کلاینت HP T620 Plus و استفاده از آن در کاربردهای VPN و فایروال

به تازگی، کلاینت HP T620 Plus در بازار توجه زیادی را به خود جلب کرده است. این محصولات در واقع کلاینت هایی هستند که برای استفاده در تمام مراکز و سازمان های دولتی و هم چنین تجاری طراحی شده اند. با توجه به میزان فروش این محصول در بازار، این کلاینت ها در حال حاضر در حال شکستن رکورد در بازار ثانویه با ارزش حدود کمتر از ۱۰۰ دلار هستند که اگر در EBay یک جستجوی ساده بکنید، قیمت آن ها را پیدا خواهید کرد.

در هر صورت جدای از قیمت کلاینت HP T620 Plus باید بدانید که بر خلاف بسیاری از پلتفرم های دیگر، HP T620 Plus دارای یک کاربرد خیلی مهم دیگری هم هست که برای استفاده از آن در کاربردهای فایروال و VPN مناسب است. این امر HP T620 Plus را به یک گزینه ی ایده آل برای استفاده به  منظور فایروال و VPN به جای dump ها تبدیل کرده است. می توان گفت که با توجه به توان مصرفی کمی که این محصولات دارند، با محیط زیست هم سازگاری بیشتری دارند.

در این نوشته ما می خواهیم تا به شما نشان بدهیم که کلاینت HP T620 Plus چه محصولی است و پس از آن نحوه ی استفاده از HP T620 Plus را برای کارت های شبکه ۴ پورته بدون نیاز به استفاده از هر گونه ابزاری نشان خواهیم داد. این کار محصول مورد نظر ما را برای استفاده به عنوان فایروال و VPN مناسب خواهد کرد.

کلاینت HP T620 Plus و استفاده از آن در کاربردهای VPN و فایروال

کلاینت HP T620 Plus

اگر بخواهیم از ابتدا شروع کنیم و در مورد سیستم عرضه شده در بازار توضیح دهیم، باید بگوییم که کلاینت HP T620 Plus به همراه ویندوز ۷، hp thinpro و با hp smart zero به فروش می رسد. به عنوان یک کلاینت، به طور معمول از این محصول برای دسترسی از راه دور یا به عنوان یک ابزار دسترسی به وب ساده استفاده شده است که در مراکز مختلف کاربرد دارد. البته باید بگوییم که کلاینت HP T620 Plus آن قدرها هم اندازه ی کوچکی ندارد، ابعاد آن ها در حدود ۸.۷ * ۲.۶ * ۹.۵ اینچ یا بر حسب سانتی متر برابر می باشد. این محصولات دارای تعدادی مشخصه ی مفید و کاربردی مانند پورت های ورودی و خروجی، پورت صفحه نمایش، پورت های نسل های USB 2.0 و USB 3.0 و حتی پورت های قدیمی تر موازی (parallel) برای پرینتر هستند. می توانید در شکل زیر تمام پورت ها و کانکتورهای ممکن برای این محصول را ببینید.

کلاینت HP T620 Plus و استفاده از آن در کاربردهای VPN و فایروال

اما جدا از پورت ها و کانکتورهای نشان داده شده در شکل، در قلب کلاینت HP T620 Plus یک پردازنده ی GX-420CA APU SoC ساخت شرکت AMD وجود دارد که با سرعت ۲ گیگاهرتز کار می کند. این تراشه یک نسل قدیمی تر از هسته های جگوار ساخت AMD است که بر پایه ی APU های دارای توان کم ۲۸ نانو متری ساخته شده است.  می توانید اطلاعات بیشتری در ارتباط با مشخصه های این هسته های جگوار را در شکل زیر مشاهده کنید.

کلاینت HP T620 Plus و استفاده از آن در کاربردهای VPN و فایروال

از نکته های کلیدی که در این جا باید برای شما ذکر کنیم این است که عملکرد و مشخصه های I/O های PCIE به شدت در این محصول محدود هستند و هنوز هم یک تراشه از نسل PCIE 2.0 روی آن ها استفاده می شود و بزرگ ترین لینک آن ها هم یک PCIE 2.0 * 4 می باشد.

هر کسی می تواند یک آرایه از دو پورت USB 3.0 را در پانل جلوی سیستم ببینید و در کنار آن دو پورت USB 2.0 در هر دو سمت جلو و عقب شاسی قابل مشاهده است. دو USB 2.0 داخلی در HP T620 Plus هم برای افزودن فلش درایو ها برای ذخیره ی داده وجود دارند.

این محصول توان داشتن ظرفیت استفاده از رم تا میزان ۱۶ گیگابایت را دارد که در دو رم DDR 3 با ظرفیت ۸ گیگابایت از نوع DDR3-1600 SODIMMs قابل استفاده در سیستم است. بیشتر مدل های این محصول با یک ماژول نصب شده ی ۴ گیگابیتی است البته باید بگوییم که این سیستم ها با پیکر بندی که تا مدل های دارای ۸ گیگابایت و ۱۲ گیگابایت هم دارند نسبتا گران تمام نمی شوند، و به خوبی در بازار یافت می شوند.

توان مصرفی و سطح سر و صدای کلاینت HP T620 Plus

توان مصرفی و سطح سر و صدای کلاینت HP T620 Plus خیلی رضایت بخش است. برای این که به شما در این زمینه اطلاعات مفیدی در ارتباط با میزان توان مصرفی این محصول را بدهیم باید بگوییم که در حالت ایستا ما توان مصرفی کمتر از ۵ وات را در این کلاینت  بدون کارت شبکه چهار پورت شاهد بودیم. با دارا بودن یک پورت چهار گانه ی گیگابایت اینتل، ما شاهد توان مصرفی حدود ۶ وات بودیم. و بیشترین توان مصرفی که در مورد این محصول ما شاهد بودیم چیزی بین ۱۰ تا ۱۱ وات بود.

از لحظ نویز هم باید به شما بگوییم که وقتی که فن در حال کار کردن و سیستم تحت بار است سطح سر و صدای حدود ۱۷ دسیبل را می توان در این محصول شاهد بود. اما بر اساس بررسی های انجام شده می توان گفت که نویز آن می تواند تا ۲۴ دسیبل هم افزایش داشته باشد. البته این میزان از نویز به احتمال زیاد در اثر استفاده از GPU PCIE و استفاده ی حداکثری از سیستم در بار ۱۰۰ درصدی به وجود خواهد آمد. در هر صورت ما شاهد این نویز در محصول مورد نظر نبودیم و در بررسی های ما میزان نویز همواره زیر این مقدار بوده است. اگر بخواهیم که بر اساس تجربه و بدون توجه به اعداد در مورد میزان نویز این سیستم حرف بزنیم باید بگوییم که اگر شما  حدود ۱ متر از این محصول فاصله بگیرید دیگر صدای آن را نمی شنوید.

استفاده از مادربردهای جیم استون REV A و REV B در HP T620 Plus

برای کسانی که به دنبال گسترش HP T620 Plus هستند حداقل دو گزینه مادربرد برای انتخاب وجود دارد. مادربرد قابل استفاده در این سیستم با نام جیم استون شناخته می شود و دارای دو نوع است که REV A و REV B می باشند. ما دو نمونه از این سیستم ها را برای خود خریداری کرده بودیم و این دو سیستم دارای دو مادربرد از انواع REV A و REV B بودند. بین این دو مادربرد تفاوت چندانی نیست اما REV B از اسلات های اضافی PCIE پشتیبانی نمی کند. در شکل می توانید ببینید کارت شبکه در محفظه ی فلزی در دو اسلات SODIMM جا گرفته اند.

کلاینت HP T620 Plus و استفاده از آن در کاربردهای VPN و فایروال

نصب یک NIC روی HP T620 Plus

کلید نصب این گزینه یعنی NIC روی سیستم مورد بحث ما، استفاده از اسلات های PCIE و بهره گیری از آن ها می باشد. تعداد زیادی از مادربرد ها از NIC های دارای هزینه ی کمتر اترنت استفاده می کنند، حتی اگر آن ها دارای NIC های اینتل باشند ممکن است ظرفیت های گسترش اسلات های mPICe را نداشته باشند. خوشبختانه در این جا باید بگوییم که طراحی صنعتی این سیستم، استفاده از آن را برای تبدیل آن به سیستمی برای کاربردهای فایروال و VPN مناسب می کند.

در واقع برای نصب تنها نیاز به باز کردن شاسی سیستم و پس از آن نصب یک کارت شبکه پروفیل پایین در اسلات توسعه ی قابلیت های سیستم می باشد.

برای انتخاب NIC برای مثال از محصولات اینتل، باید بگوییم که محصول i210 اینتل از نسل های حاضر شرکت اینتل برای NIC ها است. در حالی که INTEL i350 دارای قابلیت های بیشتری است، و امکان استفاده از گیگابایت اترنت را با یک چیپ فراهم می کند. این تراشه با مشخصه های خود و سرعتی که دارد برای استفاده در این گونه کاربردها بسیار مناسب است.

یک پورت هم که در شکل می توانید ببینید مربوط به اسلات جای گذاری LOW PROFILE PCIe است که البته به این معنی می باشد که ممکن است جدا کردن کابل شبکه در این زمان مشکل باشد.

کلاینت HP T620 Plus و استفاده از آن در کاربردهای VPN و فایروال

نکته هایی برای انتخاب یک کلاینت HP T620 Plus

اگر شما می خواهید برای خرید کلاینت HP T620 Plus اقدام کنید، تعداد زیادی از پیکربندی های مختلف را در بازار برای این سیستم می توان پیدا کرد. ما می خواهیم چند نکته ی کلیدی در مورد  انتخاب HP T620 Plus مناسب شما بیان کنیم:

  • برای HP T620 Plus از درایوهای ۱۶ گیگابایتی و ۳۲ گیگا بایتی SSD برای کاربردهای pfsense و opnsense استفاده کنید.
  • بسیاری از سیستم ها دارای موس و کیبورد هستند که بهترین موس ها و کیبوردها نیستند اما به هر حال همراه با محصول عرضه می شوند.
  • بعضی از موارد محصولات با یک کارت فیبر ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه ای که یا از طریق mezzanine و یا از طریق کارت PCIe * 1 ارائه می شود در بازار وجود دارند که قیمت فیبر و سوئیچ ها می تواند دلیلی بر احتمال بعید استفاده از آن ها توسط شما باشد. در هر صورت کارت PCIe * 1 دارای ارحجیت است، زیرا که mezzanine در مادربردهای جیم استون نوع REV B استفاده می شود.
  • اگر محصولی که دارید می خرید دارای این کارت است، کارت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه ای را جدا کنید و برای صرفه جویی در توان مصرفی سیستم آن را در جای دیگر جدا از سیستم نگه داری کنید.
  • اگر شما می خواهید تا رم بیشتر و یا فضای حافظه ی SSD بیشتری داشته باشید، برای این منظور می توان نمونه های ۸ و ۶۴ گیگابیتی را در بازار پیدا کرد. این حافظه ها می توانند یک ارتقای عالی را برای سیستم شما به همراه داشته باشند. و حتی فایده های آن ها می تواند بیش از این برای بهبود عملکرد سیستم شما باشد.
  • این سیستم را در حالت عمودی برای خنک سازی بهینه ی آن استفاده کنید.
  • اگر شما هم مانند بعضی از افراد در مورد قابل اطمینان بودن HP T620 Plus دچار تردید هستید، با توجه به قیمت پایین آن نیازی به نگرانی نیست. پول زیادی را از دست نداده اید.
  • شما ممکن است که شاهد این باشید که HP T620 Plus که از بازار خریده اید دارای اسلات توسعه پروفیل پایین نباشد و با سیستمی که ما در این بخش از آن استفاده کردیم.
  • بعضی HP T620 Plus ها دارای بی برای یک حامل NIC صد مگابیت بر ثانیه ای بودند. در حالی که ما هنوز در مورد تامین توان آن ها تصمیمی نگرفته ایم، این شبیه به اضافه کردن یک درایو ۲۲۸۰ M.2 SATA SSD در کنار یک درایو SSD ۲.۵″ می باشد.

البته مشکل اصلی در این جا برای خریداران باید در ارتباط مکانی در بازار باشد که می توان HP T620 Plus را برای خرید آن پیدا کرد. می توانید برای این کار به یک جست و جو در eBay بپردازید تا با تعداد خیلی زیادی از مدل های مختلف مربوط به HP T620 Plus با مشخصه های مختلف رو به رو شوید. و پس از آن بهنرین گزینه را انتخاب کنید.

کلاینت HP T620 Plus و استفاده از آن در کاربردهای VPN و فایروال

بیشتر بدانید

اگر اطلاعات ارائه شده در این جا برای شما کافی نیست و اگر می خواهید که در این موارد بیشتر بیاموزید و آن را با دیگران هم به اشتراک بگذارید به STH forums نگاهی بکنید و به چک کردن مطالب موجود در آن بپردازید. بخش گسترده ای از فعالیت ها در STH به کلاینت HP T620 Plus اختصاص دارد. باید بگوییم که ورژن جدید این محصول HP T730 نام دارد، و ما در حال حاضر یکی از آن ها را در آزمایشگاه خود داریم و روی آن کار می کنیم.

این محصول دارای عملکرد بهتر و سرعت بیشتری است که با یک توان مصرفی کمتر است. این ویژگی ها باعث برتری آن نسبت به میزان مصرف توان و سرعت در کاربرد مربوط به فایروال و VPN در محصول Protectli FW4A  شده است. به طور خلاصه باید باید بگوییم که Protectli FW4A خیلی کوچک تر است، اما دارای قیمتی ۴ برابری است و با توجه به این که ما اقدام به تست سرعت با سیم، gigabit NAT نموده ایم. می توانیم بگوییم که با دارا بودن  ۳۰ مگابیت بر ثانیه سرعت بیشتر در OPENVPN این کلاینت، این سیستم نسبت به محصول Protectli FW4A در pfSense برتری دارد.

منبع: servethehome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *