بررسی سرور HPE ProLiant ML350 Gen10

بررسی سرور HPE ProLiant ML350 Gen10

بررسی سرور HPE ProLiant ML350 Gen10

در این مقاله، ما به بررسی یکی از قدرتمندترین سرورهای اچ پی، یعنی سرور ProLiant ML350 Gen10 می پردازیم. HPE می گوید این پلت فرم ۷۱ درصد افزایش عملکرد را نسبت به نسخه نسل ۹ به ارمغان می آورد. مقیاس پذیری عالی، با پشتیبانی از دو پردازنده، حافظه زیاد و ذخیره سازی قابل ملاحظه در این سرور ارائه می شود. به عنوان یک سرور ایستاده، ProLiant ML350 Gen10 برای کسب و کارهای کوچک و متوسط دفاتر از راه دور یا شعب دفاتر طراحی شده است اما می تواند به راحتی در رک هم نصب شود تا از رشد شرکت در آینده پشتیبانی کند. با کیهان سرور در بررسی سرور HPE ProLiant ML350 Gen10 همراه باشید.

سوالی که مطرح است این است که در این سیستم چه چیز جدیدی وجود دارد؟ کل پلت فرم دوباره طراحی شده است و پنل امنیتی به صورت استاندارد تجهیز شده است. پردازنده ها و ماژول های حافظه با یکدیگر هماهنگ هستند و احتمالا خنک سازی بهتری را ارائه می دهند. ۴ فن با سرعت متغییر در پشت بی هارد تعبیه شده است و دو فن دیگر در پنل پشتی به صورت استاندارد وجود دارد تا نیازهای خنک سازی پایه را برآورده کند.

نسخه نسل ۹ در پشت هارد ۸ فن نصب شده داشت و برای برنامه هایی که به عملکرد دو پردازنده ای نیاز دارند ۴ فن یدکی فراهم شده است و به طور کلی نسخه نسل ۱۰ ممکن است کمی کوچکتر باشد اما هنوز هم با وجود پردازنده های اسکبیل اینتل از ۲۴ اسلات DIMM با سرعت ۲۶۶۶ مگاهرتز و هارد های اس اس دی NVMe بیشتری پشتیبانی کند. شما می توانید یک یا دو پردازنده اسکبیل زئون اینتل را از خانواده های برنزی، نقره ای، طلایی و یا پلاتنیومی با حداکثر ۲۸ هسته نصب کنید (مانند پردازنده پلاتنیومی ۸۱۸۰).

هنگام مقایسه پردازنده های ۸۱۸۰ با پردازنده های نسل قبل E5-2699 v4 شما می توانید ۷۱ درصد عملکرد بیشتر و ۲۱ درصد تعداد هسته (از ۲۲ هسته تا ۲۸ هسته) را دریافت کنید. پردازنده های جدید همچنین از ۶ کانال حافظه پشتیلانی می کنند که نسبت به پردازنده های E5 v4 دو برابر بیشتر است. با این حال اگر شما حداکثر ظرفیت ۳ ترابایتی حافظه را می خواهید شما به یک پردازنده که از هر کدام از ۱.۵ ترابایت حافظه پشتیبانی کند نیاز دارید که این پردازنده باید بعد از شماره مدل خود حرف M را داشته باشد. هر پردازنده بدون M تنها از ۷۶۸ گیگابایت پشتیبانی خواهند کرد.

با استفاده از دو پردازنده و پردازنده گرافیکی اضافی، این سیستم نیاز به کیج فنی که از ۴ فن در پشت کیج های هارد HD پشتیبانی کند نیاز خواهد داشت. هر دوی ماژول های حافظه رجیستر شده و کاهش بار می توانند نصب شود اما تنها ماژول های حافظه LRDIMM از حداکثر ظرفیت حافظه ۳ ترابایتی پشتیبانی خواهند کرد. اگر شما برای استفاده از ماژول های رجیستر شده DIMM برنامه ریزی می کنید باید انتظار این را که تنها ۷۶۸ گیگابایت حافظه در دسترس باشد را داشته باشید.

ذخیره سازی HDD در HPE ProLiant ML350 Gen10

ذخیره سازی در سرور HPE ProLiant ML350 Gen10 مشابه با سرور Gen9 ML350 می باشد. که با هر دوی هارد های SSD و HDD با فرم فکتور کوچک و بزرگ پیکربندی شده اند است. اما از پیکربندی ذخیره سازی با ظرفیت بالا وجود مانند ۲۴ هارد LFF و ۴۸ هارد SSF خبری نیست. خب تا حدودی تعجب انگیز می باشد که حداکثر فضای پشتیبانی شده کمتر از نسخه نسل ۹ می باشد اما هنوز هم می توان با استفاده از هارد های اس اس دی LFF SAS با ظرفیت ۷.۶۸ ترابایت به ۱۸۴ ترابایت حافظه دست پیدا کرد.

بررسی سرور HPE ProLiant ML350 Gen10
HPE ProLiant ML350 G10 Tower Server Storage – ۲.۵″ Bay Option

نسخه نسل ۹ با استفاده از هاردهای SATA LFF یا SAS با ظرفیت ۱۲ ترابایت می توانست از ۲۸۸ ترابایت حافظه پشتیبانی کند. اما مشاهده میکنید که حداکثر ظرفیت ذخیره سازی حدود ۳۸ درصد کاهش داشته است. با این حال همانطور که در ابتدا گفته شد، شما می توانید با استفاده از کیت توسعه بی اکسپرس NVMe SSD که نسبت به نسخه نسل ۹ دو هارد NVMe بیشتر را ارائه می دهد، ۸ هارد اس اس دی NVMe نصب کنید. کیج NVMe  تنها می تواند در باکس ۲ که در بی هارد وسطی موجود در پیکربندی هارد SFF است نصب شود.

بررسی سرور HPE ProLiant ML350 Gen10
HPE ProLiant ML350 G10 Tower Server Storage – ۳.۵″ Bay Option

هاردهای NVMe هم نیاز به یک کارت رایزر برای چهار هارد NVMe دارند و با در مجموع برای ۸ هارد به دو کارت رایزر نیاز خواهد بود. NVMe تنها با استفاده از کنترلر یکپارچه S140i SATA قابل پشتیبانی است. هر یک از پیکربندی ها از یک کیج هارد پیش فرص در پایین شاسی پشتیبانی می کنند که یا دارای ۴ هارد ۳ و ۵ اینچی و یا هشت هارد ۲.۵ اینچی می باشد. دو کیج هارد دیگر می تواند در هر یک از این پیکربندی ها نصب شود تا از ذخیره سازی دو یا سه برابر بیشتر پشتیبانی شود. یا بدون این محاسبه از ۴، ۸ یا ۱۲ هارد LFF یا ۸، ۱۶ یا ۲۴ هارد ۲.۵ اینچی پشتیبانی می کند.

  • کیج هارد بالایی همچنین می تواند برای پشتیبانی از دستگاه ذخیره سازی اپتیکال باریک و ۲ هارد مدیای HH مانند درایو نوار برای محافظت از اطلاعات تبدیل شود. یک اسلات SD اینترنال هم برای پشتیباتی از هایپرویزر فراهم شده است.

برای بوت سریع سیستم عامل شما می توانید یک کیت فعالسازی عمومی M.2 را با حداکثر ۲ هارد M.2 (هر کدام با حداکثر ۹۶۰ گیگابایت) را نصب کنید. کارت M.2 می تواند در اسلات ۱، ۲، ۳ و یا ۴ نصب شود و فقط توسط کنترلر ادغام شده S100i SATA پشیبانی می شود. بسته به نیازهای تجاری شما، کنترلرهای HD/RAID مختلفی وجود دارد که می توان برای مثال از کنترلر ادغام شده Smart Array S100i نام برد. Smart Array S100i عملکرد رید نرم افزاری محدود شده را برای هاردهای ساتا فراهم می آورد اما فقط در سیستم عامل ویندوز.

سایر کنترلرهای رید گزینه های رید بیشتری را ارائه می دهند و اگر شما به سمت گزینه رید عملکردی بروید، برای پشتیبانی از قابلیت کش غیر فرار به یک باتری ذخیره سازی هوشمند اچ پی (HPE Smart Storage Battery) نیاز خواهید داشت. در برد این سیستم ۸ اسلات PCI 3.0 وجود دارد که شامل اسلات اختصاص داده شده برای کنترلر Smart Array HD/RAID نمی شود.

شما می توانید حداکثر ۴ پردازنده گرافیکی double-wide را برای برنامه های گرافیک محور و یا توسعه دستکاپ مجازی خود نصب کنید. با نصب یک پردازنده اسلات های ۱ تا ۴ فعال می شوند. با پردازنده دوم تمام اسلات های ۱ تا ۸ فعال می شوند.

کنترل و مدیریت از راه دور iLO در سرور HPE ProLiant ML350 Gen10

iLO Standard با intelligent Provisioning برای مدیریت از راه دور و خارج از سایت فراهم شده است و به نسخه ۵ بروزرسانی شده اند و مجموعه ای از ویژگی های قوی تر را برای مدیریت و نظارت سیستم ارائه می دهد. HPE OneView همچنین با iLO کار می کند و به مدیریت سیستم با یک الگو برای مدیریت دارایی های زیر ساختی کمک می کند. جدیدترین نسخه ها از محبوب ترین مرورگرها از جمله مرورگر جدی اج مایکروسافت پشتیبانی می کند. از قابلیت های دیگر می توان به قابلیت Labor-Saving اشاره کرد که به طور خودکار فرآینده های نگهداری شما را به صورت محلی و از راه دور انجام می دهد، همه از یک مرورگر استاندارد استفاده می کنند. هر دو می توانند به لایسنس Advanced ارتقاء داده شوند که با خرید یک کلید لایسنس برای دستیابی به توابع بیشتر انجام می شود. این سیستم انرژی خود را از منبع تغذیه ۵۰۰، ۸۰۰ یا ۱۶۰۰ واتی دریافت می کند که می تواند برای پشتیبانی به صورت ۱+۱ استفاده شوند. منبع تغذیه ۵۰۰ واتی همچنین به عنوان غیر یدکی در دسترس است و اتصالات از طریق کابل انجام می شود.

در پشت این سیستم شما می توانید دو پورت USB، پورت های صفحه نمایش و سریال و چهار پورت تعبیه شده ۱GbE را به همراه پورت مدیریت RJ45 iLO را پیدا کنید، علاوه بر این یک پورت iLO در جلوی سیستم وجود دارد. گزینه های زیادی برای ارتباطات شبکه با گزینه های ۱۰۰Gb InfiniBand و ۱،۱۰، ۲۵ یک و دو پورته وجود دارد که حداقل به صورت تئوری ۵۰ گیگابیت در ثانیه را برای هر پورت ارائه می دهند.

بررسی سرور HPE ProLiant ML350 Gen10
HPE ProLiant ML350 G10 Tower Server Rear Ports

سرور HPE ProLiant ML350 Gen10 برای دفاتر شعب و از راه دور یک پلت فرم بسیار انعطاف پذیر است که می تواند برای پشتیبانی از تعداد ورک لودهای تجاری رایج پیکربندی شود. با دو پردازنده اسکبیل، پشتیباتی از حداکثر ۳ ترابایت حافظه، پردازنده های گرافیک با کیفیت بالا، این سیستم می تواند محاسبات عملکرد بالا و ورک لودهای گرافیک محور را پشتیبانی کند. بعد از اینکه کسب و کار کوچک شما رشد پیدا کرد و شما به دنبال فضای ذخیره سازی بالاتری بودید، سرور ML350 Gen10 می تواند برای پشتیبانی از نیازهای بعدی شما به عنوان بخشی از یک زیرساخت بزرگتر استفاده شود. امیدوتارم مقاله ” بررسی سرور HPE ProLiant ML350 Gen10 ” رضایت شما را جلب کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *