VMware و کاربرد آن چیست؟

VMware و کاربرد آن چیست؟

وی ام ویر (VMware) نرم افزاری قدرتمند، طراحی شده برای توسعه دهندگان نرم افزارها، مدیران سیستم و کسانی که می خواهند در ساختار نرم افزاری شان تغییرات اساسی ایجاد کنند، نرم افزار تست کنند و خلاصه هر کاری که فکرش را بکنید. این نرم افزار با قدمت بیش از یک دهه و برنده شدن بیش از ۱۲ جایزه بزرگ محصولات نرم افزاری، توسعه دهندگان نرم افزار را قادر می سازد تا پیچیده ترین برنامه های تحت شبکه را که در ویندوزهای مایکروسافت، Linux یا Net ware اجرا می شوند را روی تنها یک رایانه Desktop (رومیزی) اجرا کنند (VMware و کاربرد آن چیست؟).

در ایران، کمپانی وی‌ ام‌ ویر بیشتر به نرم‌افزارهای مجازی‌سازی‌ اش معروف است برای مثال: VMWare VSphere، VMWare ESXi Server، VMWare Workstation، VMWare vCenter.

نرم افزار های مجازی ساز شرکت vmWare، دو نسخه عمده دارند. نسخه کامپیوتر های رومیزی یا اصطلاحاً دسکتاپ که با عنوان vmWare Workstation شناخته می شود و نسخه سرور آن که به vmWare ESXi Server معروف می باشد.  بارز ترین خصیصه vmWare ESXi Server این است که به صورت مستقیم بر روی سخت افزار نصب می گردد و دیگر نیازی به سیستم عاملی به عنوان رابط نمی باشد، که در سرعت کارکرد سیستم بسیار مؤثر است. اما نرم افزار VMWare Workstation برخلاف ESXi نیازمند به یک سیستم عامل (به عنوان مثال ویندوز) می باشد. به عنوان مثال شما برای استفاده از قابلیت های مجازی سازی VMWare Workstation، باید آن را بر روی ویندوز ۸ نصب نمایید.

کمپانی Vmware که در سال ۱۹۹۸ پایه گذاری شد، به تازگی آخرین نسخه خود را به نام ESXi ۶ منتشر کرده است. ESXi که در بالا به آن اشاره گشت در واقع زیر مجموعه ای از بسته ی شرکت وی ام ویر به نام VMWare VSphere می باشد که اولین نسخه آن در سال ۲۰۰۹ منتشر گشت و علاوه بر ESXi، نرم افزار مدیریتی VMWare vCenter را نیز در بر می گیرد. در واقع با گسترش فعالیت شرکت های هاستینگ و فروش سرور مجازی، به علت افزایش سرورها به نوعی عدم استفاده از vCenter ناممکن است. همانگونه که بدان اشاره شد، وی سنتر نرم افزاری جهت مدیریت کامل سرورهاست که ویژگی های زیادی با نصب و راه اندازی آن بر روی سرور در اختیار شما قرار می دهد که از جمله این ویژگی ها می توان به امکان ایجاد کلاستر یا خوشه (Cluster)، سوئیچ مجازی سراسری (vSphere Distributed Switches)، امکان جا به جایی ماشین مجازی (vSphere vMotion)، زمان بندی منابع توزیع گشته (DRS) یا VMware Distributed Resource Scheduler، مدیریت توزیع قدرت (DPM) یا Distributed Power Manager و بسیاری ویژگی های کاربردی دیگر اشاره نمود. در ادامه به تعریف برخی از امکانات vmWare که در بالا ذکر شد می پردازیم (VMware و کاربرد آن چیست؟).

Cluster (خوشه):

همانطور که گفته شد، با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی می توان بهره وری را افزایش و هزینه ها را کاهش داد. اما نکته حائز اهمیت این است که مجازی سازی به تنهایی، مشکلاتی را در بر دارد که در صورت خرابی یک سرور تمامی ماشین های مجازی سازی بر روی آن از مدار خارج خواهند شد.

برای حل این مشکل می توان از تکنولوژی هایی مانند Clustering که شامل گروهی از هاست ها (ESX) میباشد استفاده نمود. به مجموعه ای از چند هاست و ماشین مجازی (Virtual Machine) که با یکدیگر تشکیل یک گروه را می دهند خوشه یا اصطلاحاً کلاستر گفته می شود. توجه داشته باشید که در کلاستر هدف جمع آوری منابع است. برای مثال ۴ ماشین مجازی در کنار یکدیگر می توانند تشکیل یک کلاستر را دهند. با استفاده از کلاسترینگ می توان تمامی منابع و هاست ها را مدیریت نمود و Downtime سرور ها را به حداقل رساند.

vSphere vMotion

یکی دیگر از امکانات جالب توجه vSphere همین امکان آن است که شما را قادر می سازد یک ماشین مجازی را در حالی که روشن و در حال سرویس دهی است از روی یک Storage (جایی که محل قرارگیری ماشین های مجازی است) بر روی یک Storage (حافظه ذخیره سازی) دیگر انتقال دهد.

مدیریت توزیع قدرت (DPM): Distributed Power Manager

با توجه به وضع کنونی و اهمیت صرفه جویی در برق مصرفی دیتا سنترها این تکنولوژی بسیار می تواند کارآمد باشد. اساس کار این تکنولوژی به این صورت می باشد که پس از پایان ساعات کاری (شب ها) که بار بر روی سرورها کم می شود، به صورت اتوماتیک آنها را به یک یا چند ESX Server مشخص منتقل می نماید و بقیه ESX ها را تا زمانی که دوباره بار کاری زیاد شود (فردا صبح) به صورت Stand by نگه دارد. این امر تاثیر بسزایی در میزان برق مصرفی خواهد گذاشت و همچنین عمر سرورها را هم افزایش خواهد داد.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *