربندی سریع نرم افزار ماینینگ
 • بدون نیاز به مونتاژ پیچیده به منظور دستیابی به مجموعه ای از GPU ها
 • صرفه جویی در هزینه های برق؛ چون که هارددیسک ها از انرژی کمتری نسبت به واحدهای پردازش گرافیکی استفاده می کنند.
 • کاهش تولید گرما، در حالی که هارددیسک در حال کار است.
 • برای کاهش دمای تجهیزات نیازی به استفاده از فن ندارید.
 • استخراج با هارددیسک یک فرآیند ساده است؛ بنابراین افراد تازه کار می توانند از آن استفاده کنند.

معایب استخراج با هارددیسک

 • پیدا کردن هارددیسک های استوک دشوار است.
 • عمر مفید هارددیسک ها حدود 10000 ساعت است.
 • با HDD Mining می توانید کوین های کمتری نسبت به GPU Mining استخراج کنید.

نحوه استخراج با هارددیسک

فرآیند استخراج با هارددیسک به صورت زیر است:

 • بلوک های داده از قبل تولید شده در هارددیسک ذخیره می شود. هر چه پلات های بیشتری ذخیره کنید؛ سرعت استخراح بیشتر خواهد بود.
 • تنظیم یک ذینفع برای دریافت پاداش
 • تعیین مهلت و استخراج

اجازه دهید در ادامه هر یک از مراحل بالا را با جزئیات بیشتر توضیح دهیم:

مرحله 1 – پلاتینگ

پلاتینگ به بلوک های داده‌ی از قبل تولید شده (که به آنها پلات گفته می شود) در هارددیسک اشاره دارد. در حالی که این فرآیند وقت گیر است؛ با این حال فقط یک بار هنگام استخراج ارز دیجیتال با هارددیسک انجام می شود.

مرحله 2 – تنظیم یک ذینفع برای دریافت پاداش

وقتی تکه های داده از قبل تولید شدند، باید تعیین کنید که چه کسی برای ایجاد بلاک های داده جدید پاداش دریافت می کند. وقتی خودتان ماینینگ می کنید؛ دریافت کننده پاداش نهایی خود شما هستید. در صورتی که ارز دیجیتال خود را در استخر استخراج می کنید؛ پس شما باید آدرس استخر را برای دریافت پاداش وارد کنید.

مزیت استخراج به صورت خودکار این است که برای ایجاد یک تراکنش در دفتر توزیع شده پاداش کامل دریافت می کنید. با این حال، در مقایسه با استخراج رمزهای دیجیتال در استخر؛ به زمان و فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارید. در حالت دوم، شما می توانید با سایر ماینرها همکاری کنید تا روند استخراج سریعتر شود؛ اما هر یک از اعضای استخر بخشی از پاداش نهایی را دریافت می کنند.

HDD Mining یا استخراج با هارددیسک چیست؟

مرحله 3 – ماینینگ یا استخراج

با مجموعه دریافت کننده پاداش، می توانید هنگامی که پلات های تولید شده و ذخیره شده روی هارددیسک خود را راه اندازی می کنید، نرم افزار ماینینگ خود را راه اندازی کنید. این ابزار قعات داده شما را تجزیه و تحلیل کرده و مدت زمان لازم برای تولید بلوک داده فعلی را محاسبه می کند. وقتی سیستم مهلت تعیین کرد؛ تا زمان ایجاد بلوک بعدی، هارددیسک شما بیکار خواهد بود.

بر خلاف GPU Mining، هارددیسک شما در اکثر مواقع بیکار می ماند چون تعداد بلوک ها ثابت مانده و تجزیه و تحلیل هر بلوک چند ثانیه طول می کشد. در میان تمام ماینرها؛ کمترین زمان لازم برای تولید یک بلوک، مدت زمان بلوک داده فعلی را مشخص می کند. این دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی است، هارددیسک شما بیکار است و فقط برای چند ثانیه بلوک ها را از بین فایل های پلات می خواند. بهترین مهلت ارسال شده در بین تمام ماینرها؛ جعل و تعیین مدت زمان بلوک است.

الگوریتم های استخراج با هارددیسک

استفاده از هارددیسک به جای واحد پردازش گرافیکی؛ مرحله بعدی استخراج ارز دیجیتال است. اولین سیستم بلاکچین مبتنی بر این دستگاه ها، پلت فرم Burst بود که در سال 2014 ظاهر شد. با این وجود، چند سال طول کشید تا این پلت فرم شناخته شود. Burst به الگوریتم ترکیبی اثبات ظرفیت (PoC) متکی است که به مقدار زیادی فضای هارددیسک نیاز دارد. بعدا ارزهای دیجیتال دیگری که ماینرها می توانستند از طریق هارددیسک استخراج شود؛ ظاهر شدند. گرچه آنها به فناوری proof-of-storage / اثبات ذخیره سازی متکی بودند.

اثبات ظرفیت

الگوریتم اثبات ظرفیت که همچنین به عنوان PoC شناخته می شود؛ الگوریتم تولید تراکنشی است که بر اساس اثبات علاقه کاربر به هر سرویس عمل می کند. به عنوان ابزاری برای اثبات این امر؛ استخراج کنندگان فضای هارددیسک خالی خود را که سیستم می تواند برای انجام وظایف خود مانند ایجاد بلوک های داده جدید استفاده کند، را فراهم می آورند.

اثبات ظرفیت به مفهوم ظرفیت مگابایت منابع است که به این معنا است که ماینرها برای دریافت پاداش ماینینگ باید فضای هارددیسک خود را تقسیم کنند. با استفاده از این الگوریتم؛ کاربران می توانند فضای حافظه سیستم خالی خود را سرمایه گذاری کنند، بنابراین از آن به روش موثرتری استفاده می کنند. با استفاده از الگوریتم PoC، دفتر توزیع شده با استفاده از روش هشینگ بلوک های داده را روی هارددیسک ایجاد می کنند. هر چه تعداد هش های شما بر روی هارددیسک بیشتر باشد؛ شانس دریافت پاداش بیشتر خواهد بود.

HDD Mining یا استخراج با هارددیسک چیست؟

اثبات ذخیره سازی

اثبات ذخیره سازی یا Proof-of-Storage که به عنوان PoS شناخته می شود؛ الگوریتم استخراج ارز دیجیتال است که مانند اثبات ظرفیت به فضای دیسک خالی متکی است. با این حال، بلاکچین مبتنی بر PoS از این فضای خالی برای ایجاد ذخیره سازی ابر غیرمتمرکز به حای تولید بلوک داده استفاده می کند.

به عبارت دیگر؛ سیستم های ذخیره سازی مبتنی بر ابر فضای هارددیسک کاربر را اجاره کرده و آن را در اختیار کاربران دیگری قرار می دهند که به آن نیاز دارند. با این حال، این سرویس به جای پرداخت اجاره؛ به دارندگان فضای هارددیسک اجازه می دهد تا ارز دیجیتال را با استفاده از امکانات سرویس ماینینگ کنند. بر خلاف بلاکچین مبتنی بر PoC؛ دفترهای توزیع شده مبتنی بر PoS با استفاده از پرداخت ماهیانه کاربر برای سرویس های ذخیره سازی فایل؛ پاداش استخراج ارز دیجیتال را تشکیل می دهند.

استفاده از حافظه SSD به جای هارددیسک

برخی از ماینرها ممکن است استفاده از درایوهای حالت جامد (اس اس دی / SSD) را برای سرعت بخشیدن به روند تولید بلوک داده در نظر بگیرند. با این حال؛ مقایسه اس اس دی با هارددیسک برای استخراح منطقی نیست چون عملکرد دستگاه ذخیره سازی در مورد استخراج با هارددیسک اهمیتی ندارد. SSD فقط روند پلات اولیه را تسریع می بخشد. به همین دلیل است که استفاده از اس اس دی ارزشی ندارد. علاوه بر این چرخه عمر SSD بسیار کوتاه تر از چرخه عمر هارددیسک است در حالی که هزینه هر گیگابایت بیشتر را هم به همراه دارد.

منبع: cyberpulse

اشتراک گذاری