PCIe – یک رابط سریعتر

PCIe – یک رابط سریعتر

اینترفیس یا رابط PCIe وقتی با پروتکل NVMe استفاده می شود می تواند سرعت هارد درایو حالت جامد (SSD) را افزایش دهد. اتصال PCIe برای ۴ لاین از اتصالات دیتای سریالی استفاده می شود که باعث می شود در مقایسه با رابط های قدیمی تر و در مقایسه با رابط های تک لاینه افزایش سرعت ۴ برابری داشته باشید.

رابط PCIe چیست؟

PCIe که با نام های PCI Express یا Peripheral Component Interconnect Express شناخته شده است یک باس سریال سرعت بالا است که در کامپیوتر استفاده می شود. PCIe یک اتصال فیزیکی است که اطلاعات و داده ها را از یک دستگاه به دستگاه دیگر در یک کامپیوتر یا بین کامپیوتر و تجهیزات جانبی انتقال می دهد. مشخصات اینترفیس PCIe توسط گروه PCI Special Interest Group که یک کنسرسیوم با بیش از ۹۰۰ شرکت است نگهداری و توسعه داده می شود تا یک استاندارد مشترک را برای همه ایجاد کند.

تاریخچه رابط PCIe

PCIe به عنوان استاندارد جایگزین استاندارد باس PCI, PCI-X و AGP که تا اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی به طور گسترده استفاده می شد طراحی شد. کاربران کامپیوتر خواستار قابلیت های plug-and-play و اتصالات سریعتر برای لوازم جانبی خود بودند و به همین دلیل نیاز به یک استاندارد متفاوت احساس می شد. PCIe پیشرفت هایی را نسبت به استانداردهای قدیمی ارائه داد که از این بین می توان به حداکثر رساندن توان عملیاتی سیستم، تعداد پین های I/O کمتر، فضای فیزیکی کمتر، مقیاس عملکردی بهتر، تشخیص دقیق تر خطاها و گزارش گیری و پشتیبانی سخت افزاری از مجازی سازی I/O اشاره کرد.

اگرچه PCIe برای لوازم جانبی طراحی شده بود، اما سازندگان کامپیوتر متوجه شدند که این اتصال سریعتر می تواند سرعت سخت افزارهای داخلی مانند هاردهای SSD را بهبود دهد. هاردهای SSD نسبت به هاردهای مکانیکی یا HDD ها سریعتر بودند اما از افزایش سرعت در استاندارد اتصال SATA جلوگیری می شد. یک پروتکل رابط منطقی جدید به نام NVMe توسعه با استاندارد PCIe توسعه داده شد که به هارد SSD امکان دستیابی به سرعت بیشتر را می داد.

PCIe – یک رابط سریعتر

عملکرد رابط PCIe

پیاده سازی چند لاین برای اتصال PCIe یکی از مهمترین قابلیت های این استاندارد است. یک لاین یک اتصال داده سریال منفرد است ( مثل اتصال SATA). PCIe از ۴ لاین برای دستگاه های ذخیره سازی استفاده می کند و در نتیجه نسبت به اتصال SATA تبادل اطلاعات ۴ برابر سریعتر را ارائه می دهد. به غیر از همه اینها یک مزیت دیگر نیز وجود دارد و آن هم کاهش برق مصرفی است. ترکیب NVME، PCIe و عدم وجود قطعات متحرک در هارد SSD باعث کاهش برق مصرفی و افزایش عمر باتری لپ تاپ ها، نوت بوک ها و تبلت ها می شود. استفاده از PCIe به عنوان کانکتور و پروتکل NVMe منجر به یک هارد SSD سریعتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *