قیمت سرور برای کسب و کارهای کوچک تا متوسط

قیمت سرور برای کسب و کارهای کوچک تا متوسط

قیمت سرور برای کسب و کارهای کوچک تا متوسط چقدر است؟ در این مقاله قصد داریم عوامل متعددی که روی قیمت سرور تاثیر می گذارند را بررسی کنیم. ما انواع مختلف سرور؛ قطعات سرور و موارد دیگری که هنگام خرید سرور باید در نظر بگیرید را بررسی می کنیم.

عوامل تاثیرگذار در قیمت سرور

سرورها از عملیات فناوری اطلاعات کسب و کار شما پشتیبانی می کنند. آنها فایل ها را ذخیره می کنند، برنامه های شما را اجرا می کنند و پایه و اساس شبکه فناوری اطلاعات شما را تشکیل می دهند.

هدف این مقاله توضیح این مطلب است که قیمت سرور برای کسب و کارهای کوچک (SMB) و کسب و کارهای بزرگتر (SME) چقدر است.

تولیدکنندگان سرور

محبوب ترین فروشنده سرور در بازار ایران HP است با این حال می توان گزینه هایی که به برندهای Dell، Fujitsu ، Lenovo تعلق دارند را هم پیدا کرد. برخی دیگر از برندهایی که ممکن است مشاهده کنید شامل Cisco ، Supermicro و Huawei می باشد.

برخی از این تولیدکنندگان بر بخش هایی از بازار تسلط دارند، برخی از آنها در زمینه دیتاسنترها پیشرو هستند در حالی که برخی دیگردر زمینه کسب و کارهای کوچک قوی عمل می کنند. قبل از تمرکز بیش از حد روی فروشنده؛ بهتر است ابتدا روی نیازها و ملاحظاتی خاص خود برای کسب و کارتان تمرکز کنید.

انواع سرور / فرم فاکتور سرور

سه نوع اصلی سرور وجود دارد:

سرورهای تاور یا ایستاده – سرورهای Tower کمی شبیه به سیستم های دسکتاپ سنتی هستند. سرورهای تاور گاهی به  عنوان سرورهای پایه شناخته می شوند. این دستگاه ها مستقل هستند و می توانند در کابینت یا روی زمین نصب شوند.

سرورهای رکمونت – اینها سرورهای تختی هستند که می توانید آنها را در رک یا کابینت نصب کنید. این موارد در دیتاسنترها بیشتر استفاده می شوند.

سرورهای تیغه ای – این دسته از سرورها شبیه سرورهای رکمونت هستند. در واقع چندین سرور در یک شاسی قرار می گیرد. این دسته از سرورها ذخیره سازی و عملکرد بسیار بیشتری را ارائه می دهند. قیمت سرور تغیه ای معمولا با اضافه شدن هر گره بیشتر می شود.

همچنین توجه به مفهوم HCI (زیرساخت فوق العاده همگرا) بسیار مهم است. HCI معمولا چندین سرور رک را در یک کلاستر ترکیب می کند و در محاسبات مجازی؛ ذخیره سازی و شبکه استفاده می شود.

انتخاب مدل و مشخصات سرور

هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین نوع سرور مناسب برای کسب و کار خود، باید چند عامل را در نظر بگیرید:

قیمت سرور برای کسب و کارهای کوچک تا متوسط

موقعیت و محیط

سرور کجا نصب می شود؟ آیا کابینت یا رک دارید؟ اگر قبلا یک کابینت سرور دارید؛ خرید یک سرور رکمونت منطقی است. بدون کابینت سرور؛ احتمالا سرور تاور بهترین است (مگر اینکه قصد خرید چندین سرور را داشته باشید).

آیا اتاق سرور و تهویه مطبوع را در اختیار دارید؟ هنگامی که سرورها کار می کنند از فن ها برای خنک نگه داشتن قطعات خود استفاده می کنند. بهتر است سرورها در دمای زیر ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد (هر سرور محدوده عملکرد خاص خود را دارد) و در سطحی که گرد و غبار و رطوبت وجود ندارد کار کنند.

آیا چندین سرور دارید؟ اگر چندین سرور دارید؛ احتمالا باید یک کابینت سرور را در نظر بگیرید. اگر می خواهید سرور خود را در یک فضای بسته یا اتاق کوچک قرار دهید؛ باید نصب تهویه مطبوع را برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد سرور در نظر بگیرید. اتاق های بزرگتر و دفاتر باز که دارای جریان هوای کافی و دمای محیط ثابت هستند؛ نیازی به تهویه مطبوع ندارند.

آیا سرور ایمن خواهد بود؟ از آنجا که سرور شامل اطلاعات مهم کسب و کار و برنامه ها است باید یک مکان امن برای سرور مشخص کنید. شما باید یک اتاق قابل قفل یا کابینت سرور ایمن را در نظر بگیرید (اما الزامات دما، جریان هوا و کولینگ را به خاطر داشته باشید).

حجم و ظرفیت سرور

سرور باید از چه تعداد پرسنل پشتیبانی کند؟ چند نفر وارد شبکه شما می شوند؟ تعداد کاربران بر اندازه سرور شما و نوع و مقدار لایسنس های نرم افزاری مورد نیاز شما تاثیر می گذارد.

آیا می دانید به چه مقدار پردازنده یا رم نیاز دارید؟ اگر کسب و کار شما نیاز به اجرای پایگاه داده یا سایر برنامه های سرور دارد؛ ممکن است فروشنده نرم افزار شرایط خاصی برای پردازنده و رم داشته باشد.

آیا کسب و کار شما دارای الزامات کاربردی مهمی است؟ برخی از فروشندگان نرم افزار (به عنوان مثال برنامه های تجاری یا حسابداری) دارای الزاماتی هستند که باید به آنها پایبند باشید.

حافظه رم چقدر است؟ برای رایج ترین موارد استفاده شده برای کسب و کارهای کوچک، ما معمولا موارد زیر را توصیه می کنیم:

  • ۱۶ گیگابایت (۱ تا ۲۵ کاربر)
  • ۳۲ گیگابایت (بیش از ۲۵ کاربر)

اگر سرور نرم افزار مجازی سازی (یعنی VMWare)، برنامه های پایگاه داده (یعنی SQL) یا ایمیل سرور (یعنی Exchange) را اجرا می کند به رم بیشتری نیاز خواهید داشت.

چه مدل و چند پردازنده؟ اکثر کسب و کارهای کوچک به یک سرور تک پردازنده ای نیاز دارند. مگر اینکه نرم افزار شما الزامات خاصی داشته باشید که در این شرایط استفاده از پردازنده های میان رده کافی خواهد بود.

آیا به مجازی سازی نیاز دارم؟ فناوری مجازی سازی به سرور شما اجازه می دهد تا در چندین سرور محازی ساخته شود. استفاده از نرم افزاری مانند VMWare و Hyper-V برای مجازی سازی می تواند مدیریت سرور و پشتیبان گیری را ساده کند اما هزینه هایی را هم شامل می شود. مجازی سازی همچنین زمانی مفید است که به چندین سرور مجازی منطقی نیاز داشته باشید بدون اینکه نیازی به خرید سرورهای فیزیکی مختلف داشته باشید.

نکته: ما استفاده از مجازی سازی را حتی برای کسب و کارهای کوچک توصیه می کنیم چون پشتیبان گیری و عملیات مدیریتی را ساده می کند.

قیمت سرور برای کسب و کارهای کوچک تا متوسط

سیستم عامل ها چطور؟

رایج ترین سیستم عامل های سرور ، Windows Server 2019 و Windows Server 2019 Essentials هستند.

Windows Server 2019 جدیدترین نسخه سیستم عامل سرور مایکروسافت است. ویندوز سرور توصیه ما می باشد. هنگام خرید سرور جدید؛ می توانید ویندوز سرور و چندین لایسنس دسترسی اختیاری را خریداری کنید. CAL مجوز نرم افزاری هستند که کاربران و دستگاه های شما را قادر می سازد به سرور دسترسی داشته باشند.

Windows Server 2019 Essentials کسب و کارهای کوچک را هدف قرار داده است. این سیستم عامل برای کسب و کارهای کوچک و معمولی کاملا کاربردی است اما محدودیت های زیادی دارد. اگر قصد دارید برنامه های سرور مانند حسابداری یا CRM را اجرا کنید؛ بررسی پشتیبانی فروشنده نرم افزار از Windows Server Essentials ضروری است.

تاثیر مشخصات روی قیمت سرور

مشخصات پردازنده و رم

با وجود متغییرهای زیادی که وجود دارد؛ پاسخ به سوال اینکه مشخصات پردازنده و رم چه تاثیری در قیمت سرور دارد کار چندان ساده ای نیست. عوامل اصلی که روی قیمت سرور تاثیر می گذارند عبارتند از:

فرم فاکتور سرورهای رکمونت گرانتر از سرورهای تاور هستند.

مدل پردازنده مانند موتور خودرو هستند، موتورهای با کارایی بالا قیمت بیشتری دارند. برای اکثر کسب و کارهای کوچک ؛ پردازنده های رده پایین مناسب هستند مگر اینکه شرایط خاصی را برای استفاده از پردازنده های میان رده یا بالا رده داشته باشید. پردازنده دارای سرعت کلاک متفاوت، حافظه کش؛ و تعداد هسته های مختلف است. اینتل محبوب ترین فروشنده پردازنده سرور است و بعد از آن AMD با تراشه های Ryzen قرار دارد.

مقدارم رم – شما عموما رم را با ضریب ۸ یا ۱۶ گیگابایت (یعنی ۸/۱۶/۳۲/۶۴/۱۲۸ گیگابایت) خریداری می کنید. برای کسب و کار متوسط ۱۶ یا ۳۲ گیگابایت کافی است. اگر می خواهید از نرم افزار مجازی سازی یا پایگاه داده استفاده کنید؛ ممکن است بخواهید رم ۶۴ /۱۲۸ گیگابایت را در نظر بگیرید.

نکته – قیمت پردازنده می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. توجه ویژه ای به نسل پردازنده ها داشته باشید. اینتل و سایر فروشندگان به طور مرتب خانواده پردازنده خود را به روز می کنند. هنگام خرید سرور؛ معمولا توصیه می شود که جدیدترین نسل پردازنده را برای بهره مندی از عملکرد و بهره وری انرژی انتخاب کنید. گرچه اگر نیازهای کمی داشته باشید ممکن است بتوانید از پردازنده های نسل قبلی استفاده کنید و در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

مشخصات دیسک و ذخیره سازی

هارددیسک ها دارای سطوح مختلف عملکرد و ظرفیت هستند:

دیسک های SATA ارزانترین نوع هستند و سطح بالایی از ذخیره سازی را نسبت به قیمت و قابلیت اطمینان ارائه می دهند. درایوهای SATA دیسک های مکانیکی با قطعات متحرک هستند.

دیسک های NL-SAS مشابه دیسک هاس SATA هستند اما برای استفاده سازمانی کمی بهبود یافته اند؛ اما دارای عملکرد و ظرفیت یکسانی هستند.

دیسک های SAS عملکرد بالاتر و قابلیت اطمینان بهترین نسبت به گزینه های SATA، NL-SAS دارند اما گرانتر هستند. مانند SATA، درایوهای SAS هم دیسک های مکانیکی هستند که در دو سرعت (۱۰ هزار دور در دقیقه و ۱۵ هزار دور در دقیقه). درایوهای SAS گرانتر از دیسک های SATA هستند.

درایوهای SSD درایوهای مبتنی بر فلش هستند که قطعات متحرک دارند. SSD ها سریعترین درایوهای موجود در بازار هستند که معمولا صد برابر سریعتر از دیسک های SATA هستند. SSD ها اندازه های کوچکتری دارند اما بسیار سریعتر و در برخی موارد قابل اطمنان تر از درایوهای مکانیکی مشابه هستند.

اگر بودجه کافی وجود دارد؛ ما همیشه SSD ها را توصیه می کنیم چون دارای بهبود عملکرد قابل توجهی هستند.

مشخصات – سیستم عامل؛ مدیریت از راه دور و گارانتی

مدیریت از راه دور – سرورها را می توان با کارت های مدیریت از راه دور ارائه کرد؛ که اگر می خواهید سرور تحت نظارت یا مدیریت از راه دور قرار گیرد، ضروری هستند. این کارت ها همچنین به شما امکان می دهند؛ وضعیت و محیط کار سرور را بررسی کنید. مدیریت از راه دور سرورها را می توان با کارت های مدیریت از راه دور ارائه کرد ، که اگر می خواهید سرور تحت نظارت یا مدیریت از راه دور قرار گیرد ضروری است. این کارت ها همچنین به شما امکان می دهند وضعیت و محیط کار سرور را بررسی کنید. فوجیتسو از کارتهای iRMC ، دل از کارت های Dell iDRAC و و اچ پی از کارت های HPe iLO استفاده می کنند.

اگر به مجازی سازی نیاز دارید, ممکن است نیاز به خرید یا استفاده از Hyper-V داشته باشید.

گارانتی سرور؛ قطعات و خرابی دیسک را پوشش می دهد. همه فروشندگان سرور پشتیبانی و گارانتی سخت افزای را ارائه می دهند. ما همیشه توصیه می کنیم که سرور خود را با گارانتی خریداری کنید. در صورت خرابی سخت افزار یا دیسک؛ تماس سریع با فروشنده، منجر به تحویل قطعات جایگزین یا ارجاع یک مهندس برای تعویض یا تعمیر می شود. این امر با توجه به اهمیت سرور در عملیات تجاری شما بسیار حائز اهمیت است.

قیمت سرور چقدر است؟

این قیمت ها صرفا مثال هستند؛ چون متغییرها و ملاحظات زیادی برای در نظر گرفتن وجود دارد. هنگام خرید سرور اگر به مشاوره نیاز دارید می توانید با کارشناسان فروش کیهان سرور در تماس باشید.

شما باید به سرور به عنوان یک دستگاه برای سرمایه گذاری برای کسب و کار خود نگاه کنید که می تواند بهره وری را افزایش داده و از رشد کسب و کار شما پشتیبانی کند. طول عمر یک سرور مدرن ۳ تا ۵ سال است و هنگامی که یک فروشنده معتبر را انتخاب می کنید؛ قابلیت اطمینان سرورها بسیار عالی است و به مراتب بهتر از سیستم های معمولی شما است.

سرورهای رده پایین – قیمت سرورهای رده پایین با پردازنده های رده پایین اینتل؛ ۸ گیگابایت رم، ۳ هارد ۱ ترابایتی؛ به طور مثال می تواند ۵۰۰ تا ۷۵۰ پوند را در بر بگیرد در حالی که گارانتی سخت افزاری می تواند ۱۵۰ پوند دیگر را به این قیمت اضافه کند. این نوع سرورها برای ساده ترین کارها استفاده می شوند و همیشه باید با یک راه حل پشتیبان همراه شوند.

سرورهای میان رده – سرورهای میان رده با پردازنده اینتل؛ ۱۶ گیگابایت رم؛ ۴ هارد ۲ ترابایتی؛ مدیریت از راه دور می تواند ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ پوند را در بر بگیرد و گارانتی ۱۵۰ تا ۵۰۰ پوند را به قیمت اضافه کند.

سرورهای رده بالا – سرورهای رده بالا با درایوهای SSD، پردازنده های متعدد؛ مقدار زیادی رم و نرم افزار مجازی سازی بالای ۳۵۰۰ پوند قیمت دارند.

سرورهای رکمونت رده بالا با مشخصات مشابه بالا می توانند ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ پوند هزینه داشته باشند.

قیمت سرور توسعه

یک سرور توسعه توسط تیم های توسعه نرم افزار برای توسعه نرم افزار سفارشی استفاده می شود. اگر یک سرور اختصاصی برای توسعه نرم افزار مورد نیاز است؛ مشخصات و هزینه به الزاماتی بستگی دارد. از آنجا که سرور برای توسعه و تست است؛ اغلب نیازی به انتخاب سرور با عملکرد فوق العاده بالا نیست.

قیمت سرور پایگاه داده

سرورهای پیاگاه داده به طور معمول به پردازنده های با کارایی بالا و مقدار زیادی رم نیاز دارند و توصیه می شود از حافظه بسیار سریع مانند SSD ها بهره مند شوند. در حالی که سخت افزار مربوط به سرور پایگاه داده گران تر است یا منابع اختصاص داده شده به آن بسیار زیاد است؛ شما همچنین باید هزینه های نرم افزار را در نظر بگیرید. برخی از پلتفرم های پایگاه داده یعنی Microsoft SQL Server هزینه های لایسنس اضافی دارند. در حالی که پلتفرم های دیگر مانند MariaDB ، MongoDB ، PGSQL منبع باز هستند.

قیمت سرور مشاغل کوچک

سرور مشاغل کوچک معمولا دستگاهی همه کاره است که عملکردهای زیادی را انجام می دهد و ارزش واقعی را برای کسب و کارهای کوچک فراهم می آورد. به طور معمول ما شاهد سرورهای مشاغل کوچکی هستیم که در کنار سرویس های ابری مانند Microsoft 365 استفاده می شوند و ترکیبی از ارزش، عملکرد و امنیت را ارائه می دهند. اکثر سرورهای مشاغل کوچک سیستم های Tower هستند و سیستم عامل رایج Windows 2019 Essentials است.

قیمت سرور برای کسب و کارهای کوچک تا متوسط

ملاحظات دیگر

آیا برای تامین برق و پشتیبان به UPS نیاز دارید؟ شما باید هنگام خرید سرور به UPS هم توجه داشته باشید تا مطمئن شوید که سرور آسیب نمی بیند تا تحت تاثیر قطع ناگهانی برق قرار نمی گیرد. قیمت UPS به اندازه و تعداد سرورهای شما بستگی دارد.

آیا به تهویه مطبوع نیاز دارید؟

آیا آنتی ویروس یا نرم افزار امنیتی سرور دارید؟ برای آنتی ویروس شرکت هایی مانند Sophos ، Kaspersky ، Trend و BitDefender را در نظر بگیرید . اگر می خواهید سرور شما در برابر تهدیدات سایبری و از دست دادن داده ها محافظت شود در نظر گرفتن این مورد ضروری است.

هزینه اجرای سرور چقدر است؟ سرور شما باید به صورت ۲۴ ساعته؛ ۷ روز هفته و ۳۶۵ روز سال کار کنید این بدان معناست که برق مصرف می کند. حدس محافظه کارانه ۵ تا ۸ کیلووات ساعت در روز برای یک سرور کوچم تا متوسط است.

ملاحظات تجاری

خرید سرور تنها بخشی از معما است. همچنین باید عملکرد، نگهداری و سلامت آن را در نظر بگیرید.

در مورد بکاپ گیری داده ها چکار می کنید؟ آیا سرویس پشتیبان دارید؟ شما باید اطمینان حاصل کنید که داده ها و برنامه روی سرور به طور ایمن پشتیبان گیری می شوند (در حالت ایده آل در خارج از محل). بسیاری از سرویس های ابری این امکان را با قیمت مناسب ارائه می دهند.

چه کسی قصد دارید سرور شما را نصب، راه اندازی و مدیریت کند؟ آیا قرارداد پشتیبانی فناوری اطلاعات دارید؟

چه کسی قصد نصب پچ، به روزرسانی و مدیریت سرور شما را دارد؟ آیا قراردادی دارید؟ ارائه دهنده خدمات مدیریت شده از سرور شما مراقبت می کند؛ بر سلامت آن نظارت می کند، پچ را نصب می کند و اطمینان حاصل می کند که نسخه پشتیبان تهیه شده است.

قیمت راه اندازی سرور چطور؟ این سوال جواب دادنش سخت است. این به سرعت انتقال داده، تعداد سرورهای مجازی و پیچیدگی محیط (در دسترس بودن؛ امنیت؛ پایگاه داده و غیره) بستگی دارد.

چگونه سرور خود را ایمن می کنید؟

فروشگاه کیهان سرور چگونه به شما کمک خواهد کرد؟

گروه کیهان سرور با سابقه طولانی که در فروش سرور و قطعات سرور استوک دارد، مشاوره های لازم را قبل از خرید به شما ارائه خواهد داد تا از خریدی مطمئن برخوردار شوید. ما می توانیم به شما در انتخاب مدل، مشخصات مناسب؛ بررسی نیازهای نرم افزاری؛ ذخیره سازی و سایر ملاحظات کمک کنیم، پس با ما در تماس باشید.

منبع: manxtechgroup

2 thoughts on “قیمت سرور برای کسب و کارهای کوچک تا متوسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *