مشخصات پردازنده زئون پلاتینیوم  ۸۱۸۰ اینتل ( Intel Xeon Platinum 8180 )

مشخصات پردازنده زئون پلاتینیوم 8180 اینتل ( Intel Xeon Platinum 8180 )

 پردازنده زئون پلاتینیوم  ۸۱۸۰ اینتل ( Intel Xeon Platinum 8180 ) به کلاس پردازنده های Scalable تعلق دارد. این پردازنده در اواسط سال ۲۰۱۷ به بازار معرفی شد و بدون شک گرانترین CPU بود که تا آن زمان توسط اینتل ساخته شده بود، اما همچنینی سریعترین پردازنده تولید شده تا سال ۲۰۱۷ بود. اینتل پردازنده ۸۱۸۰ را بر اساس میکرو معماری Skylake-SP  ساخته است. خانواده پردازنده های اسکبیل دارای چهار زیر دسته سیلور، برنز، گلد و پلاتینیوم  است.

مشخصات پردازنده زئون پلاتینیوم  ۸۱۸۰ اینتل ( Intel Xeon Platinum 8180 )

پردازنده زئون پلاتینیوم  ۸۱۸۰ اینتل ( Intel Xeon Platinum 8180 ) یکی از اعضای خانواده Intel® Xeon® Scalable است که بر اساس معماری Skylake ساخته شده است. پردازنده های اسکبیل اینتل معمولا یک روش قوی Hot-Plug و مدیریت LED را برای هاردهای SSD مبتنی بر NVMe ارائه می دهند. مجموعه ای از فناوری های امنیتی هم وجود دارد که تهدیدات امنیتی بیشمار و رو به رشد را در زیرساخت های فیزیکی و مجازی را به حداقل می رساند.

در ساخت این پردازنده از ترانزیستورهای ۱۴ نانومتری استفاده شده است. ۸۱۸۰ یک پردازنده ۲۸ هسته ای و ۵۶ نخی است که با سرعت پایه ۲.۵۰ گیگاهرتز و سرعت توربو ۳.۸۰ گیگاهرتز کار می کند. حافظه کش سطح اول ۱.۷۵ مگابایت، سطح دوم ۲۸ مگابایت و حافظه کش سطح سوم این پردازنده ۳۸.۵ مگابایت است و از ۲۰۵ وات انرژی استفاده می کند.

حافظه رم ECC پشتیبانی شده از نوع DDR4 است که با سرعت ۲۶۶۶ مگاهرتز اجرا می شود، شما می توانید از حداکثر ۷۶۸ گیگابایت رم استفاده کنید. شما می توانید پردازنده زئون پلاتینیوم  ۸۱۸۰ اینتل ( Intel Xeon Platinum 8180 ) را در سرورهای نسل ۱۰ اچ پی (HP Gen 10) مانند HP ProLiant DL160 Gen10، HPE ProLiant DL380 Gen10 و HPE HP ProLiant ML350 G10 مشاهده کنید. با استفاده از سرورهای نسل ۱۰ اچ پی می توانید از حافظه اضافی؛ ذخیره سازی و منبع تغذیه مناسب استفاده کنید و امنیت، قابلیت اطمینان و بهره وری را برای ورک لودهای مختلف خود تقویت کنید.

مشخصات کلی محصول
خانواده پردازنده خانواده پردازنده Intel® Xeon® Scalable

محصولی از خانواده Skylake

مناسب برای سرور های نسل ۱۰ اچ پی

HP ProLiant DL160 Gen10

HPE ProLiant DL380 Gen10

HPE HP ProLiant ML350 G10

مدل  پردازنده Intel Xeon Platinum 8180
تاریخ معرفی اواسط ۲۰۱۷
لیتوگرافی ۱۴ نانومتری
مشخصات عملکردی
تعداد هسته ها ۲۸
تعداد نخ ها ۵۶
فرکانس پایه پردازنده ۲.۵۰ گیگاهرتز
حداکثر فرکانس توربو ۳.۸۰ گیگاهرتز
حافظه کش ۳۸.۵ مگابایت کش اسمارت اینتل
تعداد لینک های QPI ۳
توان مصرفی ۲۰۵ وات
مشخصات حافظه
حداکثر اندازه حافظه (بسته به نوع حافظه) ۷۶۸ گیگابایت
نوع حافظه رم پشتیبانی شده DDR4-2666
حداکثر تعداد کانال حافظه ۶
پشتیبانی از حافظه ECC دارد
گزینه های توسعه
نسخه استاندارد PCI Express Revision ۳.۰
حداکثر تعداد لاین های PCIe ۴۸
فناوری های پیشرفته
فناوری توربو بوست اینتل ۲.۰
Intel® Optane™ Memory Supported ندارد
Intel® Speed Shift Technology دارد
Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 ندارد
Intel vPro® Platform Eligibility دارد
Intel® Hyper-Threading Technology دارد
Intel® Virtualization Technology (VT-x) دارد
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) دارد
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) دارد
Intel® Transactional Synchronization Extensions دارد
Intel® ۶۴ دارد
Enhanced Intel SpeedStep® Technology دارد
Intel® Volume Management Device (VMD) دارد

مقایسه پردازنده Intel Xeon Platinum 8180 و  Intel Xeon Platinum 8280

هر دو پردازنده دارای ۲۸ هسته و ۵۶ نخ می باشد. سرعت پایه پردازنده ۸۲۸۰ معادل ۲.۷۰ گیگاهرتز است در مقایسه این سرعت در پردازنده ۸۱۸۰ معادل ۲.۵۰ گیگاهرتز است. پردازنده ۸۲۸۰ اینتل در حالت توربو می تواند به سرعت ۴.۰۰ گیگاهرتز در حالت تک هسته ای و ۲.۷۰ گیگاهرتز در حالت چند هسته ای دست پیدا کند این در حالی است که پردازنده ۸۱۸۰ می تواند به حداکثر سرعت توربو ۳.۸۰ گیگاهرتز در حالت تک هسته ای و ۲.۸۰ گیگاهرتز در حالت چند هسته ای دست پیدا کند. هر دو پردازنده غیر قابل اورکلاک هستند و از قابلیت Hyperthreading پشتیبانی می کنند.

پردازنده ۸۲۸۰ بر اساس معماری Cascade Lake ساخته شده است در حالی که پردازنده ۸۱۸۰ بر اساس معماری Skylake SP ساخته شده است. ۸۲۸۰ از حافظه رم ECC شش کاناله DDR4 با سرعت ۲۹۳۳ مگاهرتز پشتیبانی می کند در حالی که پردازنده ۸۱۸۰ از همین رم با سرعت ۲۶۶۶ مگاهرتز پشتیبانی می کند. هر دو پردازنده قابلیت پشتیبانی از ۴۸ لاین PCIe نسخه ۳.۰، فناوری ۱۴ نانومتری، پشتیبانی از سوکت LGA 3647، توان مصرفی ۲۰۵ وات، فناوری های مجازی سازی VT-x, VT-x EPT, VT-d, vPro را دارند.

مقایسه پردازنده Intel Xeon Gold 6154  و  Intel Xeon Platinum 8180

۸۱۸۰ یک پردازنده ۲۸ هسته ای و ۵۶ نخی است در حالی که ۶۱۵۴ یک پردازنده ۱۸ هسته ای و ۳۶ نخی است. ۸۱۸۰ با سرعت پایه ۲.۵۰ گیگاهرتز کار می کند و در مقایسه پردازنده ۶۱۵۴ با سرعت پایه ۳.۰۰ گیگاهرتز کار می کند. حداکثر سرعت ۸۱۸۰ در حالت توربو به ۳.۸۰ گیگاهرتز در حالت تک هسته ای و ۲.۸۰ گیگاهرتز در حالت چند هسته ای می رسد در مقابل سرعت پردازنده ۶۱۵۴ در حالت توربو به ۳.۷۰ گیگاهرتز در حالت تک هسته ای و ۳.۲۰ گیگاهرتز در حالت چند هسته ای می رسد. هر دو پردازنده قابلیت اورکلاک ندارند و از Hyperthreading پشتیبانی می کنند. در حالی که حافظه کش ۸۱۸۰ حدود ۳۹ مگابایت و ۶۱۵۴ حدود ۲۵ مگابایت می باشد.

هر دو پردازنده بر اساس معماری Skylake SP و فناوری ۱۴ نانومتری ساخته شده اند و از حافظه رم ECC شش کاناله DDR4 با سرعت ۲۶۶۶ مگاهرتز، ۴۸ لاین PCIe نسخه ۳.۰، سوکت LGA 3647 و فناوری های مجازی سازی VT-x, VT-x EPT, VT-d, vPro پشتیبانی می کنند این در حالی است که ۸۱۸۰ از انرژی مصرفی ۲۰۵ وات و پردازنده ۶۱۵۴ از انرژی ۲۰۰ وات استفاده می کند.

قیمت پردازنده Xeon Platinum 8180

در حال حاضر پردازنده Xeon Platinum 8180 اینتل در فروشگاه کیهان سرور با قیمت ثابت عرضه نخواهد شد اما این قیمت به دلیل نوسانات ارزی در حال تغییر است. شما می توانید برای اطلاع از قیمت پردازنده Xeon Platinum 8180 با کارشناسان فروش کیهان سرور تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *