تاخیر و سرعت حافظه کامپیوتر

تاخیر و سرعت حافظه کامپیوتر

سرعت حافظه سرعتی که پردازنده می تواند داده ها را پردازش کند را تعیین می کند. سرعت کلاک بالاتر در حافظه، سیستم را سریعتر می کند و سیستم را قادر به خواندن و نوشتن اطلاعات از حافظه می کند. تمام حافظه ها بر اساس سرعت کلاک که بر اساس مگاهرتز است رتبه بندی می شود که در مورد رابطه حافظه با پردازنده صحبت می کند. در حال حاضر روش های طبقه بندی جدیدتر حافظه ایجاد شده است که بر اساس پهنای باند و اطلاعات تئوری می باشد و می تواند کمی گیج کننده باشد. در این مقاله قصد داریم تاخیر و سرعت حافظه کامپیوتر یا سرور را بررسی کنیم. با کیهان سرور همراه باشید.

انواع سرعت های حافظه

تمام نسخه های حافظه DDR به سرعت کلاک اشاره دارد اما سازندگان حافظه اغلب بیشتر به پهنای باند حافظه اشاره دارند. به طور کلی انواع حافظه را می توان به دو دسته طبقه بندی کرد. روش اول حافظه را برای سرعت کلاک کلی اش لیست می کند و نسخه DDR را مورد استفاده قرار می دهد به عنوان مثال در این دسته شما رم را به صورت ۱۶۰۰MHz DDR3 یا DDR3-1600 مشاهده می کنید که در اصل ترکیبی از نوع و سرعت می باشد. روش دیگر طبقه بندی ماژول ها بر اساس مقدار پهنای باند است که بر حسب مگابایت بر ثانیه است. حافظه ۱۶۰۰MHz به طور تئوری می تواند ۱۲.۸ گیگابایت در ثانیه یا ۱۲۰۰ مگابایت در ثانیه را اجرا کند. قبل از آن هم شماره نسخه رم به انتهای عبارت PC اضافه می شود. به طور مثال حافظه DDR3-1600 را به صورت PC3-12800 می نویسند. در ادامه برخی از تبدیلات را برای حافظه استاندارد DDR می توانید مشاهده کنید.

  • DDR3-1066 = PC3-8500
  • DDR3-1333 = PC3-10600
  • DDR3-1600 = PC3-12800
  • DDR4-2133 = PC4-17000
  • DDR4-2666 = PC4-21300
  • DDR4-3200 = PC4-25600

حالا مهم است بدانیم که حداکثر سرعت حافظه که پردازنده شما می تواند پشتیبانی کند چقدر است. به عنوان مثال پردازنده شما ممکن است حداکثر حافظه ۲۶۶۶MHz DDR4 را پشتیبانی کند. شما هنوز می توانید از حافظه ای با سرعت ۳۲۰۰MHz همراه با پردازنده خود استفاده کنید اما مادربرد و پردازنده این سرعت را به ۲۶۶۶ مگاهرتز تنظیم می کند. در نتیجه حافظه در کمتر از پهنای باند واقعی و کاملش اجرا می شود. در نتیجه شما باید حافظه ای که بهترین سازگاری را با قابلیت های کامپیوتر یا سرور شما دارد را خریداری کنید.

تاخیر و سرعت حافظه کامپیوتر

تاخیر در حافظه RAM

برای حافظه عامل دیگری وجود دارد که عملکرد را تحت تاثیر قرار می دهد و آن هم تاخیر است. تاخیر به مقدار زمان (یا سیکل ساعتی) که طول می کشد تا حافظه به یک دستور درخواست پاسخ دهد اشاره دارد. اکثر سازندگان حافظه و بایوس کامپیوتر تاخیر را به عنوان CAS یا CL نمایش می دهند. در هر نسل از حافظه، این تعداد سیکل ها برای پردازش دستور افزایش پیدا می کند. به طور مثال DDR معمولا مابین ۷ و ۱۰ سیکل اجرا می شود. DDR4 جدیدتر تقریبا به یک مقدار دو برابری نیاز دارند و با تاخیر مابین ۱۲ و ۱۸ اجرا می شوند.

  • حتی با وجود اینکه در حافظه های جدیدتر تاخیر افزایش پیدا می کند عامل های دیگر مانند سرعت کلاک بالاتر و بهبود فناوری ها مانع از کندتر شدن آنها می شود.

پس چرا ما به تاخیر زمانی اشاره می کنیم؟ خب تاخیر کمتر باعث می شود که حافظه سریعتر به دستورات پاسخ دهند. بنابراین حافظه ای که دارای تاخیر ۱۲ است بهتر از حافظه ای که دارای نسل و سرعت مشابه و با تاخیر ۱۵ می باشد. مشکل این است که اکثر مصرف کنندگان واقعا به مزایای تاخیر کمتر هیچ توجهی ندارند. در حقیقت حافظه ای با سرعت کلاک بالاتر با تاخیر کمی بیشتر مقداری کندتر به درخواست ها پاسخ می دهد اما حافظه ای که مقدار زیادی پهنای باند دارد عملکرد بهتری را ارائه می دهد.

تاثیر تاخیر حافظه رم RAM در سرور

حتما میدانید که افراد حرفه ای از سیستمی که در دسترس دارند برای بیزنس استفاده میکنند. بنابراین برای آنها مهم است که کاری که انجام میدهند با سرعت پیش رود و گریبانگیر مشکلات فنی و سرعت پایین نباشند. اگر حرفه ای هستید و حرفه ای می اندیشید در خرید رم تاثیر تاخیر حافظه رم را جدی بگیرید. این موضوع در سیستم های سروری نیز مطرح می باشد. تعداد بالای رم در سرورها میتواند باعث افزایش سرعت بصورت یکجا و برعکس گردد. بنابراین اگر سرور شما ۲۴ اسلات رم ۱۶ گیگابایتی داشته باشد و این تاخیر را محاسبه کنید میبینید که میتواند بسیار تاثیر گذار باشد.

برای مشاهده لیست رم های سروری موجود در کیهان سرور و خرید رم اورجینال اچ پی اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *