مروری بر نسل ۸ام سرور HP مدل پرولینت سری DL380p

مروری بر نسل ۸ام سرور HP مدل پرولینت سری DL380p

در توسعه سازمانی، فضای ذخیره سازی بسیار اهمیت دارد اما ما به دنبال این هستیم که نه تنها از دیدگاه فضای ذخیره سازی بلکه از دیدگاه کلی تر یعنی مجازی سازی نیز سرور رکمونت اچ پی DL380p بررسی کنیم. همانطور که میدانید آرایه های بزرگتر و اتصالات داخلی قدرتمند و پر سرعت، زمان را برای کاربران کوتاه میکند، به همین دلیل به سیستم عامل هایی مثل HP DL380p نیاز داریم تا بتوانند حجم بار کاری مورد نیاز را به این آرایه ها و تجهیزات مربوطه در زمان کوتاه تری تحویل دهد. علاوه بر این سیستم پیشرفته PCIe نسل سوم این اجازه را میدهد که سرور برای گذردهی دیتا و ذخیره سازی مورد اعتمادتر باشد. در ادامه با مقاله ” مروری بر نسل ۸ام سرور HP مدل پرولینت سری DL380p همراه ما باشید.

مروری بر نسل ۸ام سرور HP مدل پرولینت سری DL380p

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد گردد که بررسی یک سرور با جزئیات سخت افزاری و نرم افزاری چقدر اهمیت دارد، اما درک این مساله که پلتفرم محاسباتی تا چه اندازه به طور مستقیم و غیر مستقیم بر عملکرد فضای ذخیره سازی تاثیر دارد بسیار مهم می باشد. برای مثال در هنگام تست جدیدترین شتاب دهنده های نرم افزاری PCIe، برای دستیابی به ماکزیمم گذردهی لازم است تا مطمئن باشیم سرور های محاسباتی از نظر سازگاری سخت افزاری و مقیاس کارایی آماده هستند یا نه! حتی برخی مواقع سیستم خنک کننده یک سرور بایستی با توجه به کارایی و عملکردی که ارائه میدهد باید بررسی گردد.

نسل ۸ام سرور اچ پی HP مدل پرولینت سری DL380p یک سرور دو یونیته است که از کنترلر هوشمند Array P420i RAID به همراه ۲GB کش FBWC  اسلات توسعه PCIe 3.0، یک اسلات PCIe 2.0 و بسیاری از قابلیت های مدیریتی توکار بهره می برد. سرور DL380p سایز کوچک SFF درایو های ۲٫۵ اینچی SAS ، SATA یا SSD را قبول می کند در حالی که برای دیگر مدل های این نوع سرور ها، سایز بزرگ LFF 3.5 اینچی هم موجود است.

مشخصات کامل سرور اچ پی HP ProLiant DL380p

سرور های اچ پی سری DL380p Gen8 از دو پردازنده خانواده اینتل زنون E5-2600 اسلات PCI-Express 3.0، یک اسلات PCI-Express 2.0 (سه تا با CPU تک هسته ای، و ۶ تا با CPU دو هسته ای) بهره می برند. پیکربندی رایزر استاندارد به ازای هر CPU به این شرح می باشد: شامل یک اسلات x16 PCIe 3.0، یک اسلات x8 PCIe 3.0 ، و یک اسلات x8 PCIe 2.0. همچنین می تواند تا دو کارت گرافیک ۱۵۰W تک عرضی در دو پردازنده، دو رایزر به انضمام تغذیه برق اضافی را پشتیبانی کند.

هر سوکت پردازنده اینتل زنون E5-2600  شامل چهار کانال حافظه می باشد که هر کدام از سه DIMM پشتیبانی می کنند که در کل به ازای هر پردازنده ۱۲ تا و به ازای کل سرور ۲۴ DIMM وجود دارد. سرور های اچ پی سری DL380p Gen8 از حافظه هوشمند اچ پی RDIMM، UDIMM، و LRDIMM تا ظرفیت ۱۲۸GB در فرکانس ۱۶۰۰MHZ یا ماکزیمم ظرفیت ۷۶۸GB پشتیبانی می کند.

HP FlexibleLOM پهنای باند ۱G و ۱۰G و فابریک شبکه (اترنت، FCoE و InfiniBand) را دارا می باشد و وقتی تکنولوژی آن در دسترس باشد مسیر بروزرسانی تا ۲۰G و ۴۰G را برآورده می سازد. HP ProLiant DL380p Gen8 یک پورت iLO اختصاصی و یک موتور مدیریت iLO که شامل تأمین هوشمند، مدیریت بدون عامل، سیستم سلامت فعال، و پشتیبانی از راه دور تعبیه شده را فراهم می کند. این معماری به کاربران امکان مدیریت DL380p را بدون استفاده از پورت اضافی از چهار ۱GbE درون بورد فراهم می آورد.

مروری بر نسل ۸ام سرور HP مدل پرولینت سری DL380p

مانیتورینگ و مدیریت

سیستم سلامت فعال HP سلامت و پیکربندی ورود به بخش مدیریت بدون عامل HP را برای سخت افزار مانیتورینگ و آلارم ها فراهم می کند. بهینه سازی خودکار انرژی وظیفه آنالیز را بر عهده دارد و به هشدار های دمای سنسورهای داخلی HP ProLiant DL380p Gen8 پاسخ می دهد و می تواند مکان و وضعیت موجودی خود را به بخش کنترل داخلی HP به صورت سیگنال اعلام کند. کیفیت انرژی HP ProLiant DL380p Gen8 دارای ستاره استاندارد می باشد و از منبع تغذیه انرژی توان مشترک HP پشتیبانی کرده و امکان تامین سازگار انرژی را فراهم می آورد. اگر HP ProLiant DL380p Gen8 را با منبع تغذیه های اسلات مشترک Platinum Plus پیکربندی کنید، سیستم انرژی می تواند با مجموعه PDU های هوشمند شرکت ارتباط برقرار کند تا انرژی اضافی را به واحد توزیع توان اضافی وصل کند.

همچنین HP سه راهکار مدیریت ارتباط را برای سرور ProLiant DL380p Gen 8 ارائه می دهد.

  1. کنترل داخلی
  2. محیط عملیات ماتریسی
  3. iLO

کنترل داخلی HP مدیریت زیرساخت را برای راه اندازی، مهاجرت، مانیتور، کنترل از راه دور و بهینه سازی زیرساخت ها از طریق یک کنسول مدیریت واحد فراهم می کند. نسخه های کنترل داخلی برای سرورهای مدیریت مرکزی لینوکس و ویندوز موجود هستند. راه حل مدیریت زیرساخت محیط عملیات ماتریسی  (Matrix OE) شامل تامین خودکار، بهینه سازی و مدیریت بازیابی زیرساخت محیط عملیات ماتریسی HP، ابر خصوصی HP و پلتفرم زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) می باشد.

پردازنده های مدیریتی iLO اچ پی، کنترل های سیستم را برای راه اندازه سرور، مانیتورینگ سلامت، کنترل انرژی و حرارت و مدیریت از راه دور مجازی سازی می کند. iLO اچ پی بدون هیچگونه هوشمندی نرم افزاری صرف نظر از وضعیت عملیات سرورها عمل می کنند. توابع مدیریتی اصلی بورد سیستم، تشخیص و قابلیت های ضروری خاموشی سیستم همگی بر اساس استاندارد سرور های قفسه ای (rack)، برج (tower) و تیغه ای (blade) HP ProLiant Gen8 می باشند. قابلیت های پیشرفته مانند کنترل گرافیکی از راه دور کنسول، همکاری چند کاربره و ضبط/پخش مجدد ویدئو می توانند با iLO  پیشرفته اختیاری یا iLO  پیشرفته برای لایسنس های BladeSystem فعال شوند.

برخی از ویژگی های اصلی که با قابلیت های پیشرفته ILO فعال می شوند عبارتند از پشتیبانی از راه دور کنسول از طریق دسترسی به BIOS یا قابلیت های پیشرفته مانیتورینگ انرژی، برای اطلاع از اینکه در طول یک دوره معینی سرور چه میزان انرژی مصرف کرده است. سیستم ما از iLO پایه پشتیبانی می کند که به ما امکان می دهد از راه دور بتوانیم سیستم را روشن یا خاموش کنیم یا اینکه پشتیبانی از راه دور کنسول را فراهم می کند (به محض اینکه OS شروع به بوت شدن کند خاتمه می یابد). بسته به نحوه نصب، بسیاری از کاربران احتمالا بدون ویژگی های پیشرفته می توانند آن را دریافت کنند، اما هنگام اتصال سرور به محیط های گسترده، ویژگی های پیشرفته iLo واقعا می توانند مدیریت راه دور را ساده و موثر کند.

مروری بر نسل ۸ سرور HP مدل پرولینت سری DL380p

طراحی و ساخت

مدل طراحی سرور DL380p Gen8 طوری است که دارای یک کیت کشویی رک و بازوی مدیریت کابل با دو دسته می باشد. سیستم کیت کشویی دارای حفره های مربعی و دایره ای است که بدون نیاز به ابزاری می توان آن را راه اندازی کرد و همچنین محدوده تنظیم آن ۲۴-۳۶ اینچ می باشد و دارای اهرم های آزاد سازی سریع است. نصب روی رک های telco به کیت اضافه ای نیاز دارد. رک کشویی و بازوی مدیریت کابل با همدیگر کار می کنند و به مسئول IT اجازه می دهند تا بدون اینکه کابلی از سرور قطع شود، به راحتی DL380p را بیرون آورده و سرویس کند. خریداران می توانند DL380p بدون ریل یا با پایه اصطکاک بدون لغزش را خریداری کنند.

در جلوی DL380p یک پورت VGA و دو پورت USB وجود دارد. دستگاه ما دارای ۸ SAS کوچک برای درایو هات پلاگ می باشد. فضایی اختیاری هم برای درایو نوری در سمت چپ هات پلاگ ها وجود دارد. کاربران به راحتی با نگاه سریع به وضعیت LED هایی که در جلو وجود دارد می توانند متوجه هر نوع اشکالی در سرور شوند یا مطمئن شوند که همه چیز به خوبی پیش می رود. اگر هیچ اتفاقی رخ نداده باشد چراغ های LED سیستم سلامت سبز رنگ می باشند. اگر خطایی رخ داده باشد، اما یک ویژگی افزونه امکان ادامه کار را فراهم آورده باشد در این صورت رنگ چراغ کهربایی خواهد بود. اگر خطا بحرانی باشد و سبب خاموشی سیستم شود، LED به رنگ قرمز می شود. اگر بدون خارج کردن رویه سرور خطا مشکل قابل حل باشد، چراغ LED خارجی سیستم سلامت روش می شود. اگر رویه باید خارج شود چراغ داخلی روشن می شود.

سطح جزئیاتی که HP در DL380p قرار داده بسیار چشمگیر است، اقلام بسیار ساده مثل جعبه های درایو که آژیر ها و بوق های خطر را دربر دارند. جعبه درایو شامل LED های گردان است که نشان دهنده وضعیت فعال دیسک می باشد، شاخص هایی که وضعیت روشن بودن درایو و حتی وقتی که یک درایو را نباید خارج کرد را به شما نشان می دهند. در زمان هایی که به نظر می رسد LED های تمام درایو های سخت یا SSD ها در وضعیت چشمک زدن هستند، HP سعی می کند کاربران تنها با نگاه کردن به جلوی سرور به اطلاعات بیشتری دست یابند.

اتصال از هر دو طرف، جلو و عقب DL380p قابل بررسی است. برای مدیریت آسان پورت های VGA و USB در هر دو طرف سرور وجود دارند البته هر دو پورت VGA نمی توانند به طور همزمان مورد استفاده قرار گیرند. پورت های اضافی نظیر واسط سریال، و پورت های USB بیشتری هم در پشت سرور در راستای پورت های FlexibleLOM (در پیکربندی ما چهار ۱GbE وجود دارد) و رابط iLO LAN وجود دارد. برای اینکه سرور ProLiant DL380p Gen8 سریعا بالا بیاید و اجرا شود، HP این سرورها را به طور استاندارد با یک کابل ۶ پایه ای C-14 تا C13 برای استفاده با PDU درست می کند.

از نظر داخلی، HP تلاش زیادی کرده تا با وجود تعبیه کردن بیشتر ویژگی ها در فرم ۲U کوچک، بتواند ارائه سرویس ProLiant DL380p Gen8 را آسان سازد. اولین چیزی که خریداران باید مدنظر قرار دهند کابل کشی است در واقع عدم وجود کابل کشی در داخل شاسی سرور. بسیاری از ویژگی های پایه آن یعنی هر چیزی که باید به سیستم برق رسانی وصل شود روی برد اصلی است. دیگر اقلامی که به شدت یکپارچه شده اند شامل کارت شبکه ۱GbE پورت ۴ FlexibleLOM 4-port و کنترلر آرایه هوشمند RAID P420i می باشد که بدون استفاده از هیچ کدام از اسلات های PCIe شبکه را اضافه کرده و اتصال را برقرار می کند. که به خریداران امکان می دهد همزمان DL380p  را تقریبا با تمام ویژگی ها پیاده سازی کنند و همچنان به اتصالات بسیار سریع شبکه نظیر ۱۰/۴۰GbE یا ۵۶Gb/s InfiniBand دست پیدا کنند.

وقتی نیاز به راه اندازی سخت افزار جدید یا تعویض سریع خرابی باشد، خریداران یا بخش IT آنها از بخش های سرویس ابزار رایگان لذت DL380p خواهند برد. اصلا فرقی نمی کند که حافظه سیستم را تعویض کرده باشید، پردازنده را عوض کرده باشید یا حتی یک کارت افزودنی PCIe جدید را نصب کرده باشید، در هر صورت اصلا نیاز به پیچ گوشتی ندارید. همچنین HP درون پوشش درونی سیستم یک نقشه کامل سخت افزاری دارد  که شناسایی مولفه ها را در زمان تعویض آسان می کند.

مروری بر سرور HP مدل پرولینت سری DL380p

خنک سازی سرور HP DL380p Gen8

در اغلب شاسی های سرور، مدیریت خنک سازی و کابل ممکن است دست به دست بگردد. شاید شما با یک عملیات خنک سازی سریع مشکل را حل کنید اما یک رویکرد دقیق تر، خارج سازی کابل های داخلی است که می تواند مانع عبور جریان هوای مناسب جهت خنک سازی کارآمد و آرام گردد. HP عملیات یکپارچه سازی گسترده ای را انجام داده به گونه ای که اغلب کابل ها درون سرور می باشد که شامل کابل برق می شود یا کابل های مسطح را برای اتصالات داده در مقابل هم تعبیه کرده است. این مساله را می توان در یک کنترلر آرایه هوشمند P420i RAID مشاهده نمود که توسط کابل های مسطح mini-SAS به درایو جلویی وصل شده اند.

در واقع خنک سازی سرور فقط یکی از کار هایی است که می توان درون سرور انجام داد، اطمینان از عملکرد درست و قابلیت سرویس پذیری آسان دو آیتم مجزا می باشند. تمام تهویه هایی که روی HP DL380p تعبیه شده اند دارای اتصالات سریع هستند و در عرض چند ثانیه با خارج سازی درپوش آن قابل تعویض می باشند.

HP DL380p در بخش خنک سازی وظیفه اختصاصی جهت گردش جریان هوا به تمام مولفه های داخلی سرور را بر عهده دارد که شامل PCIe ها اضافه شدنی هم می باشد. کاربران از طریق بایاس می توانند میزان خنک سازی مرد نیاز را تغییر دهند که باید تمام تنظیمات پیش فرض را بازنویسی کنند و ماکزیمم جریان هوای مورد نیاز را درخواست کنند. اگر چنین چیزی اتفاق افتاد، مطمئن شوید که خرده ریز کاغذ در اطراف نباشد که در این صورت به دلیل مکش شدید به داخل کشیده می شود. در پیاده سازی سیستم تست ما شتاب سنج نرم افزاری PCIe نصب و راه اندازی شد و همین میزان خنک سازی یا اندکی افزایش آن برای اینکه همه چیز به خوبی به عملکرد خود ادامه دهند کافی می باشد.

راندمان انرژی سرور HP DL380p Gen8

اچ پی تلاش کرد تا سرور هایی با بهره وری بالاتر تولید کند که می بینیم اینکار را با تمرکز و بهبود مولفه های کم توان که روی برد تعبیه شده اند انجام داده است. سرور ProLiant DL380p یک منبع تغذیه با راندمان بالا دارد و مدل ما مجهز به اسلات مشترک Platinum PSU با راندمان ۹۴% می باشد. اندکی انرژی هم به صورت گرما در فرآیند تبدیل AC به DC هدر می رود که به این معنی است که به ازای هر ۱۰۰ وات انرژی که تغذیه می کند ۹۴ وات به سرور می رسد که این مقدار برای مدل های قدیمی تر ۷۵ وات یا کمتر بوده است.

نتیجه گیری

ما در زمان خود تقریبا هر برند معروف سرور، و حتی برخی از مارک های نه چندان معروف را بررسی کردیم. تنها ویژگی که سبب رونق HP Gen8 ProLiants شد این است که چقدر درست و هوشمندانه در کنار هم قرار گرفته اند. طرح بندی داخلی تمیز است، کابل کشی آن بسیار دقیق انجام شده است (یا اینکه به صورت کامل به مادربرد یکپارچه شده است) و حتی برد های رایزر PCIe از آخرین نسل کارت های حافظه PCIe را پشتیبانی می کنند. از دیدگاه فضای ذخیره سازی، مورد آخر بسیار کلیدی است به این خاطر که اگر سازمانی قصد دارد روی جدید ترین و بهترین تکنولوژی ذخیره سازی سرمایه گذاری کند، بهتر است که سرور از گذردهی مورد انتظار پشتیبانی کند.

در این بخش مروری جامع از سرور HP ProLiant DL380p ارائه شده است، و در بخش دوم تست های کارایی و سازگاری به وسیله مجموعه ای از آرایه های ذخیره سازی انجام می گیرد. با وجود اینکه اغلب درایو های SATA و SAS در هر سیستمی تقریبا عملکرد نسبتا یکسانی دارند، در جدیدترین فضا های ذخیره سازی PCIe، در فضای سرور اینها از هم جدا شده اند. منتظر بخش دوم بررسی ما باشید که این فضاهای ذخیره سازی و دیگر حوزه ها نظیر تنوع عملکرد چند سیستم عاملی را پوشش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *