سوئیچ Power Over Ethernet یا PoE
آشنایی با سوئیچ Power Over Ethernet یا PoE و مزایای آن

آشنایی با سوئیچ Power Over Ethernet یا PoE و مزایای آن

Power Over Ethernet یا PoE، مکانیزم استاندارد IEEE است که وظیفه ارسال برق بر روی کابل شبکه CAT5 و CAT6 را بر عهده دارد (این کت غالبا کت شش می باشد). در صورتی که شما دوربین های مدار بسته تحت شبکه یا IP Camera دارید، می‎توانید با استفاده از انواع سوئیچ PoE، آن‎ها را روشن یا خاموش کنید. علاوه بر این، در صورتی که سازمان شما دارای IP Phone و یا آنتن وایرلس می باشد، می‎توانید نیروی برق این تجهیزات را نیز از طریق سوئیچ PoE، تامین نمائید. در ادامه با مقاله سوئیچ Power Over Ethernet یا PoE همراه کیهان سرور باشید.

سوئیچ Power Over Ethernet یا PoE

به انتقال و تقسیم همزمان برق و دیتا توسط سوئیچ، قابلیت پی اُ ای گفته میشود. این قالبیت یک مزیت با کارکرد بالا بوده و بر اساس اصل سادگی انتقال دیتا و کاهش هزینه های ارسال دیتا طراحی شده است. سوئیچ Power Over Ethernet یا PoE تکنولوژی فراتری از سیستم های بدون PoE می باشد. کاهش میزان کابل ها و کاهش میزان برق مصرفی از ایده های اولیه ارتقای چنین سیستم هایی می باشد.

سوئیچ Power Over Ethernet یا PoE

مزیت های استفاده از سوئیچ Power Over Ethernet یا PoE

اگر گذرتان به اتاق سرور یا شبکه یه کارخانه یا سازمان بزرگ افتاده باشد حتما با تعداد سیم های رنگی و فراوانی آنها این سوال به ذهن شما خطور خواهد کرد که آیا میشود از روش های بهتری برای انتقال برق و دیتا استفاده کرد! آیا میشود از میزان کابل های ورودی و خروجی کاست! قابلیت POE این امکان را فراهم کرده می کند. ارسال برق بر روی کابل شبکه با استفاده از PoE، اهمیت زیادی دارد.

  • ابتدایی ترین مزیت سیستم PoE تمیزتر شدن کار و ساختار اتاق شبکه یا سرور می باشد. بجای اینکه به IP Phone ها یا IP Camera، دو کابل متصل شده باشد (یکی برای دیتا و دیگری برق آداپتور)، فقط یک کابل شبکه متصل خواهد شد.
  • از طرفی، هنگامی که برق تجهیزات را از طریق PoE تامین می‎کنید، کافیست سوئیچ PoE را به UPS متصل کنید تا در صورت قطع برق، IP Phone ها و دوربین‎ها، خاموش نشوند. در غیر این صورت، باید ساختمان را برای UPS، کابل کشی نمائید.

ظاهر سوئیچ PoE، همانند سوئیچ معمولی می‎باشد و فقط از مشخصات سوئیچ می‎توان متوجه قابلیت PoE آن شد. پورت های سویچ PoE امکان ارسال جریان برق بر روی کابل شبکه را دارند. بنابراین زمانی که Device ای را به این سوئیچ متصل می‎کنید، در صورتی که نیاز به دریافت جریان برق داشته باشد، سوئیچ جریان برق را بر روی کابل شبکه ارسال می‎کند. در این حالت نیازی به کابل کشی یا مصرف برق اضافه برای دستگاه های متصل از بین میرود.

با این همه سوال اینجاست؛ سوئیچ چگونه متوجه می شود که دستگاه خاموش، نیاز به دریافت جریان برق دارد؟ چرا که اگر به طور پیش فرض جریان برق را به سمت دستگاه ارسال کند و دستگاه نیازی به دریافت برق نداشته باشد (مانند زمانی که PC را به سوئیچ متصل می‎کنید)، دستگاه شما خواهد سوخت! تکنولوژی PoE برای این مسپله نیز راهکارهای جالبی ارایه کرده است.

سوئیچ Power Over Ethernet یا PoE

  •  هنگامی که پورتی را به سوئیچ PoE متصل می‎کنید، سوئیچ، ولتاژ بسیار ضعیفی حدود 2.8 ولت DC را بر روی کابل شبکه ارسال می‎کند و پس از آن، مقاوت کابل را اندازه می‎گیرد. در صورتی که مقاوت کابل 25000 اهم باشد، متوجه می‎شود که Device متصل شده، نیاز به دریافت جریان برق داشته و 15 وات جریان DC را بر روی کابل شبکه ارسال می‎کند. سویچ های جدید قدرت ارسال جریان های بالاتر را دارند.

همانگونه که می‎دانید، شبکه 100Mbps تنها از دو زوج (چهار رشته) کابل CAT5 استفاده می‎کند و دو زوج دیگر، بلااستفاده هستند. سوئیچ PoE از دو زوجی که دیتا را عبور نمی‎دهند، برای ارسال برق به سمت Device استفاده می‎کند. بنابراین رشته های چهار، پنج، هفت و هشت وظیفه انتقال جریان برق PoE را دارند. در واثع به کمک تکنولوژی سوئیچ Power Over Ethernet یا PoE از امکانات موجود استفاده بیشتری میشود.

  • نکته اینجاست که در شبکه گیگابیتی، از هر هشت رشته کابل CAT6 برای ارسال دیتا استفاده می‎شود. با این همه جریان برق PoE نیز همچنان بر روی رشته‎های چهارم، پنجم، هفتم و هشتم منتقل می‎شود.

تنظیم سوئیچ Power Over Ethernet یا PoE برای تجهیزات وایرلسی

ممکن است رادیو وایرلسی داشته باشید که تنها از طریق PoE برق خود را تامین کند. خرید یک سوئیچ PoE برای این رادیو، چندان منطقی به نظر نمی‎آید. در این شرایط می‎توانید از دستگاهی به نام PoE Injector یا Coupler استفاده کنید. تصویر زیر، ۱ نوع PoE Injector را نشان می‎دهد.

سوئیچ Power Over Ethernet یا PoE

PoE Injector ظاهری شبیه به Splitter مودم ADSL دارد؛ یک پورت آن به سوئیچ شبکه متصل شده و یک ورودی‎ جهت اتصال آداپتور دارد. خروجی این دستگاه، برق را بر روی کابل شبکه به سمت Device مورد نظر ارسال می‎کند و از این طریق برق تجهیزاتی که میخواهیم با وایرلس کار کنند تامین میشود.

  • استاندارد جدیدی به نام IEEE 802.3at یا +PoE ارائه شده که حداکثر می‎تواند 30 وات جریان DC را بر روی کابل شبکه ارسال کند. درحالی که استاندارد IEEE 802.3af تنها 15.4 وات جریان DC بر روی کابل شبکه ارسال می‎کند.

در انتها به یاد داشته باشید که الزاما، تمامی پورت‎های سوئیچ PoE، قابلیت PoE را نداشته و ممکن است تنها چند پورت آن، امکان ارسال PoE بر روی کابل را داشته باشند. بنابراین در خرید تجهیزات شبکه مخصوصا سوئیچ خیلی دقت کنید. گاها لازم است در بین سوئیچ های ساده یک سوئیچ Power Over Ethernet یا PoE استفاده گردد.