تایمینگ رم چیست و چرا باید به آن توجه داشته باشیم؟

تایمینگ رم چیست و چرا باید به آن توجه داشته باشیم؟

تایمینگ رم چیست و چرا باید به آن توجه داشته باشیم؟ وقتی که موضوع حافظه رم مطرح می شود، اکثر افراد معمولا به سرعت ماژول رم فکر می کنند. سرعت ماژول توانایی انتقال داده ها را اندازه گیری می کند به طور مثال DDR2 800MHz, DDR3 1600MHz و DDR4 2400MHz. با این وجو تایمینگ رم تعیین می کند که حافظه شما با چه سرعتی می تواند به درخواست های انجام عملیات پاسخ دهد.

تایمینگ رم چیست؟

اگر از حافظه به عنوان یک ماشین مسابقه یاد کنیم، سرعت ماژول (MH/z) مانند قدرت اسب بخار موتور است و تایمینگ رم راننده ماشین خواهد بود. هر چه راننده ماشین در هنگام چرخش بهتر بچرخد و به موانعی که در مسیر مسابقه قرار داد پاسخ دهد، ماشین سریعتر عمل می کند؛ به طوری که راننده با اسب بخار کمتر می تواند از یک راننده با اسب بخار بیشتر پیشی بگیرد و این در صورتی است که راننده (تایمینگ) در ماشیبن با اسب بخار کمتر سریعتر از ماشین با اسب بخار بیشتر باشد.

وقتی به تایمینگ رم نگاه می کنیم آنها به طور معمول در فرمت عددی نمایش داده می شوند به عنوان مثال ۹-۹-۹-۲۴ یک نمونه از تایمینگ رم DDR3 است. در زیر یک جدول قرار گرفته که بر هی از تایمینگ های استاندارد برای انواع حافظه DDR را نشان می دهد.

نسل رم

CL

tRCD

tRP

tRAS

DDR2

۵

۵

۵

۱۵

DDR3

۹

۹

۹

۲۴

DDR4

۱۶

۱۶

۱۶

N/A

تایمینگ رم معمولا به چهار دسته تقسیم می شود:

  • CL (مخفف CAS Latency)
  • tRCD (مخخف Row Column Delay)
  • tRP (مخفف Row Precharge Time)
  • tRAS (مخفف Row Active Time)

اگر دقت کرده باشید در جدول بالا برای حافظه رم DDR4 تایمینگ tRAS تعریف نشده است، این بدان علت است که این مقدار با تکنولوژی جدید حافظه با اعداد دیگری ادغام شده، بنابراین دیگر اهمیتی ندارد.

CL

tRCD

tRP

tRAS

این تایمینگ رم به مدت زمانی اشاره داده یک ماژول رم درخواست خواندن اطلاعات را از کنترلر حافظه دریافت می کند

این تایمینگ رم به مدت زمان خواندن اطلاعات بعد از آماده شدن حافظه اشاره دارد.

این تامینگ رم به مدت زمانی که حافظه برای استفاده از داده، سطر جدیدی از اطلاعات را می خواند اشاره دارد.

حداقل زمان مورد نیاز برای فعال شدن یک سطر به طوری که تضمین شود داده ها دسترس پذیر است

انواع تایمینگ رم

شناخته شده ترین تایمینگ رم CAS Latency است. این مقدار معمولا مترادف با عملکرد است. با این حال بعضی اوقات می تواند گمراه کننده باشد. اکثر افراد فکر می کنند که هر چه تاخیر CAS کمتر باشد بهتر است چونکه این مقدار به توانایی حافظه شما برای پاسخ سریع به داده های جدید اشاره دارد. این گفته کاملا درست نیست چونکه انواع حافظه های جدید معمولا دارای زمان تاخیر CAS بسیار بالاتر از همتایان قدیمی خود هستند.

چرا انواع حافظه رم جدید زمان تاخیر کمتری دارند؟ در کنار تایمینگ رم مختلفی که در بالا اشاره کردیم، خصوصیتی به نام Clock Cycle Time وجود دارد. این خصوصیت سرعت آماده سازی حافظه برای اجرای مجموعه جدیدی از دستورات را اندازه گیری می کند. انواع جدید حافظه مانند رم DDR4 نسبت به حافظه های قدیمی Clock Cycle Times بسیار سریعتری دارند. همانطور که در جدول زیر نشان داده شده، این به معنای این است که True Latency / تاخیر واقعی یا سرعت واقعی بسیار سریعتر است.

فناوری

سرعت ماژول  (MT / s)

تایم سیکل کلاک  (ns)

تاخیر CAS  (CL)

تأخیر واقعی  (ns)

SDR

۱۰E

۸.۰۰

۳

۲۴.۰۰

SDR

۱۳۳

۷.۵۰

۳

۲۲.۵۰

DDR

۳۳۵

۶.۰۰

۲.۵

۱۵.۰۰

DDR

۴۰B

۵.۰۰

۳

۱۵.۰۰

DDR2

۶۶۷

۳.۰۰

۵

۱۵.۰۰

DDR2

۸۰۰

۲.۵۰

۶

۱۵.۰۰

DDR3

۱۳۳۳

۱.۵۰

۹

۱۳.۵

DDR3

۱۶۰B

۱.۲۵

۱۱

۱۳.۷۵

DDR4

۱۸۶۶

۱.۰۷

۱۳

۱۳.۹۳

DDR4

۲۱۳۳

۰.۹۴

۱۵

۱۴.۰۶

DDR4 ۲۴۰۰ ۰.۸۳ ۱۷ ۱۴.۱۷
DDR4 ۲۶۶۶ ۰.۷۵ ۱۸ ۱۳.۵۰

در اکثر موارد شما نباید نگران تایمینگ رم خود باشید. شما می توانید با ابزار Crucial® Advisor™ tool یا  System Scanner tool حافظه رم سازگار با سیستم تان را پیدا کنید و اطمینان حاصل پیدا کنید که سیستم شما از حافظه ای برخوردار است که قابلیت اجرا شدن در سیستم شما را دارد. تنها استثنایی که وجود دارد به خرید قطعات Ballistix عملکرد بالا برای سیستم های سفارشی است. برخی از پردازنده ها از سرعت حافظه و تاخیرهای محدود پشتیبانی می کنند. بنابراین همیشه ایده خوب این است که پردازنده از حداکثر سرعت حافظه رم پشتیبانی کند.

برخی از مقالات مرتبط ما:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *