مشخصات پردازنده گلد ۵۱۱۸ زئون اینتل (Intel Xeon Gold 5118)

مشخصات پردازنده گلد 5118 زئون اینتل (Intel Xeon Gold 5118)

 همانطور که از نام پردازنده گلد ۵۱۱۸ زئون اینتل (Intel Xeon Gold 5118) پیداست، این پردازنده به سی پی یوهای خانواده Intel® Xeon® Gold تعلق دارد؛ این پردازنده ها از سرعت حافظه بالاتر، ظرفیت حافظه بیشتر و بهبودهای قابل ملاحظه عملکردی، قابلیت اطمینان پیشرفته و امنیت سخت افزای پیشرفته برخوردار هستند. از پردازنده های گلد یا طلایی اینتل به طور عمده در دیتاسنترها، محاسبات ابری و ذخیره سازی های بهینه استفاده می شوند و برای طیف گسترده ای از ورک لودها مناسب هستند.

پردازنده های سری Xeon Gold از سوکت ۳۶۴۷ پشتیبانی می کنند تا هدف اصلی خود برای ارائه عملکرد عالی با استفاده از حافظه سریعتر و قابلیت اطمینان و دسترس پذیری را ارائه دهند. پردازنده های Xeon Gold 51xx بر اساس معماری Skylake-SP پردازنده های سیلور اینتل ساخته شده اند و سرعت آن با پشتیبانی از ۴S-2UPI و لینک های UPI دوگانه از ۹.۶ GT/s به ۱۰.۴ GT/s افزایش پیدا کرده است.

مشخصات پردازنده گلد ۵۱۱۸ زئون اینتل (Intel Xeon Gold 5118)

پردازنده گلد ۵۱۱۸ زئون اینتل (Intel Xeon Gold 5118) در ۱۱ جولای سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه شد. این پردازنده جزو خانواده Intel® Xeon® Scalable محسوب می شود و بر اساس معماری Skylake ساخته شده است. شما می توانید در سرورهای نسل ۱۰ اچ پی مانند HP ProLiant DL160 Gen10، HPE ProLiant DL380 Gen10 و HPE HP ProLiant ML350 G10 این پردازنده را پیدا کنید.

اینتل پردازنده ۵۱۱۸ را بر اساس فناوری ۱۴ نانومتری ساخته است و این به معنای استفاده از ترانزیستورهای ۱۴ نانومتری می باشد. با خرید پردازنده گلد ۵۱۱۸ زئون اینتل (Intel Xeon Gold 5118) شما می توانید از ۱۲ هسته و ۲۴ نخ استفاده کنید. این سی پی یو یا سرعت پایه ۲.۳۰ گیگاهرتز کار می کند در حالی که در حالت توربو این سرعت به ۳.۲۰ گیگاهرتز می رسد. حافظه کش پشتیبانی شده ۱۶.۵ مگابایت است (کش سطح ۳ یا L3). با مصرف ۱۰۵ وات انرژی شما می توانید از حداکثر ۷۶۸ گیگابایت حافظه رم ۶ کاناله از نوع DDR4 با سرعت حافظه ۲۴۰۰ مگاهرتز استفاده کنید.

مشخصات کلی محصول
خانواده پردازنده خانواده پردازنده Intel® Xeon® Scalable

محصولی از خانواده Skylake

مناسب برای سرور های نسل ۱۰ اچ پی

HP ProLiant DL160 Gen10

HPE ProLiant DL380 Gen10

HPE HP ProLiant ML350 G10

مدل  پردازنده Intel Xeon Gold 5118
تاریخ معرفی ۱۱ جولای ۲۰۱۷
لیتوگرافی ۱۴ نانومتری
مشخصات عملکردی
تعداد هسته ها ۱۲
تعداد نخ ها ۲۴
فرکانس پایه پردازنده ۲.۳۰ گیگاهرتز
حداکثر فرکانس توربو ۳.۲۰ گیگاهرتز
حافظه کش ۱۶.۵ مگابایت کش اسمارت اینتل
تعداد لینک های QPI ۲
توان مصرفی ۱۰۵ وات
مشخصات حافظه
حداکثر اندازه حافظه (بسته به نوع حافظه) ۷۶۸ گیگابایت
نوع حافظه رم پشتیبانی شده DDR4-2400
حداکثر تعداد کانال حافظه ۶
پشتیبانی از حافظه ECC دارد
گزینه های توسعه
نسخه استاندارد PCI Express Revision ۳.۰
حداکثر تعداد لاین های PCIe ۴۸
فناوری های پیشرفته
فناوری توربو بوست اینتل ۲.۰
Intel® Optane™ Memory Supported ندارد
Intel® Speed Shift Technology دارد
Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 ندارد
Intel vPro® Platform Eligibility دارد
Intel® Hyper-Threading Technology دارد
Intel® Virtualization Technology (VT-x) دارد
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) دارد
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) دارد
Intel® Transactional Synchronization Extensions دارد
Intel® ۶۴ دارد
Enhanced Intel SpeedStep® Technology دارد
Intel® Volume Management Device (VMD) دارد

مقایسه پردازنده Intel Xeon Gold 5118  و  Intel Xeon Gold 5218

اصلی ترین مشخصات این دو پردازنده با هم متفاوت هستند. پردازنده ۵۱۱۸ اینتل دارای ۱۲ هسته و ۲۴ نخ است در حالی که پردازنده ۵۲۱۸ دارای ۱۶ هسته و ۳۲ نخ می باشد. پردازنده ۵۱۱۸ دارای فرکانس پایه ۲.۳۰ گیگاهرتزی، سرعت توربو ۳.۲۰ گیگاهرتزی در حالت تک هسته ای و ۲.۶۰ گیگاهرتز در حالت چند هسته ای می باشد اما پردازنده ۵۲۱۸ دارای فرکانس ۲.۳۰ گیگاهرتز، سرعت توربو ۳.۹۰ گیگاهرتز در حالت تک هسته ای و ۲.۷۰ گیگاهرتز در حالت چند هسته ای می باشد. هر دو پردازنده از قابلیت Hyperthreading پشتیبانی می کنند و غیر قابل اورکلاک هستند اما حافظه کش ۵۱۱۸ تقریبا ۱۷ مگابایت و حافظه کش ۵۲۱۸ تقریبا ۲۲ مگابایت می باشد.

هر دو پردازنده بر اساس فناوری ۱۴ نانومتری ساخته شده اند اما از معماری های متفاوتی استفاده می کنند. پردازنده ۵۱۱۸ اینتل مبتنی بر معماری Skylake SP است در حالی که پردازنده ۵۲۱۸ مبتنی بر معماری Cascade Lake می باشد. هر دو پردازنده از حافظه های رم ۶ کاناله DDR4 با فرکانس ۲۴۰۰ و ۴۸ لاین PCIe نسخه ۳.۰ پشتیبانی می کنند در حالی که از انرژی مصرفی متفاوت بهره مند هستند. پردازنده ۵۱۱۸ از ۱۰۵ وات انرژی استفاده می کند در عوض ۵۲۱۸ از ۱۲۵ وات برق استفاده می کند.

مقایسه پردازنده Intel Xeon Gold 5118  و  Intel Xeon Gold 6130

این دو پردازنده هم با هم نکات مشترک و غیر مشترک زیادی دارند. پردازنده ۶۱۳۰ یک پردازنده ۱۶ هسته ای و ۳۲ نخی است در مقابل پردازنده ۵۱۱۸ یک پردازنده ۱۲ هسته ای و ۲۴ نخی می باشد. پردازنده ۶۱۳۰ با سرعت پایه ۲.۱۰ گیگاهرتز کار می کند در حالی که پردازنده ۵۱۱۸ با سرعت پایه ۲.۳۰ گیگاهرتز کار می کند. سرعت پایه پردازنده ۶۱۳۰ در حالت تک هسته ای به ۳.۷۰ گیگاهرتز و در حالت چند هسته ای به ۲.۶۰ گیگاهرتز ارتقاء پیدا می کند، در عوض سرعت پایه پردازنده ۵۱۱۸ در حالت تک هسته ای به ۳.۲۰ گیگاهرتز و در حالت چند هسته ای به ۲.۶۰ گیگاهرتز ارتقاء پیدا می کند. هر دو پردازنده غیر قابل اورکلاک هستند و از قابلیت Hyperthreading پشتیبانی می کنند، در حالی که پردازنده ۵۱۱۸ از تقریبا ۱۷ مگابایت حافظه کش و پدازنده ۶۱۳۰ از تقریبا ۲۲ مگابایت حافظه کش پشتیبانی می کند.

هر دوی این پردازنده های اینتل بر اساس معماری Skylake SP ساخته شده اند و از حافظه رم ۶ کاناله DDR4-2400 و ۴۸ لاین PCIe نسخه ۳.۰ پشتیبانی می کنند. هر دو پردازنده بر اساس فناوری ۱۴ نانومتری ساخته شده اند و با سوکت های LGA 3647 سازگاری دارند این در حالی است که پردازنده ۵۱۱۸ برای کار کردن به ۱۰۵ وات و پردازنده ۶۱۳۰ به ۱۲۵ وات انرژی نیاز دارند.

قیمت پردازنده Xeon Gold 5118

در حال حاضر پردازنده Intel Xeon Gold 5118 اینتل در فروشگاه کیهان سرور با قیمت ثابت عرضه نخواهد شد اما این قیمت به دلیل نوسانات ارزی در حال تغییر است. شما می توانید برای اطلاع از قیمت پردازندهIntel Xeon Gold 5118 با کارشناسان فروش کیهان سرور تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *