سخت افزار چیست

سخت افزار چیستسخت افزار چیست: به قسمتهای فیزیکی کامپیوترها سخت افزار گفته می شود که این قسمتهای فیزیکی غالبا از قطعات الکترونیکی با فن آوری دیجیتال ساخته شده است. به طور کلی کامپیوتر از سخت افزارهای اصلی و لوازم جانبی تشکیل شده است. برای راه اندازی یک سیستم کامپیوتری و نصب سیستم عامل و استفاده از آن باید قطعات زیر در سیستم به کار رود:

  1. برد اصلی: که سایر سخت افزارها را به نوعی به هم ارتباط میدهد.
  2. پردازنده: واحد پردازنده مرکزی که وظیفه پردازش اطلاعات خام ورودی را بر عهده دارد.
  3. حافظه: واحد حافظه که در هر بار خاموش؛ روشن کردن یا reset  دستگاه؛ بخشی از اطلاعات آن پاک میشود.
  4. کارت گرافیک: که وظیفه تشکیل و انتقال تصاویر به صفحه نمایشگر یا مانیتور را عهده دار است.
  5. پاور یا منبع تغذیه: یا منبع تغذیه که ورودی AC را به DC تبدیل کرده و برق سیستم را تغذیه می کند.
  6. هارد دیسک: واحد حافظه که سیستم عامل بر روی آن نصب و اطلاعات ذخیره شده بر روی آن با خاموش و یا روشن کردن دستگاه یا Reset از بین نمی رود.
  7. سایر سخت افزارها: سایر واحدهای سیستم به دسته های ورودی و خروجی تقسیم می شوند که شامل کیبورد؛ ماوس؛ اسپیکر؛ مانیتور؛ کارت صدا می باشند.
  8. کیس کامپیوتر: که قطعاتی مانند Main ,Cpu,Ram,VGA و .. در آن نصب و به صورت یک مجموعه در می آیند.

تفاوت بین سخت افزار یا Hardware ، نرم افزار یا Software و میان افزار یا Middleware در چیست؟


بصورت کلی هر چیزی از کامپیوتر که شما بتوانید آن را بشکنید با مشت و لگد به عنوان سخت افزار، هر چیزی که فقط بهش بتونید فحش و ناسزا بگید نرم افزار و هر چیزی که ندونید میشه بهش لگد زدن یا فقط فحش داد را میان افزار می گوند. خارج از شوخی این مفاهیم در عین سادگی نکاتی را با خودش در پی دارد (سخت افزار چیست).

هر دستگاه فیزیکی که شما بتوانید با دست آن را لمس کنید به عنوان سخت افزار یا Hardware شناخته می شود اما نرم افزار یا Software قابل لمس نیست، در واقع نرم افزار مجموعه ای از دستورات است که درون سخت افزارها نگهداری می شود و کارهایی که ما از آن می خواهیم را به سخت افزار ارجاع می دهد. برای مثال نمایشگر شما که شما درون آن می توانید تصاویر و متن ها را مشاهده کنید چون قابل لمس است یک سخت افزار است، ماوس که شما با استفاده از آن در صفحه نمایش جابجا می شوید یک سخت افزار است، صفحه کلید شما یک سخت افزار است چون می توانید آن را بر سر شخص دیگری بکوبید و درد دارد، اما مرورگر اینترنتی شما یا نرم افزارهای مجموعه آفیس که در انها تایپ می کنید و قابل لمس هم نیستند اما دستورات شما را اجرا می کنند و اطلاعات شما را ذخیره می کنند به عنوان نرم افزار شناخته می شوند (سخت افزار چیست).

یکی از تعارفی که در خصوص نرم افزار وجود دارد این است که نرم افزار قابل تغییر است و سخت افزار قابل تغییر نیست که بعضا تعریف درستی است. فقط به این نکته هم توجه کنید که همیشه برای داشتن یک نرم افزار یک سخت افزار لازم است و سخت افزار پایه و اساس اجرای نرم افزارها هست، برای مثال شما برای استفاده از یک بازی ویدیویی که یک نرم افزار است نیاز به یک کامپیوتر با سخت افزاری مثل پردازنده، حافظه، کارت گرافیکی و … هستید. در واقع این سخت افزار است که باعث می شود کامپیوتر شما کار کند. میان افزار یا Middleware در واقع یک نرم افزار است با این تفاوت که شما آن را نمی بینید و نمی توانید آن را تغییر بدهید، وظیفه این نرم افزار که معمولا در حافظه ای غیرقابل نوشتن به نام ROM قرار می گیرد تحویل دادن مدیریت سخت افزار به سیستم عامل است ، به نوعی می توان از BIOS سیستم شما ( همون تصویر آبی رنگی که موقع روشن کردن سیستم می بینید ) به عنوان یک میان افزار نام برد. نویسنده : محمد نصیری منبع : ITPRO


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *