بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل
بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

یافته های ما در زمینه ی Xeon Platinum 8253 که یکی از محصول های اینتل است کمی متفاوت و غیر منتظره می باشد. پس از تست تراشه ها و چیپ های این محصول، ما در نظر داریم تا به این محصول عنوان بد ترین محصول اینتل در سری محصولات Xeon Platinum را بدهیم. پشت محصولاتی که ما مورد بررسی قرار می دهیم، انسان های باهوش و خوبی هستند که سال ها برای توسعه ی محصولات زمان صرف کرده اند و این برای ما سخت است که بگوییم که محصولی که قرار بوده به نحو قابل ملاحظه ای خوب عمل کند و قابلیت های فراوانی داشته باشد، به طور غیر قابل پیش بینی دارای عملکرد بدتری نسبت به محصولات مشابه است. در این متن، ما  به طور ساده  می خواهیم تا به شما بگوییم که اگر قصد دارید تا از این سری محصولات اینتل خریداری کنید، بهتر است که سی پی یوی خود را از دیگر محصولات اینتل که دارای مشخصات متفاوتی هستند انتخاب کنید. تعداد خیلی زیادی گزینه برای انتخاب شما در بازار وجود دارد و در مقاله ” بررسی و بنچمارک پردازنده CPU Intel Platinum 8253 اینتل ” ما می خواهیم به شما بگوییم که چرا باید از دیگر محصولات اینتل برای استفاده ی خود خریداری کنید.

مشخصات کلیدی زئون پلاتینوم اینتل سری Intel Xeon Platinum 8253

 • دارای 16 هسته ی پردازشی و 32 نخ
 •  کلاک پایه ی 2.2 گیگا هرتزی و 3 گیگاهرتز کلاک توربو بوست
 • دارای 22 مگابایت حافظه کش
 • سی پی یو دارای 125 وات توان مصرفی (TDP) است.
 • قیمت این محصول برابر با 3115 دلار است.

خروجی iscpu مانند آن چه در زیر می بینید برای محصول Intel Xeon Platinum 8253 می باشد.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

برای پیکر بندی های تک سوکتی و دو سوکتی، مشخصه های محاسبه ی هسته و سرعت کلاک برای این محصول، بسیار نزدیک به محصول زئون سیلور اینتل مدل 4216 (Intel Xeon Silver 4216)، می باشد که از لحاظ قیمت در رده ی سوم جدول قرار دارد. ما باید در این جا برای آگاهی شما ذکر کنیم که این تراشه ها در پیکربندی های 4 و 8 سوکتی هم کار می کنند. از سوی دیگر، اگر شما می خواهید تا یک پیکربندی 4 سوکتی (4P) یا حتی 8 سوکتی (8P) برای سرور خود داشته باشید، هزینه ی اضافی که برای این کار باید در نظر گرفته شود، نسبتا کم می باشد، و می توانید بدون صرف مقادیر بالای پول به هدف خود دست پیدا کنید. که در این مورد صحبت خواهیم کرد.

پیکربندی سرور جهت تست Intel Xeon Platinum 8253

برای تستی که برای محصول نسل دوم Intel Xeon Platinum 8253 قرار است داشته باشیم، در حالت تک سوکتی از پیکریندی زیر بهره می بریم. با کیهان سرور و مقاله ” بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل ” تا انتها همراه باشید.

 • سیستم سروری: HPE ProLiant DL360 Gen10
 • سی پی یو: اینتل زئون پلاتینوم 8253
 • رم RAM حافظه: 6 عدد رم 32 گیگابایتی DDR4-2933 ECC RDIMM
 • ذخیره سازی: یک هارد 400 گیگابایتی Intel DC S3700
 • PCIe برای ارتباط با شبکه: Mellanox ConnectX-3 HPE FlexLOM dual-port 40GbE

سی پی یوی مدل 8253 از حداکثر سرعت فراهم شده توسط مموری های ddr4 – 2933 پشتیبانی می کند که این قابلیت در نسل جدید زئون فراهم شده است. ما جزئیات تست خود را با توضیحات بیشتر در نوشته های دیگری بیان کرده ایم. این نوشته ها مربوط به پلتفرم تست نسل دوم این محصول ها می باشد. این جزئیات موارد مختلفی را در می گیرد، از جمله پروسه ای که ما برای انتخاب سینک حرارتی و فن ها طی کردیم.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

شما باید به این امر توجه کافی بنمایید که ما از سینک های حرارتی با عملکرد بالا استفاده کرده ایم و برای فن ها هم اقدام به انتخاب فن های دارای عملکرد بالا کردیم. این کار برای این بوده است که ما از این امر مطمئن باشیم که هر چه قدر هم که به شدت از سرور 1 U استفاده کنیم، در هر صورت توان خنک سازی ما آن قدر بالا است، که برای ما در طول پروسه ی تست، مشکلی در زمینه ی بالا رفتن دمای داخل سرور به وجود نیاید. اگر شما اقدام به خرید یک ProLiant DL360 Gen10 بنمایید، ممکن است که با احتمال زیاد از یک سینک حرارتی استاندارد که بیشتر در بازار پیدا می شود، برای آن استفاده کنید. با توجه به توان کمی که این قطعه دارد، شاید این انتخاب برای این سیستم مناسب تر باشد. در این جا شما قادر به دیدن هر گونه تفاوتی که سینک های حرارتی ProLiant DL360 Gen10، در دو حالت استاندارد و با عملکرد بالا از خود نشان می دهند خواهید بود.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

 • بعد از این، ما می خواهیم تا نگاهی به محصول زئون سیلور اینتل مدل 4214 و مشخصه های آن بیندازیم. ما پس از آن به دنبال نتیجه گیری در مورد نتیجه ی تست ها خواهیم بود. و در مورد این محصول ها با مقایسه هایی که در مورد آن ها خواهیم داشت، به بیان نتیجه ی نهایی در مورد پروسسورها خواهیم پرداخت.

بنچمارک های اینتل زئون پلاتینوم

برای این محصول، ما از نوشته های موجود در زمینه ی بنچمارک لینوکس (linux- benchmark) استفاده می کنیم که به ما کمک می کند تا نتایج مورد استفاده در طول این سال ها را به همراه نتایج به روز شده ی خود در linux-bench2 مورد استفاده قرار دهیم. با شروع از بنچمارک نسل دوم اینتل زئون، ما تعدادی از مشخصه های تست ورک لود را برای توسعه ی پلتفرم بعدی اضافه می کنیم.

تعیین بنچمارک های محصول برای ما روزها طول می کشد. دلیل آن هم این است که می خواهیم میزان بالایی داده را برای تعیین بنچمارک ها برای به دست آوردن بهترین نتایج در طی این تست ها تولید کنیم. علاوه بر تست هایی که برای تعیین بنچمارک ها انجام می دهیم، باید بگوییم که با توجه به نیاز شرکت ها، سعی در ارزیابی این محصول در برآورده کردن نیازهای نرم افزاری شرکت ها هم داریم. برای همین ما ورک لودهایی را برای ارزیابی عملکرد محصولات با استفاده از نرم افزارهای شرکت ها تولید می کنیم. این نرم افزار ها مربوط به شرکت هایی است، که می خواهند بدانند که تا چه حد این محصول با نرم افزارهای آن ها هم خوانی دارد. در نتیجه می توان گفت، علاوه بر این که نتایجی که به دست می آوریم، برای انتشار مناسب است، به طور خاص هم برای شرکت هایی که می خواهند تا برای آن ها این محصولات را تست کنیم، می تواند کمک زیادی برای انتخاب سرور مورد نیاز در پی داشته باشد.

ما خوشحال خواهیم بود تا داده هایی را به صورت رایگان برای افراد مهیا کنیم و از سوی دیگر شرکت ها هم توان استفاده از توانایی های ما برای تست محصولات و سرورهای مختلف، در جهت آشنایی با سخت افزارهای جدید که اخیرا وارد بازار شده اند را داشته باشند. آن چه ما مهیا می کنیم، فراهم کردن یک محیط کنترل شده است که بتوان با آن به تست سی پی یوها و سرورهای جدید و قابلیت های آن ها، و به دست آوردن بنچمارک های آن ها،  به منظور کمک به انتخاب بهترین گزینه ها و محصولات جدید برای استفاده در مراکز داده می باشد.

بنچمارک کامپایل کرنل python Linux 4.4.2

این بنچمارک از آن دسته بنچمارک هایی است که در چند سال گذشته بسیار مهم بوده است. کار انجام تست در این حالت ساده است و ما یک فایل استاندارد پیکربندی داریم که مربوط به کرنل لینوکس 2/4/4 است و از سایت kernel.org اخذ شده است. با تولید خودکار استاندارد پیکربندی که تمام thread ها را مورد استفاده قرار می دهد، می توان به نتایج تست دست پیدا کرد. ما به بیان نتیجه های به دست آمده بر حسب تعداد کامپایل در هر ساعت خواهیم پرداخت تا مطالعه ی آن را برای شما راحت تر کنیم. نتایج در نمودار زیر قابل مشاهده است.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

با نگاهی به نمودار بالا می توان دید که محصول اینتل زئون 8253 تقریبا در پایین لیست از لحاظ عملکرد قرار دارد. آن قدر این محصول در رتبه ی پایینی قرار دارد که ما گزینه های دارای قابلیت های بالا مانند اینتل زئون پلاتینوم سری 8268 و پلاتینوم سری 8260 را در نمودار نشان نداده ایم. باید بگوییم که شاید قطعات مورد استفاده در پروسسورهای زئون پلاتینوم در سری 8253 شبیه به سری های 8260 و 8268 پلاتینوم باشد، اما آن ها در عملکرد تفاوت بالایی دارند که امکان مقایسه ی آن ها وجود ندارد.

عملکرد c.ray 1.1

ما از تست c.ray برای بررسی عملکرد سال ها استفاده کرده ایم. این یک بنچمارک ray tracing است که بسیار متداول است و برای نشان دادن تفاوت های بین پروسسورها تحت ورک لودهای multi-thread (چند نخی) می باشد. ما به دنبال استفاده از نتایج 8K که در فراهم نمودن یک تست عملکردی برای ما خوب جواب می دهد، می باشیم. می توانید نتایج تست را در زیر ببینید.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

با توجه به نمودار می توان دید که محصول AMD دارای عملکرد خوبی در تست های انجام شده می باشد. اگر بخواهیم در مورد قیمت این سی پی یوها بگوییم، باید بگوییم که AMD EPCY 7401P از سری محصولات این شرکت است و دارای قیمتی برابر با هزار دلار است، در حالی که AMD EPYC 7351P زیر 800 دلار قیمت دارد. اما در این جا نکته ای که برای ما مهم است، این است که Intel xeon platinum 8253 حتی قادر به رقابت با نسل سی پی یوهای سری 2017 شرکت AMD هم نیست.

عملکرد فشرده سازی 7-zip

7-zip به طور گسترده ای در برنامه های فشرده سازی و اکستراکت موجود در پلتفرم های مختلف استفاده می شود. ما شروع به استفاده از این برنامه از روزهای ابتدایی نموده ایم. این برنامه حالا بخشی از بنچمارک لینوکس ما می باشد. نتایج به دست آمده در مورد اجرای این برنامه ی فشرده سازی و اکستراکت را در زیر می توانید ببینید.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

با نگاهی به نمودار ارائه شده در بالا می توان دید که در این جا اینتل زئون پلاتینوم 5283 بین دو سری از محصولات  اینتل یعنی زئون گولد سری های 5120 و 6130 قرار گرفته است. سی پی یوی xeon gold 6130 ساخت اینتل در نسل های مربوط به سال 2017 می باشد. این محصول دارای قیمتی برابر با 1900 دلار است که وقتی آن را با intel xeon platinum 8253 که دارای قیمت 3100 دلار است، مقایسه می کنید، شاید شما نتوانید به خوبی درک کنید که این محصول چه نوع ارتقایی را برای شما می تواند ایجاد کند. باید بگوییم که اگر ما برای خرید به بازار برویم و حتی اگر شما از یک Intel Xeon Gold 6130 در آخرین سرور 1P/2P/4P خریداری شده ی خود استفاده می کنید و فروشنده به شما پیشنهاد کند که آن را به طور رایگان به Platinum 8253 ارتقا دهید، به نظر می رسد که شما باید درخواست او را رد کنید. چونکه سی پی یوی اول می تواند از بعضی جهات بهتر باشد.

عملکرد NAMD

NAMD یک بنچمارک برای مدل سازی مولکولی است که توسط یک گروه محاسباتی توسعه یافت. می توانید داده های بیشتری را در ارتباط با این بنچمارک در مقالات دیگر به دست آورید تا بهتر در مورد نحوه ی کار آن آگاهی پیدا کنید. برای به دست آوردن نتایج با GROMACS، ما به سختی کار کردیم تا از معماری AVX 512 و AVX2 پشتیبانی کند. و در نمودار زیر شما می توانید نتایج مقایسه ی این داده ها را ببینید.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

Intel Xeon Platinum 8253 در این مورد خاص دیده می شود که بهتر از پلاتینوم 8158 عمل می کند. در هر صورت با مقایسه ی هر یک از گزینه ها می توان به نحو مناسب تری به میزان بهینه بودن عملکرد آن ها در بنچمارک NAMD  پی برد.

تست سی پی یوی Sysbench

این هم تست دیگری است که می توان آن را از پر استفاده ترین بنچمارک های لینوکس محسوب کرد. ما به طور خاص در این بنچمارک سعی داریم سی پی یو را تست کنیم و کاری به تست OLPT که در مورد تست بعضی منابع ذخیره ی داده است در این بخش نداریم. پس از انجام تست، نتایج آن برای مقایسه با نتایج تست سی پی یوی دیگر محصولات در نمودار زیر قابل مشاهده است.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

با نگاهی به نمودار بالا می توان به نتیجه گیری های مختلفی در زمینه ی سی پی یو های مورد تست دست یافت. یکی از این نتیجه گیری ها به ما می گوید که سی پی یوهای 16 هسته ای اینتل بهتر از سی پی یوهای 16 هسته ای AMD در سری محصولات EPCY 7351/7351P عمل می کنند. البته این بهینه بودن سی پی یوها در مورد محصولات 16 هسته ای اینتل چندان هم بهتر از محصولات AMD نیست.

عملکرد OpenSSL

پروتکل OpenSSL و اهمیت بررسی عملکرد سی پی یوها در این مورد، با توجه به این که این استاندارد مربوط به ارتباط امن بین سرورها می باشد دارای اهمیت خاصی برای بسیاری از خریداران در بازار می باشد. با توجه به اهمیت این پروتکل، ما اقدام به بررسی عملکرد محصولات در این زمینه کرده و نتایج تست این پروتکل را در زیر برای شما نشان داده ایم.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

نتایج بررسی این پروتکل هم در نمودار شکل زیر قابل مشاهده است.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

پروتکل OpenSSL یک فناوری پایه برای زیر ساخت مورد نیاز برای فناوری اطلاعات است و برای همین در این بخش دارای اهمیت زیادی است. در این تست با توجه به نمودارهای ارائه شده در شکل بالا می توان نتیجه گرفت که Intel Xeon Gold 6230 در بین تمام محصولات اینتل که در نمودارها به چشم می خورند، توانایی بهره گیری از منابع موجود در کامپیوترها را با کمترین هزینه برای دست یافتن به عملکردی بهتر از محصول Intel Xeon Platinum 8253 دارد. در صورتی که می خواهید در مورد محصولات دیگر هم اطلاع بیشتری در زمینه ی تست عملکرد آن ها با این پروتکل به دست آورید، می توانید با دقت بیشتری نتایج نمایش داده شده در نمودارها را مورد بررسی قرار دهید. حتی امکان مقایسه ی محصولات اینتل و AMD هم وجود دارد.

بنچمارک های UnixBench Dhrystone 2  و  Whetstone

این تست ها از جمله تست هایی هستند که زمان زیادی برای پی بردن به نتیجه آن ها لازم است که باعث صرف وقت زیادی می شوند. و حتی اگر ما بخواهیم تا این تست ها را انجام ندهیم. درخواست های زیادی برای انجام آن ها روی محصولات و مقایسه ی نتایج تست آن ها به دست ما می رسد. در هر صورت ما باید این تست ها را انجام دهیم تا با یادداشت های انتقاد آمیز در زمینه ی عدم اجرای آن ها رو به رو نشویم. بنچمارک لینوکس در این زمان هم به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و برای همین ما آن را در داده های خود آورده ایم. در زیر نمودار مربوط به نتیجه های مربوط به تست dhrystone قابل مشاهده است.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

در زیر هم می توانید نتایج تست مربوط به whetstone را ببینید.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

با توجه به نمودارهای بالا و موقعیتی که محصول اینتل زئون8253، نسبت به محصولات دارای عملکرد ضعیف تر در این تست مانند سری محصولات  Xeon Silver 4200 و  Gold 5200، دارد، می توان گفت که اینتل در تولید محصول پلاتینوم سری 8253 کار بزرگی را نسبت به محصولات Xeon Silver 4200, Gold 5200 انجام داده است. اما در هر حال با توجه به پولی که برای خرید آن در مقایسه با دو محصول دیگر نیاز است، هنوز نمی توان به طور قطع گفت که محصول اینتل زئون پلاتینوم سری 8253 به طور قطع دارای یک مزیت نسبت به محصولات دیگر است. زیرا از یک طرف می توان دید که عملکرد این محصول پایین تر از همه ی محصولات در نمودار به جز سه محصول زئون سیلور سری 4200 و اینل گلد سری 5200 قرار دارد. و از سوی دیگر اگر چه نسبت به دو محصول گلد و سیلور زئون در سری های گفته شده در این تست عملکرد بهتری دارد اما با در نظر گرفتن قیمت بالاتر آن هنوز هم نمی توان آن را گزینه ای مناسب برای خرید در نظر گرفت.

تستGROMACS STH Medium  با فعال سازی AVX2/ AVX-512

در این بخش ما به ارائه ی نتایج مربوط به شبیه سازی مولکولی GROMACS، که در بررسی سی پی یوی AMD EPCY 7601P نیز مشاهده کردیم، خواهیم پرداخت. در بنچمارک لینوکس ما حالت کوچکی را در نظر می گیریم که مناسب سرورهای تک سوکتی می باشد. تست GROMACS در این جا از فعال سازی مشخصه های AVX2/ AVX-512 استفاده می کند. نتایج تست در نمودار زیر قابل مشاهده است.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

با توجه به نمودارها می توان دید که سی پی یوی Intel Xeon Gold 5200 با توجه به ارتقایی که در نسل خود شاهد بوده است، نسبت به Intel Xeon Platinum 8253 عملکرد بهتری دارد. برای مطالعه کنندگان مقاله ” بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل “، باید بگوییم که به گفته هایی که در مورد Intel Xeon Platinum 8253 و عملکرد بهتر آن شنیده می شود، گوش ندهید و به جای آن به چک کردن تعداد STH برای SKUها که توسط سرور ارائه می شود، در نمودار بالا توجه کنند.

بنچمارک CHESS

Chess یک تست هیجان انگیز برای تست یک سی پی یو به دلیل پیچیدگی نامحدود آن است. در طی سال های گذشته ما تقاضا هایی در مورد باز گرداندن بنچمارک chess دریافت کرده بودیم. ما در حال آماده کردن سیستم بودیم و حالا برای انجام این تست آماده هستیم. با اجرای تست، نتایج آن را در نمودار زیر می توانید مشاهده کنید.

بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل

با توجه به نمودار مربوط به نتایج تست chess می توان گفت که دوباره در مورد سطح عملکرد Intel Xeon Platinum 8253 یک کشمکش در جریان است. ممکن است بعضی از ما با توجه به نتایج به دست آمده از این تست ها با خود بگوییم که شاید فرضیه ی عملکرد نه چندان خوب سی پی یوی Intel Xeon Platinum 8253 درست باشد. و در بخش بنچمارک ها ما نشان دادیم که تا چه حد این تراشه از آن چه توقع می رفت فاصله دارد. حالا قبل از این که سخن پایانی مقاله ” بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل ” را برای شما بیان کنیم، می خواهیم تا در مورد موقعیت این محصول در بازار با شما کمی بحث کنیم.

جایگاه Intel Xeon Platinum 8253 در بازار

هر محصول جدیدی که توسط شرکت های تولید کننده ی سی پی یوها تولید می شود، باید که در بازار با محصولات دیگر رقابت کند. این رقابت با توجه به ویژگی هایی مختلفی خواهد بود که آن محصول در زمینه های مختلف نبست به دیگر سی پی یوها خواهد داشت. برای همین است که نمی توان گفت که یک سی پی یو می تواند بدون توجه به کیفیت آن و عملکرد آن نسبت به دیگر سی پی یوها در بازار برای خرید انتخاب شود. از طرف دیگر، برای هر سی پی یو لازم است که با دیدن ارزش آن در یک پلتفرم، نسبت به دیگر تراشه های رقیب نسبت به خرید آن اقدام نمود.

مقایسه ی Intel Xeon Platinum 8253 با دیگر محصولات اینتل

کار بسیار سختی است تا سی پی یوی Intel Xeon Platinum 8253 را با دیگر محصولات دیگر اینتل در یک رده حساب کرد. این امر به این دلیل نیست که عملکرد این سی پی یو به خوبی که انتظار می رفت نبوده است، شاید عملکرد این محصول مطابق با آن چه ما از یک قطعه ی مشابه انتظار داشتیم است. اما در هر صورت با توجه به گزینه هایی که اینتل در اختیار ما قرار داده است، دیگر محصولات این شرکت توان رقابت بیشتری با توجه به عملکرد خود از جنبه های مختلف دارند. و این رقابت بیشتر به صورت داخلی بین این سی پی یوها در جریان است.

ما از این موضوع آگاه هستیم که تعدادی از سی پی یوهای اینتل مخصوص اپلیکیشن ها هستند. به عنوان مثال، اینتل زئون پلاتینوم سری 8256 یک پردازنده 4 هسته ای است که با یک سرعت کلاک بسیار بالاتر و کش بزرگ تر می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در کاربردهای مورد استفاده که برای ما دارای اهمیت است، شرکت ها از این که بتوانند از تراشه های دارای عملکرد بالا که دارای هسته های کمتر هستند استفاده کنند خوشحال خواهند بود و دلیل آن هم در هزینه های مربوط به لایسنس های نرم افزاری می باشد. با دارا بودن 16 هسته، سی پی یوی Intel Xeon Platinum 8253 برای استفاده به این منظور توسط شرکت ها مناسب نیست.

به درستی که می توان گفت که حتی Intel Xeon gold 6242 پیشنهاد یک عملکرد بهتر را با دارا بودن 16 هسته با توجه به قیمت کمتر آن نسبت به Intel Xeon Platinum 8253 برای ما به دنبال دارد. ما حتی اقدام به تست این محصول زئون گلد که یک سی پی یوی سری 6242 می باشد در یک پیکر بندی چهار سوکتی کردیم، و به این بدان معنی است که gold 6242 برای بیشتر خریداران در بازا یک گزینه ی بسیار عالی تر برای خرید نسبت به Intel Xeon Platinum 8253 می باشد. ما احساس می کنیم که این می تواند یکی از قطعه های غیر قابل تصوری باشد که توسط اینتل ساخته شده و با یک “M” SKU دارای ظرفیت مموری بالاتری است. که با خود ارزش بالاتر و قیمت کمتری را به دنبال دارد.

فقط در صورتی که کسی می خواهد به استفاده از یک طراحی 8 سوکتی روی آورد، استفاده از سی پی یوی Intel Xeon Platinum 8253 می تواند عاقلانه به نظر برسد. اما در این مورد هم باید بگوییم که هزینه ی این کار آن قدر بالا است که شاید انتقال یک SKU ی دیگر یک انتخاب بهتری برای هر کسی باشد. می توان گفت که استفاده از یک پلتفرم 4 سوکتی که دارای هزینه ی کمتری است، و دارای سرعت کلاک بالاتر به همراه تعداد بیشتر هسته می باشد، به نظر می رسد که گزینه ی مناسب تری برای هر کسی باشد.

مقایسه ی سی پی یوی Intel Xeon Platinum 8253 با محصولات AMD EPYC

در زمان انتشار مقاله بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل درست قبل از ظهور نسل بعدی سی پی یوهای AMD از سری EPCY “Rome”  هستیم. در نتیجه داده های ما در این جا برای مقایسه ی سی پی یوها در این زمان شامل نسل سی پی یوهای AMD EPCY “Naples” مربوط به سال 2017 می باشد. به هر حال، سی پی یوی Intel Xeon Platinum 8253 در حال کشمکش با دیگر محصولات موجود در بازار که توسط شرکت AMD  عرضه شده است، به دلیل سرعت کلاک پایین تر آن می باشد. در صورتی که شما دارای یک سطح خیلی بالا از ورک لود NUMA نیستید، می توان گفت که انتخاب سی پی یوی AMD EPCY 7371 برای شما گزینه ی بهتری برای خرید با قیمتی تقریبا نصف محصول اینتل می باشد.

با توجه به این که سی پی یوی AMD EPYC “Rome” به تازگی ظهور کرده و ما نمی توانیم داده های مربوط به تست آن را در حال حاضر برای استفاده ی شما منتشر کنیم، با این وجود، ما می توانیم به سادگی بگوییم که در هر صورت محصول پلاتینوم اینتل که در این جا ما به تست آن پرداخته ایم توان رقابت با نسل جدید سی پی یوهای AMD EPYC “Rome” را هم نخواهد داشت.

سخن پایانی

در انتهای مقاله بررسی و بنچمارک پردازنده Xeon Platinum 8253 اینتل نتیجه گیری میکنیم. محصول Xeon Platinum 8253 که توسط اینتل به بازار عرضه شده است یک سی پی یوی بد نیست. این سی پی یو همان طور که انتظار می رفت خیلی هم خوب کار می کند. اما ما هنوز هم آن را با نام بدترین محصول Xeon Platinum 8200 SKU نام می نهیم که توسط اینتل عرضه شده است. دلیل آن هم قیمت خیلی بالایی است که این سی پی یو در قبال قابلیت های خود در بازار دارد. حتی اگر موفق به خرید این سی پی یو با تخفیف هم بشوید، به نظر می رسد که هنوز سی پی یوی دیگر اینتل یعنی Xeon Gold 6242 گزینه ی بهتری برای خرید توسط شما با یک قیمت پایین تر باشد. اینتل هیچ کاری برای بهبود محصول خود مانند افزودن مشخصه های جدید که شامل پشتیبانی از ظرفیت حافظه ی بالاتر است را در محصول زئون پلاتنیوم انجام نداده است.

یک نگاه رو به جلو و منتظر ماندن برای یک سری جدید از سی پی یوهای AMD، یعنی سی پی یوهای جدید AMD EPCY 7002 که به زودی به بازار عرضه می شوند، به ما می گوید که برای این که پروسسور Xeon Platinum 8253 از سری محصولات اینتل بتواند با محصول جدید AMD رقابت کند، باید در قیمت آن تا حدود 75 تا 80 درصد تخفیف در نظر گرفته شود تا بتواند در بازار با سی پی یوهای دیگر رقابت کند. حتی شاید به تخفیف بیشتری هم برای این سی پی یو، با در نظر گرفتن هزینه های پلتفرم و هزینه های مرتبط با NUMA domain proliferation نیاز باشد تا در آینده بتوان از سی پی یوی Xeon Platinum 8253 در یلتفرم ها استفاده کرد.