Garbage Collection (گاربج کالکشن) در هارد SSD چیست؟

Garbage Collection (گاربج کالکشن) در هارد SSD چیست؟

Active Garbage Collection همراه با Trim کار می کند تا هارد SSD را به خوبی سازماندهی کرده و برای ذخیره اطلاعات جدید آماده شود. همانطور که از هارد خود استفاده می کنید با ویرایش و حذف اطلاعات در SSD مواجه خواهید شد، SSD باید اطمینان حاصل کند که اطلاعات نامعتبر را حذف کرده است و فضای موجود را برای نوشتن اطلاعات جدید دارد.

نحوه کار Garbage Collection (گاربج کالکشن)

همانطور که قبلا گفتیم SSD از حافظه فلش ساخته شده است و نمی تواند مانند هاردهای مکانیکی اطلاعات موجود را رونویسی کند. در هاردهای SS باید اطلاعات نامعتبر پاک شوند. مشکل این است که واحد بزرگتر از حافظه که بلوک نام دارد باید قبل از واحد کوچکتر که صفحه نام دارد پاک شود. برای مثال اگر ۴ صفحه حاوی اطلاعات در یک بلوک خالی وجود داشته باشد و سه صفحه از اطلاعات پاک شده باشند، اطلاعات صفحه باقیمانده باید در یک بلوک جدید نوشته شود و بعد همه چهار صفحع بلوک قدیمی پاک شوند تا این فضا برای نوشتن مجدد آماده شود.  اگر هارد نتواند از طریق این فرآیند اطلاعات معتبر را انتقال دهد به طوری که اطلاعات نامعتبر پاک شوند، به نوشتن اطلاعات جدید در صفحات جدید ادامه خواهد داد در حالی که برخی از انها معتبر نیستندو برای جلوگیری از این اتفاق Active Garbage collection هر صفحه از اطلاعات معتبر را به یک صفحه در بلوک دیگر انتقال می دهد، بنابراین بلوک حاوی اطلاعات نامعتبر که توسط Trim علامت گذاری شده اند می توانند پاک شوند. Garbage collection و Trim با هم یک الگوریتم را تشکیل می دهند که تضمین می کند که هر سلول به اندازه سلول های دیگر نوشته و پاک می شود. این قابلیت عمر هارد SSD را گسترش می دهد.

Garbage Collection (گاربج کالکشن) در هارد SSD چیست؟

پشتیبانی از Active Garbage Collection

جمع آوری زباله به طور خودکار با استفاده از قابلیت Active Garbage Collection که توسط سازنده درایو حالت جامد ایجاد می شود اتفاق می افتد. از آنجا که این قابلیت روی عملکرد هارد تاثیر بسیار زیادی دارد تمام هاردهای SSD این قابلیت را دارند. Micron که یکی از سازندگان هارد SSD می باشد در هنگام تولید هاردهای خود قابلیت Garbage Collection را به عنوان بخش مهمی از هارد در نظر می گیرد.

نتیجه گیری

Active garbage collection بخش مهمی از عملکرد صحیح SSD است. این قابلیت برای انتقال بخش های اطلاعاتی استفاده می شود تا اطلاعات به گونه ای سازماندهی شوند که بتوان اطلاعات جدید را نوشت و خیلی ساده اطلاعات نامعتبر را حذف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *