راهنمای خرید سرور دست دو ، استوک، یوزد، کارکرده

راهنمای خرید سرور دست دو ، استوک، یوزد، کارکرده

در مقاله امروز کیهان سرور قصد داریم در مورد نحوه خرید سرور دست دو ، استوک، یوزد، کارکرده صحبت کنیم. سرورها امروزه در کاربردهای زیادی مورد استفاده قرار می گیرند. شاید شما هم کسب و کار یا شرکت تان به خوبی رشد کرده باشد و نیاز به استفاده از سرورها برای شبیه سازی، یا برای بهره بردن از فناوری های MySQL، CRM و کاربردهای دیگر در دنیای فناوری اطلاعات داشته باشید، اما برای این کار قیمت سرور برای شما یک مانع محسوب می شود که برای شما نا امید کننده می باشد.

در این نوشته ما به شما می گوییم که چگونه می توانید برای بارها در هزینه خرید سرورها صرفه جویی کرده و به عملکرد مناسبی در کاربردهای موجود برای سرورها دست پیدا کنید. با در نظر گرفتن راهنمایی هایی که در این نوشته برای شما ذکر شده است شما از خرید سرور دست دو خود هرگز پشیمان نخواهید شد.

تجهیزات سرور دارای حاشیه امن استفاده بالایی هستند و می توانید از آن ها برای سال ها بهره ببرید. اگر شما در مورد گارنتی و عدم پشتیبانی سرورها نگرانی خاصی ندارید، می توانید برای دهه ها از آن ها بهره برده و از آن ها در مراکز فناوری اطلاعات و یا شرکت ها و یا در خانه استفاده نمایید. اگر به دنبال خرید یک سرور عالی کار کرده که به قیمت یک گوشی همراه و به قیمت چند صد دلار می باشد، این نوشته برای شما بسیار مفید واقع می شود.

۱. چرا خرید یک سرور دست دو به نظر عاقلانه می رسد؟

بازار استفاده از سرورهای دست دو خیلی بزرگ است. هر چه یک کشور توسعه یافته تر باشد بازار استفاده از سرورها در آن بزرگ تر می شود. بیشترین تقاضا برای استفاده از سرورهای دست دو در چین و ایالات متحده می باشد. برای همین است که برای شما هم استفاده از سرورهای دست دو هیچ خجالتی ندارد و می توانید آن را یک تجربه ی معمول بدانید که در کشورهای پیشرفته نیز در جریان بوده و افراد زیادی از این سرورها خریداری می کنند.

سوال: چه کسی سرورهای یوزد را خریداری می کند؟

جواب: شرکت های کوچک و متوسط در کسب و کارهای کوچک، بخش خصوصی، و افراد علاقه مند به این حوزه از سرورهای کارکرده استفاده می کنند. در کشورهای توسعه یافته استفاده از سرورها بسیار گسترده می باشد. این سرورها برای مدتی در حدود ۱۰ تا ۱۲ سال بدون این که از رده خارج شوند به کار خود ادامه می دهند. بسیاری از شرکت های منطقه ای از تجهیزات و قطعات دست دوم سرورها خریداری و آن را مورد استفاده قرار می دهند. این قطعات شامل پردازنده ها، دیسک ها، حافظه و دیگر قطعات مورد استفاده در سرورها می باشد. می توان در حراجی ها و مزایده ها نیز این قطعات را برای خرید پیدا کرد.

۲. چه کسی سرورهای دست دو را به فروش می رساند؟

دو دسته فروشنده برای این محصولات وجود دارد. شرکت هایی که از این سرورها استفاده می کنند مانند مراکز داده از فروشنده های این سرورها، و تجهیزات مورد استفاده در آن ها می باشند. مالکان در بخش خصوصی و به طور خاص مدیران سازمان های بزرگ هم قطعات و سرورهای بلا استفاده ی خود را برای فروش به بازار عرضه می کنند.

۳. بهتر است از سرور استوک را از چه کسی خریداری کنیم؟

بهترین مکان برای خرید سرورهای دست دوم، مکان هایی هستند که این کار را به صورت حرفه ای انجام می دهند. این فروشنده ها سرورها را به طور حرفه ای و با گارانتی به فروش می رسانند. دوره گارانتی سرورهای دست دوم عرضه شده می تواند مدت زمانی بین ۱۴ روز تا یک سال باشد. این فروشنده ها بهترین پیکربندی ها را برای مشتری ها فراهم می کنند.

اما مالکان خصوصی نیز ممکن است که در بازار قصد فروش سرورهای خود را داشته باشند. با توجه به این که این مالکان به طور عمومی از سرور در خانه خود استفاده می کنند، در زمان فروش محصول نمی توانند به طور حرفه ای ضمانت لازم را برای خریداران فراهم کنند. به همین دلیل به طور معمول خریدار زیادی برای محصولات عرضه شده به صورت خانگی وجود ندارد.

برای همین اگر به دنبال گارانتی سرور دست دوم خریداری شده ی خود هستید باید از فروشنده های معتبر که به صورت حرفه در این حوزه فعالیت می کنند سرور خود را خرید کنید و با افراد و شرکت های فعال حرفه ای در این حوزه برای این منظور تماس بگیرید.

اما اگر به دنبال خرید سروری ارزان و فاقد گارانتی هستید می توانید هم فروشنده هایی را پیدا کنید که با قیمت کمتر محصولات خود را در بازار عرضه می کنند.

۴. اصول قیمت گذاری سرورهای دست دو

در سیستم های مورد استفاده در کاربردهای خانگی، هر چیزی که امکان استفاده از آن در سیستم های دسکتاپ گیمینگ وجود داشته باشد به دلیل تقاضای بالاتر دارای قیمت بیشتر می باشد. در بازار خرید و فروش سرور دست دوم نیز به همین صورت می باشد. هر چه قابلیت سیستم بالاتر باشد دارای قیمت بالاتری خواهد بود.

۵. نوع کیس سرور یوزد

کیس های ۱U و ۲U از مادربردهایی استفاده می کنند که خاص بوده و نمی توان آن ها را در کامپیوترهای گیمینگ قرار داد. با شروع از سرورهای ۴U، سیستم ها می توانند از کارت های e-ATX با ۴ یا تعداد بیشتری اسلات PCIE استفاده کنند که برای گیمینگ و بازی های رایانه ای راه حلی با هزینه بیشتر است.

۶. AMD, ULTRASPACE و Itanum را فراموش کنید و به اینتل زئون فکر کنید!

اگر شما به دنبال درایور برای مادربردهای قدیمی در سیستم عامل های جدید هستید، ای ام دی را فراموش کنید. حتی سرورهای قدیمی و از ده سال پیش اینتل می توانند تحت VMware 6.0 کار کنند. نیازی به ذکر ویندوز سرور هم در این جا نیست. به عنوان یک اصل، درایورهای اینتل در پیکربندی های مدرن ساخته شده اند و ای ام دی در این زمینه چندان خوشحال نیست. برای همین بهتر است که سرور های قدیمی با پردازنده های اپترون، اسپارس و ایتانیوم را به حال خود رها کنید.

۷. سرورهای تیغه ای (یا blade) را فراموش کنید

اگر چه قیمت پلتفرم این سرورها پایین است اما نباید با این قیمت فریب بخورید و اقدام به خریداری آن ها بنمایید. گران ترین چیزی که در سرور blade وجود دارد یک محفظه (enclosure) است که سیستم در آن نصب شده است. به دلیل استفاده کمی که از این سرور می شود یافتن قطعات مورد استفاده در آن مانند منابع تغذیه، سوئیچ ها و ماژول های دیگر آن حتی در ایالات متحده کار آسانی نیست. اگر محفظه سرور بشکند همه ی بخش ها خواهند شکست و این که بگویید این سرور ارزان تمام می شود نمی تواند ایده خوبی برای خرید آن باشد.

۸. پلتفرم یا barebone یک سرور کارکرده چیست؟

برای اولین بار پلتفرم یا barebone برای سرورهای سوپر میکرو استفاده شد. پلتفرم شامل: محفظه، مادربرد، منبع تغذیه، و محل قرار گرفتن دیسک ها می باشد. تنها باقی می ماند که پردازنده، حافظه و هارد درایو و بردهای توسعه را اضافه کنیم.

در بازار سرور های دست دوم، پلتفرم به طور خاص به مادربرد بر می گردد. حتی VRM ها که برای پردازنده های برتر ضروری هستند به طور معمول از سرورهای قدیمی، قبل از فروش آن ها حذف می شوند.

خرید پلتفرم تنها برای کسانی که در حال حاضر همه ی قطعات سرور را دارند عاقلانه به نظر می رسد. در غیر این صورت بهتر است که سرور اسمبل شده را خریداری نمایید.

۹. کدام یک از برندهای دل، سوپر میکرو، فوجیتسو، اینتل، آی بی ام و یا اچ پی را انتخاب کنیم؟

 • اول از همه HP: این برند اولین مارک در بازار فروش اولیه و ثانویه سرورها می باشد. شما همواره می توانید بهترین قطعات را با سرورهای اچ پی خریداری کنید.
 • لنوو / IBM: این برند از مارک های قابل اطمینان است که در بازار به فروش می رسد. وضعیت بهتر سیستم با توجه به نحوه قرار گرفتن مادربرد، موقعیت نه چندان بد قطعات مورد نیاز برای خرید در بازار ثانویه نیز از ویژگی های مثبت این سرورها می باشد. باتری های کنترلرهای RAID در سرورهای آی بی ام تا ده سال دوام می اورند. اگر چه HP به خوبی خریداری می شود اما IBM نیز توسط کسانی که به جنبه های مالی اهمیت نمی دهند به خوبی خریداری می شود. شرکت های نفتی و موسسات مالی از این خریداران می باشند. شانس بیشتری برای خرید سرور IBM دست دوم از این شرکت ها وجود دارد.
 • دل: این برند هم مزیت های خاص خود را دارد که دلایل خاص خود را دشته وبه قیمت و قابلیت اطمینان بودن سرورهای این برند و یا به فراوانی قطعات آن ها مربوط نمی شود.
 • فوجیتسو: این هم برندی کمیاب در بعضی از بازارها است که برای خرید می تواند انتخاب شود.
 • سوپرمیکرو / اینتل: از مزیت های مهم این سرورها امکان استفاده از هارد درایوهای ساخته شده توسط همه ی سازنده ها در بازار می باشد. سرورهای اینتل خیلی کم هستند و قابل اطمینان بودن سرور های سوپر میکرو نیز خیلی کمتر از سرورهای اچ پی و آی بی ام می باشد.

۱۰. خیلی به منبع تغذیه سرور یوزد اهمیت بدهید

منابع تغذیه گران ترین قطعات مورد استفاده در سرور در بازار ثانویه هستند. بهتر است که سرور را با یک منبع تغذیه مناسب که در برابر خرابی مقاوم است خریداری کنید. سرور می تواند نیاز به دو یا تعداد بیشتری منبع تغذیه داشته باشد. زیرا که اگر منبع تغذیه خیلی گرم شود و یا فن آن از کار بیفتد، نیاز به جایگزین کردن آن با ماژول و منبع تغذیه دیگر یا استفاده از سرور دیگری می باشد.

۱۱. پردازنده سرور دست دو

خرید سرور با یک پردازنده اصلا به نظر عاقلانه نمی رسد. بهتر است تا یک پیکر بندی خریداری شود که دارای دو ریز پردازنده باشد. در خاطر داشته باشید تا سرور را با ساده ترین پردازنده زئون خریداری کنید. دو خنک کننده پردازنده نیز نیاز دارید. می توانید پردازنده را از سایت های فروش آنلاین نیز تهیه کنید.

۱۲. قبل از خرید سرور دست دو در مورد RAID/ BBU اطلاعات کسب کنید

اگر نیاز به سیستم دیسک سریع دارید، باید از کنترلر های RAID با باتری استفاده کنید. این می تواند در مادربرد قرار داشته باشد یا این که به طور جدا گانه آن را در کارت های توسعه قرار داد. بدون باتری، ممکن است که RAID از کش استفاده نکند. هم چنین ممکن است که از RAID 5, 6 و یا پیکربندی های بالاتر پشتیبانی ننماید.

راهنمای خرید سرور دست دو ، استوک، یوزد، کارکرده

در بعضی از سرورها برای فعال کردن پشتیبانی از RAID 5 شما باید یک کلید فعال سازی نرم افزاری خریداری نمایید. در سوپر میکرو نیاز به خرید یک کلید سخت افزاری می باشد. اگر باتری وجود دارد و شما به دنبال سرور سوپر میکرو نیستید، ممکن است که یک کنترلر سریع دیسک را به راحتی به دست اورید.

۱۳. هارد درایوهای سرور یوزد – انتخاب P/N و FRU:

دل، اچ پی، آی بی ام و سرورهای SUN در قبال استفاده از دیسک های ساخته شده توسط سازنده های دیگر محافظت شده اند. برای همین هارد درایوها باید ساخته شده توسط شرکت سازنده سرور باشند. اما در بازار محصولات دست دوم این امر مشکل خاصی به وجود نمی آورد.

در زمان خرید یک دیسک دست دوم باید مطمئن شوید که دارای هولوگرافی متعلق به شرکت سازنده باشد. قبل از خرید چک کنید که آیا با لیست قطعات سازگار با سرور در لیست موجود در وبسایت سازنده وجود دارد یا خیر. در IBM، هر یک از قطعات دارای شماره ی خاص FRU می باشد که متعلق به آن است. در مدل های دل و اچ پی نیز این شماره با عنوان P/N مشخص شده است.

فروشنده های هارد درایوها به طور معمول در بازار به شما در انتخاب مدل مناسب برای سرور خریداری شده کمک می کنند. مطمئن شوید که همه ی هاردها توسط کنترلر تعریف شده اند و دارای صدای غیر عادی نباشند.

تقریبا می توان گفت که تشخیص کار کردن هارد درایو در پس نویز زیادی که از فن ها به وجود می آید غیر ممکن است. اما در زمانی که سرور را راه اندازی می کنید، می توانید به منوی RAID رفته و وضعیت هارد درایو را مشاهده کنید. این وضعیت باید در حالت OK، سالم یا HEALTHY و یا بهینه یا OPTIMAL باشد. در سرورهای سوپر میکرو و اینتل، می توانید هر هارد درایوی را استفاده کنید. این هارد درایوها با رابط سرور همخوانی و شامل دل، آی بی ام و اچ پی و دیگر محصولات می باشند.

۱۴. هارد درایوهای سرور کارکرده – SAS, 10K, 15K:

در زمان خرید درایو در نظر داشته باشید که با توجه به استانداردهای مدرن در انتقال داده در صورت امکان هارد های ساتا را خریداری نکنید. به دلیل این که درایوهای SAS برای کاربران خانگی ضروری نیست می توان دید که چندان گران نیستند. این درایوها در دو کلاس Enterprise و Nearline-SAS وجود دارند.

Nearline SAS: در درایوهای NL – SAS محصولات سیگیت (SEAGATE) متداول تر هستند. هارد درایوهای نرمال دسکتاپ نیز با کنترلر SAS برای نصب هارد درایوهای بزرگ طراحی شده اند. فرمت ۳.۵ اینچ با سرعت ۷۲۰۰ برای این هارد درایوها در نظر گرفته شده است. البته این هارد درایوها ممکن است که برای کاربردهای به خصوصی چندان مناسب نباشند.

جدای از این که چه نوع یا کلاس هارد درایوی را انتخاب کنید، به شما توصیه می کنیم تا همواره هارد درایو هیتاچی را برای خرید انتخاب کنید. این هارد درایوها قابل اطمینان ترین هارد درایوها در دنیا هستند که استفاده ها و مزایای بسیاری برای استفاده  از آن ها در سرورها وجود دارد.

۱۵. درایو SSD نو برای سرور یوزد خود خریداری کنید

اگر نیاز به درایو SSD دارید، بهتر است درایو نو خریداری کنید. اگر قصد خرید درایو دست دوم دارید، از یک برنامه مناسب برای دیدن زمان باقی مانده از طول عمر مفید آن استفاده کنید. در صورتی که طول عمر مفید باقی مانده درایو کمتر از ۷۰ درصد بود یا این که امکان تخمین آن با استفاده از برنامه وجود نداشت، بهتر است که آن درایو را اصلا خریداری نکنید.

۱۶. خرید سرور دست دو – ریل ها (RAILS) در راک (RACK)

به احتمال زیاد باید ریل ها را برای رک جداگانه خریداری نمایید. این محصول قابل خرید و فروش و حتی در زمان دست دوم بودن ممکن است گران باشد. برای همین در صورتی که می خواهید سرور خود را در رک نصب کنید بهتر است قبل از هر کاری قطعات مورد نیاز را خریداری کنید.

۱۷. خرید سرور یوزد با توجه به درایوهای CD/DVD

درایوهای نوری حتی در زمانی که کار نمی کنند کهنه می شوند. برای همین برای رویارویی با این حقیقت که حتی در صورتی که درایوها در سرور استفاده نشده باشند ممکن است که دیگر قابل استفاده نباشند آماده باشید. ممکن است که درایو نتواند دیسک را بخواند. اما خوشبختانه امروزه این درایوها لازم نیستند. همه ی سرورها را می توان با استفاده از یک یو اس پی بارگیری کرد. حتی می توان آن ها را از طریق شبکه بارگیری نمود.

۱۸. خرید سرور دست دو با توجه به پورت شبکه

به طور معمول هر سرور دارای دو تا چهار پورت شبکه می باشد. آماده باشید که ممکن است یک یا دو پورت موجود در سرور کار نکنند. این یک مشکل معمول است که ربطی به شرکت سازنده سرور ندارد. این مشکل را می توان با خرید یک کارت با ۴ پورت به قیمت حدود ۱۵ دلار رفع نمود. البته برای خرابی پورت ها می توان درخواست تخفیف در زمان خرید نمود.

۱۹. خرید سرور استوک با توجه به فن ها

در داخل کیس سرور همه ی فن ها باید نصب شده باشند. نباید فن ها بد کار کنند یا این که صدای زیادی بدهند. به طور معمول هر فن را می توان با قیمتی در حدود ۲۰ دلار خرید. این مشکل خاصی نیست. فن های موجود در منابع تغذیه گران تر هستند و کمتر به فروش می رسند.

فن های روی بردهای توسعه در محفظه های ۱U و ۲U به طور معمول بلا استفاده هستند. حتی بدون آن ها هم بردهای توسعه بدون گرم شدن زیاد به کار خود ادامه می دهند.

۲۰. خرید سرور کار کرده با توجه به داشبوردها

سرورهای شناخته شده و برند دارای پنل مانیتورینگ در داخل خود هستند که شامل صفحه نمایش LCD با LED های مربوطه می باشد. این پنل ها باید کار کنند تا بتوانند خرابی را تشخیص دهند. این ساده ترین راه برای تشخیص مشکل در یک سرور می باشد.

راهنمای خرید سرور دست دو ، استوک، یوزد، کارکرده

در پنل تشخیص می توان خطاها را مشاهده نمود. این خطاها با چراغ های زرد و قرمز قابل مشاهده هستند. بهتر است که عنصری که به درستی کار نمی کند را پیدا کنید. این عنصر خراب می تواند هارد درایو و یا مادربرد باشد.

۲۱. رایزر باید در سرور دست دو باشد

در سرورها کارت های توسعه از طریق رایزرها به سیستم وصل هستند. این یک آداپتور است که برای مثال برای اسلات های PCIE مورد استفاده قرار می گیرد. به طور پیش فرض، سرورها به رایزر مجهز شده اند، اما ممکن است که فروشنده ها آن ها را خارج کنند تا به طور جدا گانه بتوانند آن ها را به فروش برسانند. حتی اگر قصد استفاده از این رایزرها را ندارید باید مطمئن شوید که رایز ها در محصول خریداری شده وجود داشته باشند. چرا؟ زیرا که ممکن است که شما نیاز داشته باشید تا سیستم را توسعه دهید و رایزرها بیش از این که گران باشند کمیاب هستند.

راهنمای خرید سرور دست دو ، استوک، یوزد، کارکرده

نتیجه گیری

سرور HP و یا IBM را با فرمت ۱U و یا ۲U با دو منبع تغذیه انتخاب کنید. در کنار این سرورها، یک باتری برای کنترلر RAID، دو ریز پردازنده، هارد درایو SAS با سرعت ۱۰K یا ۱۵K RPM برای سرور مناسب هستند. می توانید بهترین فروشنده ها را انتخاب کنید که بهترین سرورها را برای استفاده در قفسه ها یا به صورت جدا، برای استفاده به صورت دست دوم با گارانتی در اختیار شما قرار می دهند.

پس از خرید سرور دست دو باید چه بکنید؟

پس از خرید سرور دو ما توصیه می کنیم تا کارهای زیر را انجام دهید:

 • سایت سازنده سرور را پیدا کرده و دستورالعمل های استفاده از سرور را که به صورت PDF است یافته و دانلود کنید.
 • این کار را برای همه ی درایورها و برای مادربرد و کنترلر نیز انجام دهید.
 • بایاس را به روز کرده و این به روز رسانی را برای همه ی قطعات مانند مادربرد، و کنترلر RAID انجام دهید. نیازی به فلش کردن هارد درایو نمی باشد.
 • تنظیمات مانیتورینگ را ریست کنید.
 • فن ها را از هر گونه گرد و غبار پاک کنید.
 • تست پایداری حافظه و سیستم را برای چند ساعت انجام دهید.

خود را برای چه مواردی باید آماده کنید

 • خرید سیستم عامل جدید شاید به دلیل این که امکان دارد نتواند پردازنده های قدیمی تر، مادربرد و یا کارت شبکه را پشتیبانی کند توصیه نمی شود. از سیستم عامل قبلی استفاده کنید.
 • اگر باتری کنترلر RAID خراب شده و کار نمی کند باید یک باتری جدید در بازار خریداری کنید.
 • بک آپ گرفته شده از سرور باید در منبع ذخیره ی خارجی و یا در محیط ابری نگه داری شود.
 • پشتیبانی فنی برای سرور های قدیمی وجود ندارد. اما می توان با مراجعه به گروه ها و فروم های مختلف این مشکلات را حل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *