هارد HDD مناسب سرور اچ پی رو چگونه انتخاب کنیم؟

هارد HDD مناسب سرور اچ پی رو چگونه انتخاب کنیم؟

هارد HDD مناسب سرور اچ پی رو چگونه انتخاب کنیم؟

هارد HDD سرور متفاوت از هاردهای معمولی است. هارد اینترنال سرور دارای استانداردها و الزامات بالاتری در مقایسه با هاردهای معمولی خانگی است. بنابراین هنگام خرید هارد سرور باید توجه بیشتری داشته باشید. در ادامه ما اصلی ترین انواع هاردهای سرور را به شما معرفی می کنیم و تفاوت آنها با یکدیگر را بیان می کنیم. هارد سرور باید همیشه آماده پاسخگویی به بسیاری از درخواست ها با حداقل تاخیر و ارائه سطح بالایی از یکپارچگی داده ها باشد.

هارد اینترنال سرور تقریبا به صورت ۲۴ ساعته، ۷ روز هفته و ۳۶۵ روز سال به طور مداوم داده ها را می خواند و می نویسد. بنابراین باید حداقل تاخیر، حداکثر قابلیت اطمینان، سرعت و عملکرد مناسب را ارائه دهد. در ادامه مهمترین مواردی که یک هارد سرور باید داشته باشد آورده شده است.

 • قابلیت اطمینان: از دست دادن داده ها به طوری که قابل بازیابی نباشد می تواند منجر به ضررهای مالی بزرگ و از دست دادن اعتبار شرکت / سازمان شود.
 • عملکرد:  سرورها طوری طراحی شده اند که چندین درخواست را که باید سریع پردازش شوند را مدیریت کنند.
 • زمان پاسخگویی: کاربران مجبور نیستند منتظر بمانند تا هارد شروع به کار کند و درخواست های آنها را پردازش کند.

انواع هارد سروری

ابتدا اجازه  دهید در مورد دسته های اصلی صحبت کنیم که در آنها می توانید مدل خاصی را برای سرور خود انتخاب کنید. امروز سرورهای مدرن از انواع هارددیسک های زیر استفاده می کنند.

 • هارد سرور SATA  سرعت کار بین ۵۴۰۰ دور در دقیقه و ۷۲۰۰ دور در دقیقه را ارائه می دهند. این درایوها تقریبا مشابه هارددیسک های معمولی مصرف کننده هستند. گزینه های مشهور شامل هارد سیگیت Seagate Exos ۷E2 و Western Digital 6TB Ultrastar DC HC310 وسترن دیجیتال می باشد.
 • هارد سرور SATA RAID Edition یا SATA RE سرعت کار ۷۲۰۰ دور در دقیقه را ارائه می دهد. این درایوها از دستورات کنترلر RAID پشتیبانی می کنند.
 • هارد سرور SAS  نوعی خاصی از هاردددیسک های با سرعت بسیار بالا (حداکثر ۱۵۰۰۰-۱۰۰۰۰ دور در دقیقه) هستند که برای ذخیره سازی داده ها به صورت مکرر استفاده می شوند. چیزی مانند Seagate Exos 7E8 یا Western Digital RE SAS را در نظر بگیرید.
هارد HDD مناسب سرور اچ پی رو چگونه انتخاب کنیم؟
هارد HDD مناسب سرور اچ پی رو چگونه انتخاب کنیم؟

چگونه هارد سرور استوک خود را انتخاب کنیم؟

 • در ابتدا باید تصمیم بگیرید که از چه نوع رابط اتصالی می خواهید استفاده کنید.

SATA یا SAS

رابط SATA یک نسخه پیشرفته تر از IDE است که بعدا به PATA تغییر نام داد. این رابط در ابتدا برای استفاده در کامپیوترهای خانگی و همچنین سیستم های صنعتی با الزامات متوسط برای عملکرد و قابلیت اطمینان متمرکز شده است. در عین حال، SAS جانشین رابط کلاسیک سرور SCSI است.

 • رابط SAS پهنای باند بیشتری نسبت به SATA دارد.
 • اما در نسل سوم، یعنی SATA III  (و همچنین نسل دوم SAS) دارای حداکثر پهنای باند ۶ گیگابیت در ثانیه است.
 • هارد سروری با سرعت ۶GB/S مانند HDD 1.2TB HP 6G 10K SAS
 • امروزه سرورهایی با نسل سوم کنترلر SAS با پهنای باند حداکثر ۱۲ گیگابیت در ثانیه در دسترس هستند.
 • هارد سروری با سرعت ۱۲GB/S مانند HDD 1.2TB HP 12G 10K SAS

برای اتصال، هارد سرور SAS باید به کنترلر مناسب مجهز باشد. این رابط ها سازگار با کنترلر SAS را می توان به درایوهای SATA متصل کرد و به صورت بالعکس امکان پذیر نیست. SAS ارتباطات دو طرفه را ارائه می دهد. هارددیسک به صورت همزمان دو دستور (خواندن و نوشتن) را اجرا می کند در حالی که درایوهای SATA یا دستور خواندن یا نوشتن را اجرا می کنند. اما اگر SAS NL و SATA RE را مقایسه کنید، این مزیت فقط در صورت استفاده از تعداد زیادی دیسک قابل توجه است.

 • اگر به نتایج نگاهی بیندازیم متوجه خواهید شد که درایوهای SATA برای ذخیره سازی انبوه که نیازی به حداکثر عملکرد ندارد مناسب هستند.
 • در صورت نیاز به سیستمی با دیسک های سریع، بهترین انتخاب شما SAS است.
 • از خرید هاردهای معمولی مبتنی بر مصرف کننده اجتناب کنید.

مطمئنا این HDD ها بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر هستند، اما برای استفاده در سرورها طراحی نشده اند. چند دلیل محکم وجود دارد. به عنوان مثال یک هارددیسک معمولی مقاومت لرزشی بسیار کمتری دارد. به عبارت دیگر، ضربه ای که هارد سرور بدون هیچ گونه آسیبی تحمل می کند ممکن است یک HDD خانگی را از بین ببرد. علاوه بر این، هاردهای معمولی دارای سطح بالایی از خطاهای غیر قابل بازیابی هستند و از دستورات کنترلر رید پشتیبانی نمی کنند.

مزایای هاردهای سرور

هاردهای سرور مزایای زیادی در مقایسه با هارددیسک های معمولی دارند.

 • شافت دوک تقویت شده در برابر ضربه و ارتعاش مقاوم تر است.
 • کنترل ارتعاش اضافی
 • یک فناوری خاص دقت قرار گیری و ارتفاع هد خواندن و نوشتن را به طور قابل توجهی افزایش می هد.
 • نرم افزار تشخیص خودکار اعلان هایی که در مورد خرابی قریب الوقوع دیسک است را به موقع ارائه می دهد.

سطح خطای غیر قابل بازیابی

تفاوت مهم دیگر بین هاردهای سرور میزان خطاهای غیر قابل جبران است. SATA معمولی حدود ۱۰ تا ۱۴ بار است. این بدان معناست که هنگام بازنویسی درایو ۲ ترابایتی ۶ بار خطا رخ می دهد (تقریبا ۱ به ۱۰۰ با خطای غیر قابل جبران مواجه خواهید شد). این برای استفاده های خانگی مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر نیاز دارید هر ماه یک پایگاه داده مهم را بازنویسی کنید، اتفاقات بدی شروع می شود. برای دیسک های SAS سطح خطای غیر قابل بازیابی حتی کمتر از ۱۰ تا ۱۶ بار است. برای SATA RE/SAS NL هم حدود ۱۰ تا ۱۵ بار است.

 • درایو SAS به لطف ۸ بایت داده اضافی مورد استفاده برای تایید، میزان خطای کمتری را ارائه می دهد.
 • علاوه بر آن دارای الگوریتم های پیشرفته خواندن و بازیابی است.
 • به عنوان مثال جدول زیر حاوی مقدار احتمال خطا در بازسازی برای انواع مختلف درایوهای پیکربندی شده در رید سطح ۵ است.
۶۰۰ GB Drive ۱ TB Drive
SATA drives ۲۴% ۴۰%
SATA RE /  SAS NL ۲,۴% ۴%
SAS ۰,۲۴% ۰,۴%

توجه داشته باشید، احتمال خطا متناسب با تعداد درایوهای موجود در یک آرایه رید است.

چگونه هارد سرور SAS نرخ خطای کمتری را ارائه می دهد؟

 • اندازه سکتور در دیسک های SATA تقریبا ۵۱۲ بایت است در حالی که در درایوهای SAS حدود ۵۲۹ بایت است. ۹ بایت اضافی برای تایید پریتی استفاده می شود.
 • سایر الگوریتم های خواندن
 • الگوریتم های بازیابی اطلاعات پیشرفته بدون کنترلر

انواع هاردهای سرور بر اساس فرم فاکتور: ۳.۵ اینچ در مقابل ۲.۵ اینچ

فرم فاکتور درایو به طور مستقیم ظرفیت سرور و بهره وری انرژی شما را تعیین می کند. در حال حاضر، تنها دو اندازه هارد در دسترس است که ۲.۵ اینچی و ۳.۵ اینچی می باشند که با نام های LFF و SFF هم شناخته می شوند. هارد ۳.۵ اینچی پر کاربردترین فرم فاکتور است. این امکان را به شما می دهد تا حداکثر مقدار داده را ذخیره کنید. هارددیسک های ۴ ترابایتی ۳.۵ اینچی (مانند هاردهای WD Gold 4TB Enterprise Class یا Seagate 4TB IronWolf) معمولا برای سرورهایی با فضای ذخیره سازی بیشتر توصیه می شود.

 • اما نکته منفی این است که آنها بیشتر از درایوهای کوچکتر ۲.۵ اینچی انرژی مصرف می کنند.
 • همچنین توجه داشته باشید که SSD ها در این فرم فاکتور موجود نیستند اما می توانید از مبدلهای مخصوص ۳.۵ اینچی استفاده کنید.
 • خرید تبدیل پلاستیکی هارد ۲.۵ به ۳.۵ اینچی
 • مزیت اصلی هاردهای ۳.۵ اینچی ظرفیت بالا و قیمت مناسب تر است. نسبت قیمت به گیگابایت آنها بهترین است.

فرم فاکتور ۲.۵ اینچ برای هارددیسک های لپ تاپ و اس اس دی های معمولی مبتنی بر SATA است، گرچه این درایوها فقط ۱ اینچ کوچکتر هستند اما در مقایسه با گزینه های بزرگتر از خود انرژی بسیار کمتری استفاده می کنند.

هارد HDD مناسب سرور اچ پی رو چگونه انتخاب کنیم؟
هارد HDD مناسب سرور اچ پی رو چگونه انتخاب کنیم؟

ظرفیت هارد سرور استوک

ظرفیت هارد مهمترین مشخصات هر درایوی است (صرف نظر از HDD یا SSD ، مصرف خانگی یا درجه سازمانی). درایوهای ۳.۵ اینچی تا ۱۴ ترابایت اطلاعات را ذخیره می کنند (به عنوان مثال Western Digital 14TB Ultrastar DC HC530) در حالی که درایوهای ۲.۵ اینچی تا حدود ۲.۴ ترابایت را ارائه می دهند. خرید هارد سرور با بیشترین ظرفیت همیشه بهترین کار نیست. هرگز یک درایو را روی سرور نصب نکنید بلکه حداقل دو گزینه را برای قابلیت اطمینان و افزونگی استفاده کنید. به عنوان مثال برای یک سرور ۴ ترابایتی بهتر است از ۴ هارد ۱ ترابایتی یا ۲ هارد ۲ ترابایتی استفاده کنید. استفاده از چند درایو به شما امکان می دهد رید ایجاد کنید و سرعت خواندن و نوشتن را افزایش دهید، یا یک درایو پشتیبان تهیه کنید تا از دست رفتن اطلاعات جلوگیری کنید. این یکی از دلایلی است که ظرفیت هاردهای سرور معمولا کمتر از سیستم های دسکتاپ است.

 • سرور های اچ پی مخصوصا رکمونت دارای قابلیت هارد ۲.۵ و ۳.۵ اینچی هستند.
 • برای مثال در سرور HP DL380 G9 و G10 میتوانید از هارد HP HDD 300GB 15K 12G که یک هارد ۲.۵ اینچی هست استفاده کنید.

جمع بندی

هنگام خرید هارد سرور ابتدا باید به کارهایی که توسط سرور انجام می دهید فکر کنید. در صورتی که نیازی به دسترسی سریع و ذخیره اطلاعات قابل اعتماد ندارید و تعداد دیسک ها از ۴ مورد بیشتر نیست توصیه می شود درایوهای SATA RAID Edition را انتخاب کنید. این یک انتخاب عالی برای سرورهای سطح پایین ارزان است که به تعداد کمی از کاربران سرویس می دهد.

 • اگر سرور پایگاه داده را نگه می دارد یا تعداد دیسک های موجود در آرایه ۵ به بالا است، بهتر است SAS NL را انتخاب کنید. اغلب این دیسک ها در سرورهایی قرار می گیرند که در شرکت های رده متوسط استفاده می شوند.
 • اگر به حداکثر عملکرد و یا ذخیره سازی قابل اطمینان داده ها نیاز دارید، بهترین انتخاب شما درایوهای SAS سازمانی است. این دسته از هاردها برای سرورهایی با تعداد زیاد کاربر و همچنین سیستم هایی که با داده های مهم سر و کار دارند مناسب است.

در برخی موارد شما حتی می توانید از ترکیبی از هاردهای SAS و SATA برای سرور خود استفاده کنید.

2 thoughts on “هارد HDD مناسب سرور اچ پی رو چگونه انتخاب کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *