آشنایی با پردازنده های سرور HPE DL380 G10 PLUS

آشنایی با پردازنده های سرور HPE DL380 G10 PLUS

آشنایی با پردازنده های سرور HPE DL380 G10 PLUS

در ادامه مقالاتی که در کیهان سرور تالیف می کنیم امروز می خواهیم به بررسی و آشنایی با پردازنده های سرور HPE DL380 G10 PLUS بپردازیم. تنوع و پیچیدگی جدیدی که در طراحی و تولید پردازنده های نسل G10 و G10 PLUS دیده می شود نیازمند بررسی دقیق تر و علمی تر می باشد. اگر به یاد داشته باشید قبلا مقاله ای با عنوان آشنایی با پردازنده های سرور HPE DL380 G10 در کیهان سرور منتشر کرده ایم. همچنین با همین عنوان مقاله ای برای پردازنده های سرور HPE DL360 G10 نیز منتشر شده است. نظر من اینه که برای اینکه بتوانیم این مقاله رو بهتر بفهمیم چند تا مقاله پیشنهادی زیر رو هم مطالعه بفرمایید.

مقاله کاملی در سایت بیاموز منتشر کرده ایم که بصورت کاملا دقیق به بررسی پردازنده های اسکالیبل و بررسی نسل های مختلف آن پرداخته ایم. این مقاله دید شما رو در مورد پردازنده های جدید زئون اسکالیبل کاملا باز کرده و به شما آموزش می دهد در خرید سرور HP باید کدام سی پی یو رو خریداری کنید. مطالعه این مقاله ضروری می باشد. مقاله ای که مطالعه می کنید از سایت رسمی HPE ترجمه و منتشر می شود.

پردازنده های اسکالیبل چند مدل و نسل دارند؟

قبل از شروع آشنایی با پردازنده های سرور HPE DL380 G10 PLUS بصورت خلاصه بایستی بگم که پردازنده های اسکالیبل را با ۴ عدد و ۴ کلمه و یک حرف انگلیسی نامگذاری کرده اند. البته بیشتر پردازنده های اسکالیبل پسوند حرف انگلیسی رو ندارند. برای مثال پردازنده Gold 5220S Processor را با کلمه گلد . اعداد ۵۲۲۰ و حرف S نامگذاری و طبقه بندی کرده اند. در این پردازنده عدد دوم ۵X00 یعنی X نشان دهنده جنریشن یا نسل پردازنده می باشد. یعنی پردازنده مذبور نسل دومی گلد اسکالیبل می باشد. اگر در پاراگراف بالایی تاکید کردم بر مطالعه چندین مقاله پیشنهادی برای همین مورد بود.

 • این در حالی است که در خرید سرور HPE DL380 G10 PLUS باید از پردازنده های نسل سوم استفاده کنید.
 • قطعا باید پردازنده x3xx خرید کنید. توجه داشته باشید که پردازنده های x1xx و x2xx توسط سرور های نسل G10 PLUS پشتیبانی نمی شوند.
 • توجه داشته باشید پردازنده های نسل سوم با پسوند U مانند ۶۳xxU مخصوص سرور های تک سوکتی هستند.

پردازنده های پلاتینوم سری ۸۳۰۰ اسکالیبل

همانطور که در تصویر زیر می بینید پردازنده های پلاتینوم نسل سومی اسکالیبل بسیار متنوع و قدرتمند هستند. چند دقیقه ای به تصویر دقت کنید بعد بریم چند تا نکته بسیار مهم در مورد این سی پی یو ها خدمتتون بگم.

آشنایی با پردازنده های سرور HPE DL380 G10 PLUS
آشنایی با پردازنده های سرور HPE DL380 G10 PLUS
 • هر پردازنده پلاتینیوم نسل سوم دارای ۸ کانال رم DDR4 بوده و باس ۳۲۰۰ MT/s را پشتیبانی می کند.
 • ماکزیمم حافظه رمی که این پردازنده ها ساپورت می کنند ۴ ترابایت می باشد ولی اگر از حافظه های رم Intel Optane Persistent Memory سری ۲۰۰ استفاده کنید می توانید تا ۶ ترابایت حافظه موقت رم داشته باشید.
 • بالاترین کور متعلق به Platinum 8380 با ۴۰ کور و ۶۰ مگابایت حافظه کش در لایه سوم می باشد.

پردازنده های گلد سری ۶۳۰۰ اسکالیبل

این سری از پردازنده های نسل سومی با اعداد ۶۳۰۰ شناخته می شوند. پردازنده های گلد نسل سومی فرکانس پایه بالاتری نسبت به پردازنده های پلاتینوم نسل سومی دارند و اگر به دنبال فرکانس بالا در سرور هستین بایستی روی این مدل تمرکز کنید. در کنار فرکانس بالا تعداد کورد و کش پایین تری نسبت با مدل پلاتینیوم دارند. در شکل زیر برخی از مدل های پردازنده های اسکالیبل سرور DL380 G10 PLUS را مشاهده می کنید.

آشنایی با پردازنده های سرور HPE DL380 G10 PLUS
آشنایی با پردازنده های سرور HPE DL380 G10 PLUS
 • این پردازنده ها از رم های DDR4 با باس ۳۲۰۰ MT/s پشتیبانی می کنند.
 • در صورتی که از رم های Intel Optane Persistent Memory سری ۲۰۰ استفاده کنید، تا ۶ ترابایت ظرفیت رم شما بالا خواهد رفت.

پردازنده های گلد سری ۵۳۰۰ اسکالیبل

همانطور که می دانید در پردازنده های اسکالیبل سری گلد از دو مدل ۶۳۰۰ و ۵۳۰۰ تشکیل شده است. علت اینکه در سری گلد چرا دو مدل پردازنده وجود دارد من هم نمی دانم. این تنوع می تونه دست مصرف کنند رو برای انتخاب های بیشتر باز بزاره!  در جدول زیر برخی از مدل های پردازنده نسل سومی سری ۵۳۰۰ را می تونید مشاهده کنید. اگر نکته ای باشه زیر جدول براتون می نویسم.

خرید سرور HPE DL380 G10 PLUS LFF
خرید سرور HPE DL380 G10 PLUS LFF
 • هر سوکت از این پردازنده ها از رم DDR4 با باس ۲۹۳۳ MT/s پشتیبانی می کنند.
 • همچنین دارای ۸ کانال حافظه می باشند.
 • دقت کرده باشید در مقاله آشنایی با سرور HPE DL380 G10 PLUS گفتیم که این سرور دارای ۳۶ اسلات رم برای دو پردازنده می باشد.
 • به بیان دیگر هر کانال ۲ عدد اسلات رم را پشتیبانی می کند.
 • برخی از پردازنده ها مانند Gold 5315Y دارای ۳ رقم برای فرکانس پایه هستند که این مورد باید در Profile value انتخاب گردد.
 • بالاترین کور متعلق با سی پی یو Gold 5320 با ۲۶ هسته و ۳۶ مگابایت کش همچنین فرکانس ۲.۲ گیگاهرتز می باشد.

پردازنده های نقره ای سری ۴۳۰۰ اسکالیبل

توضیحات زیادی در مورد این پردازنده ها اچپی ارائه نکرده چرا که سیستم مشابهی دارند. مانند پردازنده های سری های بالاتر دارای ۸ کانال حافظه با تکنولوزی DDR4 بوده و از باس ۲۶۶۷ MT/s پشتیبانی می کنند. بین مدل هایی که در جدول زیر می بینید سی پی یو Silver 4314 از رم های ظرفیت بالای سری ۲۰۰ پشتبانی می کند.

خرید سرور HPE DL380 G10 PLUS LFF
خرید سرور HPE DL380 G10 PLUS LFF
 • داخل Profile value در پردازنده Silver 4309Y باس پیش فرض ۲.۸ گیگاهرتز می باشد.
 • بالاترین کور متعلق به Silver 4316 با ۲۰ هسته و ۳۰ مگ کش و فرکانس ۲.۳ گیگاهرتز می باشد.

و نکته آخر اینکه همانند پردازنده های سرور HPE DL380 G10 و پردازنده های سرور  HPE DL360 G10 و تمامی مدل های سرور های نسل G10 که دارای مدل برنزی نیز بودند، در پردازنده های نسل سومی نسل G10 PLUS مدل برنزی طراحی و تولید نشده است. چیپست استفاده شده در پردازنده های نسل سوم  اسکالیبل Intel C621A می باشد.

 • لطفا نظرات خودتون رو بصورت کامنت برای ما ارسال کنید.

3 thoughts on “آشنایی با پردازنده های سرور HPE DL380 G10 PLUS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *