نحوه فرمت کردن هارد درایو حالت جامد (SSD)

نحوه فرمت کردن هارد درایو حالت جامد (SSD)

فرمت کردن هارد SSD یا اس اس دی ( و در واقع دوباره فرمت کردن) یا هارد درایو حالت جامد یک فرآیند سریع و ساده برای دست یابی به یک هارد تمیز است ( درست مانند وقتی که یک هارد تازه را خریداری می کنید). اگر قصد دارید هارد قدیمی خود را بفروشید و یا به کسی بدهید شما باید هاردتان را فرمت کنید و تمام اطلاعات آن را پاک کنید.

ملاحظات قبل از فرمت کردن هارد SSD

بکاپ گیری از اطلاعات مهم

فرمت مجدد یک هارد تمام اطلاعات ذخیره شده را پاک می کند اما با برخی از ابزارهای بازیابی اطلاعات می توان این اطلاعات را ریکاوری کرد. شما باید قبل از اینکه هارد را فرمت کنید باید از تمام فایل ها و اطلاعات هارد بکاپ بگیرید.

نحوه فرمت کردن هارد درایو حالت جامد (SSD)

مطمئن شوید که Quick Format را انتخاب کرده اید

اگر شما قبلا هارد مکانیکی را فرمت کرده باشید متوجه خواهید شد که فرمت کرد هارد SSD کمی متفاوت است. SSD ها نسبت به HDD ها از فناوری متفاوتی استفاده می کنند، بنابراین عملکرد فرمت کردن فرآیندی متفاوت است. به همین دلیل قبل از فرمت کردن هارد SSD مطمئن شوید که گزینه  Quick Format را انتخاب کرده اید. اگر این گزینه را انتاب نکنید سیستم شما یک فرمت کامل (Full Format) را انجام خواهد داد که برای هاردهای HDD امن است اما می تواند باعث شود که عمر هارد SSD شما کاهش پیدا کند.

برای حفظ عملکرد هارد SSD، TRIM  را فعال کنید

اگر سیستم عامل سیستم شما از TRIM پشتیبانی می کند، وقتی که این قابلیت را فعال می کنید کامپیوتر شما به طور خودکار تضمین می کند که اطلاعات ذخیره شده در SSD شما به درستی مدیریت می شود. فرمت مجدد و TRIM را می توان مانند دیفرگ کردن هارد در نظر گرفت در حالی که این فناوری متفاوت است، این فرآیند ها منجر به نتایج مشابهی می شوند: حذف فایل هایی که برای مدت زمان طولانی بدان نیاز ندارید. مهم است توجه داشته باشید که هارد SSD نیاز به دیفرگ کردن ندارد و دستور TRIM همان اثر دیفرگ کردن را دارد. وقتی که یک هارد SSD را دوباره فرمت می کنید، سلولها با ۱ و ۰ پر می شوند و این ۰ و ۱ ها جایگزین اطلاعات اصلی می شوند، بعد TRIM با یک دستور جداگانه به کنترلر هارد اطلاع می دهد که اطلاعات واقعی نیستند. بنابراین در حالی که اطلاعات ساختگی باقی می مانند SSD این اطلاعات را به عنوان فضای قابل دسترس یا فضای خالی می خواند.

نحوه فرمت کردن هارد درایو حالت جامد (SSD)

پاک کردن اطلاعات شخصی

اگر شما سعی دارید اطلاعات هارد را پاک کنید تا آن را بفروشید و یا به کسی هدیه دهید، Secure Erase تمام اطلاعات را از هارد SSD پاک می کند اما هارد را فرمت نمی کند و اطلاعات به طور دائمی پاک نمی شود. برای پاک کردن همیشگی اطلاعات روی SSD ( به طوری که اطلاعات غیرقابل برگشت باشند) نرم افزار  Crucial Storage Executive را دانلود کنید.

فرمت کردن هارد درایو حالت جامد

برای فرمت کردن هارد SSD با استفاده از ویندوز مایکروسافت مراحل زیر را دنبال کنید:

روی دکمه ویندوز یا Start کلیک کنید و Control Panel و سپس System and Security را انتخاب کنید. Administrative Tools و سپس Computer Management و Disk management را انتخاب کنید.

نحوه فرمت کردن هارد درایو حالت جامد (SSD)

روی هارد کلیک راست کنید و Format را انتخاب کنید. در پنجره ظاهر شده File System ( معمولا NTFS) را انتخاب کنید و Allocation Unit Size ( معمولا ۴۰۹۶) را وارد کنید و گزینه Perform a quick format را انتخاب کنید و در نهایت دکمه OK را کلیک کنید.

حالا هارد شما کاملا فرمت می شود و شما می توانید سیستم عامل خود را نصب کنید و یا برنامه های مورد نظرتان را روی آن نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *