سان مایکروسیستمز

سان مایکروسیستمزسان مایکروسیستمز: شرکت سازنده رایانه و نرم‌افزاری بود که مقر آن در سانتا کلارا، کالیفرنیا بود. این شرکت در تاریخ ۲۷ ژانویهٔ ۲۰۱۰(۸ بهمن ۱۳۸۸) به طور کلی، توسط شرکت اوراکل، پس از توافق اولیه در ۳۱ فروردین ۱۳۸۸، به قیمت ۷٫۴ میلیارد دلار، خریداری شد و به نام اوراکل آمریکا تغییر نام داد.
سان مایکروسیستمز، یک فروشنده چند ملیتی کامپیوتر در زمینه قطعات کامپیوتر و خدمات اطلاعات فناوری و نیز تولیدکننده‌ای پیشرو در زمینهٔ نرم‌افزاراست. این شرکت در تاریخ ۲۴ فوریه۱۹۸۲ (۵ اسفند ۱۳۶۰) تأسیس و در سانتا کلارا، کالیفرنیا واقع می‌باشد؛ که مقر در دره سیلیکون، ساختمان‌های بخش تولید در هلیزبورو اورگن واقع است.
محصولاتِ این شرکت عبارتند از سرورهای کامپیوتری و ایستگاه‌های کاری مبتنی بر پردازنده‌های ساخت خوداسپارک و همچنین ریزپردازنده‌های شرکت ای‌ام‌دی، اپیترون و نیز ریزپردازنده‌های زئون از شرکت اینتل، سیستم‌های ذخیره‌سازی، و یک مجموعه‌ای از محصولات نرم‌افزاری از جمله سیستم‌عامل سولاریس، کیت توسعه، زیرساخت‌های وب نرم‌افزار، و برنامه مدیریت هویت. فناوری‌های دیگر که عبارتند از سکوی جاوا، مای‌اِس‌کیواِل و ان‌اِف‌اِس نیز از سوی این شرکت ارایه شده‌است.

تاریخچه

طراحی اولیه برای ایستگاه‌کاری مبتنی بر یونیکس سان با نام سان-۱ توسط اندی بچتولشیم ریخته‌شد. وی در آن زمان دانشجوی دانشگاه استنفورد در پالو آلتو در کالیفرنیا بود. در واقع طرح اولیهٔ ایستگاه کاری سان، برای شبکهٔ دانشگاه استنفورد ارایه‌شده بود که بخش از طراحی شخصیِ وی برای ایستگاه‌کاری بود. این ایستگاه کار براساس پردازندی موتورلا ۶۸۰۰۰ به همراه واحد مدیریت حافظه (ام‌ام‌یو) برای پشتیبانی از یونیکس طراحی شده‌بود. در ۵ اسفند ۱۳۶۱، وینود کاسلا، اسکات مک‌نیلی و اندی بچتولشیم که همگی دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه استنفورد بودند، شرکت سان مایکروسیستمز را بنا نهادند. بیل جویی از برکلی، که از توسعه‌دهندگان اولیه در بی‌اس‌دی بود، خیلی زود به گروه پیوست و از افراد اصلی و بنیانگذار شرکت شد نام سان از پروژه صورت گرفته در شبکه دانشگاه استنفورد مشتق شده‌بود. سان از همان ۳ ماهٔ اول تأسیس سودآور بود.

سان از سال ۱۳۶۵ با علامت تجاری SUNW به صورت عمومی وارد بازار بورس می‌شود. این علامت تجاری مخفف SUN Workstation بود که بعدها به صورت SUN Worldwide درآمد. این نشان در سال ۲۰۰۷ برای نشان دادن اولویت تجاری و کاری شرکت و به منظور بهتر رساندن اهداف شرکت در پشتیبانی سکوی جاوا به JAVA تغییر نمود. نشان سان که به صورت چهار کلمهٔ سان (SUN) متداخل در کنار هم هستند، که توسط پروفسور وگان پرت طراحی شده‌بود، طراحی اولیه دارای رنگ نارنجی که کلمهٔ سان به صورت افقی و عمودی در کنار هم قرار می‌گرفت اما در باز طراحی همین نشان با رنگ بنفش و ایستاده بر روی یک گوشه از این چهارچوب نمایان شد.

حباب و بعد از آن

در جریان حباب دات-کام، سان شروع به درآمدزایی نمود و باعث افزایش اعجاب‌انگیز ارزش سهامش شد. با این شرایط شروع به استخدام کارکنان بیشتری برای توسعهٔ کارهایش گرفت. کارهایی که بعضاً به نوآوری‌هایی شایسته بود ولی بیشتر این کارها به خاطر درخواست‌هایی از سوی شرکت‌های اینترنتی بود. در سال ۲۰۰۰(۱۳۷۹ش) با ترکیدن حباب دات‌کام، سان به عنوان بزرگترین شرکت فروشندهٔ سخت‌افزار دچار سقوطی حیرت‌انگیز شد. این شرکت که با از دست رفتن ورشکست شدن خریدارانش رو به رو بود دچار شوک شدیدی شد به طوریکه ارزش سهام این شرکت در عرض یک سال یک دهم ارزش آن در دههٔ ۹۰ شد و از بیش از یکصد دلار به ازای هر سهم به چیزی در حدود ۱۰ دلار رسید که البته بعد از یک‌سال و در سال ۲۰۰۲ (۱۳۸۰ش) به ۲۰ دلار به ازای هر سهم رسید. این سریعترین سقوط ارزش در میان شرکت‌های هم نوع خودش بود. سان در سال ۲۰۰۴ با متمرکز کردن ساختمان‌های خود در هیزبورو کارخانهٔ خود را در کالیفرنیا را تعطیل نمود. البته این کارخانه نیز در سال ۲۰۰۶ تعطیل شد. این موضوعات باعث جدا شدن برخی از مدیران ارشد و نخبه شد که این جدا از اخراج برخی از کارکنان بود. کاهش هزینه‌ها از دیگر اقدامات صورت گرفته بود.

تمرکز کاری پس از واقعه

در سال ۲۰۰۵(۱۳۸۳ش) سان دو پروژهٔ بزرگ خود را که بر روی موازی‌سازی در سطح دستورها و فرکانس کاری بود را لغو نمود. به جای آن سان رو به پروژه‌هایی راجع به ویژگی چند نخی و چند پردازشگری روی آورد که منجر به تولید اولترااسپارک تی۱ (با اسم رمز نیاگارا) شد. همچنین این شرکت به استفاده از پردازشگرهای شرکت فوجیتسو در سرورهای میانی و سطح بالای خود روی آورد. این سری از سرورهای در میانهٔ سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۶ش) به عنوان سری-ام و به عنوان بخشی از سرورهای اسپارک انترپرایز رونمایی و معرفی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *