PCL یا گذرگاه کامپیوتری یا اسلات PCI Express

PCL یا گذرگاه کامپیوتری یا اسلات PCI Express

کذرگاه کامپیوتری که معمولاً به اختصار PCL خوانده می‌شود يک گذرگاه کامپيوتري برای اتصال قطعات سخت افزاری در کامپيوتر است. اين قطعات ممکن است به فرم يک مدار يکپارچه متصل به Motherboard باشد که قطعه سطحی ناميده می‌شود و يا يک کارت expansion متصل به يک سوکت باشد. PCL یا گذرگاه کامپیوتری یا اسلات PCI Express نقش مکمل مادربورد را نیز در سرور بازی میکند.

در سال ۱۹۹۰ شرکت اينتل، استاندارد جديدی با نام PCL را معرفی کرد. در این گذرگاه PCI Serial Cards دستگاه‌ها قادر به دستيابی مستقيم به حافظه سيستم می باشند که برای ارتباط با پردازنده  از يک ” پل ارتباطی ” جهت ارتباط با گذرگاه فوق، با گذرگاه FrontSide استفاده می‌گردد.

PCL یا گذرگاه کامپیوتری یا اسلات PCI Express
PCL قادر به اتصال حداکثر پنج عنصر خارجی است. تراشه ” پل ارتباطی ” PCL ، سرعت مناسب برای گذرگاه را مستقل از سرعت پردازنده تنظيم می نمايد. گذرگاه‌های PCL در ابتدا ۳۲ بيتی و دارای سرعت ۳۳ مگاهرتز بودند. در ادامه با اعمال تغييرات سرعت آنها به ۶۶ مگاهرتز و ۶۴ بيت رسیدند. اخيرا” نيز سرعت گذرگاه فوق تغيير و به ۱۳۳ مگاهرتز رسيده است. (در چنين حالتی سرعت ارسال داده به يک گيگابايت در ثانيه خواهد رسيد)

PCL یا گذرگاه کامپیوتری یا اسلات PCI Express

کارت‌های PCL دارای ۴۷ پين می‌باشند. گذرگاه PCL قادر به انجام وظايف مربوطه با تعداد اندکی پين است (چون از ويژگی مالتی پلکسينگ استفاده می‌نمايد). در اين حالت دستگاه مورد نظر بيش از يک سيگنال را از طريق پين ارسال می‌دارد. PCL امکان استفاده دستگاه‌های ۵ ولت و ۳/۳ را فراهم می‌نمايد.

در شکل بالا نمونه ای از کارت اتصال تجهیزات جانبی به مادربرد سرور DL580 نسل دوم سروری های شرکت اچ پی را می بینید. اسم این کارت  PCL Multiport Serial Card Serial port می باشد. امروزه شرکت اچپ ی این تکنولوژی را در سرورهای نسل جدید بر روی مادربرد پیاده کرده است. در واقع از این تکنولوژی برای اتصال تجهیزات اضافه ای مانند کارت شبکه، رید کنترلر یا سایر تجهیزات مشابه مورد نیاز می باشد. بیشتر نقش این قطعه حذف نویزهای اضافه در  زمان اتصال تجهیزات مختلف می باشد. امروزه شکل های متنوعی از تکنولوژی PCL در بازار موجود است. امیدوارم مقاله PCL یا گذرگاه کامپیوتری یا اسلات PCI Express رضایت شما را جلب کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *